PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ψυγειο καλοριφερ;;;;;; peugeot 206

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
torture (alex)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.4 8v

Ένταξη: 28 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάρ 2011, 21:21:52    Θέμα δημοσίευσης: Ψυγειο καλοριφερ;;;;;; peugeot 206 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα παιδια!
Καλο μηνα. Η αληθεια ειναι οτι εχω να μπω πολυ καιρο.

Θελω να κανω μια ερωτηση. Πηγα πριν 2 μηνες συνεργειο.
Διαπιστωσαν διαροη υγρου μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου και συγκεκριμενα στην αριστερη πλευρα της κεντρικης κονσολας. Απο την πλευρα του οδηγου δηλαδη. Μου ειπαν οτι εχει διαρροη το ψυγειο και αν θελω αλλαγη οτι παει 210€ τελικη τιμη με τοποθετηση μεσα κτλ.
Σκεφτομουν να ψαξω για μεταχειρισμενο καθως το αυτοκινητο ειναι ηδη 11 ετων. Βεβαια δεν του φαινετε αλλα το θεωρω κριμα να βαλω νεο ανταλλακτικο σε τοσο παλιο, πλεον, αμαξι. Αυτο το ζηταω ως ψυγειο καλοριφερ; Ειμαι πραγματικα ασχετος με αμαξια οποτε μην με βρισετε πολυ! Laughing
Εχω το peugeot 206 1.4 μοντελο 2000



Για να μην ανοιγω αλλο τοπικ χωρις λογο. Μια ερωτηση να κανω.
Σημερα γεμισα το ντεποζιτο του αυτοκινητου μετα απο πολυ καιρο καθως τοσο καιρο συνηθως εβαζα κανα 30ρι οποτε χρειαζομουν. Ενω ο δεικτης ηταν μια γραμμουλα πριν το τελος και ουτε φωτακι ρεζερβας ειχε αναψει ουτε τιποτα, μου εβαλε 47.360 λιτρα. Ειμαι υπερβολικος που μου φαινετε οτι κλεβει ή οχι; Το ντεποζιτο του 206 ποσο ειναι; Ειχα την εντυπωση οτι ειναι 50λιτρα...
Στην κλεισθενους εβαλα βενζινη. Ακομα δεν λεω σε ποιον μεχρι να μου απαντησετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
teo106 16v 2001 (θεοφιλος)
Μέλος
Μέλος


peugeot 106 1600 16v 2001

Ένταξη: 15 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: κερκυρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάρ 2011, 22:00:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα φιλε....πριν προχωρησεις σε αλλαγη ψυγειου καλοριφερ,αφου η διαρροη ειναι στα ποδια του οδηγου,αν καταλαβα καλα,εκει συνδεονται οι σωληνες που ερχονται απο τον κινητηρα,με το ψυγειο καλοριφερ......εχει ενα ο-ρινγκ,το οποιο ξεραινεται,και εχει διαρροη παραφλου..τσεκαρε το...μαλλον απο εκει ειναι η διαρροη κατα 90% Wink..........

(για το τεποζιτο δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι,ας απαντησει καποιος που γνωριζει)


στριβω με γαλλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giorgos80 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 22 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 162

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάρ 2011, 22:52:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαρροή αντιψυκτικού από την αριστερή πλευρά σημαίνει ότι θες ψυγειάκι καλοριφέρ. Αν δεν μπορείς ή δεν θες να το αλλάξεις, τότε η επόμενη λύση είναι να ενώσεις τα δύο κολάρα που έρχονται από τη μηχανή στο καλοριφέρ μεταξύ τους χρησιμοποιώντας ένα μικρότερο σωληνάκι. Έτσι θα έχεις πάλι ένα "κλειστό" κύκλωμα, αλλά θα ξεπαγιάσεις τώρα το χειμώνα...

Αν αποφασίσεις να το αλλάξεις τότε θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε καινούργιο γιατί το μεταχειρισμένο που θα πάρεις μπορεί να είναι τρύπιο και να θες άλλο πάλι. Από τα 210 που σου ζήτησαν τα περισσότερα είναι εργατικά, δηλαδή αν βάλεις μεταχειρισμένο το πολύ να κερδίσεις 20-30ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BILLY. (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 206 1.6(16v) XS (2003)

