PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καινούριος...και λιπαντικά
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 160, 161, 162, 163  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimmys (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.4

Ένταξη: 23 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 12:33:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο τιμολογιο έτσι γράφει...προς το παρόν δεν καίει...(1000χλμ) αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν εχει προδιαγραφες ουτε C ούτε PSA το συγκεκριμένο...Αν είναι έτσι να βαλω λιπαντικο με Α5 που είναι καλύτερο από τα προηγούμενα Α
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimmys (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.4

Ένταξη: 23 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 12:38:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
Dimmys έγραψε:
Το Carshop στη Θεσσαλονική είναι εντάξει στείλτε πμ αν δεν θέλετε να σχολιασετε. παραεχει φθηνά τα Castrol...Αν βάλω τα Castrol Edge Titanium 5/30 θα έχω πρόβλημα επειδή δεν εχουν την PSA; Είδα το βιβλίο σέρβις της Peugeot, έχουν βάλει τα Quartz Energy 9000 0/30. Με παραξενεύει γιατί είναι Α3 και όχι PSA ή C2...Βοηθήστε...Να πάρω με C2 προδιαγραφή ή και Α5; Πάντως στα 1000 που έκανα δεν κατέβηκε η στάθμη. Το είχε οικογενειάρχης Αρχιτέκτονας πριν. Να βάλω τα 0/30 Firstαν δεν καεί;

Τωρα δλδ εχει μεσα Quartz Energy 9000 0/30 ??
Ιneo first 0W30 δεν βαζεις
Αν δεν καιει, βαλε Energy 9000 0W30 παλι
Αν καιει , προτιμας καποιο αλλο λιπαντικο, με προδιαγραφες Α3/Β4 ή C3
Τα Castrol Edge Titanium 5/30 που εγραψες παραπανω πιθανον να σου κανουν αν ειναι C3

Δηλαδή δεν καίει το Quartz που είναι εκτός προδιογραφων και θα καίει το Ineo First; πως τα καταφεραν ετσι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 12:40:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To αμαξι σου τι χρονλογιας ειναι ?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimmys (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.4

Ένταξη: 23 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 12:57:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
To αμαξι σου τι χρονλογιας ειναι ?

2008 1400 8FS. Ολα τα σερβις στην peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 13:07:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Ineo First δεν εβγαινε καν τοτε
Και τοτε η Peugeot προτεινε το Total Quartz Energy 9000 0w-30
Θες να βαλεις Ineo First ? Βαλε
Αλλά αν στο πιει σαν νερο (επειδη ειναι πιο λεπτο απο το Energy) μην ρωτησεις τι και πως
Θες να βαλεις προδιαγραφη Α5 ? Βαλε
Αλλά η Πεζω δεν λεει πουθενα για Α5

Σου ειπα τι να βαλεις και εσυ λες παλι τα δικα σου



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Rallyestas (Rallye_REEE)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallye facelift

Ένταξη: 02 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 346
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 14:18:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το βιβλιαρακι σου τι λεει? εμενα ας πουμε λεει ineo first 0w30 με προδιαγραφη C2/C3. Η οτιδηποτε αλλο με προδιαγραφες C2/C3. Ωστοσο στις δυο πρωτες αλλαγες ειδα οτι εδω μεσα τα παιδια ελεγαν για το total quartz energy 9000 0w30 που ειναι Α3/Α4, οπου οπως ειπα παραπανω επειδη δεν το εβρισκα και το εψαχνα κανα 2 μηνο καθε φορα, πηγα σε καστρολ. Ωστοσο στο δικο μου βιβλιαρακι λεει προδιαγραφες C2/C3, οποτε θεωρητικα δεν επρεπε καν να ειχα βαλει τα ενερτζυ 9000 που ειναι A3/A4. Ωστοσο αυτο το εκανα στις 2 πρωτες αλλαγες. απο κει και περα φοραω οπως ειπα πιο πριν castrol edge 0w30 C3. και ειμαι μια χαρα και μην πω ακουω και καλυτερα το μοτερ απο οτι πριν. οποτε δες τις λεει το βιβλιαρακι σου πρωτον. και τι προδιαγραφες προτεινει. αν λεει C3, βαλε c3 ή αν λεει A3/A4, αντστοιχα. αν και για να ελεγε παλιοτερα Α3/Α4 και τωρα C3 η peugeot λογικα δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα. παντως αν ειναι να πας σε ineo first βαλε castrol edge ειναι πολυ καλυτερα απο τα ineo first. και σε καμια περιπτωση μην πας σε A5. για μενα βαλε τα castrol edge με προδιαγραφη C3 ή οτι εβαζες ως τωρα... οχι τα ineo first παντως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimmys (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.4

