PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καύσιμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 09:38:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Hostile καλώς ήρθες και μεγειά το τουτού.

Μιας που έχουμε τον ίδιο κινητήρα, εγώ μέχρι τα 4.500 χλμ νόμιζα ότι είχα τρύπα στο ντεπόζιτο. Μέχρι τα πρώτα 1.500 χλμ που άλλαξα και λάδια έβαζα Vpower. Μετά είπα να δοκιμάσω ΕΚΟ 95 βάσει των όσων είχα διαβάσει στο forum. Μπορώ να πώ ότι η διαφορά Vpower με ΕΚΟ 95 που είναι 7-8 cents στο λίτρο πιο ακριβή (η Vpower) δεν αξίζει τα λεφτά της.

Ύστερα από πολλή σκέψη, στα 4.800 χλμ και βλέποντας μείωση κατά μισό λίτρο στα 100 χλμ βάσει trip computer, λέω να δοκιμάσω ΕΚΟ 100άρα. Ε είδα το πάτωμα ταβάνι!!! Shocked Cool

Το αμάξι τραβάει τρελλά με 4η και 5η, τεράστια διαφορά στην απόκριση του γκαζιού και στο ανέβασμα στροφών. Ελάχιστη κατανάλωση σε ταξίδι (διαφορά μέχρι και 1,5 λίτρο ΛΙΓΟΤΕΡΟ στα 100 χλμ!!! από την 95άρα), και μέσα στην πόλη πιο νευρικό το αμάξι, ελάχιστα αλλά αισθητά.

Προτείνω λοιπόν σε εσένα και σε όλους ακάθεκτα ΕΚΟ 100άρα. Την "τεράστια" διαφορά, την παρατήρησα ύστερα από 3 γεμίσματα με 100άρα που φύγανε όλα τα κατάλοιπα από την προηγούμενη βενζίνη Cool

Mε ενισχυμένες είναι λογικό να δουλευει καλύτερα .
Η μικρότερη κατανάλωση σε ταξίδι οφείλεται και στην καλύτερη απόδοση και κατα συνέπεια το μικρότερο ζόρισμα/κατανάλωση βενζίνης


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 12:02:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά τις 3.000 σ.α.λ. το αμάξι κρατάει τις στροφές και το νιώθεις (με την 100άρα)!!! Επίσης ανεβάζει πολύ καλύτερα τις στροφές από μέση μέχρι κόφτη! Wink



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 12:20:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και μιλαμε για τις 100αρες, ακουστε τι μας ειπαν χθες σε συνεργειο της Ford που ειχα παει μενα φιλο...Οι 100αρες, λεει, και ειδικα η VPower Racing επειδη περιεχουν "δυνατα" καθαριστικα προσθετα (τα οποια ειναι καυστικα) για τον καθαρισμο των βαλβιδων κτλ, καταστρεφουν σιγα σιγα τα τσιμουχακια της τρομπας βενζινης, τα σωληνακια του συστηματος τροφοδοσιας και το φιλτρο βενζινης!!! Ολα αυτα, βεβαια, αν χρησιμοποιειται συνεχως τετοια βενζινη!!! Δεν τον πιστεψαμε στην αρχη, μεχρι που μας εδειξε και στην πραξη τα οσα ελεγε και μειναμε μ...


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 13:28:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

netblaster έγραψε:
Μιας και μιλαμε για τις 100αρες, ακουστε τι μας ειπαν χθες σε συνεργειο της Ford που ειχα παει μενα φιλο...Οι 100αρες, λεει, και ειδικα η VPower Racing επειδη περιεχουν "δυνατα" καθαριστικα προσθετα (τα οποια ειναι καυστικα) για τον καθαρισμο των βαλβιδων κτλ, καταστρεφουν σιγα σιγα τα τσιμουχακια της τρομπας βενζινης, τα σωληνακια του συστηματος τροφοδοσιας και το φιλτρο βενζινης!!! Ολα αυτα, βεβαια, αν χρησιμοποιειται συνεχως τετοια βενζινη!!! Δεν τον πιστεψαμε στην αρχη, μεχρι που μας εδειξε και στην πραξη τα οσα ελεγε και μειναμε μ...

