PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πρόβλημα με την πίeση σε RC

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Νοέ 2011, 21:38:45    Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με την πίeση σε RC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό σε 207 rc φ.π.ε. + cooler + σχάστρα S3...
Ξεκίνησε μια μέρα που πήγαινα Τρίπολη και στην ευθεία της Τρίπολης έκανα ένα πάτημα και στα 210 έκανε ένα κόψιμο το αυτοκίνητο και από 'κει και μετά έμεινα με 0 πίεση στο μπαρόμετρο... Την άλλη μέρα που ξαναέβαλα μπρος το αυτοκίνητο όλα δούλευαν κανονικά αλλά μόλις πάτησα και ζορίστηκε πάλι με 5η στα πολλά πάλι τα ίδια... Με τα πολλά άλλαξα μια Ν75 όπως μου προτείναν οι περισσότεροι αλλα άλλον το πρόβλημα δεν λύθηκε... Έβλεπα τις τελευταίες μέρες το αυτοκίνητο να μην σηκώνει πάνω από 1,2 μπαρ μετά όχι πάνω από 1 και σήμερα σε ένα πάτημα σήκωσε 1 μπαρ και άρχισε να πέφτει η πίεση, ως που ξαναέκανε ένα κόψιμο και έμεινα πάλι με 0 πίεση... Λαμπάκι κινητήρα δεν άναψε σε καμία περίπτωση. Μίλησα με το παιδί που έχει φτιάξει το πρόγραμμα σήμερα και υποπτεύεται την σχάστρα η οποία ταλαιπωρείτε εκεί που είναι... Επίσης μου είπε πως αν έφταιγε η Ν75 εκτός του ότι θα άναβε λαμπάκι κινητήρα θα δούλευε με πίεση κάπου στο 0,4, μόνο με την wastegate...

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες επί του θέματος...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
NIKOLAOS (NIKOLAS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rallye 1.6 (2008)

Ένταξη: 25 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 70
Τόπος: Kavala

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Νοέ 2011, 22:12:17    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με την πίeση σε RC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε αντιμετωπιζα ενα παρομοιο προβλημα... Δεν πηγαινε η πιεση πανω απο 1.2 μεχρι που ενας φιλος (να 'ναι καλα το παλικαρι) μου προτεινε να δοκιμασουμε να αλλαξουμε την σκαστρα μου (ειχα απο S3) και να βαλουμε την μανησια του RC που ειχε στην αποθηκη του να δουμε τι θα γινει...
Λοιπον το αμαξι επιανε που και που ξανα το 1.4 και κρατουσε την πιεση πολυ καλυτερα... Τελος σημερα ειπα να καθαρισω την δικια μου (S3), να την βαλω ωστε να του επιστρεψω την δικια του (μανησια RC), μην στα πολυλεω το αμαξι δεν ξαναπηγε ουτε καν 1.2 αλλα 0.9 με του S3!!! Σταματησα στην ακρη ξαναεβαλα την μανησια του RC και βλεπω κανονικα 1.4!

Βρες καμια αν εχεις απο κανεναν να δοκιμασεις η αλλιως να το ξερεις για να αποκλησεις αυτο το ενδεχωμενο.

(Τα παραπανω ειναι απλα γνωμη μου απο την μικρη μου εμπειρια χωρις να ειμαι μηχανικος!!!)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Νοέ 2011, 22:50:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω την μαμά σχάστρα... αν και θέλει μετατροπή στην φίσα της για να μπει... Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντησή σου... από ότι φαίνεται συγκλίνει μ' αυτό που πρότεινε και ο προγραμματιστής... Θα το κοιτάξω αύριο αυτό το ενδεχόμενο..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Νοέ 2011, 23:39:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τσέκραρες μην τυχών υπάρχει κάπου διαρροή στο σύστημα εισαγωγής μετά την τουρμπίνα ?κάνας λασκαρισμένος σφιγκτήρας ,κάνα ψιλό σχισμένο κολάρο?

επίσης από εισαγωγή πως είσαι ?μαμά φιλτροκούτι?τσεκάρισε μην τυχών σου βούλωσε το φίλτρο!


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Νοέ 2011, 23:45:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα κολλάρα τα 'χω τσεκάρει... Εκτός αυτού όταν μου το πρωτοέκανε ΄σβηνα το αυτοκίνητο ξαναέβαζα μπροστά και ως δια μαγείας είχα πάλι πίεση... για λίγο...
Μαμά φιλτροκούτι με ελεύθερο φίλτρο... Δεν το χω τσεκάρει αλλά δεν μου φαίνεται λογικό να φταίει κάτι τέτοιο...

(Το π.μ. μου το πήρες???)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Νοέ 2011, 00:04:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι το πήρα.

τσεκάρισε σκάστρα μην τυχών είναι έτοιμη να παραδώσει πνεύμα κ φίλτρο αγελάδα .


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Νοέ 2011, 14:59:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά το πρόβλημα βρέθηκε, αν και πρέπει να λύσουμε για να δούμε το πραγματικό μέγεθος της ζημιάς... Η wastegate αποδήμησε εις κύριον...
Πως μπορεί να έγινε αυτό? Επηρεάζει η πίεση σ' αυτό ή απλά αστοχία υλικού?
Υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να βάλω πάνω εκτός από μαμά???


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Νοέ 2011, 15:47:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

external? Laughing


Spritmonitor.de
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Νοέ 2011, 16:24:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολλές μετατροπές και αν δεν κάνω λάθος θέλει και ρυθμίσεις στο πρόγραμμα???


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1879s (PHP: 47% - SQL: 53%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on