PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

1300 rallye ναι ή ου;;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
helba (Babis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Subaru Impreza Wrx (2005)

Ένταξη: 04 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 21:15:21    Θέμα δημοσίευσης: 1300 rallye ναι ή ου;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως έγραψα και στο χαιρετισμό μου ( http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=471167#471167 ),
σκεφτόμουν να αγοράσω ένα ραλλάκι 1300..
Επειδή δεν είχα ξανά τόσο μικρό ή τελοσπάντων τέτοιο αμάξι, θα μπορούσε κανείς να μου πει καμιά συμβουλή
ή κάτι ενδεικτικό πάνω σ' αυτό το αυτοκίνητο;

Μήπως να το ξεχνούσα και να κοίταζα για 1600 που είναι και πιο πρόσφατο; Scratch Wacko

Αν μπορούσε κανείς να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 21:32:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=23998&highlight=

διαβασε εδω, πανω κατω τα ιδια ισχυουν και για το 1.3
οτι αλλο παρακαλω να γραφτει σε εκεινο το τοπικ και αυτο να κλειδωθει ωστε να ειναι ολα συγκεντρωμενα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
GEMI (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX (rally 1.3 (?..) Hp)

Ένταξη: 15 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 553
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 22:36:59    Θέμα δημοσίευσης: Re: 1300 rallye ναι ή ου;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

helba έγραψε:
Όπως έγραψα και στο χαιρετισμό μου ( http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=471167#471167 ),
σκεφτόμουν να αγοράσω ένα ραλλάκι 1300..
Επειδή δεν είχα ξανά τόσο μικρό ή τελοσπάντων τέτοιο αμάξι, θα μπορούσε κανείς να μου πει καμιά συμβουλή
ή κάτι ενδεικτικό πάνω σ' αυτό το αυτοκίνητο;

Μήπως να το ξεχνούσα και να κοίταζα για 1600 που είναι και πιο πρόσφατο; Scratch Wacko

Αν μπορούσε κανείς να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα..

Σορρυ που το συνεχίζω εδώ (νομίζω μιλάει αποκλειστικά για 1300 το παιδί), μπορώ να σου πω κάποια πράγματα για το μοτερ. Είναι αρκετά πιο οικονομικό από το 1.6 με παραπλήσιες επιδόσεις (αν τον ψιλοφτιάξεις με χοάνη, προγραμμα κ εξάτμιση). Ανεβάζει εύστροφα μέχρι τις 8.000 κ σου δίνει αίσθηση νομίζω καλύτερη κ πιο αγωνιστική από το 1,6 8v. Επίσης ο κινητήρας είναι ελαφρύτερος κ μπαίνεις με την μία στις κατηφορικές στροφές ειδικά χωρίς μούριασμα κ πετάγματα. Από αντοχή (αν διαβάσεις τι του έχω κάνει) είναι σκύλος. Αρκεί να βρεις ένα σε καλή κατάσταση ή να είσαι έτοιμος να του κάνεις ένα ριμπίλτ. Όσο για τέλη κ ασφάλειες υπολόγιζε τα μισά ετησίως από 1600άρη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 00:07:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνα με αυτα που ζητησε το παιδι στο post γνωριμιας του,το 1300αρι μοτερ δεν καλυπτει πουθενα τις αναγκες του πλην των χαμηλων τελων κυκλοφοριας... NodNo

Για την χρηση που θελει,δεδομενου οτι θελει και a/c,ας βρει καλυτερα ενα 1600αρι 8v αν δεν θελει να δωσει πολλα χρηματα... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
GEMI (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX (rally 1.3 (?..) Hp)

Ένταξη: 15 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 553
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 00:35:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αναφέρει κατανάλωση κ το 1,6 θα καίει 50% παραπάνω. Επίσης airco για 1300 βρίσκει πολλά στο car.gr κ μπαίνουν κανονικά. Κ φυσικά όπως είπαμε, δεν είναι μικρή η διαφορά στα τέλη ασφάλιες γλυτώνει 300 ευρώ το χρόνο. Για γκάζια έχει ούτως ή άλλως το subaru. Πισατεύω όμως θα ήταν καλύτερα να πάρει όποιο βρει σε καλύτερη κατάσταση, μιας κ μιλάμε μεταχειρισμένα 10ετίας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 00:43:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε εργοστασιακη μορφη το 1600αρι ειναι 1μιση λιτρο κατω και αν το βελτιωσεις και με τον σωστο τροπο,κατεβαινει πολυυυυ πιο χαμηλα μιας και δεν χρειαζεται καν να ξεπερνας τις 3000 για να πηγαινει.

