PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Mazda RX-9
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Νέα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2011, 19:46:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να μην παρεξηγηθώ.. το σωστό downsizing μόνο με τούρμπο μπορεί να γίνει, συνεπως απορρίπτω ότι έχει σχέση με βάνκελ.

άρα alien διαφωνούμε, και συμφωνώ με octane.

:octane πάντα για τούρμπο 1200 μιλούσα.

χαχαχα όσο για τις επιδόσεις του rx8 στην κατανάλωση λαδιού είναι γνωστές, αρκεί να πας ένα ταξίδι θεσσαλονίκη αθήνα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2011, 19:50:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SAKIS-LEMANS έγραψε:
για να μην παρεξηγηθώ.. το σωστό downsizing μόνο με τούρμπο μπορεί να γίνει, συνεπως απορρίπτω ότι έχει σχέση με βάνκελ.

άρα alien διαφωνούμε, και συμφωνώ με octane.

:octane πάντα για τούρμπο 1200 μιλούσα.

χαχαχα όσο για τις επιδόσεις του rx8 στην κατανάλωση λαδιού είναι γνωστές, αρκεί να πας ένα ταξίδι θεσσαλονίκη αθήνα....

Ωπ!!!
Το ποστ της ανατροπης!!! Laughing
Κ γω μπερδευτικα παντως , νομιζα οτι μιλουσες για βανκελ. Embarassed

Μου αρεσουν οι φαντασιωσεις MEMsound... Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2011, 20:20:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

άστα να πάνε αν γράφεις απο την δουλεια....

το respect για το rx-7 ισχύει αλλα σίγουρα όχι για τον κινητήρα του. Τα ερωτηματικά πήγαιναν στο ερώτημα "μα γιατί βανκελ σε αυτό το αμάξι?????"


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2011, 20:44:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SAKIS-LEMANS έγραψε:
το respect για το rx-7 ισχύει αλλα σίγουρα όχι για τον κινητήρα του. Τα ερωτηματικά πήγαιναν στο ερώτημα "μα γιατί βανκελ σε αυτό το αμάξι?????"

Γιατι πολυ απλα , την περιοδο που βγηκε το πρωτο rx7 , η mazda ασχολιοταν μονο με wankel.
Τελικα καταλαβε πως ηταν μια παπαρια κ μιση κ ξαναπροσθεσε παλι νορμαλ κινητηρες.
Το rx7 προφανως εμεινε φετιχ... κ συνεχιστηκε ετσι στις επομενες γενιες του.
Κ επειτα ηρθε το rx8 Razz , ως... η αποκαλυψη Laughing (marketing)


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Αύγ 2011, 00:01:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πάντως αφού μιλάμε για mazda πολύ μου είχε αρέσει εκείνη την εποχή το 323 GT-R, ψιλοεξωτικό για την ελληνική αγορά.... μιας ιαπωνέζικο και 1800 τουρμπάτο 185 αλογάκια....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Αύγ 2011, 01:25:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Octane έγραψε:

Γιατι πολυ απλα , την περιοδο που βγηκε το πρωτο rx7 , η mazda ασχολιοταν μονο με wankel.
Τελικα καταλαβε πως ηταν μια παπαρια κ μιση κ ξαναπροσθεσε παλι νορμαλ κινητηρες.
Το rx7 προφανως εμεινε φετιχ... κ συνεχιστηκε ετσι στις επομενες γενιες του.
Κ επειτα ηρθε το rx8 Razz , ως... η αποκαλυψη Laughing (marketing)


πλακα πλακα εχεις απολυτο δικιο....


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TOMMI (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (16V) RALLYE ('00 1φ)

Ένταξη: 25 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 79

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Σεπ 2011, 20:03:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
γιατι οι βαγκελ δεν αποδιδουν σαν κινητηρες? αρκει να αποδεχτεις το γεγονος οτι αυτη η τεχνολογια καιει λαδι λες και ειναι διχρονο.. Απο κει και περα με 1200 κιβικα βγαζει οσα αλογα βγαζει ο διλιτρος vtech ... δεν σε χαλασε..


