PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - HOW TO: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 00:50:17    Θέμα δημοσίευσης: 206 - HOW TO: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια φορά και έναν καιρό, εκεί που οδηγούσα το ultimate driving machine μου, διαπίστωσα πως μια περιοχή των χειριστηρίων του καλοριφέρ υποφωτιζότανε Συγκεκριμένα η περιοχή που φωτίζει το κουμπί A/C, το διπλανό κουμπί ενεργοποίησης των πίσω αντιτάσεων και το "2" του βεντιλατέρ, που γειτνιάζει με τα προηγούμενα, είχε πρόβλημα.

Αμέσως άρχισα να σκέφτομαι τρόπους για το πως θα μπορεί να γίνει από τον ηλεκτρολόγο αυτή η δουλειά...

Επειδή όμως ανέκαθεν ήθελα να αλλάξω την κεντρική κανσόλα του ταμπλώ και να βάλω αυτήν του quicksilver, σκέφτηκα πως ήγγικεν η ώρα!! Επειδή δεν έχουμε κάποιον συνεργάτη που να ασχολείται με αυτά, πήγα στην Lion Ελλάς για να προμηθευτώ την διαιρετή (πάνω μέρος-κάτω μέρος) κονσόλα. Αφού περίμενα εκεί περίπου για 45 λεπτά ("σπίρτα" οι πωλητές των ανταλλακτικών Evil Evil ) για ένα ΤΟΣΟ απλό πράγμα, το πήρα και έφυγα. Μετά όμως διαπίστωσα πως μου δώσαν λάθος πάνω μέρος κονσόλας (μου δώσαν αυτήν με την μεγάλη οπή που προορίζεται για την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων)!!! Άντε πάλι πίσω... Τελικά πλήρωσα 65 ευρώ περίπου. Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Ταιριάζει γάντι με το πόμολο του λεβιέ και το χειρόφρενο από GTI που έχω... Έπονται και τα ακριανά εξαεριστηράκια (από quicksilver και αυτά).... Αυτή η κονσόλα κάθισε πάρα πολύ ωραία και πολύ πιο σφιχτά από την προηγούμενη, που έτριζε λιγουλάκι... Razz Razz Razz Razz Razz

Στην ουσία τώρα...
Παιδιά για να αλλαχθεί λάμπα του ταμπλώ (δεν ξέρω για το καντράν) είναι πολύ δύσκολη υπόθεση...
Ο ηλεκτρολόγος που το πήγα (γνωστός από παλιά, ικανός, διαλλακτικός, φιλότιμος, very updated, έχει και διαγνωστικό μηχάνημα για τα PSA αυτοκίνητα!!!) έβγαλε την κεντρική κονσόλα (εύκολο), αφαίρεσε το radio-cd (προκειμένου να αποκτήσει πρόσβαση στις ντίζες του καλοριφέρ), αφαίρεσε το σετ χειριστηρίων του καλοριφέρ (δύσκολο, λόγω των ντιζών), άνοιξε το "κουτί" με τα χειριστήρια (λεπτή δουλεία) και αντικατέστησε την καμμένη λάμπα. Μέχρι εδώ όλα καλά...
Το μοντάρισμα αποδείχθηκε όμως ΠΟΛΥ δύσκολη υπόθεση, μιας και οι ντίζες (του καλοριφέρ) ήταν πολύ "δύστροπες". Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τώρα χαίρομαι την καινούργια μου κονσόλα και το πλήρως φωτισμένο ταμπλώ!! Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz
Για όλα αυτά μου πήρε 35 ευρώ. +9 ευρώ για την κάρτα καυσαερίων (ΠΟΛΥ χαμηλοί ρύποι... Cool Cool Cool Razz )
Τυχεροί αυτοί με το clima, καθότι δεν έχουν τις ντίζες να τους δυσκολεύουν την ζωή... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

Ερώτηση προς τον Μίλτο, Πανο και λοιπούς οργανωτές της Θεσσαλονίκης : Θελετε να πω σε αυτόν τον ηλεκτρολόγο για το 206club; Είναι αρκετά καλός, τον ξέρω από παλιά ("θήτευσα" σε αυτόν με το FIAT 127 της μητέρας μου, που οδηγούσα μέχρι πρότινος!...).


