PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ανταλλακτικό (γωνία) για Simota ή ... τίποτα;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Αύγ 2010, 21:49:06    Θέμα δημοσίευσης: Ανταλλακτικό (γωνία) για Simota ή ... τίποτα; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Guys

Σήμερα άνοιξα το καπό για κάτι άλλες δουλειές και διαπίστωσα έντρομος ότι έχει σπάσει η γωνία για τις αναθυμιάσεις που δίνεται μαζί με το κίτ της Simota:

PTS-153: http://tinyurl.com/y7au2a3

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να καλύψω πρόχειρα τις 2 'τρύπες':



Η πρώτη μου σκέψη ήταν να βρω την γωνία και αυτή τη φορά να την βάλω σωστά, ώστε να μην πιέζεται και σπάσει πάλι (δεν κούμπωνε σωστά, αλλά λέω - δεν βαριέσαι... Crying or Very sad )

Μιλάω για αυτή την γωνία:



ή σε άλλη φωτό...



Ξέρει κανένας που μπορώ να την βρώ; Την έχει κανένας (πχ από σπασμένη σκούπα);

Η 2η μου σκέψη ήταν "την θέλω πραγματικά;". Εξυπηρετεί κάποιο σκοπό (πέραν του οικολογικού) το να πηγαίνουν οι αναθυμιάσεις στην εισαγωγή; Αν είναι μόνο αυτός ο λόγος, τότε θα το βγάλω τελείως. Αλλά σ αυτή την περίπτωση τι βάζω στην έξοδο των αναθυμιάσεων; Γιατί το να το σφραγίσω δεν μου ακούγεται και τόσο καλή ιδέα Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Αύγ 2010, 22:24:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υπαρχει κ το φιλτρακι αναθυμιασεων,αλλα γνωμη μου,βρες μια γωνια κ ξαναβαλτην στην σκουπα,ετσι ωστε να "λαδωνει" κ τη πεταλουδα Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Αύγ 2010, 17:41:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην ξεταπωσε ΑΜΕΣΑ τις αναθυμιασεις στην κεφαλη,πριν κανεις καμια ζημια... Confused

Μετα εχεις διαφορες λυσεις,δεν ειναι ομως κατι σημαντικο και να αφησεις το σωληνακι ετσι.Απλα ταπωσε την τρυπα στην σκουπα.
Η πεταλουδα παντως δεν χρειαζεται τις αναθυμιασεις,κακο κανουν,οχι καλο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 18:30:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanx ρε συ Στέλιο

Δεν ξέρω πόσο καλά φάνηκε στη φωτό μου αλλά δεν έχω ακριβώς 'βουλώσει' την έξοδο των αναθυμιάσεων. Είναι πολύ λεπτό το πανάκι που έχω βάλει (από παλιό βαμβακερό σώβρακο Embarassed )

Εν τω μεταξύ, έχασα και τα 2 αυτά πραγματάκια που έχω στην φωτό, επάνω στη μπαταρία. Δηλαδή και την σπασμένη γωνία αλλά και την τσιμούχα που το κρατάει πάνω στη σκούπα. Εφιάλτης δηλαδή.

Σχετικά με το αν χρειάζονται ή όχι οι αναθυμιάσεις, ακούω πολύ διχασμένο τον κόσμο περί αυτού. Εγώ θα προτιμούσα να μην το συνδέσω, με κύρια προυπόθεση βέβαια, ότι δεν θα γίνει κάποια ζημιά μακροπρόθεσμα. Κάποιος να πει το ότι χρειάζεται (με επιχειρήματα);

Οπότε, αν όντως δεν χρειάζεται, να σφραγίσω κάπως την τρύπα στη σκούπα, και να βάλω ένα φιλτράκι στις αναθυμιάσεις (το οποίο να υποθέσω θέλει πιο συχνό καθάρισμα από την σκούπα, αλλά τουλάχιστον θα γίνεται τσακ-μπαμ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 18:41:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι αναθυμιασεις ειναι η "εκπνοη" του μοτερ.Αν δεν μπορει να βγαλει ελευθερα αυτα τα καταλοιπα,το "εσκασες".
Οποτε ασε μια σιτα τυλιγμενη γυρω-γυρω και το πολυ-πολυ να σου λερωνει αμα σταξει.Αρκει να μπορουν να διαφευγουν ευκολα.

Σχετικα με την σκουπα,ταπωσε την τρυπα.
Ο λογος που οι αναθυμιασεις πανε πισω στην εισαγωγη,ειναι για να καιγονται μιας και ειναι εντονα ρυπογονες,οχι για καποιον αλλο σκοπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 18:48:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλεια

Θα πάω λοιπόν να πάρω ένα φιλτράκι (10ε το πολύ έχω δει ότι κάνουν)

Επειδή δεν θέλω να σφραγίσω την τρύπα στην σκούπα μόνιμα, μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο από το πανί που έχω στη φωτό τώρα και να το πιάσω με 2 σφικτήρες ώστε να μην δείχνει και άσχημο. Καμία ιδέα σχετικά με το τι υλικό να χρησιμοποιήσω; Κάτι που να αντέχει στην θερμοκρασία. Βράζει η μεταλλική σωλήνα μετά από βόλτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 19:02:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην σκουπα θα βαλεις αλουμινοταινια.Κολλαει αψογα και δεν παθαινει τιποτα.