παιδια μην μπερδεβεστε ο βαγκελ δεν κιβιζετε


http://www.insomnia.gr/classifieds/traders/241984-tommi106/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Σεπ 2011, 22:31:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.rx8antiforum.gr/t198-topic
Ο Μέγιστος όγκος του Θαλάμου κατά την Εισαγωγή του καυσίμου Μείων τον Ελάχιστο όγκο του Θαλάμου κατά την Συμπίεση του καυσίμου ισούται με 654 κ.ε. στον Renesis



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TOMMI (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (16V) RALLYE ('00 1φ)

Ένταξη: 25 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 79

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Σεπ 2011, 22:38:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα οταν καναμε κινιτιριες μηχανες οι καθηγητες μας λεγανε πως δεν κυβιζετε


http://www.insomnia.gr/classifieds/traders/241984-tommi106/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 13:09:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο κυβισμος ειναι μετρηση ογκου.. απο την στιγμη που ο wankel Πιανει καποιον ογκο αρα μια χαρα κυβιζεται..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 13:28:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
ο κυβισμος ειναι μετρηση ογκου.. απο την στιγμη που ο wankel Πιανει καποιον ογκο αρα μια χαρα κυβιζεται..


to θέμα(όσον αφορα την απόδοση του) δεν ειναι ο κυβισμός του αλλα οτι καμία σχέση δεν έχει η λειτουργία του με αυτή ενός συμβατικου τετράχρονου κινητήρα

να το θέσω αλλιώς πόσες φορές κάνει καυση ανα περιστροφή στρόφαλου ο wankel και πόσες ο τετράχρονος ? Very happy

Κατ'εμέ δε τίθεται θέμα "σύγκρισης" κυβισμού ανάμεσα σε wankel και σε 4 χρόνους...!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 13:48:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
AlienHack έγραψε:
ο κυβισμος ειναι μετρηση ογκου.. απο την στιγμη που ο wankel Πιανει καποιον ογκο αρα μια χαρα κυβιζεται..


to θέμα(όσον αφορα την απόδοση του) δεν ειναι ο κυβισμός του αλλα οτι καμία σχέση δεν έχει η λειτουργία του με αυτή ενός συμβατικου τετράχρονου κινητήρα

να το θέσω αλλιώς πόσες φορές κάνει καυση ανα περιστροφή στρόφαλου ο wankel και πόσες ο τετράχρονος ? Very happy

Aκριβώς, είναι άτοπο να συγκρίνεις ανόμοιους κινητήρες με τα ίδια κυβικά.
Ο Wankel έχει εντελώς διαφορετικό τρόπο λειτουργίας και την ικανότητα να εκτελεί 4 κύκλους λειτουργίας ανά περιστροφή του άξονα. Σε αντίθεση με τους 2 του τετράχρονου παλινδρομικού.
Ωστόσο η υψηλή κατανάλωση καυσίμου και λαδιού (να σημειώσουμε οτι είναι ελεγχόμενη, δλδ ψεκάζεται ελεγχόμενα λάδι στον θάλαμο καύσης με σκοπό την λίπανση) δεν ανταποδίδει το κέρδος του μικρού κυβισμού απο τέλη, ασφάλειες κλπ. Αντιθέτως η αναλογία κατανάλωσης - απόδοσης βαραίνει υπέρ της κατανάλωσης σε σχέση με έναν σύγχρονο τετράχρονο.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 14:56:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βρε δεν ειπαμε οτι εχουν σχεση τα κυβικα του με την αποδωση του και τον τροπο λειτουργειας του. χαιρω πολυ.