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 10:52:36    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
Παιδιά για να αλλαχθεί λάμπα του ταμπλώ (δεν ξέρω για το καντράν) είναι πολύ δύσκολη υπόθεση...

Αχ Δημήτρη, έχεις πολύ δίκιο !! Smile

Την προηγούμενη βδομάδα ανοίξαμε την κεντρική κονσόλα για να αντικαταστήσουμε καμένες λάμπες από τα χειριστήρια του A/C.

Φυσικά καταλαβαίνετε όλοι ποιανού το αμάξι ήταν το πειραματόζωο............του Κωνσταντίνου !! Very happy Very happy Very happy


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
konstantinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XΤ (1999)

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 918
Τόπος: Μελίσσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 11:08:55    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ady έγραψε:
Φυσικά καταλαβαίνετε όλοι ποιανού το αμάξι ήταν το πειραματόζωο............του Κωνσταντίνου !! Very happy Very happy Very happy


Πιστός στην υπηρεσία του R&D της POWER OYst!!!!


Τελικά... θα πάει κανείς απο τον Μπάκα???!!!???
http://www.bakas.gr/

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 13:09:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι διαφορά έχει η κονσόλα του quicksilver;;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 13:53:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
τι διαφορά έχει η κονσόλα του quicksilver;;;


Μα καλά τόσες συναντήσεις κάνατε, δεν έτυχε να μπείς σε quicksilver κάποιου "συναδέλφου";;; Shocked Shocked

Η κεντρική κονσόλα του quicksilver είναι χρώματος ασημί (στα πλαίσια του ονόματος της έκδοσης) και έχει εξαεριστηράκια με μεταλλικό χειριστήριο. Μιλώ για το χειριστήριο που κατευθύνει τις γρίλιες αυτών.
Μόλις την είδα μου άρεσε πάρα πολύ. Μεταλλικό χειριστήριο έχουν και τα ακριανά εξαεριστηράκια του quicksilver. Αυτά θα τα τοποθετήσω στο άμεσο μέλλον...

Τελικά παιδιά δεν πήγαν όλα και τόσο καλά... Confused Confused Confused

Το radio-cd δεν πρέπει να έχει συνδεθεί σωστά, αφού όταν σβήνω τον κινητήρα αποκόπτεται από κάθε παροχή ρεύματος με αποτέλεσμα να μην μπορεί να διατηρήσει τα όποια δεδομένα (τις ρυθμίσεις δηλαδή) στην μνήμη του.
Κατά συνέπεια ξαναγυρνά στις εργαστασιακές ρυθμίσεις κάθε φορά που εκκινώ τον κινητήρα (η ένταση του ήχου στο "14", το "loud" ενεργοποιημένο και οι μνήμες με τους σταθμούς να έχουν διαγραφεί).
Επίσης, κάθε φορά που γυρνάω το κλειδί της μίζας, ακούγεται και ένας βόμβος για περίπου 1 με 2 δευτερόλεπτα από την συσκευή, σαν να δουλεύει το cd player, ανεξάρτητα με το αν πατάω το κουμπί "ON" της συσκευής.
Κατά τα άλλα το radio-cd δουλεύει μια χαρά...

Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δημήτριος στις Πεμ 23 Οκτ 2003, 14:06:55, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
seridim (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.4(8V) ΧΤ(2001)

Ένταξη: 31 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 290
Τόπος: ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 14:02:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
τι διαφορά έχει η κονσόλα του quicksilver;;;


Μα καλά τόσες συναντήσεις κάνατε, δεν έτυχε να μπείς σε quicksilver κάποιου "συναδέλφου";;; Shocked Shocked

Η κεντρική κονσόλα του quicksilver είναι χρώματος ασημί (στα πλαίσια του ονόματος της έκδοσης) και έχει εξαεριστηράκια με μεταλλικό χειριστήριο. Μιλώ για το χειριστήριο που κατευθύνει τις γρίλιες αυτών.
Μόλις την είδα μου άρεσε πάρα πολύ. Μεταλλικό χειριστήριο έχουν και τα ακριανά εξαεριστηράκια του quicksilver. Αυτά θα τα τοποθετήσω στο άμεσο μέλλον...

