PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καθαρισμος Ζαντας

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Αύγ 2010, 17:46:02    Θέμα δημοσίευσης: Καθαρισμος Ζαντας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σε ολους τους εναπομειναντες στην Αθηνα! Ρε παιδια εχω δοκιμασει 2 καλα υποτιθεται καθαριστικα ζαντων που κυκλοφορουν στο εμποριο αλλα τζιφος. Μενουν πανω κατι μικρες θαμπαδες κατι σαν κολλες σε μερικες γωνιες η πουδρα δεν φευγει με τιποτα!
Να δοκιμασω σουαζ η θα τις παρω στο χερι?


φωτογραφία (1)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Αύγ 2010, 17:56:03    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμος Ζαντας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasvti έγραψε:
Καλησπερα σε ολους τους εναπομειναντες στην Αθηνα! Ρε παιδια εχω δοκιμασει 2 καλα υποτιθεται καθαριστικα ζαντων που κυκλοφορουν στο εμποριο αλλα τζιφος. Μενουν πανω κατι μικρες θαμπαδες κατι σαν κολλες σε μερικες γωνιες η πουδρα δεν φευγει με τιποτα!
Να δοκιμασω σουαζ η θα τις παρω στο χερι?


Αν και Αθηναίος, Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα Wink

Εγώ που έχω άσπρες χρησιμοποιώ το καθαριστικό της Gunk (Λαμπριανίδης). Το όλο κόλπο είναι να τις ψεκάσεις ενώ είναι στεγνές (αν είναι βρεγμένες δεν κάνεις δουλειά). Μετά τις καθαρίζω με ένα μαραφέτι σαν ηλεκτρική οδοντόβουρτσα που είχε κάποτε το Lidl. Γίνονται λαμπίκο! Μήπως αυτά που δε βγαίνουν είναι κόλλες από παλιά βαρίδια? Δοκίμασε με βενζίνη καθαρισμού.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Αύγ 2010, 21:20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Αθηνα ομως ειναι χειροτερα απο οπουδηποτε..οποτε εμας λυπαμαι. Οχι δεν ειναι κολλες απο βαριδια ειναι στην εξωτερικη μερια της ζαντας, μηπως κανενα πλυντηριας δεν ξεβγαλε τα χημικα καθαριστηκα απο πανω, τι να πω. Το εχω δοκιμασει και στεγνο δεν γινεται τιποτα. Καποιος μου ειπε να δοκιμασω με αυτα που καθαριζουμε τα αλατα στα νικελα. Καποιος παλι σουαζ.
Δεν θελω να αγορασω παλι κατι και να μην εχει αποτελεσμα aka τζαμπα λεφτα..


φωτογραφία (1)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Αύγ 2010, 22:13:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και τα 2 που αναφέρεις θα σου διαβρώσουν το βερνίκι aka χ3σ3 ψηλά κι αγνάντευε! Laughing


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostasvti (kost@s)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 25 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 316
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Αύγ 2010, 10:04:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες για το προιον απο που μπορω να το προμηθευτω στην αθηνα?


φωτογραφία (1)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Αύγ 2010, 12:49:16    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμος Ζαντας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasvti έγραψε:
Καλησπερα σε ολους τους εναπομειναντες στην Αθηνα! Ρε παιδια εχω δοκιμασει 2 καλα υποτιθεται καθαριστικα ζαντων που κυκλοφορουν στο εμποριο αλλα τζιφος. Μενουν πανω κατι μικρες θαμπαδες κατι σαν κολλες σε μερικες γωνιες η πουδρα δεν φευγει με τιποτα!
Να δοκιμασω σουαζ η θα τις παρω στο χερι?


τα καθαριστικα ζαντων που κυκλοφορουν συνηθως "λεκιαζουν" τις ζαντες αν μεινουν πανω απο 1-2 λεπτα χωρις να τα ξεπλυνεις.
το λενε και στις οδηγιες αλλα δεν τις διαβαζει κανενας.

μολις το ψεκασεις στη ζαντα μετα απο 1 λεπτο θελει τριψιμο(μαλακο σφουγκαρι) και ξεβγαλμα

ολα αυτα τα καθαριστικα (τα συνηθισμενα της σειρας-οχι τιποτα ειδικοι αφροι πανακριβοι ετσι Wink ειναι για να διασπασουν τη σκληρη βρωμια και να βοηθησουν στο καθαρισμα και οχι για να απομακρυνουν ολη τη βρωμια απο μονοι τους γιαυτο και θελει ενα τριψιματακι (πλυσιματακι) με μαλακο σφουγκαρι και μετα ξεβγαλμα


Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΣΟΥ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥΛΑΧ. (ΑΠΛΗ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ (ΧΩΜΑ/ΤΑΚΑΚΙΛΑ/ΛΑΔΙΑ/Κ.Λ.Π) ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Αύγ 2010, 17:16:16    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμος Ζαντας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
kostasvti έγραψε:
Καλησπερα σε ολους τους εναπομειναντες στην Αθηνα! Ρε παιδια εχω δοκιμασει 2 καλα υποτιθεται καθαριστικα ζαντων που κυκλοφορουν στο εμποριο αλλα τζιφος. Μενουν πανω κατι μικρες θαμπαδες κατι σαν κολλες σε μερικες γωνιες η πουδρα δεν φευγει με τιποτα!
Να δοκιμασω σουαζ η θα τις παρω στο χερι?


τα καθαριστικα ζαντων που κυκλοφορουν συνηθως "λεκιαζουν" τις ζαντες αν μεινουν πανω απο 1-2 λεπτα χωρις να τα ξεπλυνεις.
το λενε και στις οδηγιες αλλα δεν τις διαβαζει κανενας.

μολις το ψεκασεις στη ζαντα μετα απο 1 λεπτο