Aυτό που αναφέρεις το έχω ακούσει και στο φόρουμ των 4ΤΡ για Ηonda Rolling eyes
Πάντως θα το ψάξω και με ανθρώπους και εκτός αντιπροσωπειών .......

Οι βενζινες αυτές είναι στην αγορά 2-3 χρόνια τώρα τουλάχιστον απο εξωτερικό αν όχι απο Ελλάδα θα έπρεπε να είχε γίνει κάποια αναφορά Rolling eyes Rolling eyes Ανακαλύψεις Ελληνικές ?? Είδομεν Exclamation


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikq (Nikos)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


206 1.4 quiksilver (8/2001)

Ένταξη: 09 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 313
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 13:40:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδία το είχα αναφέρει και εγώ παλιότερα και συμβαίνει γενικά σε Διάφορα αμάξια (seat , Renault)

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=1809&postdays=0&postorder=asc&start=80



Καλημέρα παιδία πρώτη φορά είναι που γράφω forum!!!
Είναι καταπληκτικό γιατί μου έχει λύσει πολλές απορίες ....τώρα για τη νέα βενζίνη της BP δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια...έχω ακούσει πολλούς να λενε ότι τους έχει δημιουργήσει ψιλοπροβληματα στο αμάξι τους. Στην αρχή βέβαια δεν το πίστευα! πως μια βενζίνη μπορεί να κάνει ζημία στο αμάξι? μετά από τυχαία συνάντηση με 2 κολλητούς μου είπαν ότι μετά από 3-4 γεμίσματα το αμάξι τους έπαθε ψιλοζημιες... του ενός ρε παιδία τρύπησε η σωλήνα του ρεζερβουάρ!!!
όποτε εγώ από τότε την αποφεύγω. Μην σας πάρω στο λαιμό μου αλλά σας λεω ότι έχω ακούσει για αυτή .επίσης ρώτησα ένα βενζίνα στην Βάρης – Κορωπίου και μου είπε ότι η βενζίνη αυτή έχει πολλά πολλά χημικά....άμα μάθω κάτι νεότερο θα σας πω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 13:45:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Recifees έγραψε:
netblaster έγραψε:
Μιας και μιλαμε για τις 100αρες, ακουστε τι μας ειπαν χθες σε συνεργειο της Ford που ειχα παει μενα φιλο...Οι 100αρες, λεει, και ειδικα η VPower Racing επειδη περιεχουν "δυνατα" καθαριστικα προσθετα (τα οποια ειναι καυστικα) για τον καθαρισμο των βαλβιδων κτλ, καταστρεφουν σιγα σιγα τα τσιμουχακια της τρομπας βενζινης, τα σωληνακια του συστηματος τροφοδοσιας και το φιλτρο βενζινης!!! Ολα αυτα, βεβαια, αν χρησιμοποιειται συνεχως τετοια βενζινη!!! Δεν τον πιστεψαμε στην αρχη, μεχρι που μας εδειξε και στην πραξη τα οσα ελεγε και μειναμε μ...

Aυτό που αναφέρεις το έχω ακούσει και στο φόρουμ των 4ΤΡ για Ηonda Rolling eyes
Πάντως θα το ψάξω και με ανθρώπους και εκτός αντιπροσωπειών .......

Οι βενζινες αυτές είναι στην αγορά 2-3 χρόνια τώρα τουλάχιστον απο εξωτερικό αν όχι απο Ελλάδα θα έπρεπε να είχε γίνει κάποια αναφορά Rolling eyes Rolling eyes Ανακαλύψεις Ελληνικές ?? Είδομεν Exclamation

Για φαντάσου να γίνει καμιά αναφορά ότι οι 100αρες βενζίνες κάνουν τέτοιες ζημιές! Μετά δεν θα παίρνει κανείς 100άρα...
Φαντάσου το μέγεθος της ζημιάς που θα υποστούν οι εταιρίες εμπορίας...
Χώρια που θα πρέπει να επαναφέρουν την 98άρα σε πιο χαμηλά επίπεδα...
Τουλάχιστον εγώ έτσι το σκέφτομαι. Rolling eyes Wink