Ένταξη: 23 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 17:03:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
Το Ineo First δεν εβγαινε καν τοτε
Και τοτε η Peugeot προτεινε το Total Quartz Energy 9000 0w-30
Θες να βαλεις Ineo First ? Βαλε
Αλλά αν στο πιει σαν νερο (επειδη ειναι πιο λεπτο απο το Energy) μην ρωτησεις τι και πως
Θες να βαλεις προδιαγραφη Α5 ? Βαλε
Αλλά η Πεζω δεν λεει πουθενα για Α5

Σου ειπα τι να βαλεις και εσυ λες παλι τα δικα σου

Επειδή είναι γραπτός ο λόγος και όχι προφορικος δεν κατάλαβες πως το εννοούσα. Αφού προτεινόμενο τωρα μου ειπαν είναι πρώτα το first 0/30 με PSA και μετά με 5/30. Τοταλ δεν βάζω είχα πει ότι δεν μαρεσουν γενικά...ή castrol ή Mobil.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimmys (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.4

Ένταξη: 23 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2017, 19:54:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rallyestas έγραψε:
το βιβλιαρακι σου τι λεει? εμενα ας πουμε λεει ineo first 0w30 με προδιαγραφη C2/C3. Η οτιδηποτε αλλο με προδιαγραφες C2/C3. Ωστοσο στις δυο πρωτες αλλαγες ειδα οτι εδω μεσα τα παιδια ελεγαν για το total quartz energy 9000 0w30 που ειναι Α3/Α4, οπου οπως ειπα παραπανω επειδη δεν το εβρισκα και το εψαχνα κανα 2 μηνο καθε φορα, πηγα σε καστρολ. Ωστοσο στο δικο μου βιβλιαρακι λεει προδιαγραφες C2/C3, οποτε θεωρητικα δεν επρεπε καν να ειχα βαλει τα ενερτζυ 9000 που ειναι A3/A4. Ωστοσο αυτο το εκανα στις 2 πρωτες αλλαγες. απο κει και περα φοραω οπως ειπα πιο πριν castrol edge 0w30 C3. και ειμαι μια χαρα και μην πω ακουω και καλυτερα το μοτερ απο οτι πριν. οποτε δες τις λεει το βιβλιαρακι σου πρωτον. και τι προδιαγραφες προτεινει. αν λεει C3, βαλε c3 ή αν λεει A3/A4, αντστοιχα. αν και για να ελεγε παλιοτερα Α3/Α4 και τωρα C3 η peugeot λογικα δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα. παντως αν ειναι να πας σε ineo first βαλε castrol edge ειναι πολυ καλυτερα απο τα ineo first. και σε καμια περιπτωση μην πας σε A5. για μενα βαλε τα castrol edge με προδιαγραφη C3 ή οτι εβαζες ως τωρα... οχι τα ineo first παντως.

Μάλλον για Castrol με βλέπω και μετά να δοκιμάσω και τα Mobil esp 5/30 που καλύπτουν psa
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Rallyestas (Rallye_REEE)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallye facelift

Ένταξη: 02 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 346
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2017, 00:40:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimmys έγραψε:
Rallyestas έγραψε:
το βιβλιαρακι σου τι λεει? εμενα ας πουμε λεει ineo first 0w30 με προδιαγραφη C2/C3. Η οτιδηποτε αλλο με προδιαγραφες C2/C3. Ωστοσο στις δυο πρωτες αλλαγες ειδα οτι εδω μεσα τα παιδια ελεγαν για το total quartz energy 9000 0w30 που ειναι Α3/Α4, οπου οπως ειπα παραπανω επειδη δεν το εβρισκα και το εψαχνα κανα 2 μηνο καθε φορα, πηγα σε καστρολ. Ωστοσο στο δικο μου βιβλιαρακι λεει προδιαγραφες C2/C3, οποτε θεωρητικα δεν επρεπε καν να ειχα βαλει τα ενερτζυ 9000 που ειναι A3/A4. Ωστοσο αυτο το εκανα στις 2 πρωτες αλλαγες. απο κει και περα φοραω οπως ειπα πιο πριν castrol edge 0w30 C3. και ειμαι μια χαρα και μην πω ακουω και καλυτερα το μοτερ απο οτι πριν. οποτε δες τις λεει το βιβλιαρακι σου πρωτον. και τι προδιαγραφες προτεινει. αν λεει C3, βαλε c3 ή αν λεει A3/A4, αντστοιχα. αν και για να ελεγε παλιοτερα Α3/Α4 και τωρα C3 η peugeot λογικα δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα. παντως αν ειναι να πας σε ineo first βαλε castrol edge ειναι πολυ καλυτερα απο τα ineo first. και σε καμια περιπτωση μην πας σε A5. για μενα βαλε τα castrol edge με προδιαγραφη C3 ή οτι εβαζες ως τωρα... οχι τα ineo first παντως.

