PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - βελτίωση ήχου με σχετικά μικρό κόστος
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Δεκ 2009, 18:27:17    Θέμα δημοσίευσης: 207 - βελτίωση ήχου με σχετικά μικρό κόστος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά είμαι κάτοχος ενός 207 90hp με το εργοστασιακό ηχοσύστημα (ξέρετε 4 ηχεία και 2 tweeter). O ήχος είναι αρκετά καλός για εργοστασιακός, κυρίως στις χαμηλές εντάσεις, αλλά δεν μου αρκεί αφού στις υψηλές θολώνει πολύ. Θέλω λοιπόν με ένα κόστος 150-200 ευρώ (με την τοποθέτηση) να τον αναβαθμίσω. Θέλω οι γνώστες να μου πουν με αυτά τα λεφτά τί προτείνουν να κάνω. Να σημειώσω ότι σε καμία περίπτωση δε θέλω αλλαγή της εργοστασιακής πηγής, όπως και πατέντες σε πόρτες κλπ. Θέλω ό,τι τοποθετηθεί να ταιριάζει πλήρως στις εργοστασιακές θήκες.

Για να εξηγηθώ, δεν θέλω τρελό αποτέλεσμα (αφού διαθέτω και σχετικά λίγα χρήματα), παρά μόνο καθαρό και όσο γίνεται πιο δυνατό ήχο στο εσωτερικό του αυτοκινήτου και όσο το δυνατόν δυνατότερα μπάσα (αφού έχω αδυναμία στα dance κομμάτια και στα rnb). Θα ήταν ακόμα καλύτερο να μου αναφέρετε και συγκεκριμένα προϊόντα από συγκεκριμένες εταιρείες (πχ ηχείο jbl 16,5 cm), όπως και το κόστος τους στο περίπου, ώστε να έχω μια πιο πλήρη εικόνα. Τί μου προτείνετε ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 15:14:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανείς ρε παιδιά?? Να πω ότι ρώτησα και τίποτα δύσκολο... Έστω πείτε μου κάποιες βασικές προτάσεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 18:47:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παίρνεις ένα ζευγάρι διαιρούμενα για μπροστά http://www.apothema.gr/Product/5-1-267-50623/Pioneer/TS-G171C.html

κ ένα ζευγάρι για πίσω http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=7023#tmp

θα έχεις καθαρότερο κ δυνατότερο ήχο σε σχέση με τα μαμά!


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 20:35:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά όλα αυτά που μου λες κοστίζουν γύρω στα 100 ευρώ. Εγώ μπορώ να δώσω και (πάνω κάτω) 100 ακόμα. Οπότε έχεις να μου προτείνεις και κάτι ακόμα ? Κανά γουφεράκι με 100 ευρώ δεν παίζει? Αν ναι θα το σηκώνει το μαμά ηχοσύστημα? Αλήθεια πόσα watt σηκώνει ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 20:51:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την μεγαλύτερη διαφορά θα την δεις άμα αλλάξεις πηγή. Το να αλλάξεις ηχεία με την μαμά πηγή δεν το βλέπω και τόσο καλή ιδέα. Από εκεί και έπειτα με αυτά τα λεφτά πας για κάτι μτχ. Επίσης, μην βάλεις κάνα γούφερ στο μαμά setup γιατί, πρώτον η μαμά πηγή δεν έχει έξοδο για γούφερ (οπότε θα παίζει χάλια άμα πάρεις σήμα από τα ήδη υπάρχον καλώδια) και δεύτερον αν το βάλεις τελικά θα ακούς μόνο μπάσο. Ένα γούφερ έχει συνοδευτικό χαρακτήρα σε ένα ηχοσύστημα, και όχι κύριο!!!!!!!!


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 21:41:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το να αλλάξει πηγή σίγουρα θα είναι καλύτερη λύση αλλά μετά θα θέλεις κ αντάπτορα για τα χειριστήρια στο τιμόνι αλλά ηχεία κ θα ξεφύγεις πολύ στα λεφτά ,γιαυτό πρότεινα μια αναβάθμιση στα ηχεία μια μικρή διαφορά θα την δεις αλλά μην περιμένεις κ θαύματα !
για ενισχυτές κλπ άστο ξεφεύγει πάρα πολύ ακόμα κ αν τα πάρει μεταχειρισμένα ,σκέψου μόνο ότι θέλεις ενισχυτή καλώδια ασφαλειοθήκες ηχεία κ όλα αυτά χωρίς την πηγή!
οπότε για μένα η πιο εύκολη κ οικονομική λύση για να δεις μια διαφορά στον ήχο είναι να αλλάξεις τα μαμά ηχεία.


