PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πρόβλημα στις υψηλές στροφές
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 03:46:48    Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα στις υψηλές στροφές Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eχω πάρει ένα μεταχειρισμένο 207RC από μάντρα και το πήρα βελτιωμένο..
Eχει σκάστρα forge,cooler από ibiza cupra,full εξάτμιση χωρίς καταλύτη και πρόγραμμα.
Το αμάξι όταν προσπαθώ να το παω 7100(όπου είναι και ο κόφτης)παρπαριζει?μπερδεύει?άλλοτε από τις 5800 με 6000 στροφές και άλλοτε από τις 6500 και μετά.(σαν να πιάνει κοφτη νωρίτερα κάπως έτσι..δεν μπορώ και να το εξηγήσω)
Κάποιες φορες όμως κατεβάζει 7100 χωρίς κανένα πρόβλημα Rolling eyes
Το αμάξι δεν κάνει κάποια αλλη δυσλειτουργία και μέχρι εκείνες τις στροφές δουλεύει άψογα.
Από χρονισμό μου είπαν ότι είναι OK.
Map δοκίμασα και τους δυο από Rally 207(δεν άλλαξε πάλι τίποτα)
Μου είπαν για ελατήρια βαλβίδων αλλα από ότι είδα ανοίγοντας την τάπα λαδιού φαίνεται ότι φοράω τα καλά τα ελατήρια.
Μου είπαν πολλαπλασιαστη δοκίμασα άλλον πάλι τα ίδια.
Μου είπαν μπουζί τα άλλαξα με καινούργια και πάλι τα ίδια.

Eνας φίλος έχει laptop και μου ειπε να το δούμε στο δρόμο τι κάνει εκείνη την ώρα.Από ότι είδαμε στο laptop μου είπε ότι όλα δείχνουν OK εκτος του ότι το αμάξι σε εκείνες τις στροφές όταν κάνει αυτό το πρόβλημα γίνετε ξαφνικά υπερβολικά πλούσιο.(θα ξεχρεώσει την ελλάδα το RC μου?)
Δλδ εκεί που δουλεύει 0,80 πχ μου είπε ξαφνικά γίνετε 0,70.
Μονο αυτό παρατήρησε και μου είπε να αλλάξω τον πρώτο λάμδα μήπως και στρώσει?Η μήπως κάτι με το πρόγραμμα?
Εγώ πάλι πήγα σε μια peugeot τους ειπα το πρόβλημα και μου είπαν να μου βγάλουν το πρόγραμμα και να μου περάσουν το εργοστασιακό γι αυτόν τον εγκέφαλο και έτσι πράξαμε Crying or Very sad
Τζάμπα έχασα και το πρόγραμμα και δεν ξέρω και τι είχε.
Συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα ακόμα και μαμα προγραμματιστικά..Απλά τώρα το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο και πρέπει να τραβήξω τρίτες και τεταρτες για να το νιώσω το πρόβλημα..Ενώ πριν το έκανε και όταν πατούσα δευτερα ταχύτητα.
Το ξανά είδε ο φίλος μου και μαμά που είναι τώρα το αμάξι και πάλι μου είπε γίνετε πλούσιο.Απλά τώρα γίνετε πλούσιο λίγο πιο δύσκολα(πάλι πάει 0,70)
Oχι τίποτε άλλο αλλα δεν μου αρέσει τώρα που είναι μαμά και είμαι σε αναζήτηση προγράμματος αφού όμως βρω πρώτα το πρόβλημα που έχω.
Κάποιο άλλο σφάλμα δεν βγάζει εκτος του λάμδα επειδή είναι χωρίς καταλύτη.
Εχετε να μου προτείνεται τι να κάνω?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την RCparania στις Παρ 04 Νοέ 2011, 04:13:25, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 03:57:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SORRY ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ. Embarassed Embarassed Embarassed

ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 08:59:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο με τον λ καλη ιδεα, αν σου περισσευουν τα 90+ ευρω για αγορα και τοποθετηση.

