PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Πραγματικό ηχοσύστημα!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2003, 09:50:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;

Καλύτερη ποιότητα για τους εμπρός επιβάτες πετυχαίνουμε μόνο με την σωστή τοποθέτηση των εμπρός ηχείων. Τα πίσω ηχεία είναι για τους πίσω επιβάτες είτε για να γεμίζουν τον χώρο. Για απόδοση των πίσω επιβατών έχω σκεφτεί το εξής (για 3θυρα). Διαιρούμενο πίσω, με το γούφερ στην εργοστασιακή θέση 13εκ πλάγια, και τον τουίτι στην μεσαία κολώνα του αυτοκινήτου να κοιτάει προς τα πρόσωπα των πίσω επιβατών.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2003, 10:05:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Και τωρα αρχιζουν οι αποριες για τον ενυσχητη... Crying or Very sad
Τι ενυσχητη να παρω εστι ωστε να μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα και το woofer τουλαχιστον 120W RMS!!
Απο εκει που θα τα βαλω μου τα ειπαν καπως ετσι:
-τετρακαναλος ενισχυτης 4*85W RMS στον οποιο το woofer δεν θα χωραει πουθενα αλλα θα μπορουσε με μια "γεφυρα"( Confused ??) να προσθεθει!
-:΄Η αλλη λυση ειναι ενας μεγαλυτερος ενυσχητης 4*120W RMS στον οποιο θα γινουν οι ρυθμισης ετσι ωστε να μην καψει τα ηχεια και να μπορουν να μπουν τα διαιρουμενα μαζι σε ενα καναλι και το woofer στο αλλο??
Η διαφορες στην τιμη ειναι 40 ευρο και νομιζω πως ειναι καλητερος ενας μεγαλυτερος ενυσχητης!Ε???
Η αλλη λυση ειναι ενας 6καναλος που εχει διαφορα 150ευρο Shocked και δεν μπορω να τον παρω λογο οικονομικου μου προβληματος!!

Τα ηχεία σου είναι σχετικά φθηνά αλλά παίζουν πολύ καλά για τα λεφτά τους. Η άποψή μου είναι ότι ο λόγος κόστους απόδοσης αγγίζει το άριστα. Η Macaudio είναι πολύ καλή εταιρεία του χώρου. Τώρα για τον ενισχυτή θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα τον τετρακάναλο που αναφέρεις και αργότερα μάζεψε λεφτά και βάλε και έναν δικάναλο ή μονοκάναλο με ισχύ τουλάχιστον 350W RMS για το Sub.(με την προυπόθεση ότι ο τετρακάναλος θα είναι 4x85). Αλήθεια τι πηγή έχεις;


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2003, 17:47:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;


Και επειδη θα μου μεινουν τα δυο tweeter μηπως θα μπορουσε πισω στην εταζερα να μπουν μαζι με 3δρομα οβαλ??

OXI!
για ποιο λογο ; τα 3δρομα εχουν tweeter.
δεν βαζουμε οτι μας περισσευει οπου να'ναι! Wink


Ε και τι να τα πεταξω??? Laughing Laughing
Ενταξη απλα εκανα μια σκεψη!Βασικα θα τα δωσω πισω για να μειωθει το ποσο που θα πληρωσω για ενυσχητη και διαιρουμενα...
Καλα μην βαρατε.... Laughing



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2003, 17:57:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Skull έγραψε:
Και τωρα αρχιζουν οι αποριες για τον ενυσχητη... Crying or Very sad
Τι ενυσχητη να παρω εστι ωστε να μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα και το woofer τουλαχιστον 120W RMS!!
Απο εκει που θα τα βαλω μου τα ειπαν καπως ετσι:
-τετρακαναλος ενισχυτης 4*85W RMS στον οποιο το woofer δεν θα χωραει πουθενα αλλα θα μπορουσε με μια "γεφυρα"( Confused ??) να προσθεθει!
-:΄Η αλλη λυση ειναι ενας μεγαλυτερος ενυσχητης 4*120W RMS στον οποιο θα γινουν οι ρυθμισης ετσι ωστε να μην καψει τα ηχεια και να μπορουν να μπουν τα διαιρουμενα μαζι σε ενα καναλι και το woofer στο αλλο??
Η διαφορες στην τιμη ειναι 40 ευρο και νομιζω πως ειναι καλητερος ενας μεγαλυτερος ενυσχητης!Ε???
Η αλλη λυση ειναι ενας 6καναλος που εχει διαφορα 150ευρο Shocked και δεν μπορω να τον παρω λογο οικονομικου μου προβληματος!!

