PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Renault Twizy

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Νέα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 09:45:44    Θέμα δημοσίευσης: Renault Twizy Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι, δεν πρόκειται για κάποιο φανταστικό concept car αλλά για ένα διθέσιο όχημα πόλης που θα μπει στην παραγωγή το 2012.
Μάλιστα, σύμφωνα με τους ιθύνοντες της Renault η τιμή πώλησης θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με εκείνες ενός τρίκυκλου scooter.
Το Twizy συνδυάζει τα χαρακτηριστικά ενός αυτοκινήτου με την ευελιξία μιας μοτοσικλέτας και οι διαστάσεις του φτάνουν τα 2,33 m σε μήκος, τα 1,9 σε πλάτος και τα 1,46 σε ύψος ενώ το βάρος του αγγίζει τα 450 kg (μαζί με τις μπαταρίες λιθίου βάρους 100 kg). Η αυτονομία φτάνει τα 100 km ενώ ο χρόνος επαναφόρτισης δεν ξεπερνά τις 3,5 h τροφοδοτώντας με ενέργεια των ηλεκτροκινητήρα των 9 PS.
Η τελική ταχύτητα φτάνει τα 45 km/h ενώ σε πλήρη ισχύ (με 20 PS) το κοντέρ μπορεί να δείξει τα 75 km/h.



Renault has announced that its radical little urban electric runabout, the Twizy, will cost from €6,900 (UK prices will be confirmed closer to launch but that’s £5,860 in today’s money).

The Twizy resembles the sort of crazy personal mobility design concept that we sometimes see from the Japanese manufacturers, but it’s actually a Renault brainchild and really is going into production. You’ll be able to pick one up for yourself at the end of 2011.

Renault says the Twizy is “perfect for safe and secure in-town travel”. While that remains to be seen, the Twizy is no Sinclair C5. Its bodywork is a passenger safety cell that encloses the driver. Twizy also boasts a driver’s airbag, safety belts and disc brakes all-round. A coded immobiliser and steering-column lock will provide some peace of mind for owners parking up while out-an-about.

Creature comforts will include wet weather protection, a Parrot audio system, an automatic Bluetooth connection for Smartphones, a USB connector and iPod/ mp3 player connectors.

Just as with Renaults other electric offerings, the Fluence Z.E. and Kangoo Z.E., Twizy’s battery will be leased by owners at a cost of €45 per month, which may cause an initial grumble but does help alleviate depreciation concerns. The company claims running costs – insurance, maintenance and battery leasing/charging – would be 15 per cent lower than that for a three-wheeled scooter.

With an overall length similar to that of a motorcycle and a width 30cm narrower than a standard micro city car, the Twizy can be parked at right angles to the kerb and should be very easy to manoeuvre.

Top speed is 47mph and range for standard urban use will be 60 miles. A full charge takes 3.5 hours using a domestic supply.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 09:54:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου αρεσει υπερβολικα!!!
Λες κ εισαι σε μια καψουλα μαχητικου με τον copilot απο πισω ειναι.
Αντε κ στο πρωτο BusaΤwizy!!! Laughing

Υ.Γ. Ηδη φανταζομαι volvo στο γυρισμο απο δουλεια να περναει απο Ο.Χ. μ'αυτο κ να παταει με τα σαλιγκαρια Laughing Laughing Laughing
Κ τον Βαγγο με τσιτωμενα λιθια etuners , να ανοιγει με overload Twizy κ μαυρο ντουμανι απο πισω Laughing

Razz


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:24:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο δευτερος που θα καθεται ..? μη μου πεις απο πισω γιατι δεν εχει χωρο ουτε για να κλασεις ... ! Laughing


puGTurismo ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
king207cc (vangelis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207cc 1.6T (2009)

Ένταξη: 10 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1997
Τόπος: gotham city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:26:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο το κόκκινο πισω τι είναι? το κουμπι για τα alarm? Rolling eyes


1491263 569803449762728 1642393627 o
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:30:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

grpts έγραψε:
ο δευτερος που θα καθεται ..? μη μου πεις απο πισω γιατι δεν εχει χωρο ουτε για να κλασεις ... ! Laughing

Γιατι , 206/207 cc εχουν περισσοτερο?!? Laughing Laughing Laughing

king207cc έγραψε:
αυτο το κόκκινο πισω τι είναι? το κουμπι για τα alarm? Rolling eyes

Laughing Laughing Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:31:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

grpts έγραψε:
ο δευτερος που θα καθεται ..? μη μου πεις απο πισω γιατι δεν εχει χωρο ουτε για να κλασεις ... ! Laughing


αν αναλογιστείς τη θέση του συνοδηγού που έχουν οι μηχανές (πχ τα SS ή οτιδήποτε street), τότε το twizy έχει ολόκληρη σαλονοτραπεζαρία... Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:34:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παντως αν παιρνει φτιαξιμο για να ριχνει στα smart , θα το παρω ... Very happy Very happy , αντε γιατι πολυ αερα εχουν παρει .. Laughing Laughing !!! βελτιωτικες μπαταριες κτλ ... Laughing Laughing


puGTurismo ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:39:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aν πω οτι δεν μ'αρεσει,ψεμματα θα πω Laughing
Εχει και λαμπο σταιλ ντορς Laughing
Ειναι κατι σαν εξελιξη του bmw c1 παντως σαν σχεδιαση Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 13:48:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι ..! περα απτην πλακα ειναι ωραιο οχηματακι και το βασικο οτι ειναι πρακτικοτατο σε συγκριση με μια γουρουνα που εισαι εκτεθειμενος , και φθηνο - οικονομικο ..!


puGTurismo ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Νέα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1179s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on