Ένταξη: 16 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάρ 2011, 00:11:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξη το πρόβλημα που έχεις έχει αναφερθεί και σε άλλο post παλαιότερα. Το πρόβλημα είναι το εξής: Οι δύο πλαστικοί σωλήνες που έρχονται μέσα στην καμπίνα ενώνονται σε ένα σημείο με τους σωλήνες του καλοριφέρ με μια βίδα αντί για τρεις. Δηλαδή στο σημείο της σύνδεσης ενώ υπάρχουν τρεις τρύπες για βίδες η peugeot έχει βιδώσει μόνο μια!!!! Ακούγεται κουφό αλλά είναι αλήθεια. Σκύψε και κοίτα την ένωση. Εάν έχεις μια βίδα βίδωσε άλλες δυο και κοίτα αν έχεις διαρροή. Το πιθανότερο είναι να έχεις διαρροή από εκεί και όχι να έχει τρυπίσει το καλοριφέρ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάρ 2011, 09:52:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα μικρής διαρροής στην πλευρά που είναι το γκάζι, υπάρχει τρόπος να δούμε ότι φταίει όντως το ψυγείο καλοριφέρ και όχι οι σωλήνες. Αυτό με τις 3 βίδες (εγώ έχω 1), εξυπηρετεί αν υπάρχει διαρροή από το ψυγείο ή απλά δεν βλέπεις την διαρροή αλλά το υγρό συγκεντρώνετε κάπου.

Ό,τι αφορά το γέμισμα βενζίνης αν ο δείκτης έφτασε πάνω στην τελευταία γραμμή, τότε σε έκλεψε, αν έφτασε λίγο κάτω από την τελευταία γραμμή, τότε σε έκλεψε πολύ και αν έφτασε πάνω από την τελευταία γραμμή (τέλειο γέμισμα), τότε σε έκλεψε λίγο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
torture (alex)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.4 8v

Ένταξη: 28 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάρ 2011, 20:21:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα κοιταξω μολις σταματησουν οι βροχες να δω και αυτο που μου προτεινετε με τις ενωσεις.

Σημερα ρωτησα και μου ειπαν πως ενα καινουργιο "βαλερο" ψυγειο κανει 60€. Απο τα 60 στα 210 οπως και να εχει μου φαινετε λιγο μεγαλη η διαφορα για εργατικα. Εκτος αν εχει τοσο πολυ δουλεια (λυσιμο, δεσιμο κτλ). Αν το παρω και το παω εγω σε συνεργειο ισως ειναι καλυτερα. Μου ειπαν πως η Peugeot χρησιμοποιει "βαλερο" ανταλακτικα. Αληθευει ή ειναι ραδιο αρβυλα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάρ 2011, 20:44:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Valeo.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάρ 2011, 23:57:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ούτε το ψυγείο είναι τρύπιο ούτε οι σωλήνες
Επειδή η ένωση όπως σωστά είπατε γίνεται με μια βίδα αντί για τρεις πετσικάρουν τα πλαστικά και μετά αρχίζει να χάνει
Εμείς αλλάζουμε ψυγείο και σωλήνες φυσικά βιδώνουμε τρεις βίδες και όλα οκ
Όσο για τα εργατικά φανταστείτε ότι θα πρέπει να βγει το ταμπλό για να κάνεις αυτή τη δουλειά χωρίς να ραΐσεις το ταμπλό


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ae86 (Δημήτρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 XT 1.6 16v (11/2003)

Ένταξη: 11 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 36
Τόπος: Αγρίνιο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Μάρ 2011, 21:30:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρίξτε μια ματιά κι εδώ...
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=10156&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EB%E1%E4%E5%F1%EF+%F5%E3%F1%EF


Ίσως θα την θυμούνται λίγες ώρες τα δέντρα και οι θάμνοι του τοπίου. www.ndimou.gr/articledisplay.asp?time_id=389&cat_id=1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάρ 2011, 08:22:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

action_peugeot έγραψε:
Ούτε το ψυγείο είναι τρύπιο ούτε οι σωλήνες
Επειδή η ένωση όπως σωστά είπατε γίνεται με μια βίδα αντί για τρεις πετσικάρουν τα πλαστικά και μετά αρχίζει να χάνει
Εμείς αλλάζουμε ψυγείο και σωλήνες φυσικά βιδώνουμε τρεις βίδες και όλα οκ
Όσο για τα εργατικά φανταστείτε ότι θα πρέπει να βγει το ταμπλό για να κάνεις αυτή τη δουλειά χωρίς να ραΐσεις το ταμπλό

Αυτό με την βίδα και το πλαστικό δεν το έχω καταλάβει. Το ψυγείο δεν συνδέεται με τις σωλήνες απ'ευθείας όπως είναι το ψυγείο της μηχανής? Δηλαδή αν βγάλω αυτή τη μία βίδα και το πλαστικό, θα φύγει το υγρό? Όποιος ξέρει ας δώσει μια περιγραφή πως είναι αυτό το ψυγείο, μήπως και γλιτώσω την αλλαγή που έλεγα να κάνω σε 1000km που θα πάω για service.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
torture (alex)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.4 8v

Ένταξη: 28 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάρ 2011, 13:06:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια πως εχουμε προσβαση στο σημειο που λετε για να δω τι βιδες ειναι και να τις τοποθετησω; Απο το πανελ μεσα στην καμπινα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1079s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on