Τα ηχεία σου είναι σχετικά φθηνά αλλά παίζουν πολύ καλά για τα λεφτά τους. Η άποψή μου είναι ότι ο λόγος κόστους απόδοσης αγγίζει το άριστα. Η Macaudio είναι πολύ καλή εταιρεία του χώρου. Τώρα για τον ενισχυτή θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα τον τετρακάναλο που αναφέρεις και αργότερα μάζεψε λεφτά και βάλε και έναν δικάναλο ή μονοκάναλο με ισχύ τουλάχιστον 350W RMS για το Sub.(με την προυπόθεση ότι ο τετρακάναλος θα είναι 4x85). Αλήθεια τι πηγή έχεις;


Τα σχολια σου για την macaudio νομιζω οτι απο την αρχη το ειχα καταλαβει γιαυτο και προχωρησα στην αγορα ολοκληρου ηχοσυστηματος!Απλα ηθελα επιβεβαιωση!!
Οσο για την πηγη μου ειναι ενα CDplayer Sony μαλλον παλιο που θα παει και αυτο για αποσυρση τα Χριστουγεννα!Ειναι ολα κανονισμενα!Αλλα αν και παλιο νομιζω οτι εχει ξεχωρηστη εξοδο για Sub! Shocked
Τωρα για τον τετρακαναλο και εγω αυτο νομιζω πως θα ηταν το καλητερο αλλα ο καταστηματαρχης του μαγαζιου που θα τα παρω μου προτεινε εναν ενυσχητη μεγαλητερων watt RMS περιπου στα 120W!Αυτοι πρεπει να ρυθμιζονται απο πισω και μπορεις να κατεβασεις τα watt ετσι ωστε να μην σου καψει τα ηχεια!Νομιζω ειναι καλη περιπτωση για το μελλον αν θελω να ανβαθμισω τα ηχεια μου να αλλαξω μονο αυτα και οχι τον ενυσχητη!
Τι λες ομως για την γεφυρα??Το διαβασα αυτον τον τροπο και σε αλλο γνωστο forum να το προτεινει καποιος ειδικος του θεματος σε αλλον....



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Δεκ 2003, 10:40:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν "κατεβάζουν τα Watt" ακριβώς... Κάθε ενισχυτής έχει στην έξοδό του μια ρύθμιση η οποία λέγεται Gain. Αυτό το κουμπάκι ρυθμίζει την απολαβή στην έξοδο του ενισχυτή. Αυτή η ρύθμιση γίνεται σε κάθε σύστημα ενισχυτή-ηχείων ώστε να μην παραμορφώνει ο ενισχυτής σε υψηλές εντάσεις και κάψει τα ηχεία. Είναι δηλαδή -μπακάλικα να το πω- κάτι σαν volume του ενισχυτή στην έξοδό του. Ο εγκαταστάτης σου το είπε αυτό προφανώς για να το καταλάβεις καλύτερα. Η ρύθμιση αυτή θα γίνει και στον 4x85 αν τον πάρεις. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις τον 4x85 παρά τον άλλο και η μισή του ισχύς πάει χαμένη. Όσο για την αναβάθμιση των ηχείων ακόμα δεν πήρες αυτά πώς ξέρεις ότι δεν θα σε ικανοποιεί ο ήχος τους και σκέφτεσαι από τώρα αναβάθμιση Scratch
Τώρα για την δεύτερη περίπτωση που λές θα γλυτώσεις χρήματα αλλά ίσως να χάσεις σε ποιότητα. Ο εγκαταστάτης σου θα συνδέσει παράλληλα τα δύο αριστερά ηχεία μπρος-πίσω μαζί στο ένα κανάλι και τα δύο δεξιά στο άλλο.