Τελικά παιδιά δεν πήγαν όλα και τόσο καλά... Confused Confused Confused

Το radio-cd δεν πρέπει να έχει συνδεθεί σωστά, αφού όταν σβήνω τον κινητήρα αποκόπτεται από κάθε παροχή ρεύματος με αποτέλεσμα να μην μπορεί να διατηρήσει τα όποια δεδομένα (τις ρυθμίσεις δηλαδή) στην μνήμη του.
Κατά συνέπεια ξαναγυρνά στις εργαστασιακές ρυθμίσεις κάθε φορά που εκκινώ τον κινητήρα (η ένταση του ήχου στο "14", το "loud" ενεργοποιημένο και οι μνήμες με τους σταθμούς να έχουν διαγραφεί).
Επίσης κάθε φορά που γυρνάω το κλειδί της μίζας ακούγεται και ένας βόμβος για περίπου 1 με 2 δευτερόλεπτα από την συσκευή, σαν να δουλεύει το cd player.
Κατά τα άλλα το radio-cd δουλεύει μια χαρά...

Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό...

Δημήτρη δεν είναι σοβαρό. Το ίδιο έπαθα και εγώ όταν χρειάστηκε να το βγάλω για λίγο. Πρεπει να συνδέσεις ''ανάποδα'' τα καλώδια παροχής ρευματος και μνήμης


Βελτιώνοντας το........"ΑΒΕΛΤΙΩΤΟ"

ANOTHER MEMBER OF K.R.T
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 14:05:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

seridim έγραψε:
Δημήτρη δεν είναι σοβαρό. Το ίδιο έπαθα και εγώ όταν χρειάστηκε να το βγάλω για λίγο. Πρεπει να συνδέσεις ''ανάποδα'' τα καλώδια παροχής ρευματος και μνήμης


Αν είναι έτσι, τότε εντάξει...
Με ανακούφισες!!! Razz Razz Razz


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 15:06:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ αυτήν την λάμπα την άλλαξα μόνος μου χωρίς να βγάλω τις ντίζες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 18:41:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και μενα μου εχει καει ενα λαμπακι,ισως και δυο,απο την κονσολα.
δεν υπαρχει καποιος να εξηγησει πως μπορουμε να την αλλαξουμε μονοι μας?


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 20:01:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά αυτό το σύστημα με τα λαμπάκια είναι απαράδεκτο... Evil Evil
Κανονικά θα έπρεπε να όλο το ταμπλώ να φωτίζεται με οπτικές ίνες. Είναι αποτελεσματικότερες, και με "αιώνια" διάρκεια ζωής...

kanelj έγραψε:
και μενα μου εχει καει ενα λαμπακι,ισως και δυο,απο την κονσολα.
δεν υπαρχει καποιος να εξηγησει πως μπορουμε να την αλλαξουμε μονοι μας?


Ή θα κάνεις ό,τι έκανα εγώ (θα βρείς έναν καλό ηλεκτρολόγο), ή θα ρωτήσεις τον Γιάννη να σου πεί πως άλλαξε μόνος του τις λάμπες...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STAMOS (STAMOS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


1.4 XS SR

Ένταξη: 28 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ ΠΕΥΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Νοέ 2003, 14:00:25    Θέμα δημοσίευσης: ΛΑΜΠΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ SERVICE.EXEI KANEIΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ DO IT YOURSELF?
ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΛΩ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ.ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΨΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Νοέ 2003, 14:21:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΛΑΜΠΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STAMOS έγραψε:
ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ SERVICE.EXEI KANEIΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ DO IT YOURSELF?
ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΛΩ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ.ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΨΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ Very happy

Δεν είναι δύσκολο.

Ξεκουμπώνεις το οβάλ πλαστικό που περιβάλει τα όργανα (κατέβασε το τιμόνι τέρμα κάτω για καλύτερη πρόσβαση).

Ξεβιδώνεις τη μία και μοναδική torx βίδα που έχει ο πίνακας οργάνων.

