PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καύσιμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Σεπ 2010, 11:29:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βαλτε υγραεριο και αφηστε τις 95αρες και τις 100αρες...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Σεπ 2010, 13:15:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Σεπ 2010, 14:08:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Γιατί;


Για να μην μπαίνεις στον κόπο να έχεις να διαλέξεις 95 ή 100 οκτάνια... Laughing

και να πληρώνεις και λιγότερο.. Cheers


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Σεπ 2010, 14:09:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bάλτε εσείς, κάντε 100.000k απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και βλέπουμε. Laughing


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Randy (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (16V) '06 Black Matte

Ένταξη: 11 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 985
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Σεπ 2010, 17:41:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ετσι ετσι..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Σεπ 2010, 12:02:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Bάλτε εσείς, κάντε 100.000k απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και βλέπουμε. Laughing


αν κανω με αεριο 100.000 απροβληματιστα απο τις βενζινες θα εχω γλυτωσει την αξια του αμαξιου ολοκληρου...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Σεπ 2010, 12:16:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
αν κανω με αεριο 100.000 απροβληματιστα απο τις βενζινες θα εχω γλυτωσει την αξια του αμαξιου ολοκληρου...


ας κάνουμε λίγα μαθηματικά να δούμε τι θα βγει...

σύμφωνα με τις μετρήσεις του spritmonitor.de και σε 62 χρήστες με 206cc 1.6
έχουμε μέση κατανάλωση
7,5 λίτρα / 100 χλμ ~ βενζίνη
9,04 λίτρα / 100 χλμ ~ υγραέριο

ας υποθέσουμε σημερινές τιμές καύσιμου, 1,45 την βενζίνη και 0,68 το υγραέριο...

άρα σε 100.000χλμ το κόστος καυσίμου θα είναι
10.875 € για την βενζίνη
6.147 € για το υγραέριο + 1.600 ευρώ κόστος μετατροπής = 7.747 €

άρα μιλάμε για ένα διχίλιαρο ευρώ διαφορά στο κόστος μετακίνησης κ αυτό στα 100.000 χλμ.... δεν είναι κ κάτι πολύ τρελό... σωστά;

για να είναι το υγραέριο συμφέρουσα κίνηση θα πρέπει...
- το αμάξι να καίει ΠΟΛΥ
- να έχει ειδικές ρυθμίσεις τελών για τα συγκεκριμένα αμάξια (σε άλλα κράτη έχουν πλήρη απαλλαγή τελών κυκλοφορίας)
- να το κρατήσεις για πολλά χρόνια... να το παντρευτείς Razz


ΥΓ: κ φυσικά αν σκεφτείς ότι η βενζίνη δεν είχε 1,45 τα τελευταία χρόνια... πριν 2 χρόνια γέμιζα με 0,72 αλλά μετά ήρθε το πασόκ Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Σεπ 2010, 13:10:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και ΑΝ δουλεύουν όλα καλά, έτσι; Γιατί από αυτά που βλέπω στα φόρα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Σεπ 2010, 13:21:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην πραξη της καθημερινης μας ζωης
αυτο που εχει μεγαλη σημασια/αποτελεσμα
ειναι να βρισκουμε καθαρη βενζινη
βρειτε καθαρη 95αρα και θα δειτε πολλα απο τα προβληματα σας να λυνονται... Wink
(Για λιγο θα αφησω στην ακρη τα παιδια που εχουν μοτερ
που απλα δεν γινεται να καψουν κατι λιγοτερο απο 100αρα)
για ολες τις αλλες περιπτωσεις βελτιωμενων και μη
να ξερετε οτι στην πραξη μια καθαρη 95αρα αφηνει λιγοτερα καταλοιπα και εχεις περιπου 0.2λτ λιγοτερη καταναλωση
με ηδιο τροπο οδηγισης και στο ηδιο αμαξι εννοειται...
ειδηκα στα μοτερ που ειναι euro 4 και ανω
Το ξερω οτι ακουγεται καπως κουφο αλλα ετσι εχει αποδειχθει οτι ειναι...
Ολα αυτα βεβαια με νορμαλ οδηγιση οκ?
δεν μιλαμε να χτυπαμε 200κατι χλμ φαναρι-φαναρι στη βουλιαγμενης
δεν μιλαμε να πηγαινουμε με τις παντες η ουρλιαζοντας τα λαστηχα στα λημανακια η σε καποιο βουνο (και οτιδηποτε 2ποδο η 4 ποδο να εχει φροντισει να κανει στην ακρη πολυ πριν φτασεις στην επομενη στροφη Twisted evil )
Και φυσικα υπολογιστε και καμποση χαμηλοτερη ροπη στην αποδοση του κινητηρα, ειδηκα ψηλα...