Περι a/c στο 1300αρι,αστο John,το δοκιμασα ηδη και δεεεν...
Το 1300αρι μοτερ πολυ απλα ΔΕΝ κανει για a/c...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 00:44:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισης αν τιθεται θεμα αξιοπιστιας,το 1600αρι 8v ειναι μακραν οτι πιο αξιοπιστο εβγαλε ποτε η PSA,πιο αξιοπιστο ακομα και απο τα 16v... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
helba (Babis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Subaru Impreza Wrx (2005)

Ένταξη: 04 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 06:46:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

@GEMI
όταν λέμε rebuild στο 1300αρι εννοούμε άνοιγμα καπάκι πχ; ή..;

@Pughell
αυτό με την κατανάλωση

Παράθεση:
Σε εργοστασιακη μορφη το 1600αρι ειναι 1μιση λιτρο κατω και αν το βελτιωσεις και με τον σωστο τροπο,κατεβαινει πολυυυυ πιο χαμηλα

τί ακριβώς εννοείς; ότι το 1600 καίει λιγότερο; κι αν ναι, για τί τιμές μιλάμε;

Σόρρυ για τις πολλές μου ερωτήσεις αλλά δε ξερω και πολλά για το ραλλύ εκτός του οτι είναι όμορφο Laughing

Ά κι ένα τελευταίο: Στο 1300 μπαίνει καπώ απο νεώτερο μοντέλο 1998- ; (δε θεωρείται ''ιεροσυλία'' έ; )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 10:18:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Γιαννης οταν λεει rebuild,εννοει βιδες ολο το μοτερ και δεσιμο απο την αρχη,στην ξεφτιλα 500Ε δηλαδη που πιθανοτατα θα πλησιασει το 1000αρικο μαζι με την εργασια...

Περι καταναλωσης,εσεις μπερδευεστε γιατι ειναι 1600αρι.
Για να βγαλει ενα μοτερ την ιδια ογκομετρικη αποδοση με ενα αλλο μεγαλυτερης χωρητικοτητας,το τιμημα ειναι καυσιμο(μαζι με στροφαρισμα στην προκειμενη περιπτωση).
Οποτε αυτονοητο οτι το 1300αρι θελει παραπανω καυσιμα που οπως ειπα,σε εντελως εργοστασιακη μορφη και στα δυο αμαξια,παρα τα επιπλεον σχεδον 100 κιλα του 1600,το 1300αρι καιει στην ιδια μετρηση περιπου 1μιση λιτρο επιπλεον(αμα βρω τις επισημες μετρησεις θα το postαρω).
Σε βελτιωμενη μορφη(φιλτρο-εξατμιση και ισως και προγραμμα),το πραγμα αλλαζει ακομα περισσοτερο με το 1600αρι κυριολεκτικα να φευγει σε αλλη κλιμακα...

Για το καπω του ΜΚ1,οχι,δεν μπαινει,θελει ενα σωρο πραγματα μαζι(φτερα,προφυλακτηρα,μετωπη) αλλα ετσι και αλλιως ειναι εντελως καγκουρια,ιεροσυλια ή οπως θες να το πεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
helba (Babis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Subaru Impreza Wrx (2005)

Ένταξη: 04 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 14:13:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπότε ότι "γλιτώσω" απο τέλη - μεταβίβαση και ασφάλειες, θα τα δίνω σε εξτρά βενζίνες με το 1300 δεδομένων των πολλών χιλιομέτρων που κάνω; Αρα καλύτερα να το ξεχνουσα;

Το 1100 θα σέρνεται απο την άλλη με μια ταχύτητα 130χλμ/ώρα;

Αν μπορέσεις-βρεις, ανέβασε σε παρακαλώ και μετρήσεις κατανάλωσης μήπως και ξεκαθαρίσει λιγάκι το τοπίο..

