PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

He is the Champion of 2003. Michael Schumacher!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Διεθνείς Αγώνες Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Οκτ 2003, 10:06:45    Θέμα δημοσίευσης: He is the Champion of 2003. Michael Schumacher! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φόρος τιμής στον ένα και μοναδικό .....Michael Schumacher......!!!!!




He is the BEST...!!!!
Δοξάστε τον...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
NICK (ΝΙΚΟΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT Premium 1.4 (2000)

Ένταξη: 05 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Οκτ 2003, 16:19:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεί αυτή τη χρονιά να μην το πήρε τόσο εύκολα όσο τις άλλες,μπορεί να μας έκανε να χάσουμε 2 φορές στη διάρκεια του αγώνα τη μισή ζωή μας (άρα δεν μας έμεινε τίποτα...μπρρρρρ),αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη παραμένει ο καλύτερος όλων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 02:56:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατα την ταπεινη μου γνωμη, ο Ραικονεν τον ξεφτιλισε με σημαντικα υποδεεστερο μονοθεσιο...Το 2003 θα παραμεινει μαυρη χρονια για το Γερμανο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lia206cc (Λιάνα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 25 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 268

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 07:28:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex έγραψε:
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, ο Ραικονεν τον ξεφτιλισε με σημαντικα υποδεεστερο μονοθεσιο...Το 2003 θα παραμεινει μαυρη χρονια για το Γερμανο.


1ον: Μαύρη χρονιά ναι, γιατί έχασε τη μαμά του...

2ον: Όταν δεν χάνουμε το πρωτάθλημα μιλάμε για το αυτοκίνητο που ήταν χάλια, για τις μεταγραφές, για τον προπονητή, για τον πουλημένο διαιτητή, μπλα μπλα μπλα... τα γνωστά...

3ον: Δύο τύποι οδηγών υπάρχουν:
Ο mister-perfect (Σουμάχερ) - Homo PCious
και ο mister-crackbrain (Μοντόγια) - Homo Kavlogazious

Δε λέω... καλό παληκάρι ο Ραικόνεν, όπως και οι υπόλοιποι στην πίστα (δεν είπαμε ότι είναι και τυχαίοι), αλλά δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά...
Όπως έγινε η F1, αυτό που μπορεί να σ' ανεβάσει στο podium είναι τα άλογα που δίνει μια μικρή "βίδα" στον εγκέφαλο... και γι' αυτήν δεν ισχύει η μέση ρύθμιση... ή πολύ σφιχτή πρέπει να'ναι ή λίγο λάσκα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 08:12:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η 1η χρονιά που μου άρεσε ο Σουμάχερ. Μπράβο του και άξιος. Αδιαφμισβήτητος πρωταθλητής!
Τις προηγούμενες χρονιές δεν τον άντεχα. Ειλικρινά με εκνεύριζε η ευκολία που κέρδιζε.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 10:00:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex έγραψε:
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, ο Ραικονεν τον ξεφτιλισε με σημαντικα υποδεεστερο μονοθεσιο...Το 2003 θα παραμεινει μαυρη χρονια για το Γερμανο.


Ο Ραϊκόνεν και ο Αλόνσο, είναι τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχει η F1 αυτή τη στιγμή.....
Μαζί με τον Μοντόγια, θα παλεύουν για το πρωτάθλημα σε 2 - 3 χρόνια (όταν δηλαδή αποχωρήσει ο Σούμι με 7 - 8 πρωταθλήματα στην τσέπη...)
Ο Ραϊκόνεν μου αρέσει γιατί θυμίζει πάρα πολύ τον μεγάλο Χάκινεν και έχει κάτι από την θαυμαστή ψυχραιμία του..... Έχει πολύ μέλλον μπροστά του...
Όσο για το μονοθέσιο (McLaren), αν δεν κάνω λάθος, στη μέση της σεζόν, όταν δεν μπόρεσε να ομολογκάρει το νέο μονοθέσιο, "ενσωμάτωσε" μερικά χαρακτηριστικά του (όπως π.χ. αεροδυναμικές βελτιώσεις) στο παλιό....
Άρα δεν μιλάμε για ΤΗΝ διαφορά μεταξύ μονοθεσίων....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 12:26:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1 σας λεω.. Ετοιμαστειτε για μακρυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ποστ... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 13:02:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρετα ποια είναι η διαφορά μεταξύ Σουμάχερ και άλλων;;; Οτι οι άλλοι μιλάνε πολύ και οδηγάνε λίγο ενώ ο Σουμάχερ πιλοτάρει... Ή μήπως δεν είναι έτσι; Και γιατί όταν ανέβαινε σιγά σιγά η BMW-Williams και έφτασε στο σημείο να ξεπεράσει την Ferrari φέτος δεν τα κατάφερε;; Και εγώ πιστεύω,παρόλο που υποστηρίζω Ferrari,πως το δίδυμο Montoya-R.Schumacher είναι πολύ καλύτερο απο το M.Schumacher-Barricello!!!
Καλά για McLaren δεν το συζητάω... Μόνο ο Raikkonen πολέμαγε... Ο Κούλθαρντ ήταν στα "φρύδια" του... Οπότε τί θέλετε ακόμα και συζητάτε...
Έχετε ακόμα 1-2 χρόνια... Μετά κάτι μπορεί να γίνει... Laughing


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 13:23:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, ο Ραικονεν τον ξεφτιλισε με σημαντικα υποδεεστερο μονοθεσιο...Το 2003 θα παραμεινει μαυρη χρονια για το Γερμανο.


Παράθεση:
1 σας λεω.. Ετοιμαστειτε για μακρυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ποστ...


Περιμένω με ανυπομονησία το μακρύ και αντικειμενικό σου ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 13:38:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mick206 έγραψε:
Και εγώ πιστεύω,παρόλο που υποστηρίζω Ferrari,πως το δίδυμο Montoya-R.Schumacher είναι πολύ καλύτερο απο το M.Schumacher-Barricello!!!


Σε αυτο Μιχαλη,επετρεψε μου να διαφωνισω...
Αν προσθεσεις τα χρονια που οι Schumacher-Barricello τρεχουν στην Formula 1 (μιλαω για συνολο,ασχετος ομαδας) ,και τα αντιστοιχα χρονια που αγωνιζετε το διδυμο της williams,θα δεις οτι δεν υπαρχει καμια συγκριση.
Και φυσικα η εμπειρια στη formula 1 ειναι κατι το οποιο μετραει παρα πολυ.
Καλα τα νιατα και ο ενθουσιασμος,αλλα μεσα σε εναν αγωνα που και το δεκατο του δευτερολεπτου μετραει,η εμπειρια ειναι που κανει τη διαφορα.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
konstantinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XΤ (1999)

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 918
Τόπος: Μελίσσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 13:54:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε αυτό το topic θα πέσει πολύ γέλιο... αναμείνατε!!!!!


Τελικά... θα πάει κανείς απο τον Μπάκα???!!!???
http://www.bakas.gr/

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 14:55:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει η μια και τεράστια διαφορά μεταξύ του διδύμου Schumi - Rubinho και του διδύμου Ralf - Montoya.....
Ποια είναι αυτή;;;
Οτι ο Ralf και ο Montoya έχουν "σφαχτεί" μεταξύ τους και δεν μιλιούνται, με τα γνωστά αποτελέσματα στις πίστες (συγκρούσεις κλπ...), ενώ ο Schumi και ο Barichello συνεργάζονται άψογα (όλοι θυμόμαστε τις ...μαύρες στιγμές όπου ο Todt έδινε εντολή στον Barichello να κάνει πίσω, για να πάρει την νίκη ο Schumi και αυτός δεν έβγαζε άχνα...)


Και κάτι επι του πιεστηρίου.....
Στην Metro News σήμερα, έγραφε οτι η ferrari σκέφτεται να κάνει πρόταση στον 3 φορές παγκόσμιο πρωταθλητη των 500 cc, τον εκπληκτικό Valentino Rossi, να γίνει teammate του Schumi.....!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Aναμένουμε νεότερα για αυτή τη φήμη....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 15:26:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:

1ον: Μαύρη χρονιά ναι, γιατί έχασε τη μαμά του...


Μπας και εφταιγε η μαμα του που εσπασε το μονοθεσιο στην Αυστραλια (το σπασε πανω στο κερμπ), σε Βραζιλια (το πεταξε εκει που το "παρκαρανε" και αλλοι 4-5) και Μαλαισια (εμβολισε τον Τρουλι)? Υποψην οτι ειχε μονοθεσιο για νικη και στις 3 περιπτωσεις. Το μονο που πηρε απ'αυτα τα 3 GP ηταν 8 ποντοι.

Οταν πεθανε η μανα του, πηρε τα πανω του (και αυτος και ο Ραλφ!).. Καλα ειπε ο Μοντογια "Τι σοι ανωμαλος ειναι αυτος? Οταν εγινε το 911 ελεγε οτι δεν ηθελε να τρεξει.. και τωρα που πεθανε η μανα του σκιστηκε?"

