PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Πραγματικό ηχοσύστημα!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Δεκ 2003, 18:54:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
θελω να το ακουσω οταν τελειωσει, ετσι;


Θα εισαι απο τους πρωτους... Very happy μονο στειλε μου το τηλεφωνο σου να σε παρω τηλεφωνο γιατι ειναι δυσκολο να κατεβω Αθηνα μονο για αυτο...πες μου το αγαπημενο σου κομματι και το τηλ σου και σε παιρνω...με το καλο...

Αυτο με τα 2 ohm δεν το ειδες??Τι μαλ***α και αυτη??Εκει που βρηκα καλη μαρκα για ενισχυτη να ειναι λιγα τα watt...αυριο πρωι-πρωι θα παω για περαστικα και οτι γινει...κουραστηκα να ψαχνω απο δω και κει....


τα ηχεια που τοποθετουμε καθως και τα sub ειναι 4 ohm,

οσο για το τηλεφωνο.... Confused ....θα κατεβεις ,δε θα κατεβεις καθολου;;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 01:38:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα ηταν μια κουραστικη μερα...
Συνδεθηκε ενας ενισχυτης phase linear PB four 400RMS καθως και μια μοναδα διαιρουμενων ηχειων PC165.20 90RMSμπροστα και τα υπαρχον ηχεια mac-audio 80RMS πισω!Το αποτελεσμα δεν ηταν το επιθημητο και αυτο γιατι τα mac τελικα δεν απεδωσαν αυτο που υποσχοντε!
Ετσι αυριο,παμε για αλλαγη σχεδιου και συνδεουμαι τα διαιρουμενα και το γουφερ(δεν ξερω ακομα τι...) στον ενισχυτη και τα οβαλ στην πηγη...
Dimip και εσυ ετσι τα εχεις τα ηχεια σου ε??Για πες...εγω αναγκαστηκα na το κανω γιατι ανθρακας το χρυσαφι της mac.... Sad Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 16:31:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Σημερα ηταν μια κουραστικη μερα...
Συνδεθηκε ενας ενισχυτης phase linear PB four 400RMS καθως και μια μοναδα διαιρουμενων ηχειων PC165.20 90RMSμπροστα και τα υπαρχον ηχεια mac-audio 80RMS πισω!Το αποτελεσμα δεν ηταν το επιθημητο και αυτο γιατι τα mac τελικα δεν απεδωσαν αυτο που υποσχοντε!
Ετσι αυριο,παμε για αλλαγη σχεδιου και συνδεουμαι τα διαιρουμενα και το γουφερ(δεν ξερω ακομα τι...) στον ενισχυτη και τα οβαλ στην πηγη...
Dimip και εσυ ετσι τα εχεις τα ηχεια σου ε??Για πες...εγω αναγκαστηκα na το κανω γιατι ανθρακας το χρυσαφι της mac.... Sad Sad Sad


