PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάρ 2016, 00:53:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η βασικοτερη εικονα στο βιντεο ειναι αυτη

http://prntscr.com/albdde
τα κιτρινα καθαριζεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάρ 2016, 01:06:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

puglover έγραψε:
Επιτρεψτε μου να ειμαι επιφυλακτικος οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα της μεθοδου.Πιο πολυ για αρπαχτη μου κανει για να τσεπωνουν το 30αρι τα συνεργεια για να σου βαζουν υδρογονο κοπανιστο. Θυμαστε καποτε που ηταν της μοδας τα μηχανακια οζονοθεραπειας που διαφημιζε ο γραφικος δρ Φικιωρης? Ή σημερα που μας εχουν ζαλισει τον ερωτα με τα κολλαγονα και τα υαλουρονικα? Marketing ειναι ολα και ευκολο κερδος.. Ταπεινη μου γνωμη.


Bingo, από τις γεννήτριες υδρογόνου πήγαμε εδώ.


@Android: κατάλαβα τι λέει ότι κάνει, το ερώτημα είναι πώς το κάνει.

Ειρήσθω εν παρόδω, έχω μια υποψία του τι ακριβώς γίνεται πρακτικά (αν όντως καθαρίζει κάτι), αλλά ας περιμένω λίγο.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάρ 2016, 18:09:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρητικα θα πρεπει να κανει carbon gasification με Η2 και να παραγει ας πουμε CH4 ...

Ειναι εφικτο αν και gasification με Η2Ο γενικα ειναι πιο αποδοτικo

Το ερωτημα ειναι αν γινεται στις θερμοκρασιες που πιανει ενας κυλινδρος μηχανης εσωτερικης καυσης (πιθανο...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Απρ 2016, 16:41:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καθαρισμο με αμμοβολη εφαρμοζει κανεις στην Ελλαδα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
309 lover (Ευθύμης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 309 & Peugeot 308 GT

Ένταξη: 08 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 117

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Απρ 2016, 17:45:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειχα βρει οτι κανει καθαρισμο με αμμοβολη στα βαγκιτικα η apr θεσσαλονικης.
Σε τηλ που του χα κανει βεβαια δεν αναλαμβανε καθαρισμο με την αμμοβολη στα δικα μας μοτερ, λεει ασχολειται μονο με βαγκ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pug_rules 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 21 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Αύγ 2016, 15:21:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε 207 RC, η μέθοδος του υδρογόνου δεν έκανε την παραμικρή διαφορά.

Απόδοση ακριβώς ίδια με πριν, τέρμα μπουκωμένο (πάει λίγο χειρότερα από 207 GT) ...

Αντιθέτως, η κλασσική μέθοδος καθαρισμού πριν από 50.000χλμ είχε εκπληκτικά αποτελέσματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
audi80quattro (Δημήτρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 GT 2007

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Αύγ 2016, 15:43:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει έστω και ένας που καθάρισε χοντρές και σοβαρές επικαθήσεις από τα μοτέρ μας με τη μέθοδο του υδρογόνου;;; Εννοώ με επιτυχία... Οχι να φύγεις μετά τον υποτιθέμενο καθαρισμό και να ψάχνεις να νιώσεις την οποιαδήποτε διαφορά και διαφορά να μην υπάρχει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 19:59:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ να ακούσω απόψεις για τον καθαρισμό υδρογόνου απο άτομα που το έχουν δοκιμάσει..


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 20:11:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

puglover έγραψε:
Καθαρισμο με αμμοβολη εφαρμοζει κανεις στην Ελλαδα?


Πως μου ξέφυγε αυτό!
Βρε δεν κάνεις αμμοβολή σε εξαρτήματα που βρίσκονται πάνω στο αυτοκίνητο.
Walnut blasting - soda blasting γίνεται γιατί η σόδα και τα τσόφλια από καρύδια φευγουν/διασπώνται και δεν δημιουργούν προβλήματα. Η άμμος όχι, για αυτό δεν χρησιμοποιείται σε μοτέρ.

Θα δείτε ένα ειδικό εργαλείο που έχει η BMW για να κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά χωρίς να χρειάζεται να βγει καπάκι.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 14:47:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://youtu.be/R-HlWELr4Zk?t=16s



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
309 lover (Ευθύμης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 309 & Peugeot 308 GT

Ένταξη: 08 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 117

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 15:43:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπαρχει καποιος στην Ελλαδα που να διαθετει το εν λογω μηχανημα και να πραγματοποιει καθαρισμους σε thp;
Εγω μονο για tsi ειχα βρει καποιον που εκανε ετσι καθαρισμο και δεν αναλαμβανε τα thp καθολου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Σεπ 2016, 12:44:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι φωτος απο πανω ειναι 99% απο BMW(straight 6). Ετσι το κανει η αντιπροσωπεια χρησιμοποιωντας ενα ειδος απο τσοφλι σαν αμμοβολη μεσα στο προφυσιο που κουμπωνει στον αυλο

Edit : ναι BMW (μετα ειδα οτι υπαρχει και video link..)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsos 306 (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2009) & 205 1.1 (1990)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 234
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2017, 21:12:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Μια που εχω 165000 χλμ και ποτε δεν εχω καθαρισει τους αυλλους εισαγωγης και τις βαλβιδες, πιστευω οτι ηρθε η ωρα. Καταρχας ας τα παρουμε απο την αρχη, σε μηχανικο ποσο παει αυτο?