απλος οπως αναφερθηκε επειδη ολα σε αυτη την κολοχωρα τα μετραμε σε κυβικα οπως και να το κανουμε ειναι σε ογκο 1300κυβικα.. τωρα αν δουλευει με πλουτονιο και κρυπτονιτη και βγαζει 1000 αλογα προσωπικα δεν με ενδιαφερει, τα κυβικα του παντος (ο ογκος των-του θαλαμου καυσης του) ειναι μικρος σε σχεση με τον ογκο των τεσσαρων θαλαμων καυσης που εχουν τα δικα μας, και σε αυτον τον μικροτερο ογκο βγαζει καλυτερη αποδοση... οποτε αξιοσημειοτο και αξιοθαυμαστο, τωρα για τα λοιπα που αναφερθηκαν (καταναλωση λαδια κτλ) εε οκ.. εχει και τα μειον του Wink
αν ηταν και οικονομικος και δεν εκαιγε και λαδια θα το επαιρνα και εγω και θα ψηφιζοταν και το καλυτερο μοτερ.. και ας κρατουσε μονο 200.000 χλμ... αυτα μεταφραζονται σε 13 χρονια...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:25:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
βρε δεν ειπαμε οτι εχουν σχεση τα κυβικα του με την αποδωση του και τον τροπο λειτουργειας του. χαιρω πολυ.

απλος οπως αναφερθηκε επειδη ολα σε αυτη την κολοχωρα τα μετραμε σε κυβικα οπως και να το κανουμε ειναι σε ογκο 1300κυβικα.. τωρα αν δουλευει με πλουτονιο και κρυπτονιτη και βγαζει 1000 αλογα προσωπικα δεν με ενδιαφερει, τα κυβικα του παντος (ο ογκος των-του θαλαμου καυσης του) ειναι μικρος σε σχεση με τον ογκο των τεσσαρων θαλαμων καυσης που εχουν τα δικα μας, και σε αυτον τον μικροτερο ογκο βγαζει καλυτερη αποδοση... οποτε αξιοσημειοτο και αξιοθαυμαστο, τωρα για τα λοιπα που αναφερθηκαν (καταναλωση λαδια κτλ) εε οκ.. εχει και τα μειον του Wink
αν ηταν και οικονομικος και δεν εκαιγε και λαδια θα το επαιρνα και εγω και θα ψηφιζοταν και το καλυτερο μοτερ.. και ας κρατουσε μονο 200.000 χλμ... αυτα μεταφραζονται σε 13 χρονια...


Ναι οκ για τους άσχετους είναι ένα 1300άρι μοτέρ που βγάζει 200 άλογα! ...αλλα καίει βενζίνη απο 3000 κυβικά.

Δεν είναι τόσο απλό το -βγάζει περισσότερα άλογα απο μικρότερο όγκο-, στην ουσία δεν συμβαίνει αυτό, αλλα επειδή σε μια πλήρη περιστροφή του άξονα ο κινητήρας εκτελεί και μια καύση, κάνει περισσότερες καύσεις.
Και στην συγκεκριμένη περίπτωση (renesis) οι θάλαμοι καύσης είναι 2, όσοι και οι ρότορες.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 16:09:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε ξερω πως δουλευει ο wangel, με το τριγονο στον θαλαμο καυσης κτλ..

συμασια στο θεμα αποδωσης εχει οτι σε συγκεκριμενο ογκο 1300κ.εκ παραγει εργο 200 αλογων... το οτι μπορεσαν και κανουν περισσοτερες καυσεις σε εναν κυκλο μαγκια τους.. (που βασικα στα 4κιλυνδρα γινεται μια καυση σε καθε θαλαμο ανα 2 περιστροφες στροφαλου δηλαδη τυπικα μιση καυση αν περιστροφη, απλος στον wangel κανει μια καυση ανα περιστροφη )
πρακτικ και αριυμιτικα αν το δεις ειναι ποιο αποδοτικος για τον ιδιο ογκο θαλαμου καυσης.. και αυτο ειναι προς τιμην τους. απλος εχει αλλα μειων λεμε...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 17:36:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με βάση τα κυβικά που δηλώνονται είναι πιο αποδοτικός, αλλα αν το δεις πιο πρακτικά, αυτό που κάνει είναι να μπορεί να καταναλώσει περισσότερο καύσιμο άρα να παράγει περισσότερο έργο σε μια περιστροφή. Στην ουσία ότι γίνεται και στον δίχρονο παλινδρομικό, δλδ μεγαλύτερη απόδοση απο έναν τετράχρονο ίδιων κυβικών, αλλα και μεγαλύτερη κατανάλωση και όλα τα αρνητικά.