Παράθεση:

2ον: Όταν δεν χάνουμε το πρωτάθλημα μιλάμε για το αυτοκίνητο που ήταν χάλια, για τις μεταγραφές, για τον προπονητή, για τον πουλημένο διαιτητή, μπλα μπλα μπλα... τα γνωστά...


Κατ'αρχας η Formula 1 δεν ειναι μπαλα ουτε αλλο ειδος απλου αθλητικου σπορ. Ειναι ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ αθλητισμος και κατα συνεπεια οι επιδοσεις ενος οδηγου ειναι αναλογες με αυτες του πακετου του μονοθεσιου. Ο Σουμαχερ δεν ξεχασε να οδηγει τις χρονιες που δεν πηρε πρωταθλημα. Απλα δεν ειχε το μονοθεσιο να το παρει. Ουτε ο Ραικονεν το ειχε φετος. Αλλα μεγιστοποιησε τις δυνατοτητες του ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ, ενω ο Σουμαχερ που ειχε το καλυτερο μονοθεσιο απ'τους δυο, απλα δεν το κανε με αποτελεσμα να παρει πρωταθλημα καταιδρωμενος.

Λοιπον αναλυση μονοθεσιων ποιο ηταν αντικειμενικα γρηγοροτερο ανα gp μη υπολογιζοντας προβληματα, λαθη στρατηγικης και οδηγικα λαθη.

1) Αυστραλια: Ferrari
2) Βραζιλια: Ferrari
3) Μαλαισια: Ιδια
4) Ιμολα: Ferrari
5) Μπατρσελονα: Ferrari
6) Μονακο: Mclaren
7) Αυστρια: Ferrari
8) Καναδας: Ferrari
9) Γαλλια: Μclaren
10) Νιρμπουρινγκ: Mclaren
11) Silverstone: Ferrari
12) Χοκενχαιμ: Mclaren
13) Ουγγαρια: Mclaren
14) Μονζα: Ferrari
15) Ιντιαναπολη: Ferrari
16) Σουζουκα: Ferrari

Ferrari: 10, Mclaren 5, Ιδια: 1

Φορες που ο Ραικονεν καταταχτηκε ψηλοτερα απ'το Σουμαχερ στο τελος ενος Grand Prix: 7

Φορες που ο Σουμαχερ καταταχτηκε ψηλοτερα απ'το Ραικονεν στο τελος ενος Grand Prix: 9

Μηχανικα προβληματα που κοστισαν ποντους:

Ραικονεν
1) Αυστραλια - προβλημα στο software του περιοριστη χιλιομετρων στο πιτ-λεην οδηγησε σε stop-go penalty: 4 βαθμοι
2) Γαλλια - σπασμενη πισω δισκοπλακα κοστισε 1 ποντο αλλα ανεβηκε και 1 ποντο ο Σουμαχερ (τραμπα 3ης θεσης)
3) Νιρμπουρινγκ - σπασμενος κινητηρας - κοστισε 10 ποντους και ανεβηκε και 1 ποντο ο Σουμαχερ
Συνολο 4+2+11 = 17 (15 καθαροι)

Σουμαχερ
1) Σκασμενο λαστιχο Νιρμπουργκρινγκ κοστισε 7 ποντους. Να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο γεγονος δεν ηταν ατυχια αλλα υπερβαση του ρολου του ελαστικου καθως η στρατιγικη της Φεραρι αλαξε στη μεση του αγωνα και απο 3 πιτ-στοπ εγινε 2 πιτ στοπ. Μαλιστα μια μερα πριν, στις δοκιμες του Σαββατου, ιδιο ακριβως λαστιχο εσκασε παλι στον 26ο γυρο ζωης του. Οταν η Φεραρι αλλαξε στρατηγικη πιτ-στοπ ο Ρον Ντενις ειπε σε live συνεντευξη (ξενα τηλεοπτικα δικτυα) οτι η

Ferrari θα χει προβλημα με τα λαστιχα μεχρι το τελος του αγωνα. Και ετσι εγινε.

Συνολο 7

Συνολικη βαθμολογια αμα τ'αμαξια δεν ειχαν τεχνικα προβληματα:

Ραικονεν: 91+15=106
Σουμαχερ: 93+7=100

Τα στοιχεια ειναι αποκαλυπτικα: O Σουμαχερ ειχε γρηγοροτερο μονοθεσιο απ'το Ραικονεν 10 φορες απ'τις 16 ενω το μονοθεσιο ηταν σε θεση να τερματισει ολους τους αγωνες εκτος απο 1 φορα και αυτη εξ'αιτιας οδηγικου λαθους. Την ιδια ωρα ο Ραικονεν ειχε αμαξι ικανο να νικησει το Σουμαχερ μονο 5 φορες και απ'αυτες τη μια εσπασε οταν πηγαινε για νικη που θα του δινε και το πρωταθλημα.

Τωρα αν θες να σου πω και για διαιτησια ευχαριστως, αλλα προσωπικα δε μ'απασχολει το συγκεκριμενο θεμα - το χω συνηθισει το παραμυθι της FIA(t):

1) Οι ομαδες της Formula 1 ειχαν αποφασισει πλειοψηφικα μεταξυ τους ωστε οι κατασκευαστες ελαστικων να φτιαξουν μονο 1 λαστιχο βροχης ανα αγωνα για να μειωσουν το κοστος παραγωγης και μεταφορας καθως ειναι πολυ λιγα τα γκραντ πρι που βρεχει και κατα συνεπεια η χρησιμοτητα τους. Ετσι καταργουταν τα ενδιαμεσα και τα φουλ-βροχινα. Ετσι οι 2 εταιριες αρχισαν να σχεδιαζουν τα βροχινα λαστιχα τους με αυτο το σκοπο: Τα λαστιχα να προσπαθουν να συνδιασουν ολα τα βροχινα ενδεχομενα... Οταν ηρθε το GP της Βραζιλιας, το πρωτο grand prix της χρονιας ειχε γινει το εξης: Τα λαστιχα της Michelin ηταν ρυθμισμενα για πιο βροχινες καταστασεις και τα bridgestone για πιο ελαφρια βροχη. Ετσι οσο εριχνε καρεκλες, οι bridgestone σερνοντουσαν.. Και οταν στεγνωνε η πιστα τα Michelin διαλυονταν.

Η Ferrari προσπαθησε να πιεσει τη Fia και να τους πει οτι δεν ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο αλλα η FIA τους ξεκαθαρισε οτι ηταν υποχρεωση των κατασκευαστων να φερουν λαστιχα τα οποια να ειναι καταλληλα για τη χειροτερη ενδεχομενη περιπτωση. Επειδη το ενδιαμεσο με εμφαση στη μπολικη βροχη λαστιχο που ειχε αναπτυξει η Michelin ηταν πολυ καλο η Ferrari ασκησε πιεσεις στη FIA να υπερβει την φηψοφορια των ομαδων και να επαναφερει παλι πισω 2 τυπους ελαστικων βασιζομενη και καλα σε προφασεις "ασφαλείας".. Ετσι επανηρθαν τα intermediate, τα οποια η bridgestone ειχε αναπτυξει απο περυσι και ειχε την τεχνολογικη υπεροχη και που η michelin ειχε σταματησει να αναπτυσει καθως ειχε επικεντρωθει στο συμφωνηθεν format για το 2003.

Το τι σημαινει αυτο το ειδαμε ολοι στο Grand Prix της Ινδιαναπολης. Με bar-sauber-sauber-ferrari να ειναι η τοπ τετραδα του αγωνα οταν εβρεχε σε πληρη αντιθεση με το γκραντ πρι βραζιλιας.

2) GP Βραζιλιας. Το grand prix σταματησε λογω του ατυχηματος του Αλονσο. Το αποτελεσμα μετραει 2 γυρους πισω. Κανονικα τα χρονομετρα σταματησαν στο γυρο 55 οποτε το αποτελεσμα επρεπε να παει 2 γυρους πισω (53) στον οποιο νικητης ηταν ο Ραικονεν και ο Φισικελα δευτερος. Ο Eddie Jordan λεει οτι δεν θα κανει εφεση και οτι αρκειται στο αποτελεσμα. 5-6 μερες μετα βγαινει ο Σουμαχερ στον τυπο και λεει οτι κανονικα ο Φισικελα περασε τη γραμμη και ειχε μπει στο 56ο γυρο οταν επεσε η κοκκινη σημαια. Και την επομενη μερα υπηρχε εξεταση της FIA οπου ο Ραικονεν εχασε την 1 θεση και 2 ποντους. Υπ'οψην οτι συνηθως οι διαδικασιες της FIA δουλευουν μονο κατοπιν επισημου παραπονου που στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπηρχε. Στην προκειμενη περιπτωση απλα μιλησε ο Μιχαλακης και κουνηθηκαν τα παντα. Τεσπα -2 ποντοι οσοι δηλαδη και οι ποντοι διαφορας Σουμαχερ-Ραικονεν στην τελικη καταταξη.

