PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

205 Αλλαγή καταλύτη

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 00:00:16    Θέμα δημοσίευσης: 205 Αλλαγή καταλύτη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδω και κατι μερες μου εχει καρφωθει η ιδεα να αλλαξω καταλυτη(εχει κλεισει και μια 10ετια σχεδον ο υπαρχον)!!! Εννοειται οτι δεν θελω να βαλω μαμα...Κοιτουσα ολα αυτα τα ωραια πραγματα στα περιοδικα και πειστηκα και πρακτικα οτι ο καταλύτης βελτιωνει...Αξιζει ομως ρε παιδια??? Θα παιρνουμε καρτα καυσαεριων η θα μας πουν στο ΚΤΕΟ "game over-insert coin to continue"??? Και εννοειται οτι μετα την αγορα του καταλυτη no coin sto tsepi!!! Στηριζομαι στη βοηθεια σας!!!


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 01:58:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΑΛΥΤΗ??? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΝetΒlaster έγραψε:
Εδω και κατι μερες μου εχει καρφωθει η ιδεα να αλλαξω καταλυτη(εχει κλεισει και μια 10ετια σχεδον ο υπαρχον)!!! Εννοειται οτι δεν θελω να βαλω μαμα...Κοιτουσα ολα αυτα τα ωραια πραγματα στα περιοδικα και πειστηκα και πρακτικα οτι ο καταλύτης βελτιωνει...Αξιζει ομως ρε παιδια??? Θα παιρνουμε καρτα καυσαεριων η θα μας πουν στο ΚΤΕΟ "game over-insert coin to continue"??? Και εννοειται οτι μετα την αγορα του καταλυτη no coin sto tsepi!!! Στηριζομαι στη βοηθεια σας!!!


Το πρώτο και κυριότερο που πρέπει να σκέφτεσαι είναι η ζημιά που μπορεί να προκαλεί στο περιβάλλον ένας είτε "τελειωμένος" είτε κακής ποιότητας καταλύτης. Βέβαια ίσως γι' αυτό να θες να αλλάξεις καταλύτη...

Και για να προλάβω κάποιους πριν μου απευθύνουν την αφελέστατη και εκνευριστική ερώτηση "είσαι οικολόγος;;;", απαντώ προκαταβολικά όχι. Απλά σέβομαι την φύση, αυτήν στην οποία ανήκουμε. Κάθε άνθρωπος που έχει συνείδηση του εαυτού του (τουλάχιστον) θα έπρεπε να μεριμνά γι' αυτήν.
Απλά πράγματα... Rolling eyes Rolling eyes


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 07:40:24    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΑΛΥΤΗ??? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
...Απλά σέβομαι την φύση, αυτήν στην οποία ανήκουμε. Κάθε άνθρωπος που έχει συνείδηση του εαυτού του (τουλάχιστον) θα έπρεπε να μεριμνά γι' αυτήν.
Απλά πράγματα... Rolling eyes Rolling eyes


Συμφωνώ απόλυτα Δημήτρη. Kαι για μένα απλό είναι αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους. Και δεν στέκομαι μόνο στην ρύπανση του περιβάλλοντος, αλλά στην γενικότερη στάση μας απέναντι στη υπερανεκτική Φύση, μητέρα των όλων.

---

Από ότι ξέρω όσοι έχουνε βάλει ελεύθερους καταλύτες βγάζουν κανονικά κάρτα καυσαερίων, αφού δεν ξεπερνάνε τα ανώτατα επιτρεπτά όρια παρότι βγάζουν μερικά καυσαέρια παραπάνω.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
PHSYBORG (HULK)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pug 8v ''maximum attack''

Ένταξη: 24 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 1109
Τόπος: In the VORTEX of HEAVEN!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 08:32:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτος το οτι δεν θα εχεις προβλημα με καινουριο καταλυτη σκεψου κατι αλλο . Ποιος ειναι καθε μερα πανω απο το χαλασμενο καταλυτη σου κ τρωει ολη τη μολυνση ??? ΕΣΥ ! Sad



FULL THROTLE....

NEW forum at www.btt.20m.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 09:41:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγω είχα βάλει remus καταλύτη στο 8V ibiza 1,6 που είχα και
κάρτα έβγαλα και κανένα πρόβλημα εκτός απο ότι ήταν πολύ ακριβός.
Υπάρχει και το θέμα της έγκρισης τύπου για να μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ
και να είναι ο καταλύτης σου δηλωμενος στην κ.ε.κ. σου.
Ρώτα στην AMERICAT (δες λεπτομέρειες σε άλλο topic)