Βγάζεις τις φύσσες από τον πίνακα οργάνων και μετά πρέπει να ξεκουμπώσεις σιγά-σιγά το εμπρός με το πίσω μέρος του πίνακα για να δεις τις λάμπες.


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Νοέ 2003, 15:29:00    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΛΑΜΠΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλκιμος έγραψε:
Ξεκουμπώνεις το οβάλ πλαστικό που περιβάλει τα όργανα (κατέβασε το τιμόνι τέρμα κάτω για καλύτερη πρόσβαση).

Ξεβιδώνεις τη μία και μοναδική torx βίδα που έχει ο πίνακας οργάνων.

Βγάζεις τις φύσσες από τον πίνακα οργάνων και μετά πρέπει να ξεκουμπώσεις σιγά-σιγά το εμπρός με το πίσω μέρος του πίνακα για να δεις τις λάμπες.


Το καντράν των νεότερων εκδόσεων XS (και όχι μόνο) έχει διαφορετικό φωτισμό. Οι δείκτες (βελόνες) έχουν μπλε απόχρωση. Σε όσα νεότερα 206 το είδα μου άρεσε πάρα πολύ!!

Βέβαια το νεότερο καντράν έχει και διαφορετικές λειτουργίες. Για παράδειγμα όταν δεν κλείσεις καλά την πόρτα και ξεκινήσεις, αναβοσβήνει η ένδειξη STOP.
Στο δικό μου (και σε όλα τα 2001 μοντέλα φαντάζομαι) αναβοσβήνει η μόνο λάμπα φωτισμού της καμπίνας και ακούγεται και ένα "μπιπ" (3 φορές)...
Αυτό (και άλλα τέτοια παρόμοια) φαντάζομαι είναι ουσιαστικός ανασταλτικός παράγοντας για την τοποθέτησή του στο ταμπλώ μου... Confused Confused Sad


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STAMOS (STAMOS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


1.4 XS SR

Ένταξη: 28 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ ΠΕΥΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2003, 08:48:54    Θέμα δημοσίευσης: ΕΠΙΤΥΧΙΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΙΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ DO IT YOURSELF ΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ Very happy ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΥΣΙΜΟ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΩ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ.ΠΟΛΛΑ ΨΑΧΝΩ? ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Δεκ 2003, 10:59:14    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STAMOS έγραψε:
ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΙΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ DO IT YOURSELF ΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ Very happy ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΥΣΙΜΟ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΩ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ.ΠΟΛΛΑ ΨΑΧΝΩ? ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ

Παρακαλούμε, γι' αυτό είμαστε εδώ....

Την ηλιοροφή δεν την αγγίζουμε. Βάλε λάδια, βάλε γράσα, πήξ' την στη σιλικόνη, άλλα για do-it-yourself λύσιμο ούτε να το σκέφτεσαι.

Το λύσιμο όλου του ταμπλώ έχει τόσες πολλές λεπτομέρειες που πρέπει πρώτα να κάτσω να τις γράψω σε χαρτί και μετά να τις γράψω εδώ.

Θα γίνει και αυτό κάποια στιγμή.


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ntinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Saxo Vts-206 QUIKSILVER

Ένταξη: 14 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 417

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Δεκ 2003, 19:49:41    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STAMOS έγραψε:
ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΙΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ DO IT YOURSELF ΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ Very happy ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΥΣΙΜΟ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΩ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ.ΠΟΛΛΑ ΨΑΧΝΩ? ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ


μπορεις να αγορασεις απο το ιντερνετ το βιβλιο της haynes με το 206.εκει θα βρεις οτι χρειαζεσαι αναλυτικα για λυσιματα μεχρι και του μπλοκ της μηχανης, με τις γνωστες βεβαια συνεπειες (τιποτα δεν θα ειναι οπως πριν πια) Very happy
για το βιβλιο ψαξε στο amazon.com κανει γυρω στα 30 ευρω.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Δεκ 2003, 03:53:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ntinos έγραψε:
STAMOS έγραψε:
ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΙΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ DO IT YOURSELF ΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ Very happy ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΥΣΙΜΟ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΩ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ.ΠΟΛΛΑ ΨΑΧΝΩ? ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ


μπορεις να αγορασεις απο το ιντερνετ το βιβλιο της haynes με το 206.εκει θα βρεις οτι χρειαζεσαι αναλυτικα για λυσιματα μεχρι και του μπλοκ της μηχανης, με τις γνωστες βεβαια συνεπειες (τιποτα δεν θα ειναι οπως πριν πια) Very happy
για το βιβλιο ψαξε στο amazon.com κανει γυρω στα 30 ευρω.


