PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Σεπ 2018, 23:04:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ουτε εγω το περιμενα, εβαλε ενα σωληνακι στο σωληνα της εισαγωγης πριν το φιλτροκουτι και λεω σιγα μη γινει τιποτα και ομως...

μου ειπε και αυτος οτι οσα vag tsi εχουν παει βλεπουν διαφορα προς το καλυτερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gr13 (Chris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 3008 Allure

Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 729
Τόπος: Ναύπακτος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Σεπ 2018, 00:00:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasil80 έγραψε:
ουτε εγω το περιμενα, εβαλε ενα σωληνακι στο σωληνα της εισαγωγης πριν το φιλτροκουτι και λεω σιγα μη γινει τιποτα και ομως...

μου ειπε και αυτος οτι οσα vag tsi εχουν παει βλεπουν διαφορα προς το καλυτερο.


Βασίλη ,που έκανες τον καθαρισμό ,άξιζε ο κόπος ,αν είναι να πάω να κάνω και στο δικό μου


Family Racing Team :D
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Σεπ 2018, 09:45:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχουν φωτογραφίες πριν/μετά;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gr13 (Chris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 3008 Allure

Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 729
Τόπος: Ναύπακτος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Σεπ 2018, 10:38:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρει κανείς αν έχει συνεργείο στη Πάτρα για το ξεκάπνισμα ??


Family Racing Team :D
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2018, 15:47:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gr13 έγραψε:
vasil80 έγραψε:
ουτε εγω το περιμενα, εβαλε ενα σωληνακι στο σωληνα της εισαγωγης πριν το φιλτροκουτι και λεω σιγα μη γινει τιποτα και ομως...

μου ειπε και αυτος οτι οσα vag tsi εχουν παει βλεπουν διαφορα προς το καλυτερο.


Βασίλη ,που έκανες τον καθαρισμό ,άξιζε ο κόπος ,αν είναι να πάω να κάνω και στο δικό μου


Παιδια σε αφορτο κινητηρα το μονο που μπορουν να κανουν αυτου του τυπου οι καθαρισμοι ειναι απλα να κρατησουν καθαρο το καθαρο.
Οποιαδηποτε περαιτερω διαφορα νιωθετε ειναι απλα "ψυχολογικη" Very happy


Οπως πολυ σωστα προαναφερατε,
ζητηστε φωτος (πολυ λερωμενων αυλων) πριν/μετα και βγαλτε τα δικα σας συμπερασματα...

Επισης σε πασης φυσεως καθαρισμους αυλων καλα ειναι μετα να το οδηγειτε με συνεχομενα τερμα γκαζι για τουλαχιστο 60 δευτερολεπτα.
Οπως και ακομα καλυτερα ειναι τις οποιες αλλαγες λαδιων/μπουζι κτλ να τις προγραμματιζετε για μετα τους πασης φυσεως καθαρισμους αυλων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Σεπ 2018, 11:56:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνω σε αυτο, κανει δουλεια σε σχετικα καθαρο μοτερ.
Ξεχασα να αναφερω οτι εμενα εχει αλλαξει μοτερ στις 20000 χλμ απο τη Peugeot (δεν εβρισκαν απο που χανει/καταναλωνει λαδια) εντος εγγυησης οποτε ειναι πιο καινουργιο το μοτερ απο τις 68000 του κοντερ. Εχω κανει και κατι αλλους καθαρισμους με χημικα απο τις 40000 χλμ και καθε 10000 χλμ (εκει δεν ειδα καμμια διαφορα,ας πουμε ομως οτι εχω κανει προσπαθειες να το κρατησω καθαρο) συν κατι προσθετα στο ντεποζιτο που και που ενδιαμεσα.

Μου το ειπε και ο ιδιος που μου το ξεκαπνισε οτι αμα εχει πιασει μακα, δεν θα κανουμε πολλα. Σε εναν αλλο που πηγα στη Κορινθο ( carbon off) μου εταζε οτι θα γινει γυαλι,οσο μακα και να εχει κτλ και εφυγα νυχτα. Αυτος στο Κιατο φανηκε ειλικρινης.

Σε εμενα εκανε δουλεια που φανηκε,σε αλλους/αλλα μοτερ μπορει να ειναι πεταμενα λεφτα (θα κανει κατι αλλα ας πουμε η Peugeot στην Κορινθο με 100 ευρω καθαριζει τις βαλβιδες στο χερι,αρα βαλε αλλα 60 ευρω αν εχεις βρωμικο μοτερ,κανε την αρχη και το συντηρεις μετα καθε 10000 με αυτο τον τροπο..).

Φωτο πριν και μετα δεν εβγαλα, μου εδειξε αυτος απο το κινητο του.
Δεν γινονται οι αυλοι γυαλι, αλλα σε ενα μοτερ χωρις μακα γινεται πολυ ωραια δουλεια.Ενα vag που ειδα με πολυ μακα και παλι ειδα διαφορα στη φωτο αλλα μενει πραμα πανω.