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Droemmen (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 09 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 92
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 12:32:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι aftermarket καταλύτες γνωστών εταιριών έχουν έγκριση της ευρωπαικής ένωσης (αλλιώς είναι παράνομοι), άρα πρόβλημα καυσαερίων δεν θα υπάρχει (μπορείς να ρωτήσεις για αγωνιστικούς καταλύτες με έγκριση, εγώ τέτοιο έχω) το πρόβλημα είναι ότι είναι ακριβότεροι από τους no-name Ελλήνων "βελτιωτών"...
Τώρα αν θα βελτιώσει το αυτοκίνητο (ειδικά 1.4 και χωρίς λοιπές βελτιώσεις λίγα πράγματα Crying or Very sad )
Αν θέλεις να κάνεις ολοκληρωμένη βελτίωση θα χρειαστούν και άλλα...αν θέλεις απλά να αλλάξεις καταλύτη, υπάρχουν πολλοί "καθαροί" και αξιόπιστοι, ψάξε λίγο για να γλιτώσεις και μερικά Euro... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 12:52:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον...Υποψιν ομως...φοραω ελευθερο τελικο Festus και φιλτρο K&N, γιαυτο ανυσυχω!!! Oσο για τις οικολογικες ανησυχιες θα συμφωνησω κεγω!!! Ζουμε σε ενα κοσμο που παει απο το κακο στο χειροτερο ας προσπαθουμε τουλαχιστον να τον προστατευουμε οσο μπορουμε!!!


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 20:11:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια συγνωμη κι ολας αλλα απο την στιγμη που μπορεις να βγαλεις καρτα καυσαεριων με ελευθερο καταλυτη(αυτο το διαβασα παραπανω) ποιο ειναι το προβλημα??Υπαρχει ενα οριο και απο την στιγμη που δεν το ξεπερνας!Ξερετε ποσα αυτοκινητα κυκλοφορουν με χαλασμενο=ελευθερο καταλυτη??



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2003, 21:22:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα εργοστασια της Ευρωπης που παραγουν καταλυτες ειναι δυο.Η μια φιρμα ειναι η Kemira και υπαρχει και μια αλλη.Ουτε οι Remus ουτε και οι HJS αλλα και παρα πολλοι αλλοι ειναι κατασκευες των αναλογων εταιριων.Ολοι προμηθευονται απο τα 2 πρωτα εργοστασια και απλα κολλανει το λογοτυπο τους...Σχετικα με τις τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες καθως ενας Kemira που ειναι μεχρι 180 αλογα κοστιζει σχεδον 650 ευρω! Shocked Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2003, 00:36:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
...Σχετικα με τις τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες καθως ενας Kemira που ειναι μεχρι 180 αλογα κοστιζει σχεδον 650 ευρω! Shocked Sad


Αφού τους κατασκευάζει η ίδια, γιατί πουλάει τόσο ακριβά;


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2003, 11:18:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα...Παντως δε νομιζω οτι θα επαιρνα καταλυτη για μεχρι 180ps!!! Εδω με το ζορι εχουμε τα 80...Ενας καινουριος καταλυτης "μαμα" δεν απεχει και πολυ ομως συμφωνα με τις τιμες που πηρα απο την αντιπροσωπεια!!!


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Droemmen (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 09 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 92
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2003, 12:56:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλλαγή καταλύτη (από normal σε αγωνιστικό) σε μαμά αυτοκίνητα είναι περιττή, βέβαια κερδίζεις κάτι ψιλά (σε ροπή κυρίως και πάντα ανάλογα με το πόσο "πνιγμένος" είναι ο "μαμα") αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί το κόστος...
Εγώ το έκανα σαν βάση για να "σηκώσει" τα 200 bhp του compressor, σε μικρές μετατροπές (ατμοσφαιρικές +20 bhp το πολύ) αρκεί ο εργοστασιακός καταλύτης) από εκεί και μετά είναι σχεδόν απαραίτητος (ανάλογα με τη φύση της μετατροπής - όχι πάντα) για να βγουν τα σωστά άλογα της μετατροπής...
Δεν ξέρω πόσο έχουν οι "μαμά" της Peugeot αλλά αν είναι μικρή η διαφορά μάλλον θα το έκανα αλλιώς όχι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Droemmen (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 09 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 92
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2003, 13:04:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Παιδια συγνωμη κι ολας αλλα απο την στιγμη που μπορεις να βγαλεις καρτα καυσαεριων με ελευθερο καταλυτη(αυτο το διαβασα παραπανω) ποιο ειναι το προβλημα??Υπαρχει ενα οριο και απο την στιγμη που δεν το ξεπερνας!Ξερετε ποσα αυτοκινητα κυκλοφορουν με χαλασμενο=ελευθερο καταλυτη??

Ακριβώς! υπάρχει ένα όριο που όσο δεν το ξεπερνάς είσαι OK, βέβαια μην κρίνεις στην Ελλάδα που πολλοί δεν έχουν καθόλου καταλύτη κι όμως βρίσκονται με κάρτα!
Το πρόβλημα δυστυχώς είναι το κόστος... Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2003, 16:25:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...και ταυτοχρονα μολυνεται το περιβαλλον με τις "ευλογιες" του κρατους!!!


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1316s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on