PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καύσιμα
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nasoss 
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 2.0 (16V) GTI

Ένταξη: 26 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Οκτ 2003, 22:23:40    Θέμα δημοσίευσης: Καύσιμα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδία εμένα η γνώμη μου είναι ως εξής
Για την 99αρα της shell δίνω κόκκινη κάρτα ,πολύ ακριβή, και προπάντων το τονίζω αυτό, τρώγεται για πλάκα δουλειά λες και είναι ποτό και ρουφιέται αμέσως.
Για την BP μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή και σχετικά καλή η τιμή της και δεν καταναλώνετε σαν της shell. Εγώ πάντως είδα διαφορά .αξίζει.
Κάτι άλλο τώρα που με έχει παραξενέψει είναι το παρακάτω που θα διαβάσετε.
Το λοιπόν , υπάρχει ένα βενζινάδικο ΒΡ στην καβάλας μετά την γέφυρα της Θηβών το πρώτο που θα συναντήσετε το οποίο έχει παλιές αντλίες και βενζίνες, μόνο ΑΠΛΗ αμόλυβδη και βενζίνη SOUPER .δεν ξέρω για την SOUPER αλλά η απλή αμόλυβδη ΣΚΩΤΟΝΕΙ !!!!!!! ΙΣΟΣ ΕΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΝ 100 ΑΡΑ !!! Η είναι πολύ καθαρή η βενζίνη που βάζει η ρίχνει τίποτα ναφθαλίνες, τι να πω δεν ξέρω τι κάνη ο π……!και άλλοι φίλοι μου που τους έχω στήλη εκεί έχουν πάθη πλάκα με αυτή την βενζίνη.
Όταν βάλεις αυτή την βενζίνη το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις είναι ότι δουλεύει άγρια το μοτέρ. Σε ανηφόρες με air condition δεν καταλάβαινε τίποτα και βέβαια ούτε διακοπές ούτε κοψίματα ούτε τίποτα. Όποιος ξέρη κάτι ας πει.


Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Οκτ 2003, 07:52:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν από κανά δίμηνο έτυχε να βάλω βενζίνη από 'κει που λες.

Τρελάθηκα ! Είναι όπως τα λες.

Κρίμα που είναι πολύ μακρυά από μένα.


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nik7 (Νικολάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Quiksilver (2002)

Ένταξη: 18 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Οκτ 2003, 07:56:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ante
diladi opote kateveno sto TEI na pigeno na vazo venzini ekei....
gia doste peretero information...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Οκτ 2003, 10:56:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όπως έρχομαι από θηβών προς πειραιά, στην καβάλας αριστερά ή δεξιά; να την δοκιμάσουμε...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kavaliotis (Μάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 307 cc 1.6

Ένταξη: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 487
Τόπος: Καβάλα - Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Οκτ 2003, 13:43:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμας θα μας στειλει κανεις σε κανα μπουκαλακι να δοκιμασουμε??? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Οκτ 2003, 17:47:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ από την άλλη έχω την εντύπωση πως έχω βάλει από αυτόν, παλιότερα - πριν ξεκινήσω για ταξίδι, αλλά δεν θυμάμαι κάποια αξιόλογη διαφορά.


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
XASOS 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


ΒMW 525

Ένταξη: 10 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 86

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Νοέ 2003, 12:08:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ μένω δίπλα σχεδόν και έχω βάλει μερικές φορές.....
ΚΑΜΙΑ διαφορά.... μάλιστα όταν την έβαλα μετα την V-Racing που βάζω συνήθως το αμάξι ψιλοέτρεμε στο ρελαντί......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hostile (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 Qs 1400 16V (2004)

Ένταξη: 04 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2004, 20:34:50    Θέμα δημοσίευσης: Ποιά είναι η καταλληλότερη βενζίνη; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ CLUB!ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ PEUGEOT 206 QS 1400cc 16V 90hp ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΟ 95+ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΡΟΥΦΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ; Η ΙΣΧΥΕΙ; Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
xeskepastos (Spyros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 CC 1.6 16V

Ένταξη: 23 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 46
Τόπος: Italy

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2004, 21:19:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλως ηρθες και με γεια το τουτουνι!!
Αν κοιταξεις κανα-δυο τοπικ παρακατω θα βρεις διατριβες ολοκληρες για τις βενζινες!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2004, 23:35:49    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hostile έγραψε:
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ CLUB!ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ PEUGEOT 206 QS 1400cc 16V 90hp ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΟ 95+ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΡΟΥΦΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ; Η ΙΣΧΥΕΙ; Very happy


δεν ειναι η ιδεα σου.
οντως φαινεται να ρουφιεται αρκετα ευκολα.
ισως ειναι τοσο νοστιμη...τι να πω;;