Επισης το δοκιμασα σε ταξιδι Κιατο-Αθηνα (βαζω συνηθως cruise με 6η και 120 χλμ/ωρα) και εχει πεσει ελαφρως η καταναλωση,στο μεσο ορο περιπου 0,3-0,5 λιτρα (με βαση οσα βλεπω στο trip computer). Μεγαλη βελτιωση ομως στην καταναλωση εχω δει οταν ας πουμε αρχιζει παρατεταμενη ανηφορα (παντα με cruise control). Πριν για να διατηρησει τα 120 εβλεπα και 14-15 λιτρα/100χλμ, τωρα στον ιδιο δρομο βαρια 12-12,5, 13 δεν ειδα πουθενα.

Το ξεκαπνισμα το εκανα στο Κιατο,οποιος ειναι απο εδω κοντα να του πω με πμ να παει να μιλησει πρωτα και ας αποφασισει.

Θα παω και ενα smart diesel που εχω σαν δευτερο αμαξι με σχεδον 200000 χλμ καποια στιγμη προς το τελος του χρονου και θα σας πω και απο κει αν δω διαφορα (τωρα τι διαφορα να δεις σε τοσο μικρο μοτερ..)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniogt (stavros)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 207gt

Ένταξη: 22 Μάρ 2015
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Οκτ 2018, 20:34:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας πω και γω για τον συγκεκριμενο καθαρισμο με υδρογονο.το μοτερ μου ειναι σχετικα καθαρο.βαλαμε καμερα και εχει πιασει ελαχιστα επανω στο καλαμι της βαλβιδας.πηγα εκανα αυτο με το υδρογονο ξαναβαλαμε καμερα και το αποτελεσμα ηταν απλα ενα πενηνταρικο λιγοτερο στην τσεπη μου.ειχα την ελπιδα οτι ισως εκανε κατι απο την στιγμη που ηταν τοσο λιγο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Οκτ 2018, 08:52:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

antoniogt έγραψε:
Ας πω και γω για τον συγκεκριμενο καθαρισμο με υδρογονο.το μοτερ μου ειναι σχετικα καθαρο.βαλαμε καμερα και εχει πιασει ελαχιστα επανω στο καλαμι της βαλβιδας.πηγα εκανα αυτο με το υδρογονο ξαναβαλαμε καμερα και το αποτελεσμα ηταν απλα ενα πενηνταρικο λιγοτερο στην τσεπη μου.ειχα την ελπιδα οτι ισως εκανε κατι απο την στιγμη που ηταν τοσο λιγο.


Αν δεν κανω λαθος αυτη η μεθοδος "καθαριζει" τον εσωτερικο θαλαμο καυσης, αρα μεσα στο πιστονι. Πως ειναι δυνατον να περιμενεις το καλαμι της βαλβιδας να καθαρισει. Εκει θελει μονο βουρτσακι ή wallnut
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniogt (stavros)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 207gt

Ένταξη: 22 Μάρ 2015
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Οκτ 2018, 10:03:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υποτιθεται οτι επρεπε να πιασει και κει τουλαχιστον μ αυτα που λενε αυτοι που εχουν τετοιοα μηχανηματα.σου λεω οτι μου ειπαν.πιο πολυ απο περιεργεια το εκανα παρα πιστευα οτι θα κανει κατι.ημουν απ την αρχη προετοιμασμενος για τους τροπους που ανεφερες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Οκτ 2018, 13:37:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Whistling Τι θα έλεγαν; Laughing


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
turbanthropos (Νικόλαος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.4 '08 και Volvo 244 turbo 2.3 '79

Ένταξη: 07 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Μάρ 2019, 23:56:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει κάποιος στη Θεσσαλονίκη να αναλαμβάνει καθαρισμό soda blasting;Γιατί όσους ρώτησα σε Κεντρική Μακεδονία,ζητάν 200€(κεφαλή κατεβάζουν;!)


commercial photography locations
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Μάρ 2019, 10:26:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"σχεδόν" ναι
εχει πολυ δουλεια για να γινει
ισως το 200 ναι ειναι πολλά αλλά και τα 100 ας πούμε τα θεωρώ λίγα


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
turbanthropos (Νικόλαος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.4 '08 και Volvo 244 turbo 2.3 '79

Ένταξη: 07 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Μάρ 2019, 14:56:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
"σχεδόν" ναι
εχει πολυ δουλεια για να γινει
ισως το 200 ναι ειναι πολλά αλλά και τα 100 ας πούμε τα θεωρώ λίγα

μπορείς να μου πεις λεπτομέριες ή με pm?


commercial photography locations
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsos 306 (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2009) & 205 1.1 (1990)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 234
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Μάρ 2020, 20:56:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν κάνουν την δουλειά όπως πρέπει (και με την προσοχή που πρέπει) και δεν κοροϊδέψουν, τα 200 είναι καλή τιμή για τον χρόνο που παίρνει


Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θέλεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mitsos 306 (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2009) & 205 1.1 (1990)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 234
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Μάρ 2020, 21:02:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επίσης για το υδρογόνο...
δεν ξέρω τι κάνει μέσα στον κύλινδρο , αλλά στην εισαγωγή δεν κάνει τίποτα για τον απλούστατο λόγο οτι δεν μπορεί να "αντιδράσει" με τις επικαθίσεις.


Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θέλεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
Σελίδα 20 από 20

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1714s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on