PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ WEITEC ΣΕ 207 RALLYE
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Δεκ 2010, 18:30:29    Θέμα δημοσίευσης: 207 - ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ WEITEC ΣΕ 207 RALLYE Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος. εχω ενα 207 rallye και του εβαλα την αναρτηση weitec την ρυθμιζομενη καθ' υψος. ολα καλα η αναρτηση τα σπαει το αμαξι ειναι αλλου απο κρατημα. σε αυτον τον τομεα ειμαι ευχαριστιμενος. το προβλημα μου ειναι οτι κανει εναν ενοχλητικο θορυβο που ακουγεται απο πισω. εχουμε ψαξει τα παντα και δεν εχουμε βγαλει ακρη. εχω αλλαξει και τα πισω με καινουρια αλλα παλι τα ιδια. υποψιαζομαι οτι αυτο που φταιει ειναι οτι το αμαξι ειναι σχετικα σκληρο. το εχω περιπου 4,5 ποντους χαμηλωμενο. εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefan307 (stefanos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


307 1.6 2007

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 89

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιαν 2011, 17:58:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνπολιτη αν και δεν εχουμε το ιδιο αμαξι εχω και εγω την αναρτηση που λες και ειμαι χαμηλωμενος 6 ποντους μπρος πισω,ακουω θορυβο μονο οταν στο δρομο εχει καναλι καθετο η οταν εχω καποιο ατομο στο πισω καθισμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιαν 2011, 14:06:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σου φιλε. εμενα με την παραμικρη ανωμαλια που εχει ο δρομος ακουγεται και μου σπαει τα νευρα. εσενα ειναι ρυθμιζομενη και σε σκληλοτητα; εγω εχω αλλαξει πισω αμορτισερ εβαλα koni ρυθμιζομενα σε σκληροτητα με τα ελατηρια απο την weitec την αναρτηση τα βαλαμε τερμα μαλακο εστρωσε λιγο ο θορυβος μαλακωσε αρκετα κιολας αλλα μεσα σε ενα μηνα αρχισε παλι ακουγεται απο αριστερα πισω αυτην την φορα γιατι με τα προηγουμενα ακουγοταν απο δεξια. εχω απελπιστει δεν ξερω τι αλλο να κανω. μου φαινεται θα βαλω τα μανισια πισω να τελειωσει η υποθεση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιαν 2011, 18:29:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
1. κοιτα την κλειδαρια πορτ παγκαζ
2. τα ρυθμιστικο πισω παταει πανω στο μαμα λαστιχακι?η σκετο στο πλαισιο?
3. εχεις αλλαξει εξατμιση?


1. ασχετο με αναρτηση
2. πιο ρυθμιστικο ρε?
3. αυτο κανει συντονισμους ενδεχομενως, αλλα δεν εχει καπου χτυπησει και να κανει γκαπ/γκουπ. πρεπει να ειναι τελειως λαθος η τοποθετηση γιο να συμβει κατι τετοιο.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
stefan307 (stefanos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


307 1.6 2007

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 89

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιαν 2011, 19:45:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα!!Ειναι ρυθμιζομενη μονο σε υψος. Να ρωτησω κατι το παξιμαδι που ρυθμιζει το υψος του ελατηριου σε πια μερια το εχεις? Η σωστη παντος ειναι απο την μερια του σασι του αυτοκινητου. Αν το εχεις απο κατω τοτε αλλαξε το θεση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιαν 2011, 22:54:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για το ενδιαφερον. 1ον απο την κλειδαρια δεν ειναι το κανει και με ανοιχτη την πορτα. 2ον το παξιμαδι που ρυθμιζει παταει στο πλαισιο αλλα το εχω κολημενο. 3ον εχω αλλαξει εξατμιση αλλα δεν ειναι απο εκει και τελος στον φιλο stefan307 το εχω απο κατω αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο. μπορει να παιζει ρολο και το αυτοκινητο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
307__:)(dimitris) 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


peugeot 307 1.6 black

Ένταξη: 07 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 318
Τόπος: agrinio