στακαμαν!
συνδεσες τα ηχεια μπρος-πισω στον 4καναλο και δεν επαιξαν;;;;
και σκεφτεσαι να συνδεσεις μονο τα εμπρος στον ενισχυτη;;
.
.
παλι δεν θα παιξει!
.
βεβαια ισως να γεμισει ο ηχος λογω του sub...
τι να πω;
δες και πες μας.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 16:44:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tελικα εγιναν ολα και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος....
Χθες επειδη καναμε την δουλεια βραδυ και τα συνδεσαμε ολα με το φως του φακου( Shocked ) μπερδεψε το αλλο παιδι την πολικοτητα... Laughing Laughing
Σημερα,μετα την αλλαγη,παιζαν ολα τελεια!!!
Συνδεσαμε μαζι την μοναδα και τα οβαλ στα 2 καναλια και στα αλλα δυο με γεφυρα ενα sub της mac-audio 2*12ιτσων 300 watt(δεν θυμαμε αν ειναι rms ή max power),τελος παντων καπου εκει...
Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!! Very happy
Τα αυτια μου τωρα δεν τα αισθανοπμαι γιατι σε ολη την διαρκεια ημουν μεσα στο αμαξι και για να γινουν οι ρυθμισεις θελει μεγαλη ενταση...
Ολα τελεια...τωρα καταλαβα τι ειναι να παιζεις τερμα τα ηχεια και να μην αντιλαμβανεσε την παραμικρη παραμορφωση... Very happy
Dimip στειλε το τηλ σου να σε παρω να τα ακουσεις( Very happy ) γιατι στην ολοκληρωση του ηχοσυστηματος με βοηθησες πολυ...αν αναλογηστεις οτι δεν ειναι τυχαιο που εβαλα την ιδια μαρκα διαιρουμενων με εσενα...μονο που τα δικα μου ειναι τα μικροτερα αδερφακια! Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 16:50:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Tελικα εγιναν ολα και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος....
Χθες επειδη καναμε την δουλεια βραδυ και τα συνδεσαμε ολα με το φως του φακου( Shocked ) μπερδεψε το αλλο παιδι την πολικοτητα... Laughing Laughing
Σημερα,μετα την αλλαγη,παιζαν ολα τελεια!!!
Συνδεσαμε μαζι την μοναδα και τα οβαλ στα 2 καναλια και στα αλλα δυο με γεφυρα ενα sub της mac-audio 2*12ιτσων 300 watt(δεν θυμαμε αν ειναι rms ή max power),τελος παντων καπου εκει...
Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!! Very happy
Τα αυτια μου τωρα δεν τα αισθανοπμαι γιατι σε ολη την διαρκεια ημουν μεσα στο αμαξι και για να γινουν οι ρυθμισεις θελει μεγαλη ενταση...
Ολα τελεια...τωρα καταλαβα τι ειναι να παιζεις τερμα τα ηχεια και να μην αντιλαμβανεσε την παραμικρη παραμορφωση... Very happy
Dimip στειλε το τηλ σου να σε παρω να τα ακουσεις( Very happy ) γιατι στην ολοκληρωση του ηχοσυστηματος με βοηθησες πολυ...αν αναλογηστεις οτι δεν ειναι τυχαιο που εβαλα την ιδια μαρκα διαιρουμενων με εσενα...μονο που τα δικα μου ειναι τα μικροτερα αδερφακια! Very happy


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ειπα κι εγω , πως γινεται να παιζουν ολα στον ενισχυτη , να μη σου αρεσει και να θελεις να παιξεις μονο τα μπροστα και να περιμενεις να σου αρεσει Shocked Shocked Shocked Shocked

αντε τελειωσε κιαυτο,
χαιρομαι που το στησες και τωρα αυτο το topic θα σταματησει να υπαρχει γιατι κουραστηκε ο κοσμος να μας διαβαζει που ο ενας απαντουσε στον αλλο. χχιχιχιχιιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

καλα ακουσματα κιαν θες τηλεφωνο δες τα PM σου.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 16:52:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:

Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!!


650 + 350 = 900 Question Και γ*μω, απο που τα παιρνεις τοσο φτηνα ρ'εσυ και μας κλεβουν εμας??? Εμανα το κοροϊδο θα μου εβγενε 1000 ευρο!!!


Υ.Γ. Πλακα σου κανω, σημερα λογο εορτων πειραζω κοσμο. Καλλη Χρονια Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 17:04:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
...αντε τελειωσε κιαυτο,
χαιρομαι που το στησες και τωρα αυτο το topic θα σταματησει να υπαρχει γιατι κουραστηκε ο κοσμος να μας διαβαζει που ο ενας απαντουσε στον αλλο. χχιχιχιχιιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

καλα ακουσματα κιαν θες τηλεφωνο δες τα PM σου...


Ευχαρηστω!!!