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 21:45:17    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207-βελτίωση ήχου με σχετικά μικρό κόστος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Driver ///M έγραψε:
...(αφού έχω αδυναμία στα dance κομμάτια και στα rnb)....


Και εγώ την ίδια μουσική ακούω... Smile Κυρίως Trance Dance, Mellow Trance, κλπ...κλπ...
Το ίδιο θέμα είχα και εγώ. Μόνο που δεν ήθελα να πειράξω τα ηχεία στις πόρτες. Τα άνοιξε-κλείσε στις πόρτες δεν τα εμπιστεύομαι. Άσε που τα εργοστασιακά ηχεία αποδίδουν σχετικά καλά...

Ήθελα όμως όγκο στη μουσική και μπάσο... Ταυτόχρονα ήθελα να ρίξω τα μπάσα από τα εργοστασιακά ηχεία ώστε να μην ταλαιπωρούνται ούτε αυτά, αλλά ούτε και οι πόρτες...

Η λύση που βρήκα; Ενεργό SUB της Magnat... Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το αυτοκίνητο γέμισε με βαρύγδουπο μπάσο θανατηφόρο, τα ηχεία στις πόρτες παίζουν ποιο χαλαρά, το LOUDNESS βγήκε...
Το άλλο καλό είναι ότι το SUB μπαίνει και βγαίνει σε 1 λεπτό. Και αν κάποια στιγμή το πουλήσω μου μένει το SUB και δεν το δίνω μαζί με το αυτοκίνητο. Αν έβαζα ηχεία, μονώσεις, κλπ...κλπ... τότε θα τα έχανα...

Το SUB είναι το ACTIVE REFLEX 300A της Magnat και μου κόστισε με εργασίες και υλικά μόλις 240euro...

Για αυτά που ήθελα με έχει ικανοποιήσει 100%... Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orfanos mulopotamos (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2008)

Ένταξη: 19 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 222

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 21:51:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου εγω που δοκιμασα μια πηγη για να δω αν θα την αγορασω δεν ειχε καμια σχεση η αποδοση με την μαμα πηγη και μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 21:57:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ, κατάλαβα ότι με το budget μου δεν παίζει για κάτι παραπάνω. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Γιατί να πάρω διαιρούμενα και όχι ομοαξονικά? Η διαφορά τους δεν είναι ότι τα πρώτα έχουν και tweeter ενώ τα δεύτερα όχι? Υπάρχει και κάτι άλλο? Γιατί τα tweeter του 207 νομίζω ότι είναι πραγματικά πολύ καλά και δε χρειάζονται αλλαγή. Εσείς τί πιστεύετε?

Και κάτι άλλο. Η ένταση μετα το 23-4 (30 φτάνει σύνολο) θολώνει πολύ και ουσιαστικά δεν ακούγεται τίποτα. Αυτό θα συνεχίσει να υπάρχει και με την τοποθέτηση καινούριων ηχείων αφού η πηγή δε μπορεί να δώσει παραπάνω ένταση, ή φταίνε τα τωρινά ηχεία ?

ΥΓ φίλε που αναφέρεσαι στο ενεργό sub τώρα είδα το ποστ σου. Απλά θέλω εκτός από μπάσο και πιο δυνατό ήχο, κάτι που τα εργοστασιακά ηχεία δεν νομίζω ότι καταφέρνουν (αφού όπως είπα μετά από το 23-4 θολώνει πολύ). Επίσης, υτό με το βάλε βγάλε στις πόρτες είναι αλήθεια. Η πόρτα του οδηγού τον τελευταίο καιρό όταν παίζω δυνατά κανα κομμάτι με πολλά μπάσα κάνει έναν ήχο σαν τρίξιμο περίπου στο ύψος του ηχείου, σαν να έχει σπάσει κάτι στο εσωτερικό της πόρτας. Όταν ανάβω το air condition ο ήχος αυτός γίνεται ακόμα πιο έντονος. Ξέρει κανείς από τί μπορεί να είναι ? Όταν πάω για σερβις θα τους πω να ξεκουμπώσουν την πόρτα να δουν τί παίζει. Αλλά μέχρι τότε έχει κανείς καμιά ιδέα? Παίζει να ξεκούμπωσε ή να έσπασε τίποτα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2009, 23:54:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη τώρα γιατί δουλευόμαστε, που θα τα βρει τα ρεύματα η κακόμοιρη η μαμά πηγή για να παίξει καλύτερα τα καινούργια ηχεία!!!!!
Και εκτός αυτού θέλεις σε καινούργιο αυτοκίνητο να του ανοίξεις της πόρτες!!!!!
Πάρε μία πηγή και τέλος, άμα θες και χειριστήρια υπάρχει και τόπικ που λέει ποιες παίζουν.
Αν θες sub θα πρέπει να πάρεις σήμα από τα καλώδια των ηχείων, εκτός αν η μαμά πηγή έχει κάνα sub-out 6Volt και εγώ δεν το ξέρω.