αλλιως βρε κανα μεταχειρα να κανεις την δουλεια σου , να δεια να ειναι αυτο δηλαδη το προβλημα.

ξεκινα απο κει και βλεπεις.


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 12:03:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μακάρι να είναι από λάμδα.
Στοιχειωμένο αμάξι πήρα?
Πολύ φθηνός ο λάμδα μου φαίνεται για 90 ευρώ.
Σε παλιό passat που έχω βγαίνει 170 ευρώ.
Κάτι άλλο που μπορεί να παρουσιάζει το πρόβλημα αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 17:16:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολλα μπορει να ειναι φιλε
δεν μπορει να στο απαντησει κανεις με σιγουριά αυτο
εδω στα Γιαννενα στην πεζω το πηγες?
αν ναι,καλο κουραγιο



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 17:41:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλλαξα λάμδα και το πρόβλημα δεν άλλαξε Crying or Very sad Embarassed (οποιος θέλει λάμδα τον δίνω στην μιση τιμή από ότι κάνει στην εταιρία)

Σίγουρα μπορεί να είναι πολλά και το κάνει αυτό.
Απλά λέω μήπως έχει τύχη σε κανέναν άλλο?(τόσα RC μονο το δικό μου να το κάνει?)
Η έστω να με βοηθήσετε με ιδέες τι να κοιτάξω.

Επόμενο βήμα τι λέτε να κοιτάξω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 17:52:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RCparania έγραψε:
Αλλαξα λάμδα και το πρόβλημα δεν άλλαξε Crying or Very sad Embarassed (οποιος θέλει λάμδα τον δίνω στην μιση τιμή από ότι κάνει στην εταιρία)

Σίγουρα μπορεί να είναι πολλά και το κάνει αυτό.
Απλά λέω μήπως έχει τύχη σε κανέναν άλλο?(τόσα RC μονο το δικό μου να το κάνει?)
Η έστω να με βοηθήσετε με ιδέες τι να κοιτάξω.

Επόμενο βήμα τι λέτε να κοιτάξω?


Καταρχήν είσαι 100% σίγουρος ότι από χρονισμό είναι ok;

Το πρόβλημα που περιγράφεις δείχνει να είναι από missfires. Το θέμα είναι τι τα δημιουργεί.

Επόμενο βήμα, τσέκαρε αν έχουν φράξει οι αυλοί εισαγωγής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 17:55:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε συ,αν μπορεις μαθε ποιος το ειχε πριν το αμαξι,και ρωτα τον για το προβλημα
μπορει να ηξερε τι φταιει
επισης ο μαντρας που το πηρες δεν σου δεινει καποιο ειδος εγγυησης?
απο εδω Γιαννενα το πηρες?

ποιον λ αλλαξες? γιατι εχει 2 λ



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 18:25:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SαλιγκαρAKIS έγραψε:
RCparania έγραψε:
Αλλαξα λάμδα και το πρόβλημα δεν άλλαξε Crying or Very sad Embarassed (οποιος θέλει λάμδα τον δίνω στην μιση τιμή από ότι κάνει στην εταιρία)

Σίγουρα μπορεί να είναι πολλά και το κάνει αυτό.
Απλά λέω μήπως έχει τύχη σε κανέναν άλλο?(τόσα RC μονο το δικό μου να το κάνει?)
Η έστω να με βοηθήσετε με ιδέες τι να κοιτάξω.

Επόμενο βήμα τι λέτε να κοιτάξω?


Καταρχήν είσαι 100% σίγουρος ότι από χρονισμό είναι ok;

Το πρόβλημα που περιγράφεις δείχνει να είναι από missfires. Το θέμα είναι τι τα δημιουργεί.

Επόμενο βήμα, τσέκαρε αν έχουν φράξει οι αυλοί εισαγωγής.