Η αντίστασή τους θα πέσει στα 2ωμ και προφανώς ο ενισχυτής θα έχει τη δυνατότητα να παίξει στα 2ωμ με υψηλότερη ισχύ (Για τον 120RMS στα 4ωμ μέχρι 240RMS στα 2ωμ).Στα δύο εναπομείναντα κανάλια θα συνδέσει το Sub γεφυρόνωντάς τα. Δηλαδή θα συνδέσει το + του δεξιού στο - του αριστερού και τα - του δεξιού και + του αριστερού στο sub. Έτσι τα δύο κανάλια του ενισχυτή θα οδηγήσουν το sub με μεγαλύτερη ισχύ (200-250W RMS) Αυτό χρησιμοποιείτα κυρίως γαι sub που θέλουν υψηλή ισχύ γεφυρώνοντας έναν δικάναλο και πρακτικά χρησιμοποιεί όλη την ισχύ του σε ένα κανάλι.
Στην πρώτη εικόνα ο ενισχυτής οδηγεί παράλληλα δύο ζευγάρια ηχεία από δύο κανάλια (τα δύο πρώτα του τετρακάναλου).
Στην δεύτερη εικόνα ο ενισχυτής οδηγεί γεφυρωμένος ένα ηχείο (sub) από δύο κανάλια (τα άλλα δύο του τετρακάναλου)
Η τρίτη εικόνα μπήκε κατά λάθος....... Confused
Ελπίζω να σε βοήθησα να αποφασίσεις τι να βάλεις. Α και αν δεν δεις την επιθυμητή βελτίωση όταν τα βάλεις μην ανησυχήσεις. Με την καινούρια πηγή θα φ΄τιάξουν όλα Laughing


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2003, 15:18:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Δεν "κατεβάζουν τα Watt" ακριβώς... Κάθε ενισχυτής έχει στην έξοδό του μια ρύθμιση η οποία λέγεται Gain. Αυτό το κουμπάκι ρυθμίζει την απολαβή στην έξοδο του ενισχυτή. Αυτή η ρύθμιση γίνεται σε κάθε σύστημα ενισχυτή-ηχείων ώστε να μην παραμορφώνει ο ενισχυτής σε υψηλές εντάσεις και κάψει τα ηχεία. Είναι δηλαδή -μπακάλικα να το πω- κάτι σαν volume του ενισχυτή στην έξοδό του. Ο εγκαταστάτης σου το είπε αυτό προφανώς για να το καταλάβεις καλύτερα. Η ρύθμιση αυτή θα γίνει και στον 4x85 αν τον πάρεις. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις τον 4x85 παρά τον άλλο και η μισή του ισχύς πάει χαμένη. Όσο για την αναβάθμιση των ηχείων ακόμα δεν πήρες αυτά πώς ξέρεις ότι δεν θα σε ικανοποιεί ο ήχος τους και σκέφτεσαι από τώρα αναβάθμιση ...


ΟΚ!!Παντως απο οτι καταλαβα να βαλω τον τετρακαναλο και μετα να πειραματιστω με το woof και τον ενισχυτη... Wink
Οσο για το αν θα ειμαι ευχαρηστημενος με τον ηχο που θα φτιαξω τις τελευταιες μερες με εχουν απογοητευσει δυο βελτιωτες ηχου που ρωτησα ως προς την ποιοτητα της εταιριας...



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2003, 20:27:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και επειδη ενα καλο ηχοσυστημα δεν ειναι τιποτα χωρις πηγη...τι εχετε να μου πειτε για το Pioneer DEH-p7500???
Κυριακο πηγα σε κεινο το μαγαζι που ειχες πει με τα pioneer στην Ναβαρινου και μου ειπε 510ευρο Shocked !Τον ρωτησα και για το 77 και δεν το ειχε,αλλα εψαξε στον καταλογο και μου διαβασε "εαν η προσωψη αυτου του D player δεν σας αρεσει καλητερα να μην το αγρασετε" ε και αυτος δεν το αγορασε Laughing Laughing ...Ενω σε ενα αλλο μαγαζι στην Λαμπρακη που πηγα εγω το εδινε σε εμενα το 7500 430ευρο Shocked !Τι λετε??Να το χτυπησω αυτο και να αφησω τον ενισχυτη για αργοτερα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2003, 00:53:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Και επειδη ενα καλο ηχοσυστημα δεν ειναι τιποτα χωρις πηγη...τι εχετε να μου πειτε για το Pioneer DEH-p7500???
Κυριακο πηγα σε κεινο το μαγαζι που ειχες πει με τα pioneer στην Ναβαρινου και μου ειπε 510ευρο Shocked !Τον ρωτησα και για το 77 και δεν το ειχε,αλλα εψαξε στον καταλογο και μου διαβασε "εαν η προσωψη αυτου του D player δεν σας αρεσει καλητερα να μην το αγρασετε" ε και αυτος δεν το αγορασε Laughing Laughing ...Ενω σε ενα αλλο μαγαζι στην Λαμπρακη που πηγα εγω το εδινε σε εμενα το 7500 430ευρο Shocked !Τι λετε??Να το χτυπησω αυτο και να αφησω τον ενισχυτη για αργοτερα??