Δημητρη αυτο το topic δεν θα σταματησει ποτε οσο ζω... Laughing Laughing και αυτο γιατι δεν σταματανε ποτε οι αποριες μου....θα διαβασω λιγο ακομα κατι σημειωσεις ενος φιλου μου που σπουδαζει μουσικη τεχνολογια!
περιμενε τηλ την καταληλει στιγμη... Very happy

Στελιο το συμπερασμα μου ειναι οτι αν ψαχθεις πολυ και αν κανεις τα καταλληλα παζαρια τιποτα δεν ειναι τοσο ακριβο... Wink στα λεει αυτα ενας εμπειρος παζαρευτης που επι ενα μηνα παζαρευε το ηχοσυστημα του... Laughing Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Skull στις Τρι 27 Ιαν 2004, 02:32:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 17:06:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STELIOS έγραψε:
Skull έγραψε:

Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!!


650 + 350 = 900 Question Και γ*μω, απο που τα παιρνεις τοσο φτηνα ρ'εσυ και μας κλεβουν εμας??? Εμανα το κοροϊδο θα μου εβγενε 1000 ευρο!!!


Υ.Γ. Πλακα σου κανω, σημερα λογο εορτων πειραζω κοσμο. Καλλη Χρονια Laughing Laughing Laughing



Καλα ε ασσος στα μαθηματικα ε??Sory ρε παιδια ειμαι λιγο ζαλισμενος γιατι μολις πειν μια ωριτσα τελειωσαμε.... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 20:22:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
...αντε τελειωσε κιαυτο,
χαιρομαι που το στησες και τωρα αυτο το topic θα σταματησει να υπαρχει γιατι κουραστηκε ο κοσμος να μας διαβαζει που ο ενας απαντουσε στον αλλο. χχιχιχιχιιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

καλα ακουσματα κιαν θες τηλεφωνο δες τα PM σου...


Ευχαρηστω!!!

Δημητρη αυτο το topic δεν θα σταματησει ποτε οσο ζω... Laughing Laughing και αυτο γιατι δεν σταματανε ποτε οι αποριες μου....θα διαβασω λιγο ακομα κατι σημειωσεις ενος φιλου μου που σπουδαζει μουσικη τεχνολογια και που ξερεις μπορει το 206club να κατεβασει καποτε το δικο του φτιαγμενο αμαξι σε κανα διαγωνησμο που θα το φτιαξουμε εμεις( Very happy ) που τα ξερουμε... Laughing Laughing
Περιμενε τηλ την καταληλει στιγμη... Very happy

Στελιο το συμπερασμα μου ειναι οτι αν ψαχθεις πολυ και αν κανεις τα καταλληλα παζαρια τιποτα δεν ειναι τοσο ακριβο... Wink στα λεει αυτα ενας εμπειρος παζαρευτης που επι ενα μηνα παζαρευε το ηχοσυστημα του... Laughing Laughing Laughing


παντως η διαπιστωση μου μετα απο χρονια παζαρεματος ειναι πως , μπορει να κερδιζεις κατι λιγα αλλα μακροπροθεσμα βγαινεις χαμενος σε διαφουρους τομεις.
αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα και θελει καφε για να μη στεγνωσει ο λαρυγξ! Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Δεκ 2003, 01:54:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεχασα να γραψω πιο πανω οτι ο ενισχυτης δεν χωρουσε στα πλαγια εκει που την εχει ο Δημηπ...καλα ρ Δημητρη που τον χωρεσες???Και τον τοποθετησαμε πισω απο το μονο καθησμα και διπλα τοποθετησα τον ενισχυτη γιατι ειναι μερικων λιτρων... Very happy
Επεισης τα καλωδεια της τροφοδοσιας ειναι της BIO γερμανικης εταιριας και τα αλλα ειναι RCA της BIZZAR audio καθως και η ασφαλεια...για πυκνωτη δεν το βλεπω γιατι τωρα με τις δοσεις...θα πληρωνω μεχρι να πεθανω...σε 60 ατοκες... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Ιαν 2004, 12:50:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Ξεχασα να γραψω πιο πανω οτι ο ενισχυτης δεν χωρουσε στα πλαγια εκει που την εχει ο Δημηπ...καλα ρ Δημητρη που τον χωρεσες???Και τον τοποθετησαμε πισω απο το μονο καθησμα και διπλα τοποθετησα τον ενισχυτη γιατι ειναι μερικων λιτρων... Very happy
Επεισης τα καλωδεια της τροφοδοσιας ειναι της BIO γερμανικης εταιριας και τα αλλα ειναι RCA της BIZZAR audio καθως και η ασφαλεια...για πυκνωτη δεν το βλεπω γιατι τωρα με τις δοσεις...θα πληρωνω μεχρι να πεθανω...σε 60 ατοκες... Laughing Laughing