Στην κεφαλη αν βαλεις φιλτρακι,φροντιζε να το καθαριζεις συχνα.Αν στουμπωσει,το ιδιο αποτελεσμα με το να εβαζες πανι θα εχει... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 19:57:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα τα κάνω και τα 2 ακριβώς έτσι. Αύριο θα χει ψάξιμο. Τα μισά+ μαγαζιά είναι κλειστά. Που βρίσκει κανείς αλουμινοταινία;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 21:51:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα σιδηρικα θα βρεις ευκολα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 22:15:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι άσχετο - το φίλτρο καμπίνας για το 106 είναι μιας χρήσης ή το βγάζεις/πλένεις/βάζεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 22:17:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πλενεις,απλα ξεραινεται...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nfx1587 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 17 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 149

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Αύγ 2010, 18:44:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά η αλουμινοταινία ήταν το εύκολο. Φιλτράκι δεν βρίσκω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Αύγ 2010, 19:15:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε,καλα,μην σκας...Και ετσι να το αφησεις δεν παθαινει κατι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Αύγ 2010, 23:53:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nfx1587 έγραψε:
Κάτι άσχετο - το φίλτρο καμπίνας για το 106 είναι μιας χρήσης ή το βγάζεις/πλένεις/βάζεις;


Κατά προτίμηση, βάλε ένα κομμάτι φίλτρο για απορρωφητήρες. Κάθε μήνα το πετάς και βάζεις άλλο Wink

Στις αναθυμιάσεις βάλε ένα τούλι μ'ενα tie-wrap να το κρατάει στη θέση του. Ακόμα καλύτερα, όταν έχεις χρόνο κι όταν τα μαγαζιά είναι ανοιχτά, πάρε μιά λαστιχένια σωλήνα ίδιας διαμμέτρου και στείλτην προς τα κάτω. Αυτό για να μη σου λαδώνει το μηχανοστάσιο Wink

Όσο για το "λάδωμα" της πεταλούδας... ρε παιδιά έλεος... το χω ακούσει 500.000φορές αυτό. Η πεταλούδα δεν είναι ούτε γιατρός ούτε ρουλεμάν να χρειάζεται λάδωμα τρις την ώρα! Όταν την καθαρίζεις, ρίχνεις ελάχιστο λαδάκι στα 2 άκρα της και είναι ok μέχρι το επόμενο καθάρισμα. Οπότε το να επιστρέφονται τα λάδια στην εισαγωγή ας το κάνει μόνο κάποιος που έχει τόσο ακραίες οικολογικές ανυσηχίες που φοβάται μη ρυπάνει το περιβάλλον με λίγες αναθυμιάσεις από λαδάκι. Δε βρίσκω άλλο λόγο Confused


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 09:51:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο δικο μου τραβηξα σωληνακι μεχρι κατω απο το σαζμαν και τις διωχνω στο δρομο.....αν το αφησεις ετσι απλα θα λαδωσει το συμπαν εκει που θα "φυσαει" η τρυπα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 10:30:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδια μια ερωτηση...
και εδω και στο τοπικ με εισαγωγη κτλ
διαβαζω για αναθυμιασεις συνεχεια,
αλλα ξερουμε τι ειναι ακριβως? πως δημιουργουνται απο "που" προερχονται?
ποιος ειναι ο σκοπος τους?
αν και γιατι σε καποια μοτερ "πρεπει" και σε καποια αλλα δεν πρεπει να τις χρησιμοποιουμε στην εισαγωγη?
(σχεδον) ολα τα ποστ μου θυμιζουν κουβεντες μηχανικων
που μιλανε απλα για να καταναλωνουν οξυγονο...

Σορρυ για τον τροπο που μιλαω...
(φηλικα παντα και χωρις διαθεση να την "πω" σε κανεναν)
αλλα επικρατει μια συγχιση που παιρνει μπαλα και αυτους που δεν γνωριζουν...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 12:50:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι φιλε....οι αναθυμιασεις του λαδιου υπαρχουν σε ολα τα μοτερ.Εξυπηρετουν στην αποβολη του ατμοποιημενου λαδιου απο τον κινητηρα....Και απο το εργοστασιο επιστρεφουν στην εισαγωγη με σκοπο την λιπανση της πεταλουδας (αν και το μονο που κανουν ειναι να λιγδωνουν και να κανει πετσα η σκονη παω της) και επισης γιατι δεν επιτρεπεται για οικολογικους λογους να ειναι στον αερα η αποβολη....

Η ουσια ειναι μια.....θελουμε να βγαινουν απο μεσα ελευθερα.....αν δεν βγουν σε ζορισμα παμε για μπουμ και αυτο γιατι ο κινητηρας ειναι σαν χυτρα ταχυτητας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
soulos6 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 1.6T

Ένταξη: 03 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 75
Τόπος: GR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Αύγ 2010, 00:42:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άργησα να δω το ποστ σου και πιθανότατα να βρήκες λύση.
Από ότι είδα στην 2η φωτό, δεν ξέρω τι διάμετρο έχει το εύκαμπτο σωληνάκι των αναθυμιάσεων και η υποδοχή στον αλουμινενιο σωλήνα της σκούπας, αλλά σκέφτηκες/δοκίμασες χάλκινη γωνιά που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί?

15mm διάμετρος υπάρχει σίγουρα, είναι η πιο κοινή διάμετρος και ίσως να σου κάνει.
Αν έχεις όρεξη για περισσότερο ψάξιμο βρίσκεις και άλλη διάμετρο για καλύτερη εφαρμογή.


Μην τρέχεις!!!!!Ζαλίζομαι!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,129s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on