δοκιμασε την ΕΤΕΚΑ superplus και θα διαπιστωσεις οτι φαινεται να "δινει αλλον αερα" στο αμαξι και να ρουφιεται με νορμαλ ρυθμους.
αρκει να την πληρωνεις γυρω στα 88-90 λεπτα πανω-κατω που εχει Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2004, 00:45:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ αντίθετα βάζοντας πάντα Eko 95+ έχω την εντύπωση πως μου βγάζει πολλά περισσότερα χλμ σε σχέση με κάτι άλλες κλαιν μαιν που βάζω όταν είμαι σε γκατζολίες..
Aegean φεύγει πανεύκολα...
ΕΠ επίσης.. (και χειρότερα)
Αλλά και με την bp την αντίστοιχη που την έχω συγκρίνει.. τα ίδια... Τεράστια διαφορά στο τουτού και σε απόδοση αλλά και σε διάρκεια είδα με την V power racing.. alla $$$??? Μια φορά όλο κι όλο άφησα το αμάξι στο λαμπάκι και γέμισα Racing.. αλλά.. άλλο αμάξι! Ίσως να ήταν και λίγο ψυχολογικό... Rolling eyes
Πλάκα πλάκα δεν έχω δοκιμάσει και Elin... Θα το δώ...
ΑαΑαΑΑ! Το τραγικό! Σημερα λόγω γκατζολοδιαδρομής έβαλα μια Silko η κάτι τέτοιο... Καβάλα-Σέρρες-Θεσσαλονίκη μπορώ να πώ ότι κατανάλωσε ελάχιστο! Τρελάθηκα.. Ποιός ξέρει τι μπάμιες έχουνε μέσα! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2004, 10:40:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγκυκλοπαιδικά και μόνο .... να αναφέρω ότι ...

Όλες οι βενζίνες προέρχονται από τρια δυιλιστήρια (2 Αθηνά + 1 Θεσσαλονίκη) και είναι ίδιες... μεταξύ τους κατ αντιστοιχία...

Οπότε τι ΕΤΕΚΑ , τι Aegean , τι EKO , τι BP , τι ΕΛΙΝ OIL ένα και το αυτό ...σαν αρχικά προιόντα... το πρόβλημα στις βενζινές εντοπίζεται αποκλειστικά στα μέσα Διακίνησης και τα Πρατήρια (αντλίες).

Γενικά στις βενζίνες χαμηλών οκτανίων οι διαφορές μεταξύ των εταιρίων είναι αμελητέες αν όχι ανύπαρκτες για να δημιουργούν συγκριτικά συμπεράσματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2004, 11:22:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πεστα ρε Στελιο!!! Τοχω πει ποσες φορες σε σχετικα topics, αλλα αποτι φαινεται περναει λιγο απαρατηρητο!!! Evil Μονο οι "ακριβες" διαφερουν...Ολες οι απλες 95αρες ειναι το ιδιο πραγμα!!! Mad


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2004, 13:04:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ήξερα πως βγαίνουν απο 3 μόνο δυιληστήρια Embarassed
Σύμφωνα με αυτό όπως ανέφερατε παιδιά πρέπει να ψάξουμε βενζινάδικο και όχι βενζίνη... Ρίχτε τα αξιόπιστα σας στη φόρα Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2004, 19:44:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια και άνοιξε κάπως η συζήτηση...

Τα δυιλιστήρια που παράγουν βενζίνη είναι ο Ασπρόπυργος -ΕΛ.ΠΕ , η ΜotorOIL στα Μέγαρα και το Διυλιστήριο των ΕΛ.ΠΕ στην Θεσσαλλονική... πρακτικά τα ΕΛ.ΠΕ έχουν το 80% της αγόρας παραγωγής βενζινών.Οπότε είναι κατανοητό ότι κατα βάση όλες οι βενζίνες είναι ίδιες μεταξύ τους , αυτό επιβεβαιώνεται και από τις προδιαγραφές προιόντων που είναι υποχρεωμένο να πληρεί κάθε Δυιλιστήριο.