τo 7500 ειναι πολλα κιλα μηχανημα , οπως το ακους! Surprised εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα αν και δεν θα χρειαστεις ολες τις λειτουργιες του.
ενα ειναι σιγουρο, θα το εχεις μεχρι να το βαρεθεις.
και απο ηχο θα σε καλυψει μια χαρα.
βεβαια η αποψη μου ειναι επηρεασμενη απο την αγαπη μου για τα Pioneer Twisted evil


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2003, 09:49:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Και επειδη ενα καλο ηχοσυστημα δεν ειναι τιποτα χωρις πηγη...τι εχετε να μου πειτε για το Pioneer DEH-p7500???
Κυριακο πηγα σε κεινο το μαγαζι που ειχες πει με τα pioneer στην Ναβαρινου και μου ειπε 510ευρο Shocked !Τον ρωτησα και για το 77 και δεν το ειχε,αλλα εψαξε στον καταλογο και μου διαβασε "εαν η προσωψη αυτου του D player δεν σας αρεσει καλητερα να μην το αγρασετε" ε και αυτος δεν το αγορασε Laughing Laughing ...Ενω σε ενα αλλο μαγαζι στην Λαμπρακη που πηγα εγω το εδινε σε εμενα το 7500 430ευρο Shocked !Τι λετε??Να το χτυπησω αυτο και να αφησω τον ενισχυτη για αργοτερα??

Τόση διαφορά; Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Σίγουρα; Μήπως έγινε κάποιο λάθος; Μήπως ήθελε να πει 430€ αντί για 530€ ή ο άλλος 410€ αντί για 510€; Μου κάνει εντύπωση γιατί έχει τις χαμηλότερες τιμές από όλους. Έχω να πάω καιρό βέβαια αλλά δεν ξέρω... Question Scratch Shaking


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2003, 15:25:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτος ο τυπας τον ρωτησα για κατι προσφορες και μου ειπε οτι οτι και να διαλεξω θα μου κανει αυτος μια προσφορα σε εμενα!Τωρα αν παω αυριο και μου πει ακριβοτερα τον εβαλα και μου το σημειωσε σε ενα χαρτακι την τιμη... Wink Ενω το 77 το εδινε ακριβοτερα!Μηπως του εμειναν παραπανω που πστευε πως θα πουλησει και μου το κανει τοση εκπτωση??? Confused Οτι και να ναι ειναι 100ευρο φθηνοτερα Wink !
Αυτος στην Ναβαρινου δεν κανει και τις ποιος ξερει τι τιμες!Πηγα ρωτησα σε ενα αλλο μαγαζι που ειναι ακριβο και μου το εδινε 530ευρο δηλαδη 10ευρο μονο ακριβοτερα απο τον αλλο και στο περναει κι ολας! Wink

Οσο για την pioneer αυτος στην Ναβαρινου μου ειπε οτι παγκοσμια οι πωλησεις τις pioneer ειναι 56% ενω ολων των υπολοιπων εινια 44% Shocked !Τωρα αληθεια ψεμα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2003, 16:00:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως είναι τίποτα μεταχειρισμένα σε καινούρια κουτιά; Μου κάνει εντύπωση γιατί ο καλογερόπουλος στο site του το έχει 550€. Το 77 το είχε ακριβότερα από 550€ είπες; Τι γίνεται μήπως αλλάζει η PIONEER το 7500 και το σκοτώνουν;
Question Confused Επίσης είναι δέκα λεπτών υπόθεση να σου περάσουν μια πηγή στο αυτοκίνητο. Δε νομίζω ότι το δικαιολογεί αυτό μια διαφορά 20€. Επίσης στο κατάστημα στη Ναυαρίνου νομίζω ότι συνεργάζεται και αυτός με κάποιον για την εγκατάσταση και γίνεται είτε δωρεάν είτε με πολύ λίγα χρήματα. (αυτό τουλάχιστον μου είπε όταν πήρα το δικό μου αλλά εγώ το πέρασα αλλού)