Μάλλον για Castrol με βλέπω και μετά να δοκιμάσω και τα Mobil esp 5/30 που καλύπτουν psa

Γενικα να ξερεις δεν ειναι καλο να αλλαζεις διαρκως μαρκα λαδιου. αποφασισε ποια θες, ειτε καστρολ, ειτε mobil. Αν και για μενα βαλε καστρολ μιας και εχουν φορεθει και απο αλλους και εχουν αναφερθει και ως καλα. ενω τα αλλα δεν τα ξερω τοσο, ουτε εχω ακουσει να πολυ παιζουν σε πεζο. Τελος παντων, γενικα το σωστο ειναι να επιλεξεις ενα που θα βαζεις παντα. δεν ειναι καλο να αλλαζεις λαδι καθε φορα...καταρχην δεν νομιζω να καταλαβεις και τιποτα απο αλλαγη σε αλλαγη οποτε ανουσιο ειναι ετσι και αλλιως...κατασταλαξε και βαλε ενα λαδι που θα φορας απο δω και περα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimmys (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.4

Ένταξη: 23 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2017, 07:36:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rallyestas έγραψε:
Dimmys έγραψε:
Rallyestas έγραψε:
το βιβλιαρακι σου τι λεει? εμενα ας πουμε λεει ineo first 0w30 με προδιαγραφη C2/C3. Η οτιδηποτε αλλο με προδιαγραφες C2/C3. Ωστοσο στις δυο πρωτες αλλαγες ειδα οτι εδω μεσα τα παιδια ελεγαν για το total quartz energy 9000 0w30 που ειναι Α3/Α4, οπου οπως ειπα παραπανω επειδη δεν το εβρισκα και το εψαχνα κανα 2 μηνο καθε φορα, πηγα σε καστρολ. Ωστοσο στο δικο μου βιβλιαρακι λεει προδιαγραφες C2/C3, οποτε θεωρητικα δεν επρεπε καν να ειχα βαλει τα ενερτζυ 9000 που ειναι A3/A4. Ωστοσο αυτο το εκανα στις 2 πρωτες αλλαγες. απο κει και περα φοραω οπως ειπα πιο πριν castrol edge 0w30 C3. και ειμαι μια χαρα και μην πω ακουω και καλυτερα το μοτερ απο οτι πριν. οποτε δες τις λεει το βιβλιαρακι σου πρωτον. και τι προδιαγραφες προτεινει. αν λεει C3, βαλε c3 ή αν λεει A3/A4, αντστοιχα. αν και για να ελεγε παλιοτερα Α3/Α4 και τωρα C3 η peugeot λογικα δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα. παντως αν ειναι να πας σε ineo first βαλε castrol edge ειναι πολυ καλυτερα απο τα ineo first. και σε καμια περιπτωση μην πας σε A5. για μενα βαλε τα castrol edge με προδιαγραφη C3 ή οτι εβαζες ως τωρα... οχι τα ineo first παντως.

Μάλλον για Castrol με βλέπω και μετά να δοκιμάσω και τα Mobil esp 5/30 που καλύπτουν psa

Γενικα να ξερεις δεν ειναι καλο να αλλαζεις διαρκως μαρκα λαδιου. αποφασισε ποια θες, ειτε καστρολ, ειτε mobil. Αν και για μενα βαλε καστρολ μιας και εχουν φορεθει και απο αλλους και εχουν αναφερθει και ως καλα. ενω τα αλλα δεν τα ξερω τοσο, ουτε εχω ακουσει να πολυ παιζουν σε πεζο. Τελος παντων, γενικα το σωστο ειναι να επιλεξεις ενα που θα βαζεις παντα. δεν ειναι καλο να αλλαζεις λαδι καθε φορα...καταρχην δεν νομιζω να καταλαβεις και τιποτα απο αλλαγη σε αλλαγη οποτε ανουσιο ειναι ετσι και αλλιως...κατασταλαξε και βαλε ενα λαδι που θα φορας απο δω και περα...

