PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Σετ αναρτήσεων για 106 XN.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chillath (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 08:07:03    Θέμα δημοσίευσης: Σετ αναρτήσεων για 106 XN. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημέρα, διάβαζα σε παλιότερο post οτι το σετ αναρτήσεις /ελατηρια / αντιστρεπτικές του rally 106, είναι αρκετά καλό τουλάχιστον για οδήγηση πόλης που τι θέλω για ένα 106 XN. Γνωρίζουμε πστο περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει και κανά συνεργείο ? Δεν θέλω να πάω σε αντιπροσωπία.

thanks
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stamatis_vts (σταματης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo '98

Ένταξη: 14 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: attiki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 09:43:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

περιοχη; ριξε μια ματια και στο www.car.gr Very happy


Don't Trust Anybody...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 10:05:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σου Bill. Καλό θα ήταν αρχικά να περάσεις από εδώ για να συστηθείς Wink

Τώρα όσον αφορά το 106 σου, η καλύτερη λύση θα ήταν να πάρεις έναν κομπλέ πίσω άξονα από 106 Rallye/GTi (όχι από saxoVTS γιατί φορούσε λεπτότερη αντιστρεπτική) που κοστίζει γύρω στα 300-350ευρώ. Έτσι λόγω παχύτερης αντιστρεπτικής/ράβδων στρέψης θα "δέσει" το πίσω μέρος κ παράλληλα θα βελτιωθούν και τα φρένα σου μιάς και φοράει δισκόφρενα. Δώσε μόνο προσοχή στο να είναι ίσιος!
Επιπλέον καλό θα ήταν να ξοδέψεις κ κάτι παραπάνω για να του αλλάξεις τα ρουλεμανάκια στους βραχίονες καθώς και τα 4 σινεμπλόκ αν έχουν καεί.

Μετά με μιά 4δα αμορτισέρ από το ίδιο μοντέλο θα είσαι αρκετά κλικ πιό πάνω απ'ότι τώρα. Αν και αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία πριν κάνεις το οτιδήποτε είναι να είσαι συνειδητοποιημένος και να γνωρίζεις τι ζητάς απ'το αυτοκίνητο, ποιά η χρήση του και κατά πόσο μπορείς να θυσιάσεις την άνεση για το κράτημα (συνήθως αυτά τα 2 δεν πάνε μαζί).


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chillath (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 11:12:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η χρήση είναι διαδρομές εντός Αθήνας. Εγώ βρίσκομαι νότια μεριά στον Άλιμο και τώρα που έκανα αμορτισερομέτρηση στο service, φάνηκε ότι είναι για αλλαγή. Οπότε σκέφτηκα να βάλω κάτι καλύτερο κυρίως για ασφάλεια. Τους τελευταίους μήνες το πίσω μέρος με κλείνει προς τα μέσα ειδικά σε πλατείες. Το θέμα είναι όμως ότι δεν θέλω και αυτά τα ξερά που βάζουν κάποιοι.
Οι αναρτήσεις που μου είχαν κάνει εντύπωση, πριν πολύ καιρό βέβαια, ήταν ένα Citroen ZX monte carlo S , από ένα φιλαράκι. Καθε φορά που έπερνε κλίση το αμάξι, ένιωθες μια δύναμη να σε τραβάει σε ισορροπία.
Κάτι τέτοιο έψαχνα, για σαφαλή οδήγηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 11:30:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τότε με ένα σετ μαμά αναρτήσεων από Rallye θα είναι μιά χαρά για τη χρήση που θες Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chillath (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 12:06:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Τότε με ένα σετ μαμά αναρτήσεων από Rallye θα είναι μιά χαρά για τη χρήση που θες Wink


Γνωρίζει κανείς κανένα συνεργείο εκτός των αντιπροσωπιών να το πάω. Αν έχει κανείς καλές εντυπώσεις από τις δικές του εργασίες στο αμάξι, θα το εκτιμούσα μην πάω στα τυφλά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 14:32:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα κάνει αυτή τη βελτίωση σε 106 ΧΝ, δηλαδή:

- αμορτισέρ μαμά τύπου για rallye 16v (sachs είχα βάλει, αλλά μπορείς να βρεις και άλλες μάρκες, όπως boge, kyb κλπ)

-ελατήρια εμπρός και ράβδοι στρέψεως πίσω 19mm, πάλι από μαμά rallye 16v.

Αντιστρεπτική εμπρός δεν ταίριαζε έτσι κι αλλιώς (είχε άλλη διάταξη), αλλά γενικά δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις. Θα δεις πολύ καλή βελτίωση μόνο με τα παραπάνω και χωρίς να χαλάσει ουσιαστικά η άνεση.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0726s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on