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2003, 16:18:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Μήπως είναι τίποτα μεταχειρισμένα σε καινούρια κουτιά; Μου κάνει εντύπωση γιατί ο καλογερόπουλος στο site του το έχει 550€. Το 77 το είχε ακριβότερα από 550€ είπες; Τι γίνεται μήπως αλλάζει η PIONEER το 7500 και το σκοτώνουν;
Question Confused Επίσης είναι δέκα λεπτών υπόθεση να σου περάσουν μια πηγή στο αυτοκίνητο. Δε νομίζω ότι το δικαιολογεί αυτό μια διαφορά 20€. Επίσης στο κατάστημα στη Ναυαρίνου νομίζω ότι συνεργάζεται και αυτός με κάποιον για την εγκατάσταση και γίνεται είτε δωρεάν είτε με πολύ λίγα χρήματα. (αυτό τουλάχιστον μου είπε όταν πήρα το δικό μου αλλά εγώ το πέρασα αλλού)



Κυριακο τον Μαιο θα βγουνε τωρα τα καινουργεια μοντελα!
Οσο τον αν θα ειναι μεταχειρισμανο ή οχι δεν νομιζω γιατι μου φαινετε πολυ ειλικρηνης!Στο εργαστηριο του εχει κανα εκατο κυπελα απο διαγωνησμους που μου ειπε οτι ασχολουνταν παλια!Αν θες να σου πω που ειναι να πας ή να παμε και μαζι! Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Δεκ 2003, 11:04:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πες μου ποιος είναι μήπως τον ξέρω...


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Δεκ 2003, 15:06:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Πες μου ποιος είναι μήπως τον ξέρω...


Κυριακο εχεις ενα πμ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Δεκ 2003, 18:52:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα μια μικρη αλλαγης πορειας στο τελος με οδηγησε στο KD-LH3101 της JVC! Shocked Δεν λεω καλο το pioneer αλλα νομιζω υστερει κατα πολυ σε συγκριση με αυτο που εχω τωρα!Και αυτο γιατι τα χαρακτηριστικα του μηχανηματος ειναι παρομοια με αυτα του κορυφαιου της εταιριας 9101R!Η τιμη που το αγορασα ειναι 350ευρο και αυτο γιατι εδωσα και το παλιο μου και το 9101 100ευρο ακριβοτερα γιατι η προσωψη δεν ειναι flip down αλλα κατεβαινει μηχανικα! Very happy


Μια ερωτηση για τον dimip(και για οποιον αλλον εχει αποψη περι αυτου του θεματος) γιατι νομιζω αυτος εχει διαιρουμενα της phase!Δημητρη ποια σειρα ειναι,ειναι αυτα με τα 95RMS και το crossover,ποσο τα αγορασες και εισαι ευχαρηστημενος??Γιατι δεν διαλεξες ενισχυτη της ιδιας μαρκας??Λοιπον εγω τα βρηκα προσφορα 130ευρο τα διαιρουμενα και τον ενισχυτη ο οποιος ειναι στα 400RMS 380ευρο!Τι λες???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Δεκ 2003, 20:06:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Τελικα μια μικρη αλλαγης πορειας στο τελος με οδηγησε στο KD-LH3101 της JVC! Shocked Δεν λεω καλο το pioneer αλλα νομιζω υστερει κατα πολυ σε συγκριση με αυτο που εχω τωρα!Και αυτο γιατι τα χαρακτηριστικα του μηχανηματος ειναι παρομοια με αυτα του κορυφαιου της εταιριας 9101R!Η τιμη που το αγορασα ειναι 350ευρο και αυτο γιατι εδωσα και το παλιο μου και το 9101 100ευρο ακριβοτερα γιατι η προσωψη δεν ειναι flip down αλλα κατεβαινει μηχανικα! Very happy


Μια ερωτηση για τον dimip(και για οποιον αλλον εχει αποψη περι αυτου του θεματος) γιατι νομιζω αυτος εχει διαιρουμενα της phase!Δημητρη ποια σειρα ειναι,ειναι αυτα με τα 95RMS και το crossover,ποσο τα αγορασες και εισαι ευχαρηστημενος??Γιατι δεν διαλεξες ενισχυτη της ιδιας μαρκας??Λοιπον εγω τα βρηκα προσφορα 130ευρο τα διαιρουμενα και τον ενισχυτη ο οποιος ειναι στα 400RMS 380ευρο!Τι λες???