Συμφωνώ μαζί σου αλλά το αυτοκίνητο τώρα το πήρα και θα ήθελα να δω τις διαφορές πριν κατασταλλάξω...Castrol μάλλον θα βάλω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 17:16:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι διαφορες εχουν τα castrol edge titanium fst 5w-30 LL απο τα castrol edge titanium fst 5w-30 C3?

Οποια βοηθεια θα ειναι χρησιμη!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Rallyestas (Rallye_REEE)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallye facelift

Ένταξη: 02 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 346
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2017, 11:19:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
Τι διαφορες εχουν τα castrol edge titanium fst 5w-30 LL απο τα castrol edge titanium fst 5w-30 C3?

Οποια βοηθεια θα ειναι χρησιμη!

αν δεν κανω λαθος, ειναι το ιδιο πραγμα. τα εχω δει απο κοντα και αν τα δεις απο πισω στις προδιαγραφες γραφουν C3...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2017, 12:33:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερώτηση:

Το parts.gr το εμπιστεύεστε για λάδια; Συνήθως παίρνω από Ντίνο τα Total 5w-40 Quartz 9000. Τα δίνει 8 ευρώ, ενώ το parts 9 ευρώ. Αλλά επειδή ο Ντίνος αρκετές φορές δεν έχει στοκ και κάνει κανά 10ήμερο να μου τα βρει, ρωτάω και για εδώ να τα πάρω από πουθενά σε παραπλήσια τιμή.

Αν είναι "έγκυρο" μαγαζί, καλώς. Γιατί αν πεις του μηχανικού να σου βάλει αυτά ή πας να τα πάρεις από κανά κατάστημα για Citroen-Peugeot-Renault κτλ, θα στα χτυπήσουν 13+ ευρώ το δοχείο.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2017, 13:39:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο trade-wind το εχει 25€ το 5λιτρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
peugeot207cc 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 21 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Απρ 2017, 10:56:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιο από τα 2 να πάρω;
TOTAL QUARTZ INEO MC3 5W-40
TOTAL QUARTZ 9000 5W-40
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Απρ 2017, 18:20:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.todos.gr/aytokinito/analosima-aytokinitou/ladia-aytokinitou/shopby/viscosity-5w_40.html?p=2

Τι σας λεει το συγκεκριμενο site.?? Μου κανει τρομερη εντυπωση οι τιμες που εχει, τι στο καλο με ζημια δουλευει ή μηπως η δουλεια βρωμαει απ αλλου....?

Απο συζητηση που ειχα με υπαλληλο μεγαλης εταιρειας στον κλαδο αναλωσιμων μου ανεφερε πως οι 4λιτρες συσκευασιες ειναι εισαγωγης απο Αγγλια ενω οι 5λιτρες ειναι πιο καθαρες σε θεωρητικο επιπεδο οσον αφορα τα εισαγωμενα και οχι πχ απο Total Hellas.

Οι διακυμανσεις τιμων αναμεσα στα 4λτ-5λτ του συγκεκριμενου site ειναι ελαχιστες, ειδικα οταν δινει:

Total 9000 4λτ 28euro - 5λτ 30euro
Ineo 33euro
Castrol Edge μονο 28euro
Shell Helix 24euro

Αναφερομαι παντα σε τιμες 5W40 που χρησιμοποιω και το ψαχνω διαρκως σε καταστηματα της Ελληνικης αγορας.

Τα Motul και Elf παλι μου φαινονται φυσιολογικες τιμες αγορας


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Απρ 2017, 20:54:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christos_99 έγραψε:
https://www.todos.gr/aytokinito/analosima-aytokinitou/ladia-aytokinitou/shopby/viscosity-5w_40.html?p=2

Τι σας λεει το συγκεκριμενο site.?? Μου κανει τρομερη εντυπωση οι τιμες που εχει, τι στο καλο με ζημια δουλευει ή μηπως η δουλεια βρωμαει απ αλλου....?

Απο συζητηση που ειχα με υπαλληλο μεγαλης εταιρειας στον κλαδο αναλωσιμων μου ανεφερε πως οι 4λιτρες συσκευασιες ειναι εισαγωγης απο Αγγλια ενω οι 5λιτρες ειναι πιο καθαρες σε θεωρητικο επιπεδο οσον αφορα τα εισαγωμενα και οχι πχ απο Total Hellas.