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:25:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά νομίζω ότι η πηγή θα μπορέσει να παίξει τα λίγο μεγαλύτερα ηχεία ,άλλωστε αυτά που πόσταρα είναι 30-35 βαττ rms .


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:50:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και την εργοστασιακή πηγή τί θα την κάνω? Η νέα πηγή θα μπει στη θέση της εργοστασιακής ή απο κάτω? Άσε που δεν ξέρω τί θα γίνει με τις ενδείξεις στην οθόνη και θα πρέπει να δώσω και ένα σωρό λεφτά για αντάπτορα ώστε να λειτουργούν τα κουμπιά πίσω από το τιμόνι. Για να βάλω πηγή επίσης πάλι δε θέλει ράβε ξήλωνε? Και πάλι, τα εργοστασιακά ηχεία πόσο καλύτερα να παίξουν με νέα πηγή? Ή θα πρέπει να αγοράσω και νέα ηχεία. Με λίγα λόγια αλλαγή πηγής δεν πρόκειται να κάνω, γιατί και το budget ξεφεύγει και αλλοιώνεται ο εργοστασιακός χαρακτήρας του ταμπλώ, κάτι που δεν μου αρέσει αισθητικά. Τώρα οι πόρτες που θα ανοιχτούν δεν με πειράζει, άλλωστε την πόρτα του οδηγού έτσι κι αλλιώς θα την ανοιξω γιατί, όπως είπα και πριν, κάτι φαίνεται να έχει σπάσει εκει μέσα. Άλλωστε τόσα και τόσα κάνουμε στα αμάξια μας ρε παιδιά, μια πόρτα που θα ανοιχτεί είναι το πρόβλημα? Αν ο άλλος είναι σωστός επαγγελματίας είναι κάτι αρκετά απλό.

Αν μπορείτε απαντήστε μου και σε αυτό που ρώτησα για τα διαιρούμενα. Επειδή νομίζω ότι τα εργοστασιακά tweeter είναι οκ, να βάλω καλύτερα ομοαξονικά ? Ή πέρα από τα tweeter έχουν κι άλλες διαφορές.

Επίσης, αν αλλάξω μόνο τα μπροστά και πάρω κάτι αρκετά ποιοτικό δε θα είναι καλύτερα από το να αλλάξω και μπρος και πίσω και να βάλω κάτι πιο μέτριο? Είναι και τρίθυρο το αμάξι μου και δεν πολυψήνομαι να μου ανοίξουν την πίσω ταπετσαρία, οπότε μάλλον θα αλλάξω τα μπροστινά μόνο. Αυτά που λένε ότι είναι ειδικά κατασκευασμένα για peugeot πώς σας φαίνονται? http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9058#tmp
Είναι διαιρούμενα αλλά δεν με πειράζει αν αξίζουν. Και λογικά θα συνδιάζονται πολύ καλά με τη μαμά πηγή, αφού υποτίθεται ότι είναι αναβάθμιση των εργοστασιακών ηχείων των peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 01:17:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα ηχεία που πόσταρες δεν νομίζω να μπορεί να τα σηκώσει η μαμά πηγή.

εννοείται ότι αν βάλεις ηχεία θα βάλεις μια μονάδα διαιρούμενη κ σαφώς τα τουιτεράκια θα είναι πιο ποιοτικά από τα μαμά.