3) Αντικανονικο προσπερασμα του Σουμαχερ στον Τρουλι. Ο κανονισμος αναφερει οτι μονο περιοχη της πιστας μπορει να χρησιμοποιειται για προσπερασμα ομως ο Σουμαχερ περασε την ασπρη γραμμη και προσπερασε απο την ασφαλτο που εχει διπλα απ'τη πιστα και χρησιμοποιειται πλεον σαν πιο επιβραδυντικο στοιχειο απ'τις αμμοπαγιδες. Η FIA αδρανησε.

4) Μετρημα βαρους μετα το grand prix της Αυστριας. Το αμαξι του Σουμαχερ βρεθηκε κατω απ'το επιτρεπομενο βαρος και επρεπε να ακυρωθει. Οι κριτες περιμεναν καμποση ωρα και το ξαναμετρησαν. Παλι κατω απ'το επιτρεπομενο βαρος.. Μετα περιμεναν λιγο ακομα και δεν ξερω τι σοι μαγικο εγινε αλλα βρεθηκε

ΟΚ. Αν δεν εχει αλλαξει κατι απ'τους νευτονιους νομους τοτε ο μονος τροπος που μπορει κατι τετοιο να επιτευχθηκε ειναι με αυξηση βαρους απο εξω πχ. να πεταξει καποιος κατι μεσα.

5) Αλλαγη του κανονισμου για το πελμα του ελαστικου απ'τη FIA ωστε απ'το grand prix της Ουγγαριας και μετα να βγουν τα λαστιχα της Michelin παρανομα και να αναγκαστουν η Michelin και οι ομαδες της να χασουν παρα πολυ χρονο προσπαθοντας να ανταποκριθουν στο συγκεκριμενο κανονισμο. Στο ενδιαμεσο η Michelin εκανε παραπονο στη FIA για το οτι η Bridgestone χρησιμοποιουσε διπλη γομα στα λαστιχα και η FIA αποκριθηκε οτι "δεν υπαρχει καποιος τροπος που να μπορουμε να το διαπιστωσουμε".

6) Επεμβαση κριτων με πρωτοφανη αλλοιωση αποτελεσματος οταν σπρωξανε τον Σουμαχερ που ειχε εγκλωβιστει στην αμμοπαγιδα, ξαναμπηκε στην πιστα και συνελεξε 4 ποντους. Υπενθυμιση οτι κερδισε το πρωταθλημα για 2 ποντους.


Παράθεση:

Όσο για το μονοθέσιο (McLaren), αν δεν κάνω λάθος, στη μέση της σεζόν, όταν δεν μπόρεσε να ομολογκάρει το νέο μονοθέσιο, "ενσωμάτωσε" μερικά

χαρακτηριστικά του (όπως π.χ. αεροδυναμικές βελτιώσεις) στο παλιό....


Aυτο ισχυει αλλα η αποδοση του δεν επιασε ποτε επιπεδα F2003 ή FW25 ή ακομα και της Renault σε αρκετους αγωνες. Βασικα το μονοθεσιο, το οποιο βασικα ειναι το περυσινο με διαφορετικο αεροδυναμικο πακετο, ηταν το ιδιο απ'την αρχη της χρονιας μεχρι το Χοκενχαιμ. Αυτο εγινε γιατι το καινουριο μονοθεσιο το υπολογιζαν γυρω στον Καναδα οποτε δεν συνεχιζε η εξελιξη του mp4-17. Λεγανε "τι να εξελιξουμε, αφου σε λιγο θα αποσυρθει".. Το 18 δεν ειχε προβλημα τοσο στα crash-test, οσο προβλημα ζεστης στο πολυ μικρο πισω μερος. Αυτο ηταν η ταφοπλακα. Το crash test ουσιαστικα το περασαν με τη 2η οταν απετυχαν για 1% σε περιφερειακο σημειο το οποιο ηταν ευκολα ενισχυσιμο. Αλλα το κεντρικο σασι ειχε περασει. Παντως οπως και να χει αφου παρθηκε η αποφαση να χρησιμοποιηθει σαν βαση για το 2004 παρα σαν αγωνιστικη μηχανη του 2003, για λογους αξιοπιστιας κυριως (σημαντικο κριτηριο στο πρωταθλημα), η προσοχη στραφηκε παλι στο 17 το οποιο χρειαζοταν εξελιξη...

Τωρα απ'το Χοκενχαιμ μεχρι τη Μονζα δεν υπηρξε τιποτα ουσιαστικο. Στη Μονζα δεν μπηκε καινουριο μερος απ'το mp4-18 αλλα αεροδυναμικες βελτιωσεις στο πνευμα του "18" οπως streamlined sidepods, τα οποια βασικα τα ειχαν πλεον σχεδον ολοι.. Υπ'οψην οτι το κεντρικο χαρακτηριστικο του αυτοκινητου (κεντρο βαρυτητας) ηταν ιδιο απ'το Δεκεμβρη του 2001 οποτε και φτιαχτηκε το mp4-17. Απ'τον Δεκεμβρη του 2001 που φτιαχτηκε μεχρι τωρα το μονοθεσιο εξελιχθηκε αεροδυναμικα, μπρος-πισω αναρτηση, εξελιξη στον κινητηρα, ηλεκτρονικα και λαστιχα. Ιδια εμειναν το σασι, το concept του κινητηρα ο οποιος ειναι ο πρωτος V90 της mercedes και ειχε εγγενη σχεδιαστικα προβληματα και το κιβωτιο. Ο κινητηρας του 18 δυστυχως δεν "εμπαινε" στο 17, ενω φημολογουταν οτι θα ειχε γυρω στα 920 αλογα αντι για 890 που ειχε αυτος του 17.

Αυτο που μετραει παντως ειναι οτι ο Ραικονεν ΧΩΡΙΣ ΑΜΑΞΙ (στο τελος της χρονιας ηταν συνηθισμενο να ειναι ταχυτερες οι Williams, Renault, Ferrari) το εφτασε μεχρι εκει που κανεις δε μπορουσε να φανταστει. Για λεπτομερειες περαν του ελεγχου του χαθηκε ο τιτλος. Η αποδοση που επιασε ο Ραικονεν σε σχεση με το αμαξι που ειχε ηταν σαφως ανωτερη απ'αυτη που επιασε ο Σουμαχερ. Μεχρι και ο Μπαριτσελο ηταν καλυτερος σε ποσα grand prix και παρα πολυ κοντα σε αλλα ποσα...

Australia: Schumi
Brasil: Bari (τον αφησε η ομαδα απο καυσιμα - πηγαινε για νικη)
Malaysia: Bari
Imola: Schumi (για λιγο και του κανανε και προβληματικο πιτ-στοπ)
Barcelona: Schumi
Austria: Schumi
Monaco: Schumi
Canada: Schumi
France: Schumi
Silverstone: Barichello
Nirburgring: Barichello
Hockenheim: Barichello, ηταν ταχυτερος ολο το GP weekend, εκανε outqualify το Schumi κατα πολυ αλλα τον τρακαρε ο Ραλφ
Hungary: Barichello
Monza: Schumi
Indy: Barichello αλλα τον τρακαρε ο Montoya στεροντας του τη δυνατοτητα να νικησει
Suzuka: Barichello

Sumi-Bari: 8/8

H ταπεινη μου αποψη, πλεον τεκμηριωμενη (για να μη λετε για "αντικειμενικα" post), ειναι οτι:

O Σουμαχερ ειναι ΨΟΦΙΜΙ. Ειναι ποτε δυνατον αυτος που λεγεται οτι ειναι ο καλυτερος οδηγος που περασε ποτε να μην καταφερει ΟΥΤΕ τα αυτονοητα? Οπως να νικησει τον barichello σε qualify & αγωνες με την ταχυτητα του. Να νικησει με ευκολια τον Ραικονεν που εχει κατωτερο αμαξι. Και στην τελικη να συμπεριφερθει σαν πρωταθλητης στην πιστα. Που ειναι η εμπειρια 10+ χρονων? Τοσα λαθη ουτε ο Takuma Sato σ'ολοκληρη τη περυσινη σεζον δεν εκανε!! Αμετρητα. Μονο προχθες εκανε 3 καλα και να σκεφτει κανεις οτι ο αγωνας εκρινε το πρωταθλημα και επρεπε να επειδειξει την "αξια" του: 1) Με το Sato 2) Με Ralf/Damatta 3) Κοψιμο chicane

Την ιδια ωρα ο Ραικονεν εχει δουλεψει σα μηχανακι, πιανοντας 10 podium (περισσοτερα απ'ολους) και εχοντας κανει τα λιγοτερα λαθη απ'ολους τους οδηγους που συναγονιζονταν για την κορυφη.

Τι εσωσε τον Σουμαχερ? Οτι ακριβως τον εσωσε και το 2000: Ενας σπασμενος κινητηρας Mercedes στη πλατη του Φινλανδου. Αν γι'αυτο ειναι "αξιος" o Σουμι και απο κει βγαινουν ολες οι ατακες του στυλ "καλος ειναι μωρε και ο Ραικονεν" ε τι να πω πλεον. Μπας και βλεπω αλλη Formula 1?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 16:37:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενα τετοιο post,ολοκληρο εναντιον στο Schumacher.....
Alex,ρε φιλε,θα αρχισω να πιστευω οτι περνεις ποσοστα απο τη McLaren...

