PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Όραση...το πιο "πολυτιμο αγαθο"...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 18:05:55    Θέμα δημοσίευσης: Όραση...το πιο "πολυτιμο αγαθο"... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρομαντικος ο τιτλος ( Very happy ) αλλα εγω ετσι το βλέπω...

Σε διαφορες συζητησεις που εχουμε κανει κατα καιρους απο κοντα εχω δει οτι αρκετοι εχετε απορίες / προβληματισμους και οτι ειναι ενα απο τα θεματα που απασχολεί τους περισσοτέρους.

Γενικώς υπαρχουν απειρα πραγματα και λεπτομερειες που μπορουν να συζητηθουν και θα ηταν χαρα μου να βοηθησω/ενημερωσω σε οτι μπορω.

Δεν ανοιγω το τοπικ με "διαφημιστικο σκοπο" (αμα το δουμε ετσι το κλειδωνουμε "εξ' αρχής" και ειμαστε ολοι "οκ" - no hard feelings - αλλωστε σας τις λυνω τις απορίες και απο κοντα ειτε στην λέσχη ειτε στους καφεδες ... Laughing )


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 18:09:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας ξεκινήσω... Στον τίτλο του τόπικ δε βλέπω τόνους παρά μόνο στο "όραση"... Laughing Laughing Laughing Πλάκα κάνω, σβήσε το ποστ μου ασαπ. Laughing Laughing Laughing


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 18:21:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μαλ***α... μου ξεφυγε κι εβαλα τονο στο οραση...
θα τον αφαιρεσω ασαπ... Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 18:22:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alekoukos106 έγραψε:



Αν και εσεις βλεπετε @ρχιδια...






Μια είναι η @ρχιδάτη λύση...ΟΠΤΙΚΑ ΜΑΓΓΕΛ!!!!!!!!!



Απο το΄59 προσέχουμε τα μάτια σας σαν τα @@ μας !!!!! Wink


Οσες φορες και να το δω ειναι μοναδικο Laughing Laughing Laughing
ΜΗΝ το σβησεις ασαπ να ξερει ο κοσμος που απευθυνεται Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 18:29:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing Laughing
εννοειται...
Laughing Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 20:01:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οντως τοσα χρονια μετα και μονο που ειδα τη πρωτη φορα ειχα αρχισει να γελαω Laughing Laughing Laughing Laughing


μανθο ερωτηση. γιατι οχι λειζερ για μειωση μειωπιας
εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι ενας μυθος των οπτικων για να μη μεινουν απο δουλεια. εχω δει κοσμο με πανω απο 10χρονια να εχουν κανει λειζερ και ειναι ολα οκ. εχω δει και αλλους που μετα απο 2-3 χρονια ξαναχρειαστηκε αλαλ ειχαν παει και σε γιατρο μαρκα με εκαψες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
'Andy'-lag (ΑΝΔΡΕΑΣ)
Moderator
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE

Ένταξη: 06 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 1643
Τόπος: Μαζί με τοn ΜΕΜsound στην Endo land...........

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 20:20:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαν ασχετος με το θέμα το μόνο που μπορώ να πω επί του θέματος είναι οτι προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τα μάτια μου σε Κ Α Ν Ε Ν Α.........!! Αυτός είναι ένας λόγος, μιας και πιθανό λάθος πιστεύω οτι δεν επιδέχεται επιδιόρθωσης.....


I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me.
Your car is your story, So don't let anyone else write the book.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 21:07:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα το θεμα εγχειρησης ειναι κάτι που δεν μου πολυαρεσει να συζηταω μιας και "ακουγεται" σαν να προσπαθω να αποθησω κοσμο απο αυτήν για επεγγελματικους λόγους ενω δεν το βλέπω ετσι. Anyway.

Για να δικα μου μάτια, της αδελφης μου και των "δικων μου (συν)ανθρώπων", ισχυει αυτο ακριβως που εγραψε ο Αντρέας.

Η θεωρία και εμπειρία/πραξη (οχι η δική μου αλλα κυριως οσων οπτομετρων και οχι οπτικών εχω συναναστραφεί) λεει οτι η σειρα "αυξανόμενου κινδυνου-προβληματων-επιπλοκών και επιλυσης αυτών" για την διορθωση προβληματων ορασης ειναι: γυαλια -> φακοί επαφής -> εγχειρηση.

Η σειρα αυτή εχει βεβαια παρα πολλες επιμερους λεπτομερειες που θελουν αναλυση, αλλα ας μην πλατιασω εδω.