Βεβαια οταν πηγαινεις μποτηλιαρησμενος καθε μερα στη δουλεια σου
ολα τα προαναφερθεντα δεν εχουν καμια σημασια
σε νοιαζει να καιει οσο γινεται λιγοτερο το μοτερ σου
και πρεπει να σε νοιαζει να εχει οσο γινεται λιγοτερα καταλοιπα καυσεως...
αυτα τα δυο τα πετυχαινεις καλυτερα αν καις μονιμως 95αρα καθαρη και ανοθευτη...
(το γιατι τραβαει μακρια σαν εξηγηση)


στα ταξηδια τωρα...
ναι καλα ειναι να καις 100αρα μιας και ετσι και αλλιως θα ριξεις το τελικιασμα σου και γενικα θα πατησεις πολλαπλασια περισοτερες φορες τερμα γκαζι απο το τυπικο πηγαινε-ελα στη δουλεια σου...
αλλα που θα βρεις καθαρη και ανοθευτη 100αρα??? (και οχι 95αρα στην τιμη της 100αρας κοκ)
ειναι μια καλη ερωτηση...
που αν καποιος εχει την απαντηση τοτε μπορει να τη χρησιμοποιει αν δεν τον ενοχλει το επιπλεον κοστος
και αν θελει να παρει τα μεγιστα απο το μοτερ του...

Αν σας ενδιαφερει η οικονομια σε βαθος χρονου
(σηκωνει κουβεντα βεβαια γιατι αναλογα το αμαξι, εχουμε και διαφορετικες παραμετρους)
σκεφτειτε το εξης....
υπαρχουν λυσεις που ανετα μπορουν αν ριξουν την καταναλωση
στο μεσο ορο,
απο ενα εως και δυο λιτρα...
(πχ σε ενα ΤΗΡ 150αρι εξατμιση/εισαγωγη αν γινουν σωστα εχεις -1κατι λτ/100χλμ, αν βαλεις και ενα σωστο προγραμμα αυτο το νουμερο θα μεγαλωσει λιγο ακομα)
και μετα καντε ενα υπολογισμο σε "βαθος" 50.000 χλμ
και πες μου αν αξιζει να βαλεις υγραεριο η να βελτιωσεις το μοτερ σου
και (οποτε μπορεις) να οδηγεις λιγο ποιο "εξυπνα οικονομικα"
που δεν σημαινει κατ'αναγκη "αργα"... Wink

Η εξηγηση?
απλη... δεν υπαρχει κανα μαγικο ραβδι
αλλα οταν εχεις αφαιρεσει φρενα ιπποδυναμης σε ενα μοτερ
εχεις βελτιωσει την ποιοτητα καυσης
τοτε αυτοματως για τα ηδια χλμ που πηγαινες πριν
"τωρα" για να κινηθεις με ακριβως τα ηδια χλμ θα πατας λιγοτερο γκαζι... Wink
+ του οτι και ακομα και στην γρηγορη οδηγηση επειδη ο κινητηρας
λειτουργει ποιο αποδοτικα δυσκολα θα ανεβασει παραπανω την καταναλωση του, (σε σχεση με μαμα)

Υγραεριο...
εγω ειμαι λιγο επιφυλακτος οσο αναφορα το αν η τιμη του υγραεριου θα "κρατησει" αυτη την διαφορα που εχει τωρα...
και οπως σωστα ανεφεραν και τα παιδια ανωθεν
το υγραεριο "συμφερει" αν τυχον εχεις μεγααααλο μεσο ορο καταναλωσης
κανεις πολλα χλμ
και αν το μοτερ σου δεν ειναι τελευταιας τεχνολογιας
τοτε ναι συμφερει...
αλλιως δεν βλεπω λογο ρε παιδια να μπαινετε σε εξοδα...
οπως και αυτο που προανεφερα με τις βελτιωσεις ανωθεν
και εκει το κοστος (αναλογα τι θελει ο καθενας)
μπορει να απογειωθει η να μεινει σε απιστευτα χαμηλα επιπεδα,
προσεξτε που δινετε τα λεφτα σας....