Για τους Αθηναίους, το έχει και ο Παπασωτηρίου (στη Στουρνάρη) το εν λόγω βιβλίο. Τιμή 26.12€ χωρίς Φ.Π.Α. (στα αγγλικά, και το γράφω σε παρένθεση γιατί δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και κάποια μετεφρασμένη έκδοση στα ελληνικά από τη hayens). Very happy
Η έκδοση αναφερόταν σε όλα τα μοντέλα "Χ" (XN,XS και μάλλον XT. Βλέπετε είχαν κολλήσει την τιμή εκεί που ανέφερε τα μοντέλα Evil ) και σε κάποια άλλα. Δεν αναφερόταν σε όλα τα μοντέλα.

Υ.Γ.: Είχε και βιβλία και για άλλα αμάξια από την ίδια (hayens).


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Δεκ 2003, 16:12:30    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
...Επειδή όμως ανέκαθεν ήθελα να αλλάξω την κεντρική κανσόλα του ταμπλώ και να βάλω αυτήν του quicksilver, σκέφτηκα πως ήγγικεν η ώρα!!...Τελικά πλήρωσα 65 ευρώ περίπου...


Και τώρα οι ερωτήσεις...ΚΡΑΤΗΣΟΥ!!! Twisted evil Twisted evil

-Η κεντρική αυτή κονσόλα είναι ασημί πλαστική ή μεταλλική?
-Αν είναι πλαστική, αξίζει να βάψουμε τη δική μας από το να βάλουμε αυτή ή όχι? Ένα μείον σίγουρα είναι πως τα χειριστήρια που θα βαφτούν ασημί ίσως ξεβάψουν με τη θερμότητα από το καλοριφέρ. Γι' αυτό και σε αυτή που έβαλες είναι μεταλλικά.
-65€ είπες πλήρωσες έτσι? Ελπίζω να μου πουν κι εμένα την ίδια τιμή στην Peugeot (ή μικρότερη Laughing ).
-Μήπως ρώτησες και για τα πλαϊνά ανεμιστηράκια τελικά?


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Δεκ 2003, 00:27:37    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kovac έγραψε:
Και τώρα οι ερωτήσεις...ΚΡΑΤΗΣΟΥ!!! Twisted evil Twisted evil

-Η κεντρική αυτή κονσόλα είναι ασημί πλαστική ή μεταλλική?
-Αν είναι πλαστική, αξίζει να βάψουμε τη δική μας από το να βάλουμε αυτή ή όχι? Ένα μείον σίγουρα είναι πως τα χειριστήρια που θα βαφτούν ασημί ίσως ξεβάψουν με τη θερμότητα από το καλοριφέρ. Γι' αυτό και σε αυτή που έβαλες είναι μεταλλικά.
-65€ είπες πλήρωσες έτσι? Ελπίζω να μου πουν κι εμένα την ίδια τιμή στην Peugeot (ή μικρότερη Laughing ).
-Μήπως ρώτησες και για τα πλαϊνά ανεμιστηράκια τελικά?


Η κονσόλα είναι πλαστική σε ασημί ματ χρώμα. Δεν νομίζω να μπορείς να πέτύχεις τέτοια απόχρωση στην απλή κονσόλα.

Το εξαεριστηράκια της έχουν μεταλλικά χειριστήρια. Το θέμα όμως είναι ότι δεν είναι εξ' ολοκλήρου μεταλλικά. ΄Μεταλλική είναι μόνο η πρόσοψή τους. Οπότε θα είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις ένα παρόμοιο αποτέλεσμα μέσω της βαφής...