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιούλ 2004, 14:00:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mick206 έγραψε:

......................................
Για φαντάσου να γίνει καμιά αναφορά ότι οι 100αρες βενζίνες κάνουν τέτοιες ζημιές! Μετά δεν θα παίρνει κανείς 100άρα...
Φαντάσου το μέγεθος της ζημιάς που θα υποστούν οι εταιρίες εμπορίας...
Χώρια που θα πρέπει να επαναφέρουν την 98άρα σε πιο χαμηλά επίπεδα...
Τουλάχιστον εγώ έτσι το σκέφτομαι.
Rolling eyes Wink

Aυτό ακριβώς σκεφτόμουνα και εγώ . Wink
Και εκεί έχουν και κάτι λέσχες καταναλωτών που
μαμουν και δέρνουν όχι "τουρίστες" όπως η δική μας .


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2004, 05:34:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και δεν μπορω να πω οτι δεν συμβαινει (να χαλαει), μου φαινεται δυσκολο να συμβαινει για τον εξης λογο: Οι εταιριες δοκιμαζουν τα μελλοντικα τους προϊοντα εκτενώς πριν τα βγαλουν στο εμποριο. Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελαν ειναι να χαλασει το ονομα τους.

Απ'την αλλη οψη του νομισματος ομως, ειναι λογικο οτι ορισμενα προσθετα ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ (και οχι επιδοσεων) μπορει να ειναι διαβρωτικα. Απ'την μια περιμενουμε να μας κανει τις καρβουνιασμενες βαλβιδες λαμπικο, αλλα ειναι αυτο εφικτο χωρις να φαει πιο μαλ**α πραγματα οπως τσιμουχες κτλ. ??

Κατι που αναρωτιεμαι ειναι: εμεις εχουμε να ανησυχουμε για κατι συγκεκριμενο? Απ'οσο εχω δει το μονο τσιμουχενιο κομματι ειναι στην πεταλουδα 2-3 εκατοστα. Ολο το αλλο απ'το τεποζιτο μεχρι τα μπεκ και απ'την πεταλουδα ολη η επιστροφη ως πισω ειναι μεταλλικη (ή σκληρο πλαστικο που "μεταλλίζει") Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως. Απ'τη μια ειναι ελαφρυ αλλα εχει και καποια "γυαλιστερη" ιδιοτητα.

Παντως δεν μου φαινονται ικανες οι βενζινες να το τρυπησουν ακομα και αν εχουν μεσα οξυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2004, 07:42:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα όποια καθαριστικά αντιδρούν ως καθαριστικά μόνο με κατάλοιπα καυσης και όχι με τα πάσης φύσεως ελαστικά που χρησιμοποιούνται για στεγανοποίηση .Τώρα επειδή όλοι οι κατασκευαστές πάνω κάτω χρησιμοποιούν σε πολλά σημεία τα ίδια εξαρτήματα λόγω παρόμοιων προδιαγραφών και προμηθευτών ,βεβαίως -βεβαίως .
τώρα αν έχει καθαριστικά που μπορούν να διαπερνούν τα πλαστικά αυτά, θα πέσει επιδημία και μάλιστα σε αυτοκίνητα επιδόσεων που για να δουλέψουν θέλουν τέτοιες βενζίνες Wink Βέβαια υπάρχει και ο νόμος του Μέρφι Rolling eyes Very happy

**Εμένα μου μυρίζεται κομπίνα αντίστοιχη των πετρελαίων/βενζινών ..
1.Πετρέλαιο θέρμανσης ανακατεμένο με κίνησης ελαχιστα και κάτι ψιλά άλλα Evil
2.Βενζίνη νερωμένη Evil
Το σενάριο εδώ μάλλον έχει να κάνει με απλή βενζίνη και για να ανεβάσουν τα οκτάνια για λόγους απόδοσης μπορεί να έχουν ρίξει τίποτα ναφθαλίνες
Ελληνάρες Evil Evil