Μακαρι να ειχα τις γνωσεις σου στη formula 1,για να μπορεσω να αντικρουσω αυτα που γραφεις.Μακαρι να μπορουσα να σου αναλυσω κι εγω τοσο πολυ καποια πραγματα.
Βλεπω το θεμα με την απλη λογικη,και σου ξαναλεω οτι δεν εχω τις γνωσεις που εχεις αναπτυξει εσυ,ουτε εχω αναλυσει τοσο πολυ αποτελεσματα,συγκρουσεις,κλπ κλπ.
Αυτο που πιστευω ομως,ειναι οτι δεν μπορει ενας πιλοτος να ειναι 6 φορες παγκοσμιος πρωταθλητης και να ειναι ''ασχετος'' η ''κουλος''.Αυτο φανταζομαι το καταλαβαινεις κι εσυ.Δεν μπορει ενας πιλοτος να εχει ολα τα ρεκορ (εκτος απο τις poll) και να μην ειναι κορυφαιος στο να στηνει οπως θελει αυτος το μονοθεσιο να κερδιζει.
Ολοι οι πιλοτοι που τρεχουν στο κορυφαιο μηχανοκινητο αθλημα του πλανητη,ειναι υπερανθρωποι.Ολοι ξερουμε τι καταπονησεις δεχονται και τι φυσικη κατασταση εχουν.Μεσα σε ολους αυτους λοιπων,μοιραια καποιος θα ειναι ο καλυτερος .Και ο καλυτερος,ειναι αυτος που κερδιζει στον αγωνα.Ασχετα απο μονοθεσιο,απο λαστιχα,απο απο απο.Ετσι ειναι σε ολα τα αθληματα,ετσι ειναι και στην formula 1.
Αναμφιβολα,οσοι ειναι γυρω απο το χορο,ζηλευουν,φθονουν και κατακρινουν το νικητη.Ολοι τους προσπαθουν να τον εκθρονισουν ,να του παρουν το στεμμα.Αληθεια αναλογιστικες ποτε,πως θα αισθανοταν ο Kimi,ο Juan Pablo,ο Ralf,αν ηταν στην κορυφη και ολοι προσπαθουσαν να τον καταριψουν??Οταν ηξεραν οι παραπανω κυριοι,οτι πλεον δεν ειναι στην φαση του κυνηγου,αλλα του κυνηγημενου??
Σιγουρα ειναι πολυ μεγαλο βαρος.Και ο Schumacher εχει αποδειξει οτι αντεχει στην πιεση.Μηπως αυτο ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα ενος πρωταθλητη??

(επισης θεωρω πολυ βαρυ το χαρακτηρισμο ''ψοφιμι'' για εναν 6 φορες παγκοσμιο πρωταθλητη...νομιζω οτι ουτε ο ιδιος ο Kimi δεν αποκαλει ετσι απο μεσα του το Schumacher...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Marellios (Κώστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.4 XT '00

Ένταξη: 23 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 107
Τόπος: Aθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 19:38:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex με προλαβες και με καλυψες και με το παραπανω.
Kimi δαγκωτο.Αν ο Ραικονεν ειχε απλα ενα αξιοπιστο αυτοκινητο θα βλεπαμε ποιος θα το επαιρνε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 21:08:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι άδικο να κατακρίνουμε έναν εκπληκτικό οδηγό, όσες παραξενιές και αν έχει........
Και μόνο τα κατορθώμστά του μιλάνε για αυτόν.....
Μην ξεχνάμε το μεγαλύτερο επίτευγμα του από όλα.......
Πήρε την -παραπαίουσα- Ferrari από το 0 και την έκανε 5 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές και της έδωσε και 4 σερί πρωταθλήματα οδηγών....
Και μην πει κανείς ..."η Ferrari έχει τους καλύτερους χορηγούς και τα λεφτά και και και....", γιατί η Ferrari πάντα τα είχε αυτά, αλλά δεν είχε τον οδηγό που θα ΕΣΤΗΝΕ το μονοθέσιο, γιατί ο Schumi αυτό έκανε.... συμμετείχε στην εξέλιξη του μονοθεσίου όλα αυτά τα χρόνια και χάρη σε αυτόν δημιουργήθηκαν όλα αυτα τα κορυφαία, για την F1 μονοθέσια και σίγουρα όσα λεφτά και να διαθέτεις, αν δεν έχεις τον άνθρωπο που θα εξελίξει το μονοθέσιο στην πίστα, δεν κάνεις τίποτα....................
Ευχαριστώ...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
HackerWerger 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 20 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 49

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 21:36:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Kimi είναι πολύ ικανός οδηγός και φυσικά γεννημένος πρωταθλητής. Ο Shumi θα περάσει δύσκολες στιγμές του χρόνου αν η mclaren-mercendes αποκτήσει ένα αξιόπιστο μονοθέσιο. Γιατί κακά τα ψέμματα, φέτος δεν είχε.
Εγώ θα ήθελα να δω όσο τίποτε άλλο το δίδυμο Schumacher-Raikkonen στην Ferrari. Τότε θα βλέπαμε ποιος πραγματικά είναι ο καλύτερος.
Όσο για αυτά που είπε ο Alex συμφωνώ εν μέρη μόνο.

Φέτος, αποδείχτηκε ότι ο Μιχαλάκης είχε το πάνω χέρι αν και ίδρωσε για να πάρει το πρωτάθλημα. Παρ'όλη την ατυχία του στον τελευταίο αγώνα δεν αρκέστηκε στο να νικήσει ο barrichello αλλά πήρε και τον βαθμό αφήνοντας ουσιαστικά κανένα περιθώριο στον raikkonen. Μπορεί να μου πεις ότι τερμάτισε δεύτερος ο kimi αλλά αφού εγκατέλειψαν οι montoya, alonso.

Ο Κιμι είναι αντάξιός του σίγουρα αλλά του λείπει η εμπειρία. Έχει το ψυχρό πρόσωπο των φιλανδών, δεν λεώ, αλλά έχει άγχος ακόμη και φάνηκε σε μερικούς φετινούς αγώνες. Όπως σε ένα χαρακτηριστικό λάθος που έκανε σε ένα Qualifying (στο montreal απ'οτι θυμάμαι) και βγήκε έξω καταστρέφοντας τον αγώνα του (τι να κάνεις από την 20η θέση;).

Ο Schumacher κατά την ταπεινή μου γνώμη υποτίμησε τον φιλανδό φέτος. Άλλα βέβαια στην τελική κατάταξη και την μικρή διαφορά μεταξύ τους δεν έπαιξαν ρόλο μόνο αυτοί. Κάθε άλλο. Οι υπόλοιποι οδηγοί όπως Alonso, Montoya, Ralf, Barrichello στέρησαν πολλούς βαθμούς από τον γερμανό, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει πάλι το πρωτάθλημα για τέταρτη συνεχόμενη φορά δείχνοντας ποιος είναι ακόμα το αφεντικό. Twisted evil

Για το gp της βραζιλίας η απόφαση ήταν δίκαιη. Ο Giancarlo ήταν ο νικητής και όχι ο Raikkonen. Όταν ο αγώνας σταμάτησε οδηγούσε την κούρσα και άρα αυτός είναι ο νικητής.

Alex έγραψε:
Τα στοιχεια ειναι αποκαλυπτικα: O Σουμαχερ ειχε γρηγοροτερο μονοθεσιο απ'το Ραικονεν 10 φορες απ'τις 16 ενω το μονοθεσιο ηταν σε θεση να τερματισει ολους τους αγωνες εκτος απο 1 φορα και αυτη εξ'αιτιας οδηγικου λαθους. Την ιδια ωρα ο Ραικονεν ειχε αμαξι ικανο να νικησει το Σουμαχερ μονο 5 φορες και απ'αυτες τη μια εσπασε οταν πηγαινε για νικη που θα του δινε και το πρωταθλημα.


Ο Σουμάχερ είχε γρηγορότερο μονοθέσιο; Όχι φιλαράκο, ήταν απλά πιο γρήγορος απ'τον Raikkonen. Και μετά στο καπάκι μας λες ότι ο Raikkonen είχε αμάξι ικανό να νικήσει το Schumacher 5 φορές! Όχι, πάλι θα σου πω.. Ο Raikkonen απλά κατάφερε μόνο 5 φορές να κερδίσει τον Schumacher λόγω υποδεέστερης ικανότητας και λιγότερων εμπειριών. Δες όμως πόσες φορές ήρθε πάνω από την άλλη Ferrari, του Barrichello. 9 φορές στα 15 gp. Είπαμε να μιλάμε αντικειμενικά.. Evil

Και αν μου λες για σπασμένους κινητήρες mercedes σου λέω για προβλήματα στη Ferrari από τον πρώτο κιόλας αγώνα στην αυστραλία που ο shumi χάνει την νίκη και ο barrichello εγκαταλείπει. Αν είδες καλά τον αγώνα δεν θα μας έλεγες ότι έριξε το μονοθέσιο στα kerbs αλλά ο Kimi τον ανάγκασε να βγει εκτός. Από αυτό ωφελειμένες οι mclaren και ο kimi o oποίος όμως τερματίζει τρίτος από δικό του λάθος και από δικιά του απροσεξία πιο πριν (drive through penalty για ταχύτητα >80 khm μέσα στα pits).