Η κονσόλα αυτή (όπως και η απλή) είναι διαιρετή (πάνω και κάτω μέρος). Και τα δύο κομμάτια κοστίζουν 65 ευρώ. Μπορεί να αντικατασταθεί πολύ εύκολα.

Σε ό,τι αφορά τα πλαϊνά εξαεριστηράκια, οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες... Τα "τσακάλια" της αντιπροσωπείας (διάβασες, φαντάζομαι, για την "σπιρτάδα" τους) μου έχουν δώσει δύο διαφορετικές τιμές. Η πρώτη ήταν 20 ευρώ το ένα, ενώ η δεύτερη 40 ευρώ το ένα!! Shocked Shocked (σε κάθε επίσκεψή μου εκεί μου ανακοινώνουν και διαφορετική τιμή...)

Το ίδιο είχε γίνει και με την κονσόλα παλιότερα. Μερικές μέρες πριν πάρω την απόφαση να την αλλάξω, είχα πάει στην αντιπροσωπεία για να ρωτήσω το κόστος της. Τότε μου είχαν πεί ότι θα στοιχίσει συνολικά 90 με 100 ευρώ (δεν θυμάμαι).
Όταν πήγα να την αγοράσω ήμουν προετοιμασμένος να δώσω τα παραπάνω χρήματα. Αλλά τελικά βρήκαν πως κοστίζει 65 ευρώ (ευτυχώς!!!)
Μπορεί και να κάνανε λάθος, αλλά πρόβλημά τους. Twisted evil

Εκτός όλων αυτών, στην αρχή μου είχαν δώσει την λάθος κονσόλα (το πάνω μέρος της προορίζονταν για την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων που εγώ δεν έχω). Βέβαια, για να το καταφέρουν αυτό, έπρεπε να με αναγκάσουν να περιμένω εκεί για παραπάνω από 40 λεπτά!!! Shocked Shocked Evil Evil
Άσε που καίνε κάρβουνο... Για να τους δώσεις να καταλάβουν τι ζητάς πρέπει να έχεις τον Θεο βοηθό!!!


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Δεκ 2003, 02:29:22    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καμένες λάμπες φωτισμού του ταμπλώ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
Μπορεί να αντικατασταθεί πολύ εύκολα


Ναι, την έχω ξαναβγάλει. Wink

Δημήτριος έγραψε:
Τα "τσακάλια" της αντιπροσωπείας (διάβασες, φαντάζομαι, για την "σπιρτάδα" τους) μου έχουν δώσει δύο διαφορετικές τιμές. Η πρώτη ήταν 20 ευρώ το ένα, ενώ η δεύτερη 40 ευρώ το ένα!! (σε κάθε επίσκεψή μου εκεί μου ανακοινώνουν και διαφορετική τιμή...)


Ωχ, ωχ! Κατάλαβα...αν μου πουν παραπάνω από 65€ θα φάνε κράξιμο! Αν μου πουν λιγότερα...ε, τι να κάνω...θα υποκύψω!!!!!!!! Silly Lol Lol

Πάντως για τη σπιρτάδα, εκεί που πάω εγώ είναι οκ. Και το παληκάρι ήταν αρκετά ορεξάτος για ψάξιμο. Αφού απλά του ανέφερα αν ήξερε ενδεικτικά να μου πει τιμή για την οθόνη πολλαπλων ενδείξεων και αμέσως κοίταξε να ψάξει στο Pc του να μου πει. Και μου έκανε εντύπωση γιατί παράτησε το ψάξιμο για κάτι λαμπάκια που ήθελα και έσπευσε να κοιτάξει αυτό, που ξαναλέω απλά το ανέφερα. Μπορεί να είχε κέφια, μπορεί να είναι ξηγημένος τύπος. Ο καιρός θα δείξει. Wink Για τη σπιρτάδα τους γενικότερα...ναι, το έχω διαβάσει! Laughing Ελπίζω να έχω σταθεί τυχερός και να μην απογοητευτώ στο τέλος...

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως Δημήτρη! Very happy
Απλά...άψογος! Cool Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,253s (PHP: 85% - SQL: 15%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on