εμ, ολοι ιδιοι θα ειμαστε ;;; Wink Wink Wink Wink Wink
καλες πληρωμες Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 19:55:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τσα!!! Silly Με πεθυμήσατέ; Ήμουν διακοπές........ Very happy
Πολύ καλό το JVC για το κόστος αυτό. Τελικά αν ψάξεις πολύ να που καταλήγεις κάπου. Αλλά είναι σοβαροί οι εγκαταστάτες σου; Είναι δυνατόν να μπέρδεψαν τις πολικότητες στα καλώδια; Shocked Τέλος πάντων αφού δεν έκαψαν κανένα ηχείο πάλι καλά... Τα καλώδια παίζουν και αυτά τον δικό τους σημαντικό ρόλο στο στήσιμο ενός ηχοσυστήματος... Υπάρχουν τρεις βασικές κατηγορίες.
1η Τα καλώδια τροφοδοσίας ρεύματος. Αυτά είναι και τα σπουδαιότερα. Όλες οι συσκευές του αυτοκινήτου λειτουργούν με 12V αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να βρούμε τα σωστά καλώδια. Θα πρέπει να ξέρουμε και τα Amperes της συσκευής της τροφοδοσίας της. Η ένταση αυτή αναφέρεται από όλους τους σοβαρούς κατασκευαστές στα manual. Για να επιλέξουμε το σωστό καλώδιο θα πρέπει να είναι άκρως αγώγιμα (δηλ. να περνάει όσο το δυνατόν πιο εύκολα το ρεύμα <=> μικρότερη αντίσταση) και με την ανάλογη διατομή. Η αγωγιμότητα ενός καλωδίου είναι το αποτέλεσμα της διατομής του (AWG ή Gauge) σε σχέση με το μήκος του. Μπορούμε εύκολα να υπολογίσουμε την κατάλληλη διατομή σε σχέση με το μήκος τους αλλά και με την κατάλληλη ένταση σε amperes με τον κατάλληλο πίνακα.
Gauge Diam Area R I at 3A/mm2
AWG mm mm2 ohm/km mA
46 0,04 0,0013 13700 3,8
44 0,05 0,0020 8750 6
42 0,06 0,0028 6070 9
41 0,07 0,0039 4460 12
40 0,08 0,0050 3420 15
39 0,09 0,0064 2700 19
38 0,10 0,0078 2190 24
37 0,11 0,0095 1810 28
0,12 0,011 1520 33
36 0,13 0,013 1300 40
35 0,14 0,015 1120 45
0,15 0,018 970 54
34 0,16 0,020 844 60
0,17 0,023 757 68
33 0,18 0,026 676 75
0,19 0,028 605 85
32 0,20 0,031 547 93
30 0,25 0,049 351 147
29 0,30 0,071 243 212
27 0,35 0,096 178 288
26 0,40 0,13 137 378
25 0,45 0,16 108 477
24 0,50 0,20 87,5 588
0,55 0,24 72,3 715
0,60 0,28 60,7 850
22 0,65 0,33 51,7 1,0 A
0,70 0,39 44,6 1,16 A
0,75 0,44 38,9 1,32 A
20 0,80 0,50 34,1 1,51 A
0,85 0,57 30,2 1,70 A
19 0,90 0,64 26,9 1,91 A
0,95 0,71 24,3 2,12 A
18 1,00 0,78 21,9 2,36 A
1,10 0,95 18,1 2,85 A
1,20 1,1 15,2 3,38 A
16 1,30 1,3 13,0 3,97 A
1,40 1,5 11,2 4,60 A
1,50 1,8 9,70 5,30 A
14 1,60 2,0 8,54 6,0 A
1,70 2,3 7,57 6,7 A
13 1,80 2,6 6,76 7,6 A
1,90 2,8 6,05 8,5 A
12 2,00 3,1 5,47 9,4 A
Τώρα για την σωστή τροφοδοσία των ανισχυτών που οδηγούν Sub υπάρχει και μια άλλη λεπτομέρεια εξίσου σημαντική. Πολλές φορές οι ενισχυτές αυτοί καλούνται να δώσουν την ισχύ τους άμεσα ώστε η χαμηλή συχνότητα που αναπαράγουν να είναι συγχρονισμένη με τις υπόλοιπες. Αυτό όμως είναι αδύνατο για τον απλό λόγο ότι η ταχύτητα και επομένως η ποσοτητα ρύματος από την μπαταρία είναι συγκεκριμένη με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να μην έχει την κατάλληλη ποσότητα ρεύματος την ώρα που την χρειάζεται. Η λύση είναι ο πυκνωτής ο οποίος παίζει το ρόλο της αποθήκης ρεύματος ώστε όταν ο ενισχυτής απαιτεί ρεύμα να το δίνει κκαι να μην παρουσιάζει ανεπάρκεια τροφοδοσίας. Λειτουργεί σαν το καζανάκκι της τουαλέτας για να καταλάβετε. Ενώ υπάρχει παροχή νερού δεν επαρκεί για στιγμιαία ποσότητα νερού. Στο καζανάκι συγκεντρώνεται αρκετή ποσότητα ώστε να είναι έτοιμη να τροφοδοτήσει τη στιγμιαία ανάγκη.....