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Ιαν 2011, 14:30:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα πισω ελατηρια στις σπειρες που βρισκουν μεταξυ τους εχετε βαλει λαστιχο?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Ιαν 2011, 12:04:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχουμε βαλει φιλε ναι. εχω την εντυπωση οτι τον βγαζει τον θορυβο μεσα απο τον θολο. εχω λυσει και την ταπετσαρια απο μεσα αλλα δεν φαινεται κατι. ακουγεται απο το πανω μερος του αμορτισερ. σκεφτικα να βαλω καποιο μονοτικο μεσα στην ταπετσαρια μηπως μειωθει ο θορυβος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Ιαν 2011, 18:32:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εαν εχεις αποκλισει τα αμορτισερ δλδ να κανουν εσωτερικο θορυβο , Το μονο που μπορει να κανει θορυβο ειναι τα silentblock στις αρθρωσεις , ο ημιακαμπτος ποσα εχει ολα και ολα δυο νομιζω..... κοιτα αυτα και με τη προυποθεση οτι τα ελατηρια πατανε σε λαστιχα και οχι σε σιδερο....
δε μπορει να κανει αλλου θορυβο η πισω αναρτηση του 207 ειναι εξαιρετικα απλη....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:11:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα εχω αποκλισει τα αμορτισερ γιατι εχω αλλαξει τρια ζευγαρια. Δεν μπορει να ακουγονται ολα. Μπορεις λιγο να μου εξηγησεις τι ειναι τα silentblock γιατι δεν γνωριζω; Τα ελατηρια πανω πατανε σε λαατιχο και κατω εχει το παξιμαδι που ρυθμιζει , το οποιο ειναι κολλημενο κατω. το κολλησαμε σε περιπτωση που ακουγοταν αυτο αλλα τιποτα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:15:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βγαλε μια φωτο το ελατηριο
πανω και κατω


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορειτε να με βοηθησετε πως να βαλω φωτο γιατι δεν ξερω ειμαι καινουριος;[/img]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:25:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

photobucket.com Wink
ή imageshack.com
και ποσταρεις εδω το λινκ της φωτογραφιας Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:27:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω. Θα το κανω τωρα και θα την ανεβασω σε λιγο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:50:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειναι πανω, κατω και ολοκληρο το ελατηριο. Δεν νομιζω να ειναι τα ελατηρια. Οπως βλεπεις τα εχουμε μονοσει παντου. Τα
silentblock μπορει να μου πει καποιος που ειναι για να τα δω και αυτα;
A! ξεχασα να πω οτι καποια στιγμη που ειχα βαλει τα μαμισια τα αμορτισερ με αυτα τα ελατηρια δεν ακουγοταν τιποτα. Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχουν σπασει τα νευρα μου.

http://img573.imageshack.us/i/1001591s.jpg/
http://img62.imageshack.us/i/1001590y.jpg/
http://img109.imageshack.us/i/1001589o.jpg/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 15:08:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτα τα πρασινα ειναι που πιανει ο αξονας στο σασι ... το αλλο το μαραφετι που δειχνει η εικονα δε ξερω τι ειναι....απλα αυτη βρηκα... δες μηπως δεν εχουν κατσει καλα η κατι τετοιο....

http://forum.autoworld.com.my/index.php?s=9de446fbc1629468d954b6caf07887d4&act=attach&type=post&id=3435
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ydroxoos (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) XT PREMIUM (2003)