Καταλαβαίνεις..Μηχανικός δεν είμαι.
Εχω αρκετές γνώσης και καταπιάνομαι και μονος μου με πολλά.
Το πήγα σε δυο peugeot κ απλά το κοίταξαν και μου είπαν ότι είναι OK.
Να παω και σε αλλη peugeot.Είμαι πρόθυμος να παω και σε οποια δήποτε άλλη πόλη(ήδη το έχω κάνει) αρκεί η peugeot που θα παω να είναι τσακάλια.
Αν ξέρουμε κάποια σωστή peugeot να μου πείτε.

Το φαινόμενο είναι σαν missfire όπως το λες.Τα missfire όμως πρέπει να γίνονται επειδή γίνετε πλούσιο όμως το αμάξι?Και δεν μπορεί να κάψει την βενζίνη και κάνει missfire?Και γιατί γίνετε τόσο πλούσιου μετά τις 5800?
Αν πχ αρχίζει να παραπαριζει στις 6500 στροφές και επιμείνω στο γκάζι να το έχω τέρμα τότε πήγαινε 7100 με το πρόγραμμα αλλα πήγαινε με τα ζόρια.
Γίνετε να γίνετε πλούσιο σε συγκεκριμένες στροφές ξαφνικά από χρονισμό?
Το είχα τσεκάρει αυτό πριν μήνες(για την εισαγωγή)..Εχει την γνωστη καπνα..Τίποτα το σπουδαίο και το έκανε αυτό το πρόβλημα.

alexandros 207 Rallye έγραψε:
ρε συ,αν μπορεις μαθε ποιος το ειχε πριν το αμαξι,και ρωτα τον για το προβλημα
μπορει να ηξερε τι φταιει
επισης ο μαντρας που το πηρες δεν σου δεινει καποιο ειδος εγγυησης?
απο εδω Γιαννενα το πηρες?

ποιον λ αλλαξες? γιατι εχει 2 λ

Οταν πήρα το αμάξι δούλευε για λίγους μήνες.Οποτε ο παλιός ιδιοκτητης μου είναι άχρηστος Rolling eyes
Καμια εγγύηση δεν μου έδινε και άλλωστε το έχω 1,5+ χρόνο το αμάξι.
Τον πρώτο λάμδα άλλαξα σήμερα με ολοκαίνουργιο από την peugeot.
Αλλα δεν άλλαξε τίποτα στο αμάξι.
Ο δεύτερος μπορεί να επηρεάσει το μίγμα?
Επειδή δεν έχω καταλύτη βαράει τώρα και σφάλμα στο λάμδα.

Υ.Γ (ασχετο)τώρα που είναι μαμά(δεν πάει βήμα)και είναι πιο φτωχό στις μεσαίες στροφές από όταν είχα πρόγραμμα..Πολύ φτωχά είναι από την μάνα τους τελικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 18:36:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

α ναι δεν εχεις και καταλυτη
τοτε τι να σου κανουν και οι λ
αφου εχεις μαμα προγραμμα σιγουρα δεν δουλευει σωστα χωρις καταλυτη

εχεις μηπως ενα ασημί rc ή μπλε ?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 18:53:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχει αλλάξει τίποτα στην λειτουργία που δεν έχω πρόγραμμα και καταλύτη.
Και πριν δεν είχα καταλύτη και τώρα.
Εννοώ για το πρόβλημα που έχω ψηλά.
Κοκκινάκι είναι το Rc μου φιλε.Αλλα μπορεί να το κάνω μπλε για το πετάξω στην λίμνη Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 18:54:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RCparania έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
RCparania έγραψε:
Αλλαξα λάμδα και το πρόβλημα δεν άλλαξε Crying or Very sad Embarassed (οποιος θέλει λάμδα τον δίνω στην μιση τιμή από ότι κάνει στην εταιρία)

Σίγουρα μπορεί να είναι πολλά και το κάνει αυτό.
Απλά λέω μήπως έχει τύχη σε κανέναν άλλο?(τόσα RC μονο το δικό μου να το κάνει?)
Η έστω να με βοηθήσετε με ιδέες τι να κοιτάξω.