οσο για την 100αρα?
οταν εχετε σκοπο να εισαστε με το ποδι στο πατωμα
και εισαστε σιγουροι οτι δεν θα βαλετε 95αρα στην τιμη της 100αρας
(ειτε εισαστε βελιωμενοι ειτε οχι) και εχετε (οι ατμοσφαιρικοι)
σχεση συμπιεσης απο 10/1 και πανω, τοτε ναι...
βαζετε την, τοτε και αξιζει και θα δειτε το μοτερ σας ειδηκα στις ψηλες στροφες
να αλλαζει αρκετα προς το καλυτερο την λειτουργια του... Twisted evil


αλλιως αν την βαζετε για "οικονομια"...
(σορρυ για αυτο που θα πω)
αλλα εκει ειναι ενα πολυ ωραια στημενο θεμα μαρκετιν και τιποτα παραπανω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Σεπ 2010, 22:51:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"άρα σε 100.000χλμ το κόστος καυσίμου θα είναι
10.875 € για την βενζίνη
6.147 € για το υγραέριο + 1.600 ευρώ κόστος μετατροπής = 7.747 €

άρα μιλάμε για ένα διχίλιαρο ευρώ διαφορά στο κόστος μετακίνησης κ αυτό στα 100.000 χλμ.... δεν είναι κ κάτι πολύ τρελό... σωστά;"

10.875 - 7.747 = ενα διχιλιαρο?? Confused Shocked μαθηματικα εβγαλες το λυκειο? Razz

3.000 ειναι και αυτο αν υποθεσουμε οτι οι καταναλώσεις που λες ειναι σωστες. 7,5 μεση καταναλώση σε 1600 206 χλωμο αδερφε... 7,5 εχουμε αν οδηγαμε μεχρι 3000σαλ μεγιστο.. για γραψε μεση καταναλωση ~8,5-9 l/100

επισης η παραπανω καταναλωση με υγραεριο ειναι 1 l/100 οχι 2

ΑΛΛΑ εστω οτι τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε (που δεν ειναι επιμενω)
εγω εκανα 70.000χλμ σε 2μιση χρονια.. αρα αν βαλω υγραεριο σε 2 χρονια μεσα θα κανω αποσβεση και θα εχω και 3000 στην τσεπη??
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ με 500Ε θα εχω στην τσεπη 3800Ε?
1900 τον χρονο ?
ΡΕ ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ή απλα ΤΟΣΟ ΛΑΡΤΖ και σνομπαρετε το υγραεριο?
εδω μεσα σερ αυτο το φορουμ και οσοι εβαλαν ποσταρουν και εχουν να πουν μονο τα καλυτερα.. δεν μπορω να καταλαβω την δυσπιστια σας..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GeoMel 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT

Ένταξη: 18 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 73
Τόπος: θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 00:23:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειναι μεχρι να μπει ΕΦΚ και στο υγραεριο. Μετα θα φυγει και αυτη η μοδα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 10:38:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

την Ευρωπαϊκή οδηγία που λεει οτι η τιμη του πρέπει να ειναι κλειδωμένη στο 40-45% της τιμής της βενζίνης δεν την υπολογίζεται? (μεχρι το 2018 ισχύει αυτο)


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 10:55:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
10.875 - 7.747 = ενα διχιλιαρο?? Confused Shocked μαθηματικα εβγαλες το λυκειο? Razz

3.000 ειναι και αυτο αν υποθεσουμε οτι οι καταναλώσεις που λες ειναι σωστες. 7,5 μεση καταναλώση σε 1600 206 χλωμο αδερφε... 7,5 εχουμε αν οδηγαμε μεχρι 3000σαλ μεγιστο.. για γραψε μεση καταναλωση ~8,5-9 l/100

επισης η παραπανω καταναλωση με υγραεριο ειναι 1 l/100 οχι 2

ΑΛΛΑ εστω οτι τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε (που δεν ειναι επιμενω)
εγω εκανα 70.000χλμ σε 2μιση χρονια.. αρα αν βαλω υγραεριο σε 2 χρονια μεσα θα κανω αποσβεση και θα εχω και 3000 στην τσεπη??
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ με 500Ε θα εχω στην τσεπη 3800Ε?
1900 τον χρονο ?
ΡΕ ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ή απλα ΤΟΣΟ ΛΑΡΤΖ και σνομπαρετε το υγραεριο?
εδω μεσα σερ αυτο το φορουμ και οσοι εβαλαν ποσταρουν και εχουν να πουν μονο τα καλυτερα.. δεν μπορω να καταλαβω την δυσπιστια σας..