Το φετινό πρωτάθλημα ήταν ένα από τα θεαματικότερα και πιο συγκλονιστικά πρωταθλήματα και αυτό έγινε λόγω των αλλαγών που προώθησε η FIA. Μην ξεχνάμε ότι και ο Montoya, Ralf, Alonso είναι επίσης κορυφαίοι οδηγοί και αν είχαν πιο ανταγωνιστικά μονοθέσια θα είχαν σοβαρές πιθανότητες να ήταν ο καθένας τους πρωταθλητής.

P.S. Δεν είμαι οπαδός της Ferrari, ούτε του Schumacher. Είμαι οπαδός του Ralf και του Kimi. Απλά ξέρω να ξεχωρίζω τον ως τώρα καλύτερο..
Του χρόνου βλέπουμε.. Cool Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 22:13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβάζοντας το post του Alex ξεκίνησα να απαντήσω, αραδιάζοντας μια ατέλειωτη σειρά από στατιστικά, που αποδεικνύουν ότι το ψοφίμι μόνο ψοφίμι δεν είναι. Τελικά βαρέθηκα και το άφησα.

Γράφω απλώς κάποιες σκέψεις...

1. Αν δεν είχε αλλάξει η FIA τους κανονισμούς, το πρωτάθλημα θα είχε κριθεί από την Ινδιανάπολη. Νομίζω ότι αυτό από μόνο του καταρρίπτει όλη τη φιλολογία περί FIA(t)...

Η FIA είναι η αιτία που "ο schumacher πήρε το πρωτάθλημα καταϊδρωμένος" και όχι ο Kimi.

2. Στο μεγαλύτερο κομμάτι της χρονιάς, οι ομάδες με ελαστικά Michelin είχαν ένα προβάδισμα, το οποίο ήταν ενάντια στο πνεύμα των κανονισμών.
Αυτό αποδείχθηκε με μετρήσεις, και μόλις τα ελαστικά αυτά καταργήθηκαν, επανήλθε κάπως η ισορροπία στο πρωτάθλημα.

Το πόσο πραγματικά οφελήθηκαν οι ομάδες δεν θα το μαθουμε ποτέ, αλλά τουλάχιστον να υπάρχει και λίγο μετριοπάθεια στις θεωρίες συνωμοσίας που εξαπολύουν οι οπαδοί τους. Στου κρεμασμένου το σπίτι...

Οι φημολογίες περί διαφορετικών γομών εμπρός και πίσω της Bridgestone, δυστυχώς για αυτούς δεν αποδείχθηκαν. Οποιοσδήποτε είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

3. Σχετικά με τη έλλειψη αξιοπιστίας της McLaren, θεωρώ ότι είναι μύθος.
Ο Kimi φέτος βρέθηκε στο podium φέτος 10 φορές, 2 περισσότερες από τον Schumacher. Αυτό είναι αναξιοπιστία?

Το πρόβλημα του είναι ότι δεν μπορούσε να νικήσει, όχι ότι δεν τερμάτιζε.
Και σε αυτό φταίει κυρίως η McLaren, που δεν ήταν σε θέση να του παρέχει γρήγορο αυτοκίνητο. Ας πρόσεχαν...

4.
Παράθεση:
Ο Σουμαχερ δεν ξεχασε να οδηγει τις χρονιες που δεν πηρε πρωταθλημα. Απλα δεν ειχε το μονοθεσιο να το παρει. Ουτε ο Ραικονεν το ειχε φετος. Αλλα μεγιστοποιησε τις δυνατοτητες του ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ, ενω ο Σουμαχερ που ειχε το καλυτερο μονοθεσιο απ'τους δυο, απλα δεν το κανε με αποτελεσμα να παρει πρωταθλημα καταιδρωμενος.

Τότε να αφαιρέσουμε τα πρωταθλήματα του Hakkinen, γιατί και αυτός είχε τότε το καλύτερο αυτοκίνητο. Και τότε, σίγουρα ο Schumacher έκανε παπάδες με υποδεέστερο αυτοκίνητο.

Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ μ' αρέσει. Τα δύο πρωταθλήματα του Hakkinen στον Schumacher, και το φετινό στον Kimi!!!

Schumacher 7 πρωταθλήματα!!!

Και εν πάση περιπτώση, για να είμαστε σοβαροί...
5. Μ' αρέσει που θέλατε να γίνει πρωταθλητής φέτος. Πως? Με 2 νίκες(με την Ιαπωνία μέσα). Αυτο σημαίνει πρωταθλητής?

Είσαστε σοβαροί????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Οκτ 2003, 00:22:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Πανο πιστεψε με δεν παιρνω ποσοστα Very happy Απλα δεν μπορω να πιστεψω πως καποια πραγματα παρερμηνευονται με τοσο ευκολο τροπο. Το οτι καποιος πηρε ενα, δυο ή δεκα πρωταθληματα δε σημαινει το οτιδηποτε. Πρεπει να δουμε τι εγινε και πως πηρε το καθενα. Για παραδειγμα οταν ο Senna και ο Prost παιρνανε πρωταθληματα, ητανε Teammates. Αν ο Senna ή ο Prost ειχανε ενα ψοφιμι για team-mate με τακτικη #1 / #2, τοτε πες μου δεν θα ειχαν προσθετικα γυρω στα 6-7 πρωταθληματα? Ο Σουμαχερ ποιους ειχε για teammate? Τον Verstappen? Τον Herbert? Tον Irvine? Τον Barichello? Ειναι ολοι αυτοι ατομα για πρωταθλημα? Επισης πρεπει να δουμε ποιος ειχε το καλυτερο αμαξι. Ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ οτι το 95, 00, 01, 02, 03 ειχε το καλυτερο αμαξι. Το 94 δεν το χε, αλλα δε το χρειαστηκε - πεθανε ο #1 αντιπαλος του, ο Σεννα. Ηταν παρομοια φαση με το 99 οποτε και η Φεραρι πηρε το κατασκευαστων και ο Χακινεν το οδηγων, ελειψη Σουμι (σπασμενο ποδι)

Παράθεση:

Ολοι οι πιλοτοι που τρεχουν στο κορυφαιο μηχανοκινητο αθλημα του πλανητη,ειναι υπερανθρωποι.Ολοι ξερουμε τι καταπονησεις δεχονται και τι φυσικη κατασταση εχουν.Μεσα σε ολους αυτους λοιπων,μοιραια καποιος θα ειναι ο καλυτερος .Και ο καλυτερος,ειναι αυτος που κερδιζει στον αγωνα.Ασχετα απο μονοθεσιο,απο λαστιχα,απο απο απο.Ετσι ειναι σε ολα τα αθληματα,ετσι ειναι και στην formula 1.


Ο πιο πετυχημενος ναι. Ο καλυτερος? Εξαρταται πως το προσδιοριζεις. Σε ενα αθλημα που η ταχυτητα ειναι το βασικο κριτηριο δε θα μπορουσα να καταταξω το Σουμαχερ τον καλυτερο, οτι και αν εχει επιτυχει. Ολοι μιλανε για το Σενα ενω ο Προστ ειχε 1 πρωταθλημα παραπανω. Ειναι τυχαιο? Και ειναι καποιος καλυτερος απο καποιον αλλο επειδη νικησε? Δεν μπορω να συμμεριστω αυτη την αποψη. Πραγματικα ποτε μου δε μπορουσα. Το προβλημα της συγκεκριμενης λογικης ειναι το φαινομενο zero or hero. Τη μια μερα που νικας εισαι θεος, την αλλη μερα εισαι ψοφιμι. Δες το Ζακ Βιλνεβ. Πρωταθλητης CART, Indy 500 και πρωτος αγωνας του 96 με F1: Pole position εναντια στον συνοδηγο του Damon Hill. Τελικα εχασε το πρωταθλημα για τριχες, στη πρωτη του χρονια. Τη δευτερη το πηρε και παρ'οτι η FIA του αφαιρεσε 10 βαθμους της νικης απο εναν αγωνα για παραβαση κιτρινων σημαιων σε ασχετο σημειο της πιστας. Μετα δημιουργησε την BAR. Εκει για 5 χρονια ταλαιπωρηθηκε οσο δε παει. Τι σημαινει αυτο? Ξεχασε να οδηγει? Οτι δεν ειναι πλεον τοσο καλος? Βλεπεις το προβλημα της λογικης που προκυπτει οταν υπαρχει συγχυση σχετικης αποδοσης οδηγου με τη σχετικη αποδοση μονοθεσιου?

Παράθεση:

Σιγουρα ειναι πολυ μεγαλο βαρος.Και ο Schumacher εχει αποδειξει οτι αντεχει στην πιεση.Μηπως αυτο ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα ενος πρωταθλητη??


Αν υπαρχει ενα πραγμα που ο Γερμανος εχει αποδειξει περιτρανα, ειναι οτι δεν αντεχει στη πιεση. Τοσα λαθη και σε κρισιμες στιγμες. Δειτε τους τελικους 97, 98, 03. Μη πουμε για την αρχη της φετινης χρονιας.