Επόμενο βήμα τι λέτε να κοιτάξω?


Καταρχήν είσαι 100% σίγουρος ότι από χρονισμό είναι ok;

Το πρόβλημα που περιγράφεις δείχνει να είναι από missfires. Το θέμα είναι τι τα δημιουργεί.

Επόμενο βήμα, τσέκαρε αν έχουν φράξει οι αυλοί εισαγωγής.

Καταλαβαίνεις..Μηχανικός δεν είμαι.
Εχω αρκετές γνώσης και καταπιάνομαι και μονος μου με πολλά.
Το πήγα σε δυο peugeot κ απλά το κοίταξαν και μου είπαν ότι είναι OK.
Να παω και σε αλλη peugeot.Είμαι πρόθυμος να παω και σε οποια δήποτε άλλη πόλη(ήδη το έχω κάνει) αρκεί η peugeot που θα παω να είναι τσακάλια.
Αν ξέρουμε κάποια σωστή peugeot να μου πείτε.

Το φαινόμενο είναι σαν missfire όπως το λες.Τα missfire όμως πρέπει να γίνονται επειδή γίνετε πλούσιο όμως το αμάξι?Και δεν μπορεί να κάψει την βενζίνη και κάνει missfire?Και γιατί γίνετε τόσο πλούσιου μετά τις 5800?
Αν πχ αρχίζει να παραπαριζει στις 6500 στροφές και επιμείνω στο γκάζι να το έχω τέρμα τότε πήγαινε 7100 με το πρόγραμμα αλλα πήγαινε με τα ζόρια.
Γίνετε να γίνετε πλούσιο σε συγκεκριμένες στροφές ξαφνικά από χρονισμό?
Το είχα τσεκάρει αυτό πριν μήνες(για την εισαγωγή)..Εχει την γνωστη καπνα..Τίποτα το σπουδαίο και το έκανε αυτό το πρόβλημα.

alexandros 207 Rallye έγραψε:
ρε συ,αν μπορεις μαθε ποιος το ειχε πριν το αμαξι,και ρωτα τον για το προβλημα
μπορει να ηξερε τι φταιει
επισης ο μαντρας που το πηρες δεν σου δεινει καποιο ειδος εγγυησης?
απο εδω Γιαννενα το πηρες?

ποιον λ αλλαξες? γιατι εχει 2 λ

Οταν πήρα το αμάξι δούλευε για λίγους μήνες.Οποτε ο παλιός ιδιοκτητης μου είναι άχρηστος Rolling eyes
Καμια εγγύηση δεν μου έδινε και άλλωστε το έχω 1,5+ χρόνο το αμάξι.
Τον πρώτο λάμδα άλλαξα σήμερα με ολοκαίνουργιο από την peugeot.
Αλλα δεν άλλαξε τίποτα στο αμάξι.
Ο δεύτερος μπορεί να επηρεάσει το μίγμα?
Επειδή δεν έχω καταλύτη βαράει τώρα και σφάλμα στο λάμδα.

Υ.Γ (ασχετο)τώρα που είναι μαμά(δεν πάει βήμα)και είναι πιο φτωχό στις μεσαίες στροφές από όταν είχα πρόγραμμα..Πολύ φτωχά είναι από την μάνα τους τελικά


-> Μιάς και στη διάθεσή σου έχεις διαγνωστικό απ'ότι αντιλαμβάνομαι, τσέκαρε μόνος σου το long term fuel trim να δείς τί περίπου δείχνει.
Είναι μια ένδειξη της κατάστασης του χρονισμού. Άν ξεφεύγει πολύ από το +-5% τότε κάτι δέν πάει καλά.
Συνήθως από το +10% και πάνω είναι σίγουρη η απώλεια χρονισμού. Αμφιβάλλω αν πραγματικά ελέγξανε σωστά στην αντιπροσωπεία.