ναι έχεις δίκιο, είναι ένα 3χίλιαρο στην τσέπη, στα 100.000 χλμ... όπου με λογικές αποστάσεις αυτά τα χλμ θα τα κάνεις σε 6,5 χρόνια... (15.000 χλμ ανά έτος)... άρα.... συνεχίζοντας λίγο ακόμα απλά μαθηματικά Razz
κερδίζεις 450 ευρώ το χρόνο, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα έχει απροβλημάτιστη λειτουργία, όπως ανέφερε και ο drdino.
και ναι, αν το βάλεις στην βουλγαρία, τότε η απόσβεση γίνεται πολύ πιο γρήγορα...

οι καταναλώσεις δεν είναι απ το μυαλό μου, είναι από site με πολλούς χρήστες! πιστεύω είναι καλός μέσος όρος, εκτός αν όλοι εκεί μέσα είναι τσίπηδες στο γκάζι Razz


bottom line, προσωπική μου άποψη είναι πως αν έχουμε 99% απροβλημάτιστη λειτουργία, τότε ναι ίσως αξίζει, ειδικά στα μεγάλου κυβισμού.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 13:14:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλεξ εννοειται οτι το υγραεριο συμφερει και οτι η αποσβεση ειναι θεμα χρονου να γινει...Ειδικα για ατομα σαν εσενα που χρησιμοποιουν το αμαξι τοσο πολυ(ειδικα το καλοκαιρι)...Αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως η μεση καταναλωση σου παιζει στα 9 l/100km!!!Εισαι 2 λιτρα παραπανω απο το κανονικο και δεν ειναι μικρη η διαφορα..Η κανεις λαθος υπολογισμους η διαχειριζεσαι το γκαζι σου πολυ αντιοικονομικα!Δεν νοειται τετοια καταναλωση σε 1600 16v Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 13:34:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω είναι αρκετά λογικό το 9 μέση για το 1.6. Για να είσαι παρακάτω πρέπει να είσαι συνέχεια εθνική και χαλαρά. Τώρα αν είναι συνέχεια εθνική στις 3000 οκ ίσως είναι πολύ το 9..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 14:12:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιωργο δεν συγκρινεις απο το δικο σου φανταζομαι...Οταν ειμαι εθνικη με 130 και 5η η μεση μου συμφωνα με το trip ειναι 5,5 l/100km...Μεσα στην πολη ειμαι περιπου στα 7 l/100km...Kαι ΔΕΝ πηγαινω αργα απλα προσεχω να μην δουλευω πολυ την 1η και δεν χτυπαω καθε λιγο και λιγακι 6.000 σ.α.λ....Επιτηδες μια φορα μηδενισα το trip για να δω τι καταναλωση θα εχω με οδηγηση στους κοφτες και γενικα με πολυ ζορισμα και απληστια στο γκαζι...Καταφερα να δω 10,6l/100km...Οσον αφορα πιο πανω(για να μην ειμαστε και εντελως off topic) εγω διαφορα στην καταναλωση χρησιμοποιωντας 100σταρα δεν ειδα ποτε...Ουτε καν 1/10 του λιτρου και σε συνθηκες πολης και ταξιδιου...Και επι 2 χρονια (2005-2006)εβαζα μονο 100σταρα(BP Ultimate)που υποτιθεται οτι εχει και μειωμενη καταναλωση...Ξυστα δηλαδη Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 14:18:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για το αεριο το οτι καιει λιγο παραπανω εχει να κανει στο πως θα στο ρυθμισουν ποσο κοντα στους αυλους θα ειναι τα μπεκ και στο κατα ποσο οδηγεις εσυ καθως (αποδεδειγμενα πλεον) οποιος εχει βαλει αεριο εχει βαρυνει το δεξι του ποδι αποτομα λογο οικονομιας...εγω καιω κοντα στα 10 λιτρα μεσα στην πολυ με εκκεντροφορατο αυτοκινητο και γυρω στα 7.5 με 8 σε ταξιδι με 130-140 και αρκετα πατηματα ενδιαμεσα...προβληματα μηδενικα 3 μηνες τωρα...οσων αφορα την βενζίνη θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον mechanic ειδικα σε αυτο με την κατοστάρα ποτε μα ποτε οταν εβαλα δεν εκαιγα λιγοτερο αποτι με την 95αρα...παντα εκαιγε παραπανω...


