PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Ενισχυσεις θολων
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Φεβ 2011, 15:17:29    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Ενισχυσεις θολων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη γενικοτερα οι καροτσες των 106/Saxo "κουραστηκαν" και επειδη οι περισσοτεροι απο εμας φορανε ηδη σκληρες αναρτησεις,για να αποφυγετε το σκισιμο των θολων μπορειτε να καταφυγετε στην παρακατω λυση η οποια ουσιαστικα ειναι αντιγραφη ενος τμηματος ενισχυσεων που δινει στα χρωμομολυβδενια cage της η Sparco αλλα και η OMP.

Το κοστολογιο των υλικων ειναι αστειο(πανω-κατω 50-60Ε) και μαζι με την τοποθετηση μια λογικη τιμη ειναι περιπου στα 100Ε(εν ετη 2011).

Οι παρακατω φωτο δειχνουν συγκεκριμενα τι κολλαει που και πως.




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Φεβ 2011, 17:51:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

well done mate...
στελιο μια παρατηρηση μονο
μπορεις να βγαλεις καποιες πιο κοντινες φωτο στο σημειο εδρασης στο κατω μερος εκει που ειναι ψαλδι...\κατι δε μου κολλαει ετσι οπως το βλεπω.
το σωστο θα ηταν να μπορει να φτιαχτει ενα πλακακι και με 2 πλευρικα νευρα να πατησει πανω εκει η μπαρα ωστε σε ενα πολυ γερο μπαμ ειδικα χωμα να κατανεμηθει πιο ομοιομορφα η δυναμη της κρουσης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Φεβ 2011, 18:47:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν χρειαζεται ρε μιας και ηδη γινεται αρκετα ακαμπτο.
Μην κοιτας που στο ΑΧ δεν εχει τις εσωτερικες ενισχυσεις απο τα 16v ΜΚ2.
Ακομα και εκεινες ειναι περιττες,ασχετα αν ειναι καλο να υπαρχουν.
Και εγω παντως θα ηθελα να τις βαλω μιας και αυτο που σκεφτεσαι να κανεις απο την επανω πλευρα εσυ,το κανουν απο την κατω αυτες χωρις ομως να χρειαζεται να κολληθουν.

Κοντινες φωτο μπορω να βγαλω την Δευτερα που θα παω για να συνεχισω τα υπολοιπα,απλα δεν νομιζω οτι θα φανει κατι παραπανω εκτος και αν θες φωτογραφιες απο το πλαι του Π ή απο την κατω πλευρα.
Γενικα το γαζι ειναι δυσκολο να γινει γυρω-γυρω μιας και η λαμαρινα "αγκαλλιαζει" τον σωληνα μην αφηνωντας περιθωρια για την τσιμπιδα να περασει για να κολλησεις και εκει... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 01:39:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θελω φωτο το σημειο που παταει η μπαρα κατω καθαρο .
απο οσο καταλαβα πας και τη πατας απλα πανω κολλωντας τη γυρω γυρω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 09:25:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:

απο οσο καταλαβα πας και τη πατας απλα πανω κολλωντας τη γυρω γυρω.

Ναι,αυτο ακριβως γινεται... Neutral
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
chiefjian (Ηλίας)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Smart CDI

Ένταξη: 04 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 220
Τόπος: Aσπρα Σπιτια Βοιωτιας-Χανια Κρητης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 13:41:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν ο κινητηρας ειναι πανω στο αυτοκινητο εννοειται οτι δεν γινεται να φτιαχθει κατι τετοιο ετσι??


It's not the ride...it's the rider!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 14:20:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέλιο, αυτό είναι το βαμμένο λευκό με τη μεγάλη σκούπα που είχα δει τότε?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 14:37:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δε θα μπορουσαμε να βαλουμε δυο νευρα πλαι να πατανε σε μια πλακα με τη ραβδο μαζι οποτε να ειναι πιο κατανεμημενες οι δυναμεις?\κατι σα και αυτο?
http://i348.photobucket.com/albums/q336/pskarm2/206/Untitled.jpg
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 14:46:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Δεν χρειαζεται ρε μιας και ηδη γινεται αρκετα ακαμπτο.
Μην κοιτας που στο ΑΧ δεν εχει τις εσωτερικες ενισχυσεις απο τα 16v ΜΚ2.
Ακομα και εκεινες ειναι περιττες,ασχετα αν ειναι καλο να υπαρχουν.


Δηλαδή Στέλιο αυτό θα ωφελούσε να γίνει και σε ΜΚ2; Ρωτάω λαμβάνοντας υπόψη μέτριας σκληρότητας ανάρτηση, στην οποία σκέφτομαι να βάλω στο μέλλον. Π.χ. κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230566439392

με http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260711534389

ή με κάτι 'ήπιο' από Bilstein (για αμορτισέρ λέω, ελατήρια σίγουρα τα Eibach) - δεν έχω αποφασίσει ακόμα Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 19:54:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chiefjian έγραψε:
Αν ο κινητηρας ειναι πανω στο αυτοκινητο εννοειται οτι δεν γινεται να φτιαχθει κατι τετοιο ετσι??

Το ειπα στην αρχη ρε,δεν εχει καμια σχεση καθως στα σημεια που κολλας και περναει η σωληνα,δεν επηρρεαζει καθολου το αν ειναι πανω το μοτερ ή οχι,οποτε μην σας πει κανενας καμια μλκια οτι αν δεν κατεβει το μοτερ,δεν γινεται. Wink

RoadRunner122 έγραψε:
Στέλιο, αυτό είναι το βαμμένο λευκό με τη μεγάλη σκούπα που είχα δει τότε?

