PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - 17"ζάντες απο 207 rallye σε 207 1,4 vti

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2009, 10:51:37    Θέμα δημοσίευσης: 207 - 17"ζάντες απο 207 rallye σε 207 1,4 vti Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα. οπως λεω και στο θεμα θελω να βαλω στο 1,4 vti τις ζαντες του rallye (17''). Φοβαμαι οτι το αμαξι θα γινει κατσικι, και οτι το κενο μεταξυ θολου και λαστιχου θα ειναι τρελο.. δεν με νοιαζει αν θα χασω βημα. και ρωταω εδω θα εχει το ιδιο κενο που εχει το rallye? η φοραει αλλα αμορτισερ αυτο ηδη πιο χαμηλα?

ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2009, 12:35:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι διάσταση ελαστικων φοραει εργοστασιακα το αμάξι σου?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2009, 12:47:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
τι διάσταση ελαστικων φοραει εργοστασιακα το αμάξι σου?


185/65/15
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2009, 12:57:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κώδικας:
Specification  Sidewall  Radius  Diameter  Circumference    Revs/km  Difference
185/65-15         120mm   311mm     622mm         1952mm        512        0.0%
205/40-17          82mm   298mm     596mm         1872mm        534       -4.1%
205/45-17          92mm   308mm     616mm         1936mm        516       -0.8%


αν βάλεις 205/45-17 θα εχεις επιπλέον 3mm* κενό μεταξυ περιφέρειας ελαστικου και θόλου σε σχέση με τα εργοστασιακα σου ελαστικά
επίσης ολο το αμάξι θα κάτσει 3mm πιο κοντα στο εδαφος.

κοινώς καμια διαφορά...

622-616 = 6mm / 2 -> 3mm


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2009, 13:05:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. Δηλαδη απειροελαχιστη διαφορα. Να σαι καλα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2009, 13:25:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cool Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Eliastz (Elias Tzanos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: Piraeus

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2009, 14:53:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasvti έγραψε:
Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. Δηλαδη απειροελαχιστη διαφορα. Να σαι καλα!


Καλησπέρα

Αν και έψαξα να βρω τι γίνετε με τα νέα μελή δεν βρήκα… Έτσι θα κάνω κατευθείαν την ερώτηση χωρίς να έχω συστηθεί πρωτύτερα. Ήθελα να ρωτήσω αν η ζάντα από το Ralye 205/45/17 έκατσε καλά στο 1.4 και αν το αμάξι έγινε μουλάρι.
Θα άθελα βοήθεια σχετικά με επιλογή aftermarket ζάντας για 207 1.4.(περιμένω μέχρι τέλος του μηνά να το παραλάβω………)
Δεν έχω καμία ιδέα από offset, από μήκος για τα μπουλόνια, από προσθήκες κτλ.
Είμαι λίγο ιδιότροπος και θα ήθελα η ζάντα να μπει επάνω όπως θα έμπαινε μια εργοστασιακή στο περίπου. Δεν μου αρέσουν η πολλές μετατροπές (αποστάτες) πάνω στο αυτοκίνητο γενικότερα. Αν κάποιος έχει κάποιες συμβουλές…σύμφωνα με τα παραπάνω κάποιο κατάστημα που ίσως θα έπρεπε να πάω και να ρωτήσω.
Ευχαριστώ εκ των πρότερων και θα τα πούμε από κοντά όταν με το καλό παραλάβω το τρελό όχημα. Ηλίας Τζάνος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2009, 15:31:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasvti έγραψε:
Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. Δηλαδη απειροελαχιστη διαφορα. Να σαι καλα!

δηλαδη για κατσε...εαν βαλεις 205/45/17 που ειναι τα μαμισια του ραλλυ ωραια?και δωσεις αλλα 150 ευρω το maximum για χαμηλωμα θα εχεις το ιδιο αμαξι νομιζεις?κανεις λαθος...γνωμη μου παντα ετσι!η διαφορα θα ειναι απειρομεγαλη ως αφορα το στησιμο Wink Wink Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2009, 17:32:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επειδη το θεμα σας ειναι οπτικο απ οτι καταλαβα...διαφορα δεν παιζει τα ιδια κενα θα χετε 3 χιλιοστα δεν υπαρχουν στο ματι απο την στιγμη που στο θολο χωραει ολοκληρη παλαμι Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Νοέ 2009, 15:18:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xalkiadakhs 207gt έγραψε:
kostasvti έγραψε:
Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. Δηλαδη απειροελαχιστη διαφορα. Να σαι καλα!