Το ότι υπάρχει πρόβλημα στην ποιότητα βενζίνης στην Ελλάδα είναι αδιαμφησβήτητο γεγονός...για το οποίο όμως δεν ευθύνονται σίγουρα τα διυλιστήρια. Οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα είναι καθαρά εταιρίες ΕΜΠΟΡΙΑΣ και ΟΧΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.Το πρόβλημα εντοπίζεται στο πως κάθε εταιρία επιλέγει να μεταφέρει και να διανίμει την βενζίνη π.χ οι περισσότερες εταιρίες προμηθεύονται απευθείας με ΒΥΤΙΑ βενζίνη απο το δυιληστήριο και το προωθούν άμεσα στα βενζινάδικα στα πλαίσια καλύτερης εκμετάλλευσης των βυτιοφόρων- εγκαταστάσεων. Υπάρχουν άλλες εταιρίες όπως π.χ η BP η οποία έχει επιπλέον δεξαμενές - εγκαταστάσεις ακριβώς δίπλα του δυιλιστηρίου (ΑΘΗΝΑ) στις οποίες πρώτα προμηθεύεται την βενζίνη με αγωγούς και την διανέμει μετά. Τα προβλήματα ξεκινάνε απο την διαδοχική χρήση των βυτίων όπου κατα το πλύσιμο των δεξαμενών... παραμένουν ποσότητες νερού εντος.Το ίδιο συμβαίνει και με τα βενζινάδικα τα οποία σε ιδιαίτερα αυξημένο ποσοστό χρησιμοποιούν και προβληματικές αντλίες...

Ίσως τελικά για να λυθεί το πρόβλημα στην Ελλάδα να έπρεπε να δημιουργηθεί μια επικύρωση ISO στην Διακίνηση και ΕΜΠΟΡΙΑ των καυσίμων με μεγαλύτερη βαρύτητα στα τελικά Πρατήρια Διανομής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2004, 23:10:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπορει ολες να βγαινουν απο 3 Δυιλιστηρια και να τις θεωρειτε ιδιες αλλα τελικα το αλανθαστο κρητηριο που ομως δεν αποδεικνυεται ειναι το πως βλεπει κανεις την καταναλωση του.
οποτε τι να λεμε; Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2004, 01:56:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hostile καλώς ήρθες και μεγειά το τουτού.

Μιας που έχουμε τον ίδιο κινητήρα, εγώ μέχρι τα 4.500 χλμ νόμιζα ότι είχα τρύπα στο ντεπόζιτο. Μέχρι τα πρώτα 1.500 χλμ που άλλαξα και λάδια έβαζα Vpower. Μετά είπα να δοκιμάσω ΕΚΟ 95 βάσει των όσων είχα διαβάσει στο forum. Μπορώ να πώ ότι η διαφορά Vpower με ΕΚΟ 95 που είναι 7-8 cents στο λίτρο πιο ακριβή (η Vpower) δεν αξίζει τα λεφτά της.

Ύστερα από πολλή σκέψη, στα 4.800 χλμ και βλέποντας μείωση κατά μισό λίτρο στα 100 χλμ βάσει trip computer, λέω να δοκιμάσω ΕΚΟ 100άρα. Ε είδα το πάτωμα ταβάνι!!! Shocked Cool

Το αμάξι τραβάει τρελλά με 4η και 5η, τεράστια διαφορά στην απόκριση του γκαζιού και στο ανέβασμα στροφών. Ελάχιστη κατανάλωση σε ταξίδι (διαφορά μέχρι και 1,5 λίτρο ΛΙΓΟΤΕΡΟ στα 100 χλμ!!! από την 95άρα), και μέσα στην πόλη πιο νευρικό το αμάξι, ελάχιστα αλλά αισθητά.

Προτείνω λοιπόν σε εσένα και σε όλους ακάθεκτα ΕΚΟ 100άρα. Την "τεράστια" διαφορά, την παρατήρησα ύστερα από 3 γεμίσματα με 100άρα που φύγανε όλα τα κατάλοιπα από την προηγούμενη βενζίνη Cool



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2004, 03:48:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αληθεια ειναι οτι και σε μενα η 100αρα τραβαει σα σκυλι. Μιλαμε αλλο πραγμα. Βεβαια εχει παραπανω λεφτα αλλα για καταναλωση δεν εχω μετρησει. Εχω την εντυπωση οτι ειναι οικονομικη αν οδηγας οικονομικα.. Αυτο βεβαια το συμπερασμα εχει καθαρα σχεση με την παρατηρηση του πως πεφτει ο δεικτης το οποιο ειναι τελειως αντι-επιστημονικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2004, 13:23:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex, εγώ με την ίδια οδήγηση (στρωσίματος γαρ) με την 100άρα και βάσει trip computer έχω κατανάλωση 1 λιτρο στα 100 χλμ λιγότερο εντός πόλης και 1μισι λίτρο στα 10 χλμ λιγότερο εκτός πόλης απότι έχω με την 95άρα! Wink

Τα αξίζει τα λεφτά της η βενζίνη! Cool



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2004, 19:25:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ πάντως απο την αρχή έβαζα μονο 100αρες. Πλέον βάζω μονο ultimate απο συγκεκριμενο βενζιναδικο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1243s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on