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 08:24:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207-βελτίωση ήχου με σχετικά μικρό κόστος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με βαση αυτα που ζητας και κηριως τα χρηματα που ανεφερες οτι θες να δοσεις...
κι εγω ενα ενεργο subaki θα εβαζα
και ισως με λιγα ακομα χρηματα (θα εκανα λιγη υπομονη να μαζεψω ή θα τα εβαζα σε λιγο καιρό) θα αλλαζα και τα ηχεια στις εμπρός πορτες με 2 καλήτερης ποιότητας ενω τα τουιτερ θα αφηνα τα μαμα γιατι παιζουν ικανοποιητικα (για τα χρηματα που συζηταμε)
παιζοντας και με κανα πηνιο/πυκνωτη εκεί που θα πας να στα τοποθετησουν θα "καθαρισει" σχετικα ο ηχος των ηχειων (=φωνητικα) και το σαμπακι θα αναλαβει τις χαμηλες συχνότητες.
τα πισω ηχεια θα τα αφηνα ως εχουν και θα γυρναγα το fader λιγο προς τα εμπρός μιας και προτιμώ η μουσικη σκηνη να ειναι μπροστα και οχι να μου ερχεται από πίσω. Επίσης ενα πηνιο θα βοηθουσε να καθαρισει ο ηχος των πισω ηχείων (κοβοντας τους τις πολυ χαμηλές συχνότητες)

για το μπατζετ χρηματων που συζητας καλητερα να ξεχασεις την σουπερ διαγεια στο ηχο στις υψηλές εντασεις, παρολα αυτα επειδη μιλαμε για δρομο και οχι για στουντιο θεωρω οτι θα εχει ενα (υποκειμενικα) ικανοποιητικο αποτελεσμα για να κάνεις το κομματι σου.

αν καποια στιγμη αλλαξεις πηγη (με καποια "της προκοπής" 200~300ε) η διαφορα που θα δεις στον ηχο ειναι απλα χαωδης...
οχι τοσο σε ενταση οσο σε διαυγεια ακομα και σε χαμηλες εντασεις
αλλα αφου δεν θες να αλλαξεις πηγη αυτο ειναι αλλο θεμα.



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
orfanos mulopotamos (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2008)

Ένταξη: 19 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 222

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 10:51:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου εσυ εχεις αποφασισει ηδη τι θα κανεις... τι το ζαλιζουμε...? πληροφοριακα η οθονη με τις ενδειξης δουλευει μια χαρα εκτος απο την ενδειξη του τραγουδιου που παιζει και των σταθμων... για το μαμα χειριστηριο στο τιμονι δεν νομιζω οτι θα δουλεψει... αν ανοιξεις τις πορτες παρε καινουργια κουμποματα και δεν θα εχεις προβλημα... με αλαγη πηγης ειναι η νυχτα με την μερα... βρες ενα και δοκιμασετω.... απορια... την μαμα πηγη τι την θες; εμενα τα ποιο πολλα cd δεν τα παιζει και δεν παιζει ουτε mp3....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 12:56:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Driver ///M έγραψε:
...
ΥΓ φίλε που αναφέρεσαι στο ενεργό sub τώρα είδα το ποστ σου. Απλά θέλω εκτός από μπάσο και πιο δυνατό ήχο, κάτι που τα εργοστασιακά ηχεία δεν νομίζω ότι καταφέρνουν (αφού όπως είπα μετά από το 23-4 θολώνει πολύ). ...


Σε πολλά αυτοκίνητα που είχα, άλλαζα τα ηχεία στις πόρτες με διαιρούμενα (δυνατές μάρκες: FOCAL, JBL, PEERLESS κλπ...). Έβαζα και μονώσεις DYNAMAT.
ΟΚ. To αυτοκίνητο κέρδιζε σε μπάσο...πάντα όμως με αλλαγή πηγής ώστε να μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία.

Αλλά το άνετο μπάσο, το υποχθόνιο μόνο ένα SUB το δίνει...

Ο δυνατός ήχος θεωρείται δεδομένος με ένα SUB... Απλά ο δυνατός ήχος δεν σημαίνει πάντα ότι είναι και επιθυμητός ή και ποιοτικός.

Και κλείνω λέγοντας ότι το SUΒ που έβαλα ταιριάζει σε όλα στο 207. Και λειτουργικά (συνδέσεις/λειτουργία/εργοστασιακή πηγή) καθώς και ακουστικά. Και είναι και μία μάρκα με καλό όνομα και κυρίως με εμπειρία στον ήχο...
Το εγχείρημα το ενέκρινε με τα χίλια και ο εγκαταστάτης όταν του είπα την σκέψη μου τότε...

Αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 18:09:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

orfanos mulopotamos έγραψε:
φιλε μου εσυ εχεις αποφασισει ηδη τι θα κανεις... τι το ζαλιζουμε...? πληροφοριακα η οθονη με τις ενδειξης δουλευει μια χαρα εκτος απο την ενδειξη του τραγουδιου που παιζει και των σταθμων... για το μαμα χειριστηριο στο τιμονι δεν νομιζω οτι θα δουλεψει... αν ανοιξεις τις πορτες παρε καινουργια κουμποματα και δεν θα εχεις προβλημα... με αλαγη πηγης ειναι η νυχτα με την μερα... βρες ενα και δοκιμασετω.... απορια... την μαμα πηγη τι την θες; εμενα τα ποιο πολλα cd δεν τα παιζει και δεν παιζει ουτε mp3....