Παντως δεν εχεις αδικο. Ειναι σιγουρα χαρακτηριστικο ενος πρωταθλητη. Βλεπε Ραικονεν.

Παράθεση:

επισης θεωρω πολυ βαρυ το χαρακτηρισμο ''ψοφιμι'' για εναν 6 φορες παγκοσμιο πρωταθλητη...νομιζω οτι ουτε ο ιδιος ο Kimi δεν αποκαλει ετσι απο μεσα του το Schumacher


Ο Ραικονεν ειπε οτι θεωρει οτι τον Σουμαχερ τον εχει, αμα εχει το καταλληλο αμαξι. Αλλα τι να λεμε. Εδω δεν το ειχε το αμαξι και παλι ΤΟΝ ΕΙΧΕ!

Παράθεση:

Είναι άδικο να κατακρίνουμε έναν εκπληκτικό οδηγό, όσες παραξενιές και αν έχει........


Δεν μιλησα για παραξενιες αλλα καθαρα για την αποδοση του μεσα στην πιστα το 2003 με στοιχεια.

Παράθεση:

Πήρε την -παραπαίουσα- Ferrari από το 0 και την έκανε 5 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές και της έδωσε και 4 σερί πρωταθλήματα οδηγών....


Ο Σουμαχερ ευτυχως η δυστυχως αμαξια δεν μπορει να σχεδιασει. Ουτε κινητηρες. Το 94-95 η Benneton ειχε απ'τα καλυτερα αμαξια. Αυτο δεν ειναι τυχαιο. Ουτε ο Σουμαχερ ευθυνεται γι'αυτο. Ηταν οι Jean Todd, Ross Brown, Rory Byrne που φτιαξανε το αμαξι. Και ολοι αυτοι οι τυποι πηρανε μεταγραφη (και τα λεφτα επαιξαν καλο ρολο, καθως αν η Ferrari δεν τα χε πως θα τους επαιρνε?) στη Ferrari. Ποσο δυσκολο ειναι να συνεχισουν μετα το επιτυχημενο εργο τους?

Παράθεση:

Και μην πει κανείς ..."η Ferrari έχει τους καλύτερους χορηγούς και τα λεφτά και και και....", γιατί η Ferrari πάντα τα είχε αυτά, αλλά δεν είχε τον οδηγό που θα ΕΣΤΗΝΕ το μονοθέσιο, γιατί ο Schumi αυτό έκανε.... συμμετείχε στην εξέλιξη του μονοθεσίου όλα αυτά τα χρόνια και χάρη σε αυτόν δημιουργήθηκαν όλα αυτα τα κορυφαία, για την F1 μονοθέσια και σίγουρα όσα λεφτά και να διαθέτεις, αν δεν έχεις τον άνθρωπο που θα εξελίξει το μονοθέσιο στην πίστα, δεν κάνεις τίποτα....................


Κοιταξε ολες οι ομαδες κανουν testing για να ρυθμισουν τις λεπτομερειες και να εξελιξουν ενα μονοθεσιο. Αλλα ο ρολος τους περιοριζεται στο εξης: Τους φερνουν μια πισω πτερυγα, μια αναρτηση κτλ και την μονταρουν στο αμαξι. Ο οδηγος βγαινει στη πιστα και λεει αν κανει το αμαξι πιο γρηγορο. Αυτο ειναι ο πυρηνας των δοκιμων εξελιξης. Οπως καταλαβαινεις ο οδηγος δεν μπορει να κανει τιποτα αλλο απ'το να δοκιμαζει μερη τα οποια ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΟΜΑΔΑ. Αν η ομαδα του φερνε 0 υλικο δεν θα μπορουσε να κανει κατι. Το συγκεκριμενο οτι ο Σουμαχερ πηγε στη Ferrari και "την εφτιαξε" ειναι λανθασμενη αντιληψη. Δεν φταιει κανεις στη Ferrari που οι αρχισχεδιαστες της -προ Σουμαχερ- ηταν απ'τους μεγαλυτερους ΣΤΟΚΟΥΣ. Ο Barnard κλασικο παραδειγμα. Το μονοθεσιο του 96 ειχε τοσο χαμηλη εισαγωγη αερα που το κρανος του οδηγου την μπλοκαριζε και ο Σουμαχερ επρεπε να κανει δεξια το κεφαλι στις ευθειες για να παιρνει αερα! Η εμμονη τους στον V12 ηταν επισης λανθασμενη. Οπως βλεπεις ειναι λανθασμενες στρατηγικες επιλογες, οπως ακριβως και ο τωρινος κινητηρας της Renault με 110 μοιρες. Γι'αυτα τα πραγματα οι οδηγοι δεν μπορουν να κανουν κατι. Δεν μπορει να παει να πει στο σχεδιαστη "θα σου πω πως θα φτιαξεις τον κινητηρα"..

Επισης για τη φετινη χρονια η "εξελιξη" του μονοθεσιου απ' τον Σουμαχερ αποδειχτηκε προβληματικη καθως υπεδειξε λαθος κατευθυνση για την κατασκευη ελαστικου προς την Bridgestone. Την ιδια ωρα ο Barichello αξιλογησε καλυτερα τα ελαστικα προς δοκιμη που τους εδωσε η bridgestone καθως το οδηγικο του στυλ του επετρεπε να απολαμβανει μακροχρονια καλη αποδοση ενω ο Σουμαχερ τα διαλαγε μεσα σε λιγους γυρους. Ο Ρος Μπροουν ειπε τωρα τελευταια οτι τελικα επαναξιολογησαν τα λαστιχα και αποφασισαν οτι ειναι μια χαρα και οτι ο Σουμαχερ πρεπει να γινει λιγοτερο "σκληρος" με αυτα αντιγραφοντας το οδηγικο στυλ Barichello.

Και κατι απ'το "πιεστηριο": http://www.itv-f1.com/news/news_story/18392
Ελπιζω επιτελους να κλεισει αυτος ο μυθος. Ο Μανατζερ του Σουμι τον επεισε οτι με την σωστη ομαδα ατομων (πρωην υπαλληλοι benetton) η Ferrari θα ανεκαμπτε. Και ετσι μονο "πειστηκε"...Ηταν υπολογισμενα ολα.


Παράθεση:

Φέτος, αποδείχτηκε ότι ο Μιχαλάκης είχε το πάνω χέρι αν και ίδρωσε για να πάρει το πρωτάθλημα. Παρ'όλη την ατυχία του στον τελευταίο αγώνα δεν αρκέστηκε στο να νικήσει ο barrichello αλλά πήρε και τον βαθμό αφήνοντας ουσιαστικά κανένα περιθώριο στον raikkonen. Μπορεί να μου πεις ότι τερμάτισε δεύτερος ο kimi αλλά αφού εγκατέλειψαν οι montoya, alonso.


Οχι. Απλως θα σου πω οτι ο Μιχαλακης σαν professional δεν θα μπορουσε να παρει ουτε την 8η θεση με montoya & alonso στον αγωνα. Αποψη μου ειναι οτι ο αγωνας του ηταν χαλια. Ξεκινησε 14ος και τελειωσε 8ος. Συγκριτικα δες τον Τρουλι: ξεκινησε 19ος και τελειωσε 4ος - και δεν πηγαινε για πρωταθλημα!

Παράθεση:

Ο Κιμι είναι αντάξιός του σίγουρα αλλά του λείπει η εμπειρία. Έχει το ψυχρό πρόσωπο των φιλανδών, δεν λεώ, αλλά έχει άγχος ακόμη και φάνηκε σε μερικούς φετινούς αγώνες. Όπως σε ένα χαρακτηριστικό λάθος που έκανε σε ένα Qualifying (στο montreal απ'οτι θυμάμαι) και βγήκε έξω καταστρέφοντας τον αγώνα του (τι να κάνεις από την 20η θέση;).


Ο Κιμι εχει κανει 3 λαθη φετος στο qualify. Αλλα το να πιεσεις ειναι το μονο πραγμα που μπορεις να κανεις οταν δεν εχεις ανταγωνιστικο μονοθεσιο. Η τακτικη του φαινεται οτι απεδωσε, παρα το περιστασιακο λαθος. Αρκει κανεις να δει που ειναι ο Coulthard. Παντως να σημειωθει οτι στο Montreal δυσκολα θα επερνε οτιδηποτε πανω απο 4η θεση καθως και οι 2 williams & ferrari ηταν ταχυτερες απ'την Παρασκευη και το Σαββατο. Στην Μελβουρνη το λαθος στο qualify αποδειχτηκε σωτηριο καθως ξεκινησε απ'το pit lane κατευθειας με βροχινα, ενω στην Ισπανια του κοστισε ενα DNF οταν εγινε ψιλο sandwitch στο πισω μερος του grid.

Παράθεση:

Για το gp της βραζιλίας η απόφαση ήταν δίκαιη. Ο Giancarlo ήταν ο νικητής και όχι ο Raikkonen. Όταν ο αγώνας σταμάτησε οδηγούσε την κούρσα και άρα αυτός είναι ο νικητής.