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 19:59:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλως ηρθες Κυριάκο.
ολα τα λεφτα αυτα τα ..καζανακια Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 20:13:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cussing out Αν κατάλαβε κάποιος το πινακάκι εμένα να με :fist:
Τέλος πάντων...2η Καλώδια μεταφοράς χαμηλού σήματος. Τα καλώδια αυτά πρέπει να μεταφέρουν το ηλετρικό σήμα της πηγής έως 8 Volt μέχρι τους ενισχυτές χωρίς καμία απώλεια ή αλλοίωση. Το έργο αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί έχει να αντιμετωπίσει την μεγάλη απόσταση προς τους ενισχυτές την εσωτερική αντίσταση του καλωδίου και όλες τις εξωτερικές επιρροές. Γιαυτό τα καλώδια αυτά πρέπει να έχουν ιδιαίτερα καλή αγωγιμότητα και να είναι προστατευμένα από κάθε εξωτερικο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Επίσης θα πρέπει να τοποθετούνται μακριά από οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρικό εξάρτημα ή καλώδιο που μεταφέριε ρεύμα προς άλλο εξάρτημα.
3η Καλώδια μεταφοράς υψηλού σήματος. Αυτά είναι τα καλώδια που μεταφέρουν το ενισχυμένο σήμα από τον ενισχυτή προς τα μεγάφωνα. Επειδή και εδώ έχουμε να κάνουμε με μεταφορά ρεύματος ακολουθυόμε τους κανόνες στην πρώτη κατηγορία καλωδίων. Η διαφορά είναι ότι επειδή δεν έχουμε πολύ μεγάλη ένταση ρεύματος δεν χρειάζεται και υπερβοική διατομή του καλωδίου. Εξαίρεση αποτελούν οι καλωδιώσεις που τροφοδοτούν τα Sub. Εκεί η διατομή πρέπει να είναι μεγάλη όχι για την ένταση αλλά για τη σωστότερη και χωρίς αλλοιώσεις μεταφορά του σήματος. Και κάτι τελευταίο. Εννοείται ότι όταν εγκαθιστούμε νέο μη εργοστασιακό ηχοσύστημα ξηλώνουμε μέχρι και το τελευταίο εκατοστό του προεγκατεστημένου καλωδίου του κατασκευαστή.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 20:26:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να σου πω κατι;;;
ακομα και να τα καταλαβε τα πινακακια, σε τι θα τον ωφελησουν;;
δε λεω καλα ειναι να παιρνουμε μια ιδεα αλλα πιστευεις πως καποιος που δεν εχει ασχοληθει θα παρει τα πινακακια και θα παει να αγορασει τοσα μετρα καλωδιο ;;
αντε και το αγορασε -μετα;;
τι να σου πω! δεν ξερω αλλα εχω μαθει να κανω προσεκτικα βηματα! δεν νομιζω πως θα ασχολιομουν με τετοια πραγματα μονος χωρις καποιον που ξερει ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ! αντε να καψεις τιποτα και μετα να τρεχεις...
στο λεω αυτο οχι για αλλο λογο, οχι πως ειναι κινεζικα και δεν γινονται κατανοητα αλλα απλα γιατι μαλλον παιδευεσαι τζαμπα. Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 20:32:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Δεν πειράζει όμως μπορεί κανένας να καταλάβει και κάτι από εκεί. Για τα καλώδια πάντως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν κάνουμε τίποτα μόνοι μας αν δεν γνωρίζουμε.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Ιαν 2004, 20:58:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kυριάκο καλως ορισες επιτελους!! Very happy
Ολα αυτα που λες νομιζω ειναι σωστα αλλα ξεχασες το πιο σημαντικο το καλωδειο γηοσης!!! Shocked ΠΟυ οσο πιο χοντρο ειναι τοσο καλητερα...ενταξη να μην το παρακανουμε κι ολας!!
Επεισις να κλεισουμε με τα πια καλωδεια πρεπει να χρεισημοποιησουμε στο αμαξι μας ετσι ωστε ολοι να ξερουν και να μην μας κοροιδευει κανενας!Ετσι ειναι το καλητερο κριτηριο επιλογης καταστηματος car audio!!
Και Δημητρη κατι σου χρωσταω απο αλλο forum!Αρπα τες: Splat Splat Splat Splat