Οι διακυμανσεις τιμων αναμεσα στα 4λτ-5λτ του συγκεκριμενου site ειναι ελαχιστες, ειδικα οταν δινει:

Total 9000 4λτ 28euro - 5λτ 30euro
Ineo 33euro
Castrol Edge μονο 28euro
Shell Helix 24euro

Αναφερομαι παντα σε τιμες 5W40 που χρησιμοποιω και το ψαχνω διαρκως σε καταστηματα της Ελληνικης αγορας.

Τα Motul και Elf παλι μου φαινονται φυσιολογικες τιμες αγορας


Αγόρασα εγώ castrol από εκεί πριν κάτι μέρες. Παραγγελία 6 λίτρα (4+2) και μου ήρθαν 5 τεμάχια του λίτρου. Πήρα τηλέφωνο για το λάθος και ελπίζω να το στείλουν. Τώρα για την τιμή και εγώ ψιλό φοβάμαι γι'αυτό και δεν τα έχω βάλει ακομα.. ξέρουμε πως καταλαβαίνουμε αν είναι γνήσια?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Μάϊ 2017, 17:34:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολυ κακα σχολια διαβασα για το todos τοσο στο skroutz οσο και στις κριτικες της google.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Μάϊ 2017, 19:13:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

puglover έγραψε:
πολυ κακα σχολια διαβασα για το todos τοσο στο skroutz οσο και στις κριτικες της google


Ψωνισα εγω μεσα στην εβδομαδα απο το site τελικα. Παιρνω τηλ αν εχει στοκ 4 μονολιτρα για να περασω να τα παρω απευθειας, μου λεει στο μαγαζι εχει λιγο απ ολα και με εστελνε στο σιτε. Αφου εκανα την παραγγελια και δηλωσα παραλαβη απ το καταστημα, πηρα παλι τηλ να ρωτησω ποτε θα ειναι ετοιμα για παραδοση και μου πε θα με παρει εκεινος οταν θα εχουν φτασει. Περνουν 2 μερες τιποτα... τον ξαναπερνω τηλ και πριν ολοκληρωσω προταση μου λεει πως εχει πεσει το συστημα (οτι εχουν γραψει στις κριτικες δλδ), μα λεω αφου στο καταστημα θα παραλαβω, τλκ τα βρηκε. Απο εξυπηρετηση ηταν λιγο καπως, ολα αιωρουμενα....

Pezakias207 έγραψε:
ξέρουμε πως καταλαβαίνουμε αν είναι γνήσια?


Βαση αυτων:

https://www.youtube.com/watch?v=gNhpTB1m3uA&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=a7fX5VI74hA

Επειδη μου χει μεινει ενα μονολιτρο απο Γκαγκασταθη ειναι ακριβως ολοιδια η συσκευασια, καμια απολυτως διαφορα. Επισης αυτα που πηρα τωρα ειναι παραγωγης του 15', ενω απο Γκαγκα 16' οποτε πιθανολογω πως κανει εισαγωγη απο ξεστοκαρισμα αποθηκης.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Ιούλ 2017, 21:40:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα!

Θελω να μοιραστω κατι που μου εκανε αρκετη εντυπωση. Πριν ~2 μηνες ειχα βαλει Total 5W40 9000, απο τοτε ο ηχος του μοτερ και περισσοτερο η εξατμιση αγριεψε αρκετα. Πολλα σκασιματα σε αλλαγη, στο παρκαρισμα φασαρια και γενικοτερα αρκετος θορυβος σε πορεια. Για μενα καθολου ενοχλητικος, ισα-ισα κ@υλωτικος.!!

Πριν 2 μερες αλλαζω λαδια και ξαναγυρναω σε Castrol Edge 5W40 (αυτα ειχα και πριν τα Total), αλλο αυτοκινητο...!
Πορεια 3000στρφ δεν ακουγετε καθολου μοτερ-εξατμιση, τα σκασιματα σε κατεβασια εχουν γινει πολυ πιο ησυχα, τα ξερογκαζα πλεον δεν ακουγονται οπως πριν και στο παρκαρισμα πολυ πιο ησυχο.... Επεστρεψε δηλαδη σε λειτουργια οπως ηταν και πριν απο τα Total..

Πιθανολογω λογο του οτι τα Castrol ειναι C3 και οπως διαβασα στις προηγουμενες σελιδες, η προδιαγραφη σημαινει αντιρυπαντικα (αν εβγαλα το σωστο συμπερασμα), τοτε γι αυτο συμβαινει αυτο το φαινομενο με την εξατμιση. Ισως και καμια σχεση...

Καθε αποψη δεκτη!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 160, 161, 162, 163  Επόμενη
Σελίδα 161 από 163

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,5417s (PHP: 23% - SQL: 77%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on