Ειπα εγω οτι δεν ειναι? Οχι ομως για το λογο που λες (το αποτελεσμα παει 2 γυρους πισω). Απλα γελαω με το πως κινηθηκαν τα "γραναζια". Αν η Fia δρουσε "αυτεπαγγελτα" τοτε θα ειχε ακυρωσει την προσπεραση του μιχαλακη στο Raikkonen περυσι στη Γαλλια υπο καθεστων κιτρινης σημαιας. Η mclaren ειχε δηλωσει οτι δεν θα εκανε εφεση γιατι θεωρουσε "ζημια για το σπορ" να χαθει το πρωταθλημα του Σουμαχερ εξω-αγωνιστικα και το αποτελεσμα εμεινε ως ειχε γι'αυτο το λογο.

Παράθεση:

Ο Σουμάχερ είχε γρηγορότερο μονοθέσιο; Όχι φιλαράκο, ήταν απλά πιο γρήγορος απ'τον Raikkonen.


Για εξηγησε μου τοτε τα GP βραζιλιας, αγγλιας, ουγγαριας, χοκενχαιμ, ιντιαναπολης, σουζουκα. Σε ολα αυτα ο Μπαριτσελο ηταν μπροστα απ'το Ραικονεν, και ο Σουμαχερ πισω απ'το Ραικονεν. Η συνηθης καταληξη ηταν οτι ειτε εγινε κατι στο Μπαριτσελο (χοκενχαιμ ατυχημα ραλφ - ιντιαναπολη ατυχημα μοντογια - ουγγαρια του ξεκολησε η αναρτηση/τροχος) ειτε απλα νικησε το Ραικονεν.

Εξηγησε μου επισης πως ειναι δυνατον ο Barichello να ηταν τοσο κοντα στο Σουμαχερ σε αποδοση στα grand prix Imola, Barcelona, Austria.

Και λεω εγω τωρα: Ρε..ΜΗΗΗΗΗΗΠΩΩΩΣ ηταν το αμαξι? Very happy

Παράθεση:

Ο Raikkonen απλά κατάφερε μόνο 5 φορές να κερδίσει τον Schumacher λόγω υποδεέστερης ικανότητας και λιγότερων εμπειριών.


Υπαρχει ενας οδηγος στη Μακλαρεν ονοματι David Coulthard. Ο ανθρωπος δεν ειναι κανας μαλ***ς. Ειναι απ'το 96 στη Mclaren. Εχει νικησει ακομα και το Χακινεν σε αρκετες περιπτωσεις, εχει 13 νικες στο ενεργητικο του και καμποσες pole position. Το θεμα ειναι οτι ο Kimi τον διελυσε οπως κανεις (συμπεριλαμβανομενου του 2Χ Χακινεν) δεν τον διελυσε ποτε!!. Αυτο σημαινει οτι αμα χρησιμοποιησουμε τον Κουλτχαρντ για να καλιμπραρουμε την σχετικη θεση του Ραικονεν θα δουμε με ευκολια οτι ο Ραικονεν ειναι ΘΕΟΣ. Μια συνηθισμενη διαφορα αποδοσης μεταξυ ενος top οδηγου και ενος πρωταθλητη ειναι γυρω στα 2-3 δεκατα. Ο Ραικονεν εφτασε να του ριξει μεχρι και δευτερολεπτο σε καποιες περιπτωσεις. Τι αλλο μπορεις να ζητησεις απ'το Ραικονεν? Ρε μπας και να τον βαλουμε σε καμια minardi να τους νικησει ολους?

Παράθεση:

Και αν μου λες για σπασμένους κινητήρες mercedes σου λέω για προβλήματα στη Ferrari από τον πρώτο κιόλας αγώνα στην αυστραλία που ο shumi χάνει την νίκη και ο barrichello εγκαταλείπει. Αν είδες καλά τον αγώνα δεν θα μας έλεγες ότι έριξε το μονοθέσιο στα kerbs αλλά ο Kimi τον ανάγκασε να βγει εκτός. Από αυτό ωφελειμένες οι mclaren και ο kimi o oποίος όμως τερματίζει τρίτος από δικό του λάθος και από δικιά του απροσεξία πιο πριν (drive through penalty για ταχύτητα >80 khm μέσα στα pits).


Ο Σουμαχερ δεν αντιμετωπισε τεχνικα προβληματα φετος που του στερησαν ποντους και αυτο ειναι γεγονος. Εγω τον αγωνα τον ειδα πολυ καλα αλλα δυστυχως δεν εδειξε την επιμαχη φαση που ο Σουμαχερ εσπασε το μονοθεσιο του. Δεν το εσπασε εκει που ελεγε ο προπετης Πουρναρακης στη μαχη με το Ραικονεν, αλλα μονος του οταν ο Ραικονεν μπηκε στα πιτ και αυτος "πιεσε" για να ανοξει διαφορα. Θες να το δεις? => http://f1.tottoro.hu/2003/01_australia/30_mschumacher.avi

Παράθεση:

Από αυτό ωφελειμένες οι mclaren και ο kimi o oποίος όμως τερματίζει τρίτος από δικό του λάθος και από δικιά του απροσεξία πιο πριν (drive through penalty για ταχύτητα >80 khm μέσα στα pits).


Για το συγκεκριμενο θεμα υπαρχει σχετικη ανακοινωση απ'τη McLaren που μπορεις να τη βρεις σε f1 news site. Υπηρχε προβλημα στο software. Οι οδηγοι απλα πατανε ενα κουμπακι του περιοριστη και απλα υπολογιζουν οτι θα δουλεψει. Σιγα μην παιζανε με το γκαζι. Η ταχυτητα που καταγραφηκε ηταν 61.2 (60 το οριο).

Παράθεση:

PS. Δεν είμαι οπαδός της Ferrari, ούτε του Schumacher. Είμαι οπαδός του Ralf και του Kimi. Απλά ξέρω να ξεχωρίζω τον ως τώρα καλύτερο..


Ελπιζω να σε βοηθησα να δεις καποια πραγματα καλυτερα. Wink

Παράθεση:

1. Αν δεν είχε αλλάξει η FIA τους κανονισμούς, το πρωτάθλημα θα είχε κριθεί από την Ινδιανάπολη. Νομίζω ότι αυτό από μόνο του καταρρίπτει όλη τη φιλολογία περί FIA(t)...


H FIA δεν μπορει να αλλαξει τους αγωνιστικους κανονισμους. Οι αποφασεις στη Formula 1 παιρνονται απ'τις 10 ομαδες, τον Bernie Ecclestone, σπονσορες και εταιριες ελαστικων. Η διαδικασια αποφασεων ειναι μερος του Concorde agreement μεταξυ των ομαδων και η FIA απλα επικυρωνει τις αλλαγες. Η fia εχει ενα σετ αρμοδιοτητων αλλα οχι δικαιωμα ουσιαστικων αλλαγων παρα μονο οταν οι κανονισμοι γινονται για να αλλαξει κατι στον τομεα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ - κατι που καταχρηστικα η FIA χρησιμοποιησε το 2000 για να απαγορεψει το Βυρηλιο απ'τους κινητηρες της Mercedes. Αυτο εγινε παρ'οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος απ'τη χρηση του στους κινητηρες. Το υλικο ηταν επικινδυνο μονο στη φαση της κατεργασιας. Η FIA αγνοησε εμπεριστατωμενες ερευνες επιστημονων για την μη επικινδυνοτητα του σαν χρησιμοποιουμενο υλικο και το απαγορευσε αφου ολες οι αλλες ομαδες απλα δεν ειχαν προσβασει στην κατεργασια Βυρηλιου και η Μακλαρεν ειχε πλεονεκτημα.

[quote]
2. Στο μεγαλύτερο κομμάτι της χρονιάς, οι ομάδες με ελαστικά Michelin είχαν ένα προβάδισμα, το οποίο ήταν ενάντια στο πνεύμα των κανονισμών.
Αυτό αποδείχθηκε με μετρήσεις, και μόλις τα ελαστικά αυτά καταργήθηκαν, επανήλθε κάπως η ισορροπία στο πρωτάθλημα.
[quote]

Κατ'αρχας η μονη ομαδα με φαρδυτερο ελαστικο ηταν η Williams λογω του τροπου που τα δουλευει η αναρτηση της: 276mm αντι για 270. Renault/Mclaren/Toyota/Jaguar ηταν νομιμες. Επισης σημειωσε οτι λαστιχο με τα 270mm πελμα, η Mclaren το πρωτοεβαλε στο Χοκενχαιμ γιατι η αναρτηση δε δουλευε καλα με το φαρδυτερο λαστιχο, ενω η Γουιλιαμς το εβαλε απ'το Monaco και μετα.

Παράθεση:

Οι φημολογίες περί διαφορετικών γομών εμπρός και πίσω της Bridgestone, δυστυχώς για αυτούς δεν αποδείχθηκαν.