Ένταξη: 25 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 48
Τόπος: αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 21:52:36    Θέμα δημοσίευσης: ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ WEITEC ΣΕ 207 RALLYE Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελπιζω η συμβουλή μου να δωσει λυση στο προβλημα σου. Αν και δεν εχουμε το ιδιο αυτοκινητο, αντιμετωπισα κι εγω παρομοιο προβλημα θορυβου πισω (γκαπ) οταν αλλαξα αναρτηση. Και τωρα αρχιζει η περιγραφη: το καλαμι του αμορτισερ περναει μεσα από ενα μαυρο πλαστικο, σαν σωλήνας είναι (κρουστικο λεγεται αν δεν κανω λαθος) το οποίο από κατασκευής του είναι καλα στερεωμενο ή κολλημενο στη βαση του αμορτισερ. Στις περισσοτερες περιπτωσεις οταν γινεται αλλαγη αμορτισερ, ο καθε τεχνικος απλα το σπρωχνει προς τη βαση με αποτελεσμα κατα το βυθισμα της αναρτησης να χτυπαει με δυναμη στη βαση και....ΓΚΑΠ. Δοκιμασε να το τραβηξεις προς τα κατω και να το περιστρεψεις με το χερι σου. Αν ειναι στην κατασταση που σου περιγραφω, η λυση ειναι η εξης μια: ΚΟΛΛΑ ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:29:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα τοπ μαουντ ειναι οι λαστιχενιες/ μεταλλικές βάσεις πάνω στις οποίες βιδωνοντατι στο πάω μερος τους τα αμορτισερ και μετα τα τοπ μαουντ βιδωνουν πάνω στο σασι

ισως εκει κατι δεν παταει σωστα

υπαρχει περιπτωση (το χω δει δηλαδή) το παξιμαδι που κραταει το αμορτισερ πάνω στο τοπ μαουντ να "τερματιζει" πριν σφιξει κλα το αμορτισερ πάνω στο τοπ οποτε και χρειαστηκε να μπει μια εξτρα ροδελα

επισης το πιατελο του ελατηριου (= το σπειρωμα και το παξιμαδι ) το εχετε τοποθετησει πάνω στο ακρο μαζί με το μαμα ελαστικο δαχτυλίδι ή το δαχτυλίδι το αφαιρεσατε (αν και λογικα αν ηταν από εκει θα το εκανε και με τα μαμα αμορτισερ)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Ιαν 2011, 10:47:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε mathanas δεν νομιζω να εννοεις τις βασεις του ελατηριου γιατι και αυτες πρασινες ειναι στην φωτο. Εννοεις τα αλλα που πιανουν στο σασι. Και για τα top mount που λεει ο mem sound και εγω για εκει υποψιαζομαι αλλα ο μαστορας που την εβαλε λεει αποκλειεται να ειναι απο εκει ο θορυβος. Θα κοιταξω και το (κρουστικο) που ειπε και ο ydroxoos μηπως ειναι απο εκει και θα σας πω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Ιαν 2011, 17:12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερες και απο εμενα...επειτα απο χτεσινη καλη βολτα και επειτα απο το τοσο ψαξιμο που εχς ριξει τις τελευταιες εβδομαδες για να βρω και εγω τι χτυπαει τελικα εκει πισω..κατεληξα στο topic του φιλου μας!!!
φιλε εγω φοραω kw variant 1,η weitec που φορας εσυ ειναι θυγατρικη της kw.. ενα πραγμα θα σου πω το αυτοκινητο καταχτυπαει πισω και εχω ψαξει τα παντα!!!οπως εσυ..
επειτα απο καλη βολτα εχτες το αυτοκινητο θα μπει συνεργειο και λυσιμο απο την αρχη τα πισω αμορτισερ διοτι υπαρχει προβλημα-το εξακριβωσαμε με ειδικους!!εχω ξενερωσει διοτι εχω κανει περιπου 12.000 χλμ με την kw και τωρα μαλλον παιζει προβλημα με τα πισω!!!
νεοτερα με τα πισω αμορτισερ τελος εβδομαδας!!!
θα aκολουθησουν και fwtos!!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2108s (PHP: 57% - SQL: 43%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on