Υ.Γ. Μήπως τελικά ζητάω πολλά απο ένα μικρό αμάξι; Embarassed Crying or Very sad
Μήπως να κάνω το ιμπρεζάκι μου αέριο;
Μήπως σας ζάλισα τον έρωτα; Smile


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 14:44:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mηπως να παρεις ενα 1.1 ή ενα σταρλετακι 1.3 να κανεις τη δουλεια σου? με 120-130 ολα τα αυτοκινητα μια χαρα πανε. γιατι απο οτι καταλαβα ψαχνεις ενα αυτοκινητακι να σε πηγαινει και να σε φερνει.
Στο πρεζα δεν θα εβαζα υγραεριο με τιποτα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 15:09:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Lef205 έγραψε:
...ενα σταρλετακι 1.3 να κανεις τη δουλεια σου? ...


αυτο ακριβως σκεφτομουν να του γραψω χθες το βραδυ που διαβαζα το τοπικ αυτο...
Wink Wink Wink Wink Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
helba (Babis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Subaru Impreza Wrx (2005)

Ένταξη: 04 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 15:19:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλή πρόταση αλλά.. είναι λίγο άσχημο Embarassed

Ξαναλέω: πολλά ζητάω ε;; Rolling eyes


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 15:23:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

helba έγραψε:
καλή πρόταση αλλά.. είναι λίγο άσχημο Embarassed

Ξαναλέω: πολλά ζητάω ε;; Rolling eyes

δεν σε νοιαζει αν ειναι ασχημο ή ομορφο, σε νοιαζει να ειναι οικονομικο αξιοπιστο και να εχει αρκουδα plus να μην ειναι λιωμενο.
Ολα αυτα ειναι λιγο σπανια για το 13αρι. Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 15:43:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

+100000000 Λευτέρη.

Πολύστροφο
ξεσκισμένο από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες
αυτοκίνητο 15ετίας
χωρίς βασικές ανέσεις
γερασμένο μέσα-έξω
με αρκετά θέματα που απαιτούν -ακριβή- επισκευή/συντήρηση (ρεμπίλντ μοτέρ και σαζμάν για αρχή!!!)

δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να συνδυαστεί με οικονομία και ευχρηστία.

Και μην μου πει κανείς πως υπάρχουν και καλοσυντηρημένα κομμάτια, γιατί ακόμα και έτσι, δεν είναι καθημερινό αυτοκίνητο.

Φίλε μου, χίλιες φορές ένα πιο σύγχρονο μτχ μικρό.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 20:05:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Περι καταναλωσης,εσεις μπερδευεστε γιατι ειναι 1600αρι.
Για να βγαλει ενα μοτερ την ιδια ογκομετρικη αποδοση με ενα αλλο μεγαλυτερης χωρητικοτητας,το τιμημα ειναι καυσιμο(μαζι με στροφαρισμα στην προκειμενη περιπτωση).
Οποτε αυτονοητο οτι το 1300αρι θελει παραπανω καυσιμα που οπως ειπα,σε εντελως εργοστασιακη μορφη και στα δυο αμαξια,παρα τα επιπλεον σχεδον 100 κιλα του 1600,το 1300αρι καιει στην ιδια μετρηση περιπου 1μιση λιτρο επιπλεον(αμα βρω τις επισημες μετρησεις θα το postαρω).


Επειδή έχω και το 13αρι και το 206 1.6 16V να αναφέρω ότι έχουν ακριβώς την ίδια κατανάλωση περίπου 7-8L/100Km στην ταχύτητα που αναφέρεις των 120 (& τα 2 είναι μαμά μοτερικά) Shocked Shocked Shocked
Για εμένα καλύτερα προτίμησε κάτι πιο καινούριο και σχιστομάτικο καλύτερα....