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2004, 12:20:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Recifees έγραψε:
**Εμένα μου μυρίζεται κομπίνα αντίστοιχη των πετρελαίων/βενζινών ..
1.Πετρέλαιο θέρμανσης ανακατεμένο με κίνησης ελαχιστα και κάτι ψιλά άλλα Evil
2.Βενζίνη νερωμένη Evil
Το σενάριο εδώ μάλλον έχει να κάνει με απλή βενζίνη και για να ανεβάσουν τα οκτάνια για λόγους απόδοσης μπορεί να έχουν ρίξει τίποτα ναφθαλίνες
Ελληνάρες Evil Evil


Και σε 'μένα κομπίνα μου μυρίζεται!
Δεν μπορεί να χαλάσανε έτσι οι τσιμούχες. Θα το είχαν καταλάβει οι σχεδιαστές πριν την διάθεση του προϊόντος. Χώρια που κατά την δημιουργία της χημικής αυτής φόρμουλας, σίγουρα θα μερίμνησαν και για τέτοιες παρενέργειες. Δεν είναι τόσο χαζοί...

Βέβαια τα υλικά (πολυμερή) των ελαστικών τσιμουχών περιέχουν θείο, στοιχείο που περιέχεται και στις επικαθίσεις των βαλβίδων. Αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα... Δεν αποδεικνύεται τίποτα με αυτό. Απλά το αναφέρω.

Τέλος πάντων εγώ χρησιμοποιώ 95άρα ΕΚΟ (η μόνη 95άρα που της "κάνω την χάρη") ή 100άρα ΕΚΟ ή 100άρα BP και είμαι μια χαρά... Διαφορές μεγάλες δεν βλέπω. Όμως με την Ultimate σαν να τραβά καλύτερα. Έτσι μου φαίνεται.
Πιο πολύ όμως τα καθαριστηκά είναι αυτά που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Αύγ 2004, 10:17:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή ασχολήθηκα λίγο με το θέμα “βενζίνες” θα πω τα εξής (πάντα προσωπικές μου απόψεις):
Έκανα μετρήσεις για το άνοιγμα με 3η ταχύτητα από τα 50 Km έως τα 110 km με βενζίνες V-power 95, BP 95 και ΕΚΟ 95+. Οι μετρήσεις γίνανε τέλος Ιουνίου αρχές Ιουλίου, κάνοντας πάνω από 300 km με την κάθε βενζίνη (η προηγούμενη είχε τελειώσει), στον ίδιο δρόμο, πρωινές ώρες 9:00-10:00 και προς τις δύο κατευθύνσεις του δρόμου για την περίπτωση πιθανού ανέμου. Το αυτοκίνητο μαμά με ελαστικά 185/60/14.
Τα αποτελέσματα ήταν:
V-power 95 : 12,5 - 12,6 sec.
BP 95 : 12,6 – 12,7 sec.
ΕΚΟ 95+ : 13,4 – 13,5 sec.
Τα συμπεράσματά μου:
Η ΕΚΟ 95+ είναι η πιο φθηνή, αλλά υστερεί σε επιδόσεις πράγμα που το καταλαβαίνεις και στο δρόμο.
Η BP 95 (που πρέπει να έχει κάποια πρόσθετα γιατί κάποτε την διαφήμιζαν σαν BP 95 extra ή κάτι τέτοιο) έχει παρόμοιες επιδόσεις με την V-power 95. Έχει όμως και αρκετές φορές μικρές αστάθειες στο ρελαντί όταν ανοίγεις το A/C πράγμα που στην V-power 95 δεν συμβαίνει.
Η V-power 95 είναι κατά πολύ ακριβότερη, αλλά έχει τις καλύτερες επιδόσεις και σου δίνει πόντους για δωράκια.
Με δύο λόγια ότι πληρώνεις παίρνεις!!!
Πιστεύω ότι οι διαφορές στις επιδόσεις θα είναι πιο εμφανείς για ανοίγματα με 4ες ή 5ες.
Από καταναλώσεις δεν ξέρω τι παίζει επειδή είναι δύσκολο να το μετρήσεις χωρίς υπολογιστή ταξιδιού.
Τέλος πληροφοριακά να αναφέρω ότι τους χειμερινούς μήνες με V-power 95 η επίδοση κυμαίνεται από 12,1 sec έως 12,3 sec. Είναι αυτό που λένε όλοι: κρύος αέρας = καλύτερες επιδόσεις !!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Αύγ 2004, 10:50:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Τα αποτελέσματα ήταν:
V-power 95 : 12,5 - 12,6 sec.
BP 95 : 12,6 – 12,7 sec.
ΕΚΟ 95+ : 13,4 – 13,5 sec.