Οχι.
Ειναι το ΑΧ μου με τις μπουκαλες του ασπρου. Laughing

nfx1587 έγραψε:

Δηλαδή Στέλιο αυτό θα ωφελούσε να γίνει και σε ΜΚ2; Ρωτάω λαμβάνοντας υπόψη μέτριας σκληρότητας ανάρτηση, στην οποία σκέφτομαι να βάλω στο μέλλον. Π.χ. κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230566439392

με http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260711534389

ή με κάτι 'ήπιο' από Bilstein (για αμορτισέρ λέω, ελατήρια σίγουρα τα Eibach) - δεν έχω αποφασίσει ακόμα Confused

Γενικα ωφελει σε ολα τα 106/Saxo/AX που φορανε αναρτηση μιας και ακομα και σε περιπτωσεις με μαμα αναρτηση,οι ραφες σταδιακα χαλαρωνουν και ανοιγουν.
Δεν ειναι μονον θεμα aftermarket αναρτησης και σκληροτητας αυτης,ειναι θεμα δομης του σασι απο το εργοστασιο.

volvos έγραψε:
δε θα μπορουσαμε να βαλουμε δυο νευρα πλαι να πατανε σε μια πλακα με τη ραβδο μαζι οποτε να ειναι πιο κατανεμημενες οι δυναμεις?\κατι σα και αυτο?
http://i348.photobucket.com/albums/q336/pskarm2/206/Untitled.jpg

Οχι γιατι ο χωρος που μενει ειναι πολυ περιορισμενος.
Η σωληνα "χωνευεται" μεσα στο καθετο Π που ενωνει την βαση του ψαλιδιου με το ραμφος οποτε το πλακακι δεν γινεται να χωρεσει,οχι τουλαχιστον με τις διαστασεις που εχεις σχεδιασει.
Μπορει να γινει πλακακι μονον προς την πλευρα του μοτερ και να κολλησει η σωληνα στην ακρη του αλλα δεν εχει νοημα μιας και οπως σου ειπα βαζεις τις ενισχυσεις των ψαλιδιων απο την κατω πλευρα που ειναι βιδωτες και σε ακαμψια ειναι ιδιο. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 20:51:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με έβαλες σε ιδέες τώρα!!!
Το αμάξι δεν έχει που δεν έχει μοτέρ και θα πάει που θα πάει για να ράψιμο για το Π που δεν έχει αύριο.
Ερώτηση δεν θα ήταν καλύτερο να ραφτεί κάθετα σε όλο το θόλο θέλω να πω με πλάγιες λάμες πάνω στη σωλήνα και στο θόλο?



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:09:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν υπαρχει λογος ρε να ραφτει...
Με τον σωληνα και την χλαπα αποδεδειγμενα αντεχει οποτε γιατι να ταλαιπωρησεις την καροτσα με επιπλεον θερμοκρασιες,καψιμο και γενικοτερα να αυξησεις τις πιθανοτητες να σπασει σε καποια σημεια χωρις να υπαρχει λογος; Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:23:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χμμμ....
Έχεις δίκιο με τις θερμοκρασίες και το σπάσιμο δεν το είχα σκεφτεί.Το Π (την βάση της κουκουνάρας) είδα το έχετε κολλήσει μόνο στις παλιές πόντες έτσι?



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:32:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι μιας και τι να το κανεις το παραπανω κολλημα; Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
glf (Νίκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106 16v rallye

Ένταξη: 01 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 1323
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:43:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έτσι, για την κουβέντα, να πω ότι και γω έχω αυτή την ενίσχυση


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
teo106 16v 2001 (θεοφιλος)
Μέλος
Μέλος


peugeot 106 1600 16v 2001

Ένταξη: 15 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: κερκυρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Φεβ 2011, 19:21:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια....μια ερωτηση θελω να κανω...αυτο το λεγομενο Π ( βάση της κουκουνάρας),υπαρχει σαν ανταλλακτικο στην αντιπροσωπια (κωδικος ? )? πού αλλου θα μπορουσα να το βρω?ή αναγκαστικα θα πρεπει να το ξηλωσω απο καποιο τρακαρισμενο?......φιλε pughell ωραια δουλεια,μαλλον στο μελλον με βλεπω να το κανω και στο δικο μου Smile


στριβω με γαλλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούν 2011, 15:30:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελιο,που ειναι οι φωτο; Sad

edit
Ακυρο,ξαφνικα τις εμφανισε Shocked


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
France_8v (Άγγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούν 2011, 16:19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάντως δε μπορώ να τις δω.Και με επείγει το θέμα, ευτυχώς και το ανέφερες Στέλιο!Ο geo106xs που το έχει δει με καταλαβαίνει πιστεύω Rolling eyes


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούν 2011, 16:46:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

France_8v έγραψε:
Εγώ πάντως δε μπορώ να τις δω.Και με επείγει το θέμα, ευτυχώς και το ανέφερες Στέλιο!Ο geo106xs που το έχει δει με καταλαβαίνει πιστεύω Rolling eyes

Το σκεφτεσαι να το κανεις; Εγω ειμαι ηδη ψημενος! Razz


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
France_8v (Άγγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούν 2011, 17:09:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θυμάσαι ρε πως είναι οι θόλοι μου με τα 5,5άρια?Εσύ μου το είχες δείξει αν θυμάμαι καλά Rolling eyes


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1347s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on