δηλαδη για κατσε...εαν βαλεις 205/45/17 που ειναι τα μαμισια του ραλλυ ωραια?και δωσεις αλλα 150 ευρω το maximum για χαμηλωμα θα εχεις το ιδιο αμαξι νομιζεις?κανεις λαθος...γνωμη μου παντα ετσι!η διαφορα θα ειναι απειρομεγαλη ως αφορα το στησιμο Wink Wink Wink


μαλλον δεν εγινα κατανοητος. εαν το rallye φοραει απο την μανα του χαμηλοτερα ελατηρια τοτε αν εγω εβαζα τις ζαντες του φαντασου ποσο κατσικι θα φαινονταν το αμαξι. ανεφερα πουθενα οτι θα γινει το ιδιο αμαξι και δεν το βλεπω φιλε μου η απλα κουβεντα να γινετε?

τελοςπαντων οι ζαντες εχουν μπει απο το τοτε και ειναι ολα οκ.
η μονη διαφορα που παρατηρησα ειναι η αυξημενη καταναλωση βενζινης οπωσδηποτε. οσον αφορα την μειωση των επιδοσεων απειροελαχιστη (βεβαια στο αμαξι εχει μπει και προγραμμα)

ευχαριστω


φωτογραφία (1)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
wolve207 (Αλεξανδρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.4 (16V) 95hp sport (2010)

Ένταξη: 09 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 24

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Φεβ 2010, 20:51:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ρωτισω κατι εγω δεν εχω προγραμμα αλλα θελω να βαλω σε ενα 207 1400 95 hp 17αρες oz superturismo GT λες να μου εμφανισει μειωσει στις αποδοσεις πχ μειωση επιταχυνσης και τελικης ???? Και αν τις βαλω πρεπει να το χαμηλωσω και εγω ή δεν ειναι υποχρεοτικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Φεβ 2010, 10:41:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω δεν το χαμηλωσα και ειναι μια χαρα, η μειωση της επιταχυνσης τουλαχιστον για μενα ειναι ανεπαισθητη. εξαλλλου νομιζω οτι αυτες που θελεις να βαλεις ειναι αρκετα ελαφριες. το μονο μειον ειναι οτι θα ανεβει λιγο η καταναλωση.. κατα τα αλλα θα ομορφηνει πολυ το αμαξι σου!


φωτογραφία (1)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xanthos (Andreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 15 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούν 2010, 19:07:17    Θέμα δημοσίευσης: 207 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα.

εχω ενα 207 αλλα με τον παλιο κινητηρα σκεφτομουν να βαλω τισ ζαντες απο ραλλυ αλλα κολουσα μην ζορισω πολυ το αμαξι.κ επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω καλλυματα για τα σπορτ καθισματα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούν 2010, 21:06:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δε θα σου προτεινα να εβαζες τοσο "μεγαλες" ζαντες γιατι θα εχανες σε ανεση πανω απολα.



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo.peugeot (geo.peugeot)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2007

Ένταξη: 15 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Ιούλ 2011, 17:01:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα...περιπου ποσο ειναι η καταναλωση σου τωρα με τις 17ρες ζαντες και τι τελική έχεις?


psa race cars
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Σεπ 2011, 20:23:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

άαααστο...


φωτογραφία (1)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
billakos3d (vasilis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 30 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Σεπ 2011, 06:56:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα , σκεφτομαι κ γω να κανω το ιδιο πραγμα ,δηλαδη να βαλω τις 17αρεσ σε 1,4 , η καταναλωση ανεβαινει πολυ ? πως αλλιως επηρεαζει το αυτοκινητο μια τετοια αλλαγη ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1505s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on