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
thanosdbfan (Θανάσης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 RALLYE

Ένταξη: 25 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Μάρ 2005, 01:28:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NodNo NodNo


THERE IS A VERY THIN LINE BERWEEN HOBBY AND MENTAL ILLNESS


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thanosdbfan στις Δευ 07 Μάρ 2005, 01:30:41, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
thanosdbfan (Θανάσης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 RALLYE

Ένταξη: 25 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Μάρ 2005, 01:29:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα καλώδια της γείωσης δε είναι απαραίτητο να είναι χοντρύτερα από του ρεύματος φίλε μου.Το πολύ να είναι ίδια διατομής με τα αντίστοιχα του +
Μη ξεχνάς πως συνήθως είναι πολύ κοντύτερα σε μήκος από αυτά που τροφοδοτούν τον/τους ενισχυτή/τες άρα μπορούν να περάσουν περισσότερα αμπέρ από ένα κοντύτερο και λεπτότερο καλώδιο γείωσης μήκους πχ 60 εκατοστών από όσα περνάνε σε ένα διπλάσιας διατομής μήκους 5 μέτρων (που είναι μια μέση απόσταση από την μπαταρία μέχρι το χώρο αποσκευών)
Αν βέβαια επιλέξεις να συνδέσεις το πλην της μπαταρίας με τον ενισχυτή τότε ναι σίγουρα πρέπει να βάλεις καλώδιο γείωσης ίδιας διατομής με του θετικού πόλου!Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία....


THERE IS A VERY THIN LINE BERWEEN HOBBY AND MENTAL ILLNESS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Μάρ 2005, 11:15:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μένα πάντως η λύση είναι μόνο (+) και (-) μπροστά στην μπαταρία ώστε να έχεις τους λιγότερους δυνατους κόμβους στο κύκλωμα τροφοδοσίας των ενισχυτών.
Αρα ίδιας διαμέτρου καλώδιο για (+) και (-) μέχρι μπροστά.
Εξάλλου το κόστος για 4-5 μέτρα καλώδιο που χρειάζεται (x2) δεν υπερβαίνει τα 20ευρώ (άντε 30 αν είναι επώνυμο) για ενισχυτές με απαιτήσεις σε ρευμα μέχρι 120Amp.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 5 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1917s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on