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 23:14:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για 8v 16αρακι λεει οχι 16v


Spritmonitor.de
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GEMI (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX (rally 1.3 (?..) Hp)

Ένταξη: 15 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 553
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 23:25:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

athanas έγραψε:
Pughell έγραψε:
Περι καταναλωσης,εσεις μπερδευεστε γιατι ειναι 1600αρι.
Για να βγαλει ενα μοτερ την ιδια ογκομετρικη αποδοση με ενα αλλο μεγαλυτερης χωρητικοτητας,το τιμημα ειναι καυσιμο(μαζι με στροφαρισμα στην προκειμενη περιπτωση).
Οποτε αυτονοητο οτι το 1300αρι θελει παραπανω καυσιμα που οπως ειπα,σε εντελως εργοστασιακη μορφη και στα δυο αμαξια,παρα τα επιπλεον σχεδον 100 κιλα του 1600,το 1300αρι καιει στην ιδια μετρηση περιπου 1μιση λιτρο επιπλεον(αμα βρω τις επισημες μετρησεις θα το postαρω).


Επειδή έχω και το 13αρι και το 206 1.6 16V να αναφέρω ότι έχουν ακριβώς την ίδια κατανάλωση περίπου 7-8L/100Km στην ταχύτητα που αναφέρεις των 120 (& τα 2 είναι μαμά μοτερικά) Shocked Shocked Shocked
Για εμένα καλύτερα προτίμησε κάτι πιο καινούριο και σχιστομάτικο καλύτερα....


Στην κατανάλωση εντός πόλης το 1,3 έχει λιγότερα από 16άρι κινητήρα κ δε πα να λέτε. Με 42 λίτρα βγάζω 550 χιλόμετρα εντός πόλης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 23:27:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

athanas έγραψε:
Pughell έγραψε:
Περι καταναλωσης,εσεις μπερδευεστε γιατι ειναι 1600αρι.
Για να βγαλει ενα μοτερ την ιδια ογκομετρικη αποδοση με ενα αλλο μεγαλυτερης χωρητικοτητας,το τιμημα ειναι καυσιμο(μαζι με στροφαρισμα στην προκειμενη περιπτωση).
Οποτε αυτονοητο οτι το 1300αρι θελει παραπανω καυσιμα που οπως ειπα,σε εντελως εργοστασιακη μορφη και στα δυο αμαξια,παρα τα επιπλεον σχεδον 100 κιλα του 1600,το 1300αρι καιει στην ιδια μετρηση περιπου 1μιση λιτρο επιπλεον(αμα βρω τις επισημες μετρησεις θα το postαρω).


Επειδή έχω και το 13αρι και το 206 1.6 16V να αναφέρω ότι έχουν ακριβώς την ίδια κατανάλωση περίπου 7-8L/100Km στην ταχύτητα που αναφέρεις των 120 (& τα 2 είναι μαμά μοτερικά) Shocked Shocked Shocked
Για εμένα καλύτερα προτίμησε κάτι πιο καινούριο και σχιστομάτικο καλύτερα....

Μαλλον κατι δεν κανεις καλα με το 206 σου ή κατι αλλο συμβαινει μιας και τα 206 των υπολοιπων παιδιων παιζουν στα 5-6 λιτρα με τις συνθηκες που αναφερεις... Wink

Εμενα και το 1ο μου 1300αρι πριν αρχισω να του βαζω χερι δεν επεφτε κατω απο τα 8 λιτρα αλλα και το 2ο που πηρα(με μοτερ αρκετα φθαρμενο) δεν επεφτε κατω απο τα 9,μετρησεις παντα στην εθνικη οδο Θεσσαλονικης Λαρισας σε τυποποιημενη διαδρομη.
Και δεν ειναι να πεις οτι το ειδα μια φορα,8 χρονια ειχα το 1ο μου 1300αρι και 1 περιπου το 2ο... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2011, 23:29:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GEMI έγραψε:

Στην κατανάλωση εντός πόλης το 1,3 έχει λιγότερα από 16άρι κινητήρα κ δε πα να λέτε. Με 42 λίτρα βγάζω 550 χιλόμετρα εντός πόλης.

Σε καροτσα ΑΧ,με 13αρια ζαντολαστιχα και 155/70,με μιγματα και θερμοκρασιες που καμια σχεση δεν εχουν με το εργοστασιακο μοτερ,κλπ,κλπ,κλπ...

Καμια σχεση με μαμα 1300αρι 106 δηλαδη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1101s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on