Aν το είχα αποφασίσει φίλε δε θα άνοιγα thread. Θα το έκανα και θα τελείωνε η δουλειά. Το ότι κάνω κάποιες σκέψεις δε σημαίνει ότι είμαι και απόλυτος. Τους λόγους που δε θέλω να αλλάξω πηγή στους εξήγησα. Μια καλή πηγή με έναν αντάπτορα για τα χειριστήρια στο τιμόνι θέλει πάνω κάτω 200 ευρώ, όσο είναι και το μπάτζετ μου. Εκτός αυτού θέλει ράβε ξήλωνε στην κεντρική κονσόλα και χαλάει και το εργοστασιακό προφίλ του ταμπλό. Άσε που με τα μαμά ηχεία διαφορά ουσιαστική δε θα δω. Οπότε θα πρέπει να αλλάξω και ηχεία και το κόστος εκτοξεύεται. Συνεπώς για την μικρή αναβάθμιση που θέλω να κάνω δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να αλλάξω πηγή. Επίσης το γιατί η δική σου πηγή δεν παίζει τα πιο πολλά cd δεν το ξέρω. Εμένα παίζει τα πάντα (και mp3 αφού τότε ήταν extra και το είχα πληρώσει 100 ευρώ) και δεν κολλάει σχεδόν ποτέ, σε όσες λακούβες και να πέσω, οπότε σαν αξιοπιστία είναι μια χαρά.

Φίλε vini έχω αρχίσει να το σκέφτομαι σοβαρά για ενεργό γούφερ, αφού θα μπορώ να μειώσω και το bass στα ηχεία και να παίζουν καθαρότερα και πιο δυνατά. Το κόστος είναι λίγο υψηλό αλλά αν αξίζει τον κόπο χαλάλι του.

Από βδομάδα σκεφτομαι να πάω σε κάποιο μαγαζί να δω τι παίζει. Έχετε να προτείνετε κάτι? Ο Καλογερόπουλος αξίζει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Δεκ 2009, 01:58:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά αν δεν μπορείτε να μου προτείνετε μαγαζιά από εδώ, αν θέλετε στείλτε μου pm. Εγώ μένω Μαρούσι, οπότε όσο πιο κοντά, τόσο καλύτερα. Φίλε μου με το ενεργό γούφερ στείλε μου κι εσύ αν μπορείς pm με το μαγαζί που το τοποθέτησες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Δεκ 2009, 10:44:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θέλω να κακολογήσω, αλλά καλύτερα να έκανες τόπικ "ΘΕΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΗΧΕΙΑ". Δεν γίνεται να σου λέμε όλοι ότι με καινούργια πηγή θα πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα και εσύ να λες το αντίθετο. Κάνε ερώτηση στο φόρουμ όταν ψάχνεις απάντηση, όχι όταν την έχεις έτοιμη.

Στο λέω τελείως καλοπροαίρετα μην παρεξηγηθείς. Very happy


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Δεκ 2009, 22:51:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ δεν είπα ότι με νέα πηγή δεν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα, οπότε δε διαφώνησα με κανένα ως προς αυτό. Απλά ξεκαθάρησα ότι δε θέλω να αλλάξω πηγή για λόγους που ανέφερα προηγουμένως. Δηλαδή ντε και καλά ή αλλάζω πηγή ή δεν κάνω τίποτα? Υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως η τοποθέτηση ενεργού γούφερ που από ότι φαίνεται θα κάνω τελικά. Ζήτησα προτάσεις που να ταιριάζουν με τις ανάγκες μου (δηλαδή τη μη αφαίρεση της πηγής) και όχι θεωρητική κουβέντα για το πώς καλυτερεύει ο ήχος. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες ότι ούτε κάτι αντίθετο είπα ποτέ, ούτε είχα καμία απάντηση είχα έτοιμη, αφού εγώ σκόπευα να αλλάξω ηχεία και τελικά θα βάλω ενεργό γούφερ.

Και να ξέρεις ότι δεν παρεξηγήθηκα, απλά θέλω να αποκαταστήσω την τάξη, αφού ίσως εσύ να είχες παρεξηγήσει τα προηγούμενά μου ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1442s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on