εγω εχω τα cf 165.25 με τιμη αγορας περιπου 250Ε (δε θυμαμαι ακριβως)
εχουν 93db ευαισθησια και φυσικα εχουν crossover.
ναι ειμαι ευχαριστημενος αν και σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερα.
παιζουν πολυ καλα ακομα και μονα τους (χωρις sub) για καποιον που δε θελει πολυ νταπα-ντουπα.
ενισχυτη διαλεξα signat (και ειμαι ευχαριστημενος) γιατι εμπιστευτηκα τη γνωμη αυτου που μου τα πουλησε.
ημουν μεταξυ το phase linear pb5 (5channel) και του signat (4channel) και τελικα εβαλα τον signat σαν καλυτερο.

αν βρηκες αυτα με 130Ε ειναι σιγουρα ΥΠΕΡ-ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
μηπως βρισκεις τετοια καλη τιμη για την μεγαλτερη σειρα της Phaselinear την audiophile series ;;
δες εδω:http://www.phase-linear.de/lautsprecher/audiophile.php#1

παντως ειναι πολυ καλη τιμη πιστευω για 380Ε ηχεια+ενισχυτης.
ποιον ενισχυτη σου δινει;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Δεκ 2003, 20:21:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
εγω εχω τα cf 165.25 με τιμη αγορας περιπου 250Ε (δε θυμαμαι ακριβως)
εχουν 93db ευαισθησια και φυσικα εχουν crossover.
ναι ειμαι ευχαριστημενος αν και σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερα.
παιζουν πολυ καλα ακομα και μονα τους (χωρις sub) για καποιον που δε θελει πολυ νταπα-ντουπα.
ενισχυτη διαλεξα signat (και ειμαι ευχαριστημενος) γιατι εμπιστευτηκα τη γνωμη αυτου που μου τα πουλησε.
ημουν μεταξυ το phase linear pb5 (5channel) και του signat (4channel) και τελικα εβαλα τον signat σαν καλυτερο.

αν βρηκες αυτα με 130Ε ειναι σιγουρα ΥΠΕΡ-ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
μηπως βρισκεις τετοια καλη τιμη για την μεγαλτερη σειρα της Phaselinear την audiophile series ;;
δες εδω:http://www.phase-linear.de/lautsprecher/audiophile.php#1

παντως ειναι πολυ καλη τιμη πιστευω για 380Ε ηχεια+ενισχυτης.
ποιον ενισχυτη σου δινει;;


Ρε Δημητρη ειμαι ζαλισμενος τωρα και δεν θυμαμε τιποτα...
Μπορει να ναι και αυτα αλλα δεν θυμαμαι...ισως και τα μικροτερα...
Παντως νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικα καλη μαρκα ηχειων(τουλαχιστον καλητερη απο mac audio) Laughing Laughing !
Οσο για τον ενυσχητη δεν ειναι και πολλοι...ειναι αυτος με τα 400RMS ο τετρακαναλος....δεν εχει αλλον τερακαναλο με 400RMS....
Η τιμη και για τα δυο ειναι 480+130ευρο=610ευρο!
Ο ενισχυτης που εχεις συναργαζετε καλα με τα ηχεια??ΠΟλυ φοβαμε αυτην την συνεργασια για αυτο και θελω να ειναι ιδιας μαρκας τα ηχεια με τον ενυσχητη!
Δεν σχολιασες καθολου την πηγουλα που πηρα και με στεναχωρησες???

Καλα αυτος ο Κυριακος εχει να εμφανιστει πολυ καιρο και θελω την γνωμη του...μαλλον επειδη δεν εγραφα ερωτησεις.... Laughing Laughing Laughing Για να δουμε τωρα??? Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Δεκ 2003, 14:40:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tελικα ο ενισχυτης της phase που ειδα ειναι 4*65RMS στα 4ohm ενω στα 2 ohm βγαζει 400RMS!Το καλητερο θα ηταν να παιζει στα 4ohm,e??
Τι γινετε εδω??Τα ηχεια παιζουν τα διαιρουμενα σε 90RMS και τα πισω στα 85RMS!!Θα εχω προβλημα αν ο ενισχυτης θα παιζει χαμηλοτερα??Ή θα ειναι καλητερα??
Τωρα εχω και δυο-τερεις απορειες για τα αλλα μικροπραγματακια που θελω να τις μαθω εντελως πληροφοριακα...
Μοναδες μετρησεις οπως gayge και AWG που μετρανε την αγωγημοτητα του καλωδειου...πανω κατω καταλαβα τι ειναι...για το 206 που θα χρειαστουμαι περιπου καλωδειο 1AWG!Ετσι??
Επεισις ενα μετριο πυκνωτη περιπου στο 1Farad πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει!Ο dimip εχει τετοιον πυκνωτη και θελω αν μπορει να μου πει δυο-τρεια πραγματακια.... Very happy
Το σετακι θα περαστει την Δευτερα γιατι σημερα αργησα πολυ να ξυπνησω Very happy !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Δεκ 2003, 16:25:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η τιμη των 130Ε για τα ηχεια αν ειναι αυτα που εχω κιεγω ειναι πολυ καλη!!!
τα 480 για τον 4καναλο δεν θα ελεγα πως ειναι και ευκαιρια Rolling eyes