Με τα υγρα που αναφερετε, το 133 και το seafoam, γινεται σωστη δουλεια? αν οι βαλβιδες ειναι ετσι οπως τις εδειξε ο σαλεξ στις φωτος στο site των etuners, με ενα υγρο μπορει να φυγει ολο αυτο ο πουρι που επικαθοταν εντεκα χρονια τωρα? :-S

Και με τον τροπο που χρησημοποιουντε αυτα τα υγρα, ολο αυτο το ζουμι απο το υγρο καθαρισμου και τις απικαθισεις μπαινει στον θαλαμο οπου και καιγεται? (εξου και η τρέλη καπνα στα βιντεακια) αυτο δεν κανει ζημεια σε θαλαμο, βαλβιδες εξαγωγης και καταλυτη?

Τα ρωταω ολα αυτα καθοτι θελω να κανω τον καθαρισμο με τον καλυτερο δυνατο τροπο..

Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μηχανικο στην θεσσαλονικη που να εχει το συτημα με μικροκαμερα για να δει μεσω της τρυπας των μπουζι τον θαλαμο καυσης και τις βαλβιδες αν ειναι ανοιχτες στον συγκεκριμενο θαλαμο.
Το εψω ακουσει οτι το χρησημοποιουν καποιοι μηχανικοι αλλαβδεν ξερω εγω κανεναν.


εχω καμερα ενδοσκοπησης

θα πω την ιστορια λιγο γρηγορα.

εχω ενα 207 09 μοντελο.το πηρα καινουριο.

αφου το εστρωσα ευλαβικα και ολα τα σχετικα, σε μια ευκαιρια που ειχα πηγαινοντας καβαλα (ειχα τοτε καμια 15.000 χλμ) αποφασισα να δω τελικη.

σημειωτεον πριν ειχα ενα 306 75 αλογα.

κουμπωνω 5η, φορτωνω φορτωνω, το αμαξι ανεβαζει δυνατα, περιμενω να πεσει ο ρυθμος που φορτωνει , 180 190 200 210 δεν βλεπω να πεφτει και αφησα το γκαζι, τελειωνε η ευθεια.

το αμαξι εχει 115000 χλμ τωρα σχεδον ολα εξω απο την πολη και συνηθως χαμηλες ταχυτητας κατω απο 120.

πριν κανα διμηνο πηγαινα παλι κατα καβαλα και βιαζομουν να φτασω. ορθιος πανω στο γκαζι το αμαξι φορτωνει "βαρια" ανεβαζει αργα και τελικα το κοντερ σταματαει στα 192

συνεργειο , εγκεφαλο, ουτε σφαλμα ουτε τιποτα...πιεση κανονικα ,το αμαξι βαρυ. εχω διαβασει ολο το ιντερνετ κλινω στην αποψη οτι ειναι βρομια στις βαλβιδες. καποτε ειχα σκεφτει να βαλω δοχειο αναθυμιασεων αλλα μετα σκεφτηκα να το κρατησω εντελως μαμα και δεν το εκανα.

να ανοιξω πολλαπλη εισαγωγης να δω τι γινεται?


Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θέλεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2017, 22:01:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου καλο είναι να τις καθαρίσεις,θα είναι χάλια μετά από τόσα χλμ.
Επίσης τσεκαρε και χρονισμα αν δεν το έχεις κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 18:26:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχω μια καμερα μινι,εχετε οδηγιες/ιδεες απο που θα μπει για να τσεκαρω τις επικαθισεις? εχει και φως (led)..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 19:07:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεί να μπεί από τις πίσω αναθυμιάσεις αν δεν είναι ταπωμενες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 21:02:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

den θα δεις τιποτα απο εκει και ρομποτικη καμερα να ειχες απο το mit
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 22:30:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα δεν χρειαζεται να παλευεις να δεις τιποτα με 115 χιλ χλμ αναθυμιασεις μεσα
Απλα ανοιγεις και καθαριζεις,το οτι εχει μεσα ειναι το μονο σιγουρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salamanque_207 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Μάϊ 2017, 23:17:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

audi80quattro έγραψε:
Υπάρχει έστω και ένας που καθάρισε χοντρές και σοβαρές επικαθήσεις από τα μοτέρ μας με τη μέθοδο του υδρογόνου;;; Εννοώ με επιτυχία... Οχι να φύγεις μετά τον υποτιθέμενο καθαρισμό και να ψάχνεις να νιώσεις την οποιαδήποτε διαφορά και διαφορά να μην υπάρχει...


Question Question Υπαρχει? Σε μοτερ αμεσου ψεκασμου??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Μάϊ 2017, 23:30:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει απλά οχι τόση όση στα συμβατικά μοτέρ...σαν συντήρηση όμως είναι καλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Επόμενη
Σελίδα 18 από 20

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1462s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on