-> Επιπλέον κάνε το κόπο να τσεκάρεις εάν έχει φράξει το καπάκι σου (αυλοί εισαγωγής) είναι εύκολη σχετικά διαδικασία, απλά ξεσφίγγοντας την πολλαπλή εισαγωγής και κοιτώντας με ένα καθρέπτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RCparania (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC

Ένταξη: 04 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ioannina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 19:02:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω κάτι τέτοιο το κοιτούσε αλλα δεν μου είπε τίποτα.Αλλωστε μου είπε όλα φαίνονται Ok αλλα πριν μου κάνει εμενα τα missfire αυτός έβλεπε ότι γινόταν ξαφνικά πλούσιο.
Για να καταλάβεις εγώ ήμουν σανίδα γκάζι και μου έλεγε άρχισε να γίνετε πλούσιο και μόλις μου το έλεγε άρχιζε να κάνει τα παλαβά του.
Σε αλλα πατήματα μου έλεγε τώρα μένει κανονικά και δεν το έκανε και κατέβαζε χωρίς πρόβλημα έως το κοφτη Idea
Να ξανά κοιτάξω την εισαγωγή αν και την έχω κοιτάξει πιο παλιά.
Αλλα αν είχε φράξει δεν θα είχα και πτώση απόδοσης?αστάθειες ρελαντί και αλλα?Εμενα δουλεύει άψογα σε όλα.Αφού αν αλλάζω ταχύτητες στις 6000 στροφές δεν κάνει τίποτα το αμάξι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Νοέ 2011, 19:08:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RCparania έγραψε:
Νομίζω κάτι τέτοιο το κοιτούσε αλλα δεν μου είπε τίποτα.Αλλωστε μου είπε όλα φαίνονται Ok αλλα πριν μου κάνει εμενα τα missfire αυτός έβλεπε ότι γινόταν ξαφνικά πλούσιο.
Για να καταλάβεις εγώ ήμουν σανίδα γκάζι και μου έλεγε άρχισε να γίνετε πλούσιο και μόλις μου το έλεγε άρχιζε να κάνει τα παλαβά του.
Σε αλλα πατήματα μου έλεγε τώρα μένει κανονικά και δεν το έκανε και κατέβαζε χωρίς πρόβλημα έως το κοφτη Idea
Να ξανά κοιτάξω την εισαγωγή αν και την έχω κοιτάξει πιο παλιά.
Αλλα αν είχε φράξει δεν θα είχα και πτώση απόδοσης?αστάθειες ρελαντί και αλλα?Εμενα δουλεύει άψογα σε όλα.Αφού αν αλλάζω ταχύτητες στις 6000 στροφές δεν κάνει τίποτα το αμάξι.


Το μόνο που φαντάζομαι είναι ότι έβλεπε πλούσιο μίγμα λόγω των missfires (και όχι το αντίστροφο).!

Επιβεβαίωσε αυτά που είπαμε και μετά το συζητάμε. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
project (Grigoris)
Μέλος
Μέλος


GT28RS 207gt project1

Ένταξη: 24 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 105

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Νοέ 2011, 00:57:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RCparania έγραψε:
Δεν έχει αλλάξει τίποτα στην λειτουργία που δεν έχω πρόγραμμα και καταλύτη.
Και πριν δεν είχα καταλύτη και τώρα.
Εννοώ για το πρόβλημα που έχω ψηλά.
Κοκκινάκι είναι το Rc μου φιλε.Αλλα μπορεί να το κάνω μπλε για το πετάξω στην λίμνη Laughing


Αν εχουν καθαρισει την λιμνη... γιατι αν ειναι οπως την θυμαμαι εγω τοτε να το βαψεις πρασινο Wink


P.S : Φιλε μου Διονυση , η εργατοώρα του Μηχανολόγου Μηχανικού ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ! ! !