τωρα εσυ αποφασιζεις!
το να μην συνδιαζονται ηχεια και ενισχυτης αλλης μαρκας ...δεν το εχω ακουσει ...δεν ξερω ...αλλα δεν νομιζω.!!
ισα ισα που συνδιαζουμε ο,τι καλυτερο υπαρχει αναλογα την ποιοτητα του χωρις να κολλαμε σε μαρκες.
μπορει τα tweeter π.χ. να ειναι μαρκα Α και ο ενισχυτης Β και τα ηχεια Γ , επειδη οι εταιριες συνηθως βγαζουν ενα προιον σαν το καλυτερο.
Δεν σημαινει πως επειδη η phoinix gold ή η genesis βγαζει γαματους ενισχυτες , θα βγαζουν και καλα sub woofers!!! οποτε παιρνουμε το καλυτερο απο καθε μαρκα , αρκει να εχουμε λεφτα!
για την πηγη δεν σχολιασα για ευνοητους λογους, αλλα αφου εισαι εσυ ευχαρηστημενος , αυτο μετραει πανω απ'όλα.
καλα θα κανεις να προτιμησεις phase linear σε σχεση με macaudio, κατα την ταπεινη μου γνωμη, δεν θα απογοητευτεις!

οσο για το καλωδιο, την αντισταση και την αγωγιμοτητα , θα αφησω τον Κυριακο που κατεχει το αντικειμενο σε βαθος να σε διαφωτισει.

1F πυκνωτης είναι μια χαρα , αν και καποιοι τον θεωρουν ακοα και αυτον υπερβολικο!
ισως και να ειναι , εγω τον εβαλα γιατι ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο, θυμισου πως το παραπανω ποτε δεν πειραξε κανενα , το λιγοτερο ισως και να ελειψε καποια φορα.
οι τιμες ειναι απο χαμηλες (200-250Ε) εως και υψηλες (380Ε+) αναλογα τη μαρκα.
αν τα χρηματα για τον πυκνωτη σου φαινονται πολλα:
θα σου προτεινα , να τελειωσεις την τοποθετηση χωρις πυκνωτη , να το δοκιμασεις , να δεις εαν σου δημιουργει προβλημα (παιξιμο στα φωτα οταν το sub παιζει δυνατα κ.λ.π. πτωσεις τασης, βυθισματα στροφων στο ρελαντι κ.λ.π) και αν δεν παρατηρηθει τιποτα να μην βαλεις πυκνωτη.
αν τα χρηματα για τον πυκνωτη εχεις να τα διαθεσεις και δεν θα σου λειψουν, βαλτον και αχρειαστος να ειναι!

θελω να το ακουσω οταν τελειωσει, ετσι;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Δεκ 2003, 22:05:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
θελω να το ακουσω οταν τελειωσει, ετσι;


Θα εισαι απο τους πρωτους... Very happy μονο στειλε μου το τηλεφωνο σου να σε παρω τηλεφωνο γιατι ειναι δυσκολο να κατεβω Αθηνα μονο για αυτο...πες μου το αγαπημενο σου κομματι και το τηλ σου και σε παιρνω...με το καλο...

Αυτο με τα 2 ohm δεν το ειδες??Τι μαλ***α και αυτη??Εκει που βρηκα καλη μαρκα για ενισχυτη να ειναι λιγα τα watt...αυριο πρωι-πρωι θα παω για περαστικα και οτι γινει...κουραστηκα να ψαχνω απο δω και κει....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 4 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,265s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on