Μου κάνει εντύπωση γιατί έχω την αίσθηση (χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις) ότι πάει μιά χαρά με την 95+ Cool
Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά σε χρόνο 0,7 - 1,0 sec σε σχέση με shell και ΒΡ ούτε απο 100αρα σε 95αρα να πήγαινες !
Μάλλον το πρατήριο με την ΕΚΟ πρέπει να την πουλάει ψιλονοθευμένη...

Πάντως αν το έχει νιώσει και κανείς άλλος αυτό με την ΕΚΟ 95+ να μας το γράψει Wink


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Σεπ 2008, 10:26:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω ξερω οτι θα τρελαθώ με αυτα που διαβαζω για τις βενζινες. Ακούω για μπουκόματα με καποιες βενζινες, για σβησιματα μηχανης, παιξιμο ρελαντι κτλ.

Και μετα εγω τρελεναομαι γιατι ξαφνικα το αμαξι μου κανει πχ. μπουκοματα και αρχιζω να ψάχνω πεταλουδες (καθαρισμο) μπεκ , αισθητηρα ρελαντι κτλ...
και εν τελη φταιει η βενζινη!!

μπαχαλο ειμαστε!! κλειστε ολα τα πρατηρια λεω εγω!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Drasko (Γιωργος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8v) xs (2005)

Ένταξη: 18 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 20:21:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η μονη λυση ειναι να βρουμε καθαρη βενζινη βεβαια εγω πιστευω οτι απο τις καλητερες βενζινες εχουν shell και bp
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2008, 12:08:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι σε γενική γραμμη ισχύει αυτο αλλα ειναι και οι ποιο ακριβές! πολλές φορές 20 λεπτά ποια ακριβές απο άλλα πρατήρια!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2008, 12:12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε καλή ΕΤΕΚΑ πηγαίνω και τα 2 τροχοφόρα μου. Από τις "φθηνές" είναι χαλαρά η καλύτερη. Ίσως να είναι καλή και η Ελινόιλ αλλά είναι ελαφρώς πιο τσιμπημένες οι τιμές. Σε BP-Shell απλά δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Δεκ 2008, 03:26:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστέυω ότι πλέον αφού η τιμή της βενζίνη έχει πέσει τόσο πολύ αξίζει να βάζουμε 100άρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mikerrgp (Μιχάλης ο ποδαρατος)
Τμήμα Εξυπηρέτησης Μελών
Επίσημο Μέλος

999cm

Ένταξη: 18 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1098
Τόπος: επιδαυρος motodrome

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Δεκ 2008, 19:15:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ολες απο το ιδιο καζανι λενε οτι ειναι το θεμα ειναι οτι 2 φορες που εχουν παθει κακαρατζα τα μπεκ ηταν κ της 2 με 100 εκο


http://hrisikos-tires.car.gr/contact/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Randy (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (16V) '06 Black Matte

Ένταξη: 11 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 985
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2009, 02:34:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με καμποσα χρονια καθυστερηση απαντω σε αυτο:

Παράθεση:
Μετά τις 3.000 σ.α.λ. το αμάξι κρατάει τις στροφές και το νιώθεις (με την 100άρα)!!! Επίσης ανεβάζει πολύ καλύτερα τις στροφές από μέση μέχρι κόφτη!


ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ! ειναι ετσι ακριβως οπως το διατυπωνεις! Εγω βαζω Aegean 100αρα... το ιδιο παρατηρω κι εγω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2009, 12:30:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν υπάρχει αμφιβολία ρε παιδες οτιο με 100αρα το αμαξι πετάει (ειδικα 16v) .. το θεμα ειναι καθαρα οικονομικό..

αν εχεις βαζεις 100αρα και πετας!! αν οχι 95 και εισαι κυριος... Laughing


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 2 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1824s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on