Για μένα πιο αποδοτοκό απο κάποιο άλλο, είναι αυτό που του δίνεις λιγότερο καύσιμο-ενέργεια και σου δίνει περισσότερη ισχύ, και όχι αυτό που βγάζει περισσότερη ισχύ με βάση τα κυβικά που δηλώνει.

Οπότε προς τιμήν τους, η ισχύς με βάση τα κυβικά που δηλώνονται, αλλα με βάση την κατανάλωση που μας ενδιαφέρει Thumb Down

Γι' αυτό και κατέληξε αμάξι για λίγους και όσο πάει για λιγότερους και πλέον... χαρίζονται...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TOMMI (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (16V) RALLYE ('00 1φ)

Ένταξη: 25 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 79

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 20:10:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

o 4χρονος σε ενα πληρη κυκλο παραγει 1 φορα εργο
ο 2χρονος σε ενα πληρη κυκλο παραγει 2 φορες εργο
ο βαγκεν σε ενα πληρη κυκλο παραγει 6 φορες εργο
απλος οι εταιριες ειχαν δωσει τοσσα κονδυλια στην αναπτυξη του 4χρονου ωστε δεν συμφερε να κανουν το ιδιο και στους υπολιπους
π.χ λυση για τον 2χρονο να γινει ιντζεξιον και στην εξαγωγει τοποθετιση βαλβιδας


http://www.insomnia.gr/classifieds/traders/241984-tommi106/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 20:18:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TOMMI έγραψε:
o 4χρονος σε ενα πληρη κυκλο παραγει 1 φορα εργο
ο 2χρονος σε ενα πληρη κυκλο παραγει 2 φορες εργο
ο βαγκεν σε ενα πληρη κυκλο παραγει 6 φορες εργο
απλος οι εταιριες ειχαν δωσει τοσσα κονδυλια στην αναπτυξη του 4χρονου ωστε δεν συμφερε να κανουν το ιδιο και στους υπολιπους
π.χ λυση για τον 2χρονο να γινει ιντζεξιον και στην εξαγωγει τοποθετιση βαλβιδας

Που το είδες αυτό Question
Όταν λες σε έναν πλήρη κύκλο,στον βανκελ, εννοείς του ρότορα ή του άξονα?
Ανέπτυξαν αυτόν που είχε την καλύτερη προοπτική, πχ, ο δίχρονος πάντα θα ήθελε καύση λαδιού, πάντα θα είχε ατελή καύση, λαδίλα κλπ. Γιατί να τον αναπτύξουν?



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TOMMI (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (16V) RALLYE ('00 1φ)

Ένταξη: 25 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 79

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 20:23:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

o 2xρονος ειναι ελαφριτερος μεγαλιτερι ισχυ ροπη και λιγοτερα κινιτα μερη
π.χ σε μηχανακι σου κολαει ενα χυτονιο και πιστονι και ετοιμος ο αλλος εκεντροφορος βαλβιδες καδενα κτλ
για τις 6 φορες εργο του βαγκελ μας ειχαν πει στη σχολη οταν τους συγκριναν ολους


http://www.insomnia.gr/classifieds/traders/241984-tommi106/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Σεπ 2011, 20:36:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TOMMI έγραψε:
o 2xρονος ειναι ελαφριτερος μεγαλιτερι ισχυ ροπη και λιγοτερα κινιτα μερη
π.χ σε μηχανακι σου κολαει ενα χυτονιο και πιστονι και ετοιμος ο αλλος εκεντροφορος βαλβιδες καδενα κτλ
για τις 6 φορες εργο του βαγκελ μας ειχαν πει στη σχολη οταν τους συγκριναν ολους

Ο δίχρονος επίσης καταναλωνει περισσότερο, καίει λάδι, έχει περισσότερους ρύπους και περισσότερες φθορές.

Για τον Βάνκελ ξαναδιάβασε αυτό για να καταλάβεις πόσους πλήρης κύκλους εκτελεί σε μία περιστροφή του άξονα και πόσους σε μία περιστροφή του ρότορα.
Γιατί αυτο που γράφεις δεν ισχύει.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Νέα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3635s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on