Και το "καλο πραγμα" αργει να φουσκωσει Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2011, 11:33:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

περιεργα πραγματα... Confused

και ο εγκεφαλος δηλαδη δεν σου βγαζει καποιο σφαλμα? κατι οτιδηποτε? (εκτος απο τον δευτερο λ που δεν εχεις και πρεπει να στο βγαζει σφαλμα)

καλα λενε ποιο πανω δες το long term fuel trim αν ειναι πολύ - τοτε εχεις οντως πολυ πλουσιο μειγμα , τοσο πλουσιο που δεν μπορει να το στεγνωσει αλλο , απτην αλλη αν επαιζε κατι τετοιο θα σου ειχε βγαλει μυνησμα σφαλματος οπως εμενα (error 172 νομιζω: long term fuel trim τοο rich)


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sakis_rc (sakis)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 28 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 58

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2011, 16:06:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω θα κανω μια αλλη ερωτηση που δεν εχει σχεση με το προβλημα αλλα μου φαινεται περιεργο.τον κοφτη εσυ τον εχεις παει στις 7100??γτ το δικο μου rc εχει κοφτη γυρω στις 6800...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2011, 17:07:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστο αυτο που λεει ο Σακης. Ο κοφτης ειναι καπου στις 6800. Πως το πηγενες 7100?

Α! Και δεν εχει και πολυ νοημα να το κοφταρεις απο τη στιγμη που κανει βουτια μετα τις 6000 και "τελειωνει" η τουρμπινα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2011, 17:45:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RCparania έγραψε:
Νομίζω κάτι τέτοιο το κοιτούσε αλλα δεν μου είπε τίποτα.Αλλωστε μου είπε όλα φαίνονται Ok αλλα πριν μου κάνει εμενα τα missfire αυτός έβλεπε ότι γινόταν ξαφνικά πλούσιο.
Για να καταλάβεις εγώ ήμουν σανίδα γκάζι και μου έλεγε άρχισε να γίνετε πλούσιο και μόλις μου το έλεγε άρχιζε να κάνει τα παλαβά του.
Σε αλλα πατήματα μου έλεγε τώρα μένει κανονικά και δεν το έκανε και κατέβαζε χωρίς πρόβλημα έως το κοφτη Idea
Να ξανά κοιτάξω την εισαγωγή αν και την έχω κοιτάξει πιο παλιά.
Αλλα αν είχε φράξει δεν θα είχα και πτώση απόδοσης?αστάθειες ρελαντί και αλλα?Εμενα δουλεύει άψογα σε όλα.Αφού αν αλλάζω ταχύτητες στις 6000 στροφές δεν κάνει τίποτα το αμάξι.


με το μαμα προγραμμα δουλευει οκ..???

ποσο πιεση εχει με τα τις 6000rpm και τι χρονολογια ειναι το οχημα..?


σαλιγκαρε.....αν εχεις σταθερα και μονο λονκ τερμ πανω απο 10%...τοτε ισως να ειναι χρονισμα....!!!
μπορει ευκολα να δεις μια μερα τα τριμς σου να ειναι το πρωι στο -0,8% και το βραδυ μετα απο ενα ταξιδι να εχουν παει στο+9.5%...και επειτα να ξανα γυρνανε στο 1.8%(ειναι κατι που βλεπω στο οχημα μου,με χρονισμα και μεταβλητο να ειναι μια χαρα)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2011, 18:20:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
Σωστο αυτο που λεει ο Σακης. Ο κοφτης ειναι καπου στις 6800. Πως το πηγενες 7100?

Α! Και δεν εχει και πολυ νοημα να το κοφταρεις απο τη στιγμη που κανει βουτια μετα τις 6000 και "τελειωνει" η τουρμπινα


Αν διαβάσετε λίγο πιό πάνω θα δείτε ότι το αμάξι είχε πρόγραμμα. Για αυτό και πήγαινε 7100. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,5289s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on