Ειπαμε. Η Fia σηκωσε τα χερια ψηλα στο να μετρησει την παρανομια. Τοσο ******** ειναι...Η Michelin τους πηγε προσφατα σε ενα ανεξαρτητο εργαστηριο στην Αμερικη για να καθιερωσουν μια διαδικασια ελεγχου που θα χρησιμοποιειται εφεξης.

Παράθεση:

3. Σχετικά με τη έλλειψη αξιοπιστίας της McLaren, θεωρώ ότι είναι μύθος.
Ο Kimi φέτος βρέθηκε στο podium φέτος 10 φορές, 2 περισσότερες από τον Schumacher. Αυτό είναι αναξιοπιστία?


Αυτο δεν λεει τιποτα γιατι πολυ απλα ο κιμι θα ειχε βρεθει 12 φορες στο podium αν ειχε αξιοπιστια. 1 στο νιρμπουργκρινγκ και 1 στη Γαλλια που ηταν 3ος μεχρι που εσπασε η δισκοπλακα. Για θυμισε μου λιγο και τις βλαβες που στερησαν ποντους απ'το Σουμαχερ.

Παράθεση:

Το πρόβλημα του είναι ότι δεν μπορούσε να νικήσει, όχι ότι δεν τερμάτιζε.
Και σε αυτό φταίει κυρίως η McLaren, που δεν ήταν σε θέση να του παρέχει γρήγορο αυτοκίνητο. Ας πρόσεχαν...


Το οτι δεν μπορουσε να νικησει σαφως δεν οφειλεται στο οτι ειναι αργος οπως πολυ σωστα επισημανες. Το αμαξι τραβαει μεχρι εκει και ο Κιμι μπορει να κανει μεχρι τοσο παραπανω για να το φτασει εκει που το φτασε. Και μια φορα που πηγε να κερδισει το αμαξι εσπασε. Και του στερησε τον τιτλο. Και οπως καταλαβαινεις το να λεμε οτι ο Ραικκονεν ειναι κατωτερος του Σουμαχερ μιλωντας εκ του αποτελεσματος (οτι ο Σουμαχερ δηλαδη ειναι πρωταθλητης) και αγνοοντας τον κρισιμο αυτο παραγοντα ειναι παραπλανητικο και αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα σε ολους τους ενδιαφερομενους.

Παράθεση:

Τότε να αφαιρέσουμε τα πρωταθλήματα του Hakkinen, γιατί και αυτός είχε τότε το καλύτερο αυτοκίνητο. Και τότε, σίγουρα ο Schumacher έκανε παπάδες με υποδεέστερο αυτοκίνητο.


Μιλησε κανεις για αφαιρεση πρωταθληματων? Εγω αλλο λεω αλλα δε με καταλαβενεις. Καλα εκανε και το πηρε, μπραβο του! Αλλα το γεγονος οτι καποιος με κατωτερο αμαξι θα το παιρνε ειναι ενδεικτικο του οτι ο Σουμαχερ δεν ειναι αυτος που ολοι νομιζουν βλεποντας τα κατορθωματα του.

Παράθεση:

5. Μ' αρέσει που θέλατε να γίνει πρωταθλητής φέτος. Πως? Με 2 νίκες(με την Ιαπωνία μέσα). Αυτο σημαίνει πρωταθλητής?


Ο Σουμαχερ φετος ηττηθηκε απ'το Ραικονεν στην πιστα 7 φορες και νικησε μονο 9. Τις φορες που ηττηθηκε ειχαμε κατι αποτελεσματα του στυλ: Ραικκονεν 2ος - Σουμαχερ 8ος. Οταν ο Σουμαχερ νικαγε το Ραικονεν ειχαμε αποτελεσματα του στυλ: Σουμαχερ 1ος-Ραικονεν 2ος.

Απ'τους 93 ποντους του Σουμι τους 60 τους επιασε με 6 νικες. Απ'τα υπολοιπα 10 grand prix μαζεψε 3.3 ποντους ανα μεσο ορο που ισοδυναμει με θεση τερματισμου γυρω στο ~5.6

Ο Ραικονεν μαζεψε 10 βαθμους με τη μια νικη του και τους υπολοιπους αγωνες η μεση συγκομιδη βαθμων ηταν 5.4 ποντους που ισοδυναμει με θεση τερματισμου γυρω στο ~3.5

Ευτυχως η δυστυχως ο πρωταθλητης δεν βγαινει με τις περισοτερες νικες αλλα με τους περισοτερους ποντους. Δεν μπορει να παρεις 6 νικες και μετα να σαι "πουθενάς", πραγμα που λιγο πολυ εγινε.

Και κατι αποκαλυπτικοτατο: O raikonen τερματισε 13 gp. O Σουμι σε 15.
Ραικονεν: 91/13 = 7β ανα αγωνα που τερματισε
93/15 = 6.2β ανα αγωνα που τερματισε

Σχετικη αποδοση Ραικονεν > Σχετικη αποδοση Σουμαχερ
αρα
Ραικονεν > Σουμαχερ..

και αμα συνυπολογισουμε οτι
Μακλαρεν < Φεραρι
τοτε
Ραικονεν >>>>>>>>>> Σουμαχερ

Το παλικαρι ειναι θεος. Δεν εχω να πω τιποτα αλλο. Εγω ειμουν Μικα φαν και πιστευα οτι ειναι ο γρηγοροτερος οδηγος που περασε απ'την προσφατη F1 (αν και σαν συνολικο "πακετο" πιστευω ηταν ισαξιοι με το Σουμι). Ο Ραικονεν με εχει τρελανει - ακομα δεν μπορω να πιστεψω αυτο που εχει κανει και το ποσο ολοκληρωμενος οδηγος χωρις αδυναμιες ειναι. Ετσι και εχει ενα εξισου (και οχι καλυτερο) ανταγωνιστικο μονοθεσιο πιστευω θα κανει τη Formula 1 οσο βαρετη ηταν το 2002.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lia206cc (Λιάνα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 25 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 268

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Οκτ 2003, 07:22:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex έγραψε:
lia206cc έγραψε:

1ον: Μαύρη χρονιά ναι, γιατί έχασε τη μαμά του...

Μπας και εφταιγε η μαμα του που εσπασε το μονοθεσιο στην Αυστραλια (το σπασε πανω στο κερμπ), σε Βραζιλια (το πεταξε εκει που το "παρκαρανε" και αλλοι 4-5) και Μαλαισια (εμβολισε τον Τρουλι)? Υποψην οτι ειχε μονοθεσιο για νικη και στις 3 περιπτωσεις. Το μονο που πηρε απ'αυτα τα 3 GP ηταν 8 ποντοι.
Οταν πεθανε η μανα του, πηρε τα πανω του (και αυτος και ο Ραλφ!).. Καλα ειπε ο Μοντογια "Τι σοι ανωμαλος ειναι αυτος? Οταν εγινε το 911 ελεγε οτι δεν ηθελε να τρεξει.. και τωρα που πεθανε η μανα του σκιστηκε?"

και μου το 'παν να μην κάνω χιούμορ γιατί είναι black... δεν άκουσα... ΤΕΣΠΑ...

Alex έγραψε:
lia206cc έγραψε:
2ον: Όταν δεν χάνουμε το πρωτάθλημα μιλάμε για το αυτοκίνητο που ήταν χάλια, για τις μεταγραφές, για τον προπονητή, για τον πουλημένο διαιτητή, μπλα μπλα μπλα... τα γνωστά...
...............................................
Τι εσωσε τον Σουμαχερ? Οτι ακριβως τον εσωσε και το 2000: Ενας σπασμενος κινητηρας Mercedes στη πλατη του Φινλανδου. Αν γι'αυτο ειναι "αξιος" o Σουμι και απο κει βγαινουν ολες οι ατακες του στυλ "καλος ειναι μωρε και ο Ραικονεν" ε τι να πω πλεον. Μπας και βλεπω αλλη Formula 1?

Άλλο τι μου γίνεσαι άλλο τι μου κάνεις....

Λοιπόν... φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Alex:
(Μπας και γράφεις σχόλιο στην F1 news του Auto Motor und Sport?)
Αν χρειαζόταν να κάνω 2 ώρες ανάλυση για να απολαύσω F1, θα το γυρνούσα στο Eurosport και θα έβλεπα τέννις...
Την κατάσταση των μονοθεσίων τη γνωρίζουμε. Την ιστορία των οδηγών και τις πατατιές τους επίσης...

Εγώ, αγάπη μου, είμαι παρορμητικό άτομο. Δεν πρόκειται να παραδεχτώ ποτέ κάτι που δεν μου "κάθεται" από ένστικτο. Ας πάρει και 500 πρωταθλήματα ο Ραικόνεν, ας πάρει κι άλλα τόσα ο Αλόνσο. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΙ. Αυτό!
(Κάποτε είχε και ο Hill fun club. Ήμαρτον! και να με πλήρωνες καλή κουβέντα δεν θα 'λεγα... )
Έμαθα να είμαι οπαδός αυτού που με ενθουσιάζει. Έτυχε το βρώ στο οδηγικό στύλ του Σούμι & του Μοντόγια. Γούστα είναι αυτά...
Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Διεθνείς Αγώνες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2899s (PHP: 84% - SQL: 16%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on