Προσωπικα δεν ειμαι "κατα" της εγχειρησης αρκει να υπάρχει συγκεκριμενος λόγος και να ξέρουμε γιατι την κάνουμε και τι συνεπάγεται αυτή.

Βασικά δεν ειμαι ο πλέον "αρμόδιος" να ξέρω ολες τις λεπτομέρειες των εγχειρήσεων μιας και δεν εχω ασχοληθει επαγγελματικα με το θεμα.

Ξερω αρκετους που εχουν κάνει και "ολα οκ" ξερω και αρκετους που εκαναν και "δεν ηταν ολα οκ" μετα. Αλλοι πραγματικα την ειχαν αναγκη αλλοι την εκαναν απο μοδα.

Πάντως απο οσους του χωρου (οφθαλμιατρους/οπτομετρες/οπτικοί) οι περισσότεροι φορανε γυαλια ή φακους επαφής και ειλικρινα δεν θυμαμαι καποιον που να χει κάνει εγχειρηση. Razz Razz - αν και αυτο δεν αποτελει "σοβαρό" κριτηριο γιατι απλα μπορει να εχει τυχει.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η εξελιξη στην ιατρικη και παραιατρικη τεχνολογια οδηγεί ολο και σε πιο ασφαλη προιοντα και υπηρσίες το οποίο σημαίνει οτι πχ....οι εγχειρησεις γινονται ασφαλέστερες, οι φακοί επαφης πιο ανετοι, τα υγρα καθαρισμου πιο αποτελεσματικα, τα γυαλια πιο ομορφα και πιο αποδοτικα, οποτε καθενας κανει τις επιλογές του. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 21:21:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παλι εχω δυο αποριες,
η μια εχει να κανει με τα γυαλια για να μην κουραζονται τα ματια, τι ακριβως ειναι?
και αν δεν τα φορας θα παθεις ζημια?
(στην γυναικα μου της ειπαν να τα φοραει αλλα την πρωτη φορα που τα εβαλε της ειπα οτι δεν μου αρεσανε (το ξερω λαθος μου Confused Very happy ) και απο τοτε δεν τα εχει ξαναβαλει)
Οποτε εγω τι κανω? της παιρνω αλλα δηθεν δωρακι?
η την αφηνω με το πεισμα της?
(μα πηγε και πηρε ρε γα**το ενα σχεδιο στο σκελετο που ουτε η γιαγια μου δεν τα φοραει)

απο την αλλη, η αχρωματοψια διορθωνεται με γιαλια?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lefter1s RC 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC κάποτε

Ένταξη: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 659
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Νοέ 2011, 22:00:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανθο κατα τη γνωμη σου ειναι καλος λογος για να κανω λειζερ οτι κουραστικα με τους κ*λοφακους τοσα χρονια?

Επισης λες οτι ξερεις και περιπτωσεις που υπηρξαν επιπλοκες. Θελεις να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Νοέ 2011, 22:44:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mechanic έγραψε:
εγω παλι εχω δυο αποριες,
η μια εχει να κανει με τα γυαλια για να μην κουραζονται τα ματια, τι ακριβως ειναι?
και αν δεν τα φορας θα παθεις ζημια?
(στην γυναικα μου της ειπαν να τα φοραει αλλα την πρωτη φορα που τα εβαλε της ειπα οτι δεν μου αρεσανε (το ξερω λαθος μου Confused Very happy ) και απο τοτε δεν τα εχει ξαναβαλει)
Οποτε εγω τι κανω? της παιρνω αλλα δηθεν δωρακι?
η την αφηνω με το πεισμα της?
(μα πηγε και πηρε ρε γα**το ενα σχεδιο στο σκελετο που ουτε η γιαγια μου δεν τα φοραει)

Τι εννοεις "γυαλια για να μην κουραζονται τα ματια"

Ειναι λιγο γενικό αυτο, οποτε θα σε ρωτησω (αποκρυπτογραφώντας) για ποτε (ποια χρηση) τα εφτιαξε (εννοω μακρινη οραση/υπολογιστη/κοντα/λιγο απ ολα κλπ) καθως και τι βαθμους εχει? Ή αλλιως: για πιο πραγμα "παραπονεθηκε" οτι δεν βλέπει καλα και πηγε και μετρηθηκε και τις εδωσαν του βαθμους που τις εδωσαν?

επι του "ψυχολογικου" τωρα:

γενικώς τα γυαλια για να τα φοραμε πρεπει πρωτα απ ολα να αρεσουν σε εμας τους ιδιους
(αμα το ψαξετε λιγο περισσοτερο) θα δειτε οτι αυτο βεβαια ειναι λιγο σχετικο και ότι το "αρεσουν σε εμενα" για αλλους ειναι "πραγματικα αρεσουν σε εμενα οταν πχ με κοιταω στο καθρεπτη" ενω σε αλλους (υποσυνειδητα) σημαινει "μου αρεσουν γιατι με αυτα αρεσω στους γυρω μου" (ειμαι "in"/ ειναι στην μοδα κλπ κλπ)

Αν το πας λιγο παραπερα... (το ζω καθε μερα στο μαγαζι το παρακατω) ενας παντρεμενος ανδρας ή γυναικα... ακριβως επειδη (θεωρητικα τουλαχιστον...) πλεον δεν "τρελενεται" να αρεσει σε ολο τον υπολοιπο γυναικειο (ή ανδρικο αντιστοιχα) πλυθησμο, σιγουρα θελει πρωτα και κηρια να αρεσει στην/στον συντροφο του. Αντιθετα οι ελευθεροι ή εστω οι "οχι επισημα δεσμευμενοι" ειναι πιο χαλαροι στο να επιλεξουν/φορεσουν κατι που αν σε εκεινους αρεσει, ακομα και να μην εχουν "ξετρελαθει" οι γυρω τους...

Προφανώς η γυναικα σου ανοίκει στην πρωτη κατηγορία (που για το γαμo σας ειναι καλό... Laughing) αλλα και συ βρε παιδακι μου..την πηρες απ τα μουτρα... Embarassed Laughing

Επί του πρακτικου...απαντησε μου αυτα που σε ρωτησα στην αρχη και θα σου πω μετα πως (θεωρω οτι θα πρεπει) να τοχειριστεις. Wink

mechanic έγραψε:
απο την αλλη, η αχρωματοψια διορθωνεται με γιαλια?

οχι, δυστυχως.
ομως καλο ειναι να διαγνωστει σωστα και ιδανικα και απο μικρη ηλικια να γινεται η σχετικη εξεταση. Laughing


Lefter1s RC έγραψε:
Μανθο κατα τη γνωμη σου ειναι καλος λογος για να κανω λειζερ οτι κουραστικα με τους κ*λοφακους τοσα χρονια?


Απ την στιγμη που ονομαζεις του φακους "κωλοφακους", ναι μαλλον ειναι καλός λογος.
Το γιατι τους ονομαζεις ομως ετσι "κωλοφακους", ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο.
Υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι που αφορουν την επιλογη των σωστων φακων επαφης, την επιλογη του καταλληλου υγρου καθαρισμου/συντηρησης τους, τον τροπο συντηρησης τους, τον τροπο χρησης τους κλπ κλπ...που αν κατι απ ολα αυτα δεν πάει "σωστα",
ειτε "εν αγνοια σου" (γιατι καποιος δεν σε ενημερωσε σωστα και πληρως),
ειτε "απο λάθος σου" ( - μην το πάρεις στραβα - χωρις να το καταλάβεις),
ειτε "απο λάθος σου" ( - επίσης μην το πάρεις στραβα - εσκεμμενα γιατι δεν κανεις κατι σωστα με βαση οτι σου εχουν υποδειξει),
ειτε γιατι πραγματικα "ετυχε",
τοτε οντως οι φακοι επαφης μπορουν να γινουν "μπλεξιμο".

Θα μου πεις οτι και μονο τα τοσα πραγματα που πρεπει καποιος να προσεξει στους φακους επαφης ειναι "μπλεξιμο" απο μονο του...και δεν θα διαφωνησω απαραιτητα μαζι σου (αν και, αν το πραγμα το πιασεις απ την αρχη σωστα, μετα ειναι απλα ρουτινα)... και ("μεταξυ μας") αυτος ειναι και ο λόγος που εγω προτιμω να φοραω γυαλια... Wink

Αν θες πες μου (εδω ή με πμ) τι φακους φορας (και ποσες ωρες), ποιο υγρο χρησιμοποιείς (και με ποιο τροπο) για να δω αν υπαρχει κατι νεοτερο να σου προτινω να πας να αγορασεις ή/και να διορθωσεις/βελτιώσεις στον τροπο χρηση τους. Wink


Lefter1s RC έγραψε:
Επισης λες οτι ξερεις και περιπτωσεις που υπηρξαν επιπλοκες. Θελεις να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω??


Οπως εγραψα και πιο πάνω δεν ειμαι ο πλεον αρμόδιος για θεμα εγχειρησεων, οποτε και δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες, που ουτως η αλλως δεν γνωριζω επακριβως (τουλαχιστον σε βαθμο που να μπω σε περιγραφη τους και ερωταπαντησεων)
Εαν ενδιαφερεστε για κατι τετοιο υπαρχουν τοσοι ιατροι που ασχολουνται με αυτο (εχω στα υποψιν μερικους "της προκοπής" να σας προτινω να παρετε μια γευση) να ρωτησετε για το τι και πως, και τα θετικα και τα αρνητικα κλπ κλπ.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Lefter1s RC 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC κάποτε

Ένταξη: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 659
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 11:22:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΜed Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas207rc (kostakis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RC 1.6T

Ένταξη: 02 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα-Καρδίτσα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 14:54:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είσαι απλά ένας ρομαντικός οπτικός....



Sex,πούδρα,πτυσσόμενο κρεβάτι και χρησιμοποιημένες πετσέτες για λίγες μέρες μόνο 15e
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 15:36:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε 10 μερες θα κατεβω για 2 μερες στην ελλαδα,
αν βρω χρονο πρεπει να πιουμε ενα καφε, εχουμε παρα πολλα να πουμε... Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 18:47:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω φοραω φακους τα τελευταια 9 χρονια
Σπιτι φοραω τη τζαμαρια Razz
Τοσα χρονια παρατηρησα απο καποιους που φορανε φακους να τους εχουνε συνηθησει και αλλους να μην τους πηρανε με καλο ματι απο την αρχη
Θεωρω οτι εκει εστιαζεται η αποφαση για το αν θα κανεις λειζερ η οχι
Αν δεν τους γουσταρες ποτε,καλο ειναι να κανεις λειζερ να ησυχασεις
Φιλος μου πριν 2 χρονια εκανε εγχειρηση και ολα πηγαν πολυ καλα,αλλα βεβαια αν ειναι να την κανεις την εγχειρηση και απο τη στιγμη που μιλαμε για τα ματια μας,καλο θα ειναι να πας σε ανθρωπο που εχει εμπειρια απο τετοιες καταστασεις και οχι σε κρεοπωλη
Εγω πια τους εχω συνηθησει..θελω 1 λεπτο για να τους βαλω(μαζι με πλυσιμο χεριων κλεισιμο το κουτακι και στη θεση του και εχει γινει απλα μια συνηθεια οπως το πρωι που ξυπνας και πλενεις τα δοντια σου
Για να τους βγαλω ουτε 10 δευτερα δε χρειαζομαι πια
Συνοπτικα,η χρηση φακων εχει γινει πλεον λιγο πολυτελεια,αφου το κοστος φακων-υγρων το χρονο ειναι κανα 300αρι
Αν μεσα σε ολα αυτα δεν τους γουσταρεις τους φακους,η εγχειρηση πιστευω ειναι μονοδρομος
Αν και η καλη κλασσικη συνταγη με γυαλια ορασεως,ειδικα για οποιον του αρεσουν πανω του και δεν του δημιουργουν προβλημα(πχ μηχανη και κρανος+γυαλια ορασεως=προβλημα) πιστευω ειναι η καλυτερη
Γιατι και προσεκτικος να εισαι με τους φακους,μια μικροεπεφυκιτιδα-μικρομολυνση δεν τη γλιτωνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 20:40:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Κωστα... Cool Smile

@Θαναση... ανυπομονω... Cool Razz

@ Νικος... Συμφωνω απολύτως.

Επισης μερικα χρησιμα "tips" (εκτος απο τα "κλασσικα που 99% τα εχετε ακουσει οι περισσοτεροι ενδιαφερομενοι/χρηστες φακών επαφης)

-> Την θηκη των φ.ε. αλλα και το μπουκαλακι του υγρου ΔΕΝ τα αφηνουμε στο μπάνιο (ουτε το βραδυ - ουτε την υπολοιπη μερα). ΤΟ μπάνιο (και οι κουζινα) εχει συγκριτικα με το υπολοιπο σπιτι (και ιδιως με την κρεβατοκαμαρα) πολυ περισσότερη υγρασια η οποία βοηθα τα μικροβια να αναπτυχθουν. Καλο ειναι θηκη και υγρο να τα εχουμε στην κρεβατοκαμαρα και στο μπάνιο να τα πηγαινουμε μονο για οταν βαζουμε/βγαζουμε τους φακους.

-> Αν χρησιμοποιείται "πλακε" θηκη φακών επαφης
1) Αδειαζουμε καθε πρωι την θηκη απ το χρησιμοποιημενο υγο και την ξεπλενουμε ειτε με λιγο υγρο (ιδανικο) ειτε με φυσιολογικο ορο.
2) Οταν βγαζουμε τους φακους απ τα ματια μας ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ειναι να τους τριψουμε με λιγο υγρο απαλα με το δαχτυλο μας μεσα στην παλαμη μας. ΑΥΤΟ απο μονο του και μονο βοηθάει κατα 80% στο πληρη καθαρισμο του φακου και μετα το υγρο κανει "ας πουμε" το υπολοιπο - ιδιως οταν μιλάμε για "μονα" υγρα και οχι υγρα με υπεροξειδιο που ειναι σαφως ποιο δραστικα, αλλα μαλλον υπερβολη για μηνιαιους φακους.
3) Στην (αδεια οπως ειπαμε πιο πάνω) θηκη, ΠΡΩΤΑ βαζουμε τους φακους και μετα βαζουμε το υγρο. Ετσι α) εμβαπτιζονται πληρως η φακοι στο υγρο και β) αποφευγουμε σχεδον κατα 100% να μην πάει ο φακός στην ακρη της θηκης και σκιστεί κατα το κλεισιμο.

Cool Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 20:59:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να συμπληρωσω και κατι ακομα απο την εμπειρια μου με τους φακους
Για τους μηνιαιους πιστευω καλυτερο υγρο ειναι το opti free και μαλιστα το καινουριο που εβγαλαν ακομα καλυτερο..
Για ετησιους φακους ομως που ειναι και σαφως μεγαλυτερη η διαρκεια ζωης τους αρα και πιο ''ευαισθητοι'' για περιπτωση μολυνσης,το novasept ειναι σιγουρα το πιο δυνατο και καλο καθαριστικο(αυτα μου τα ειπε ο οφθαλμιατρος καθως και η μανα μου που ειναι χρηστης φακων κατι δεκαετιες) Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2011, 21:11:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ να δώ πότε θα αξιωθώ περάσω απο το γκουρού να τα κοιτάξω τα μάτια μου μιας και πλέον αρχίζει και με κουράζει το θέμα..(Πχ στην αίθουσα της σχολής δε ξεχωρίζω τα γράμματα όπως επίσης και μακρυνές πινακίδες στο δρόμο...Γ@μώτη!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Νοέ 2011, 02:12:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νικο τα πλεον "καλά" (συγχρονα - εξαλιγμενα) υγρα
(με αλφαβητικη σειρα - για να μην θεωρηθει αυτο που γραφω διαφημιση) θεωρω οτι ειναι:

AQUASoft (CiBa)
Bio True (B&L)
Opti-Free RepleniSH (οχι το express) (Alcon)

Υπάρχουν κι αλλα πολλα απλα (με οσα ξερω μεχρι στιγμης και με βαση οσα με εχουν ενημερωσει μεχρι στιγμης οι εταιριες) θεωρω οτι τα τρια παραπάνω ειναι η "κορυφη" για τους μηνιαίους φ.ε.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε οτι καθαρισμα "5/10/15 κλπ @@... λεπτων" δεν υπαρχει...και οτι προτινω τουλαχιστον 4 ωρες στο υγρο...


Για πιο βαθυ καθαρισμο (ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ) ειναι τα υγρα με υπεροξειδιο οπως ειναι το NovaSEPT, OxySEPT, EasySEPT, (αλλα εδω ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 6 ωρες εντος του υγρου προκειμενου να "απενεργοποιηθεί" η ποσοτητα του υγρου που βαζουμε στην θηκη απο τον καταλυτη αλλιως κανουμε ωραιοτατα εγκαυματα στα ματια μας - αν σας τυχει ποτε κατι τετοιο ξεπλενετε τα ματια με πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ νερο αμεσως...)

Τάσο... απ οτι εχω καταλαβει "λιωνεις" εμπρος απο τον υπολογιστη λογο δουλειας... και 110% χρειαζεσαι κατι πρωτα για εκει...και μετα για οτιδηποτε αλλο... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kostas207rc (kostakis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RC 1.6T

Ένταξη: 02 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα-Καρδίτσα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 18 Δεκ 2011, 17:57:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ευχαριστήσω και εδώ το Μάνθο για τα super
γυαλιά που μου έφτιαξε και τις τροποποιήσεις
που έκανε σε φακό και σκελετό ώστε να κάθονται άψογα!!!
Ο άνθρωπος είναι χειρούργος δεν είναι οπτικός....
Thanks και ΄πάλι!! Very happy



Sex,πούδρα,πτυσσόμενο κρεβάτι και χρησιμοποιημένες πετσέτες για λίγες μέρες μόνο 15e
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,344s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on