Spritmonitor.de
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 14:41:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikos 206cc έγραψε:
Γιωργο δεν συγκρινεις απο το δικο σου φανταζομαι...Οταν ειμαι εθνικη με 130 και 5η η μεση μου συμφωνα με το trip ειναι 5,5 l/100km...Μεσα στην πολη ειμαι περιπου στα 7 l/100km...Kαι ΔΕΝ πηγαινω αργα απλα προσεχω να μην δουλευω πολυ την 1η και δεν χτυπαω καθε λιγο και λιγακι 6.000 σ.α.λ....Επιτηδες μια φορα μηδενισα το trip για να δω τι καταναλωση θα εχω με οδηγηση στους κοφτες και γενικα με πολυ ζορισμα και απληστια στο γκαζι...Καταφερα να δω 10,6l/100km...Οσον αφορα πιο πανω(για να μην ειμαστε και εντελως off topic) εγω διαφορα στην καταναλωση χρησιμοποιωντας 100σταρα δεν ειδα ποτε...Ουτε καν 1/10 του λιτρου και σε συνθηκες πολης και ταξιδιου...Και επι 2 χρονια (2005-2006)εβαζα μονο 100σταρα(BP Ultimate)που υποτιθεται οτι εχει και μειωμενη καταναλωση...Ξυστα δηλαδη Rolling eyes


Βασικά δεν κρίνω από το δικό μου (είναι άλλο πράγμα), αλλά έχω στο μυαλό το ατμοσφαιρικό του πατέρα μου, το almera 1500- 115 άλογα (challenge εκδοση) και επίσης ένα κλιο που οδηγώ συχνά 1.4-100 άλογα. Του πατέρα μου που δεν το σκίζει εννοείται, και πάει πάρα πολύ νορμαλ, απ'οτι βλέπω είναι κάπου στο 9,5 μέση. Δε προσέχει βέβαια το πώς θα κάψει λιγότερο αλλά έχει να πάει 5000 στροφές το αμάξι πολυυυ καιρό!

Το κλιο είναι γύρω στο 7,5 αλλά με πολύ συχνά εθνική και πορεία. Αλλιώς απ'ότι παρατηρώ στη πόλη μόνο παίζει άνετα στο 8-8,5.
Ε φαντάζομαι το 1.6 το 206 δε μπορεί να είναι ιδιαίτερα παρακάτω..Με αυτό το σκεπτικό το είπα.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 19:34:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikos 206cc έγραψε:
Γιωργο δεν συγκρινεις απο το δικο σου φανταζομαι...Οταν ειμαι εθνικη με 130 και 5η η μεση μου συμφωνα με το trip ειναι 5,5 l/100km...Μεσα στην πολη ειμαι περιπου στα 7 l/100km...



Laughing καλό

Όταν λες πόλη, τι εννοείς;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 20:24:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεσσαλονικη εννοω...Πρεπει να αναφερω ομως οτι το αμαξι -επειδη μενω κεντρο- θα το παρω κατα 70%μετα τις 23.00 αφου το πρωι κινουμαι με την μηχανη οποτε η κινηση σταματα-ξεκινα ειναι σαφως σε μικροτερα επιπεδα απ'οτι το μεσημερι..Υπο αυτες τις συνθηκες σιγουρα ειναι καπου στο μισο λιτρο παραπανω αλλα για 8αρι και πανω θελει προσπαθεια Cool
Ενας παραγοντας ακομα για την καταναλωση ειναι βεβαια και το βαρος ενος αυτοκινητου φανταζομαι...Αλλο θα καιει π.χ ενα Avensis των 1450 κιλων και 1600 κυβικων και αλλο ενα cc των 1200 κιλων με τα ιδια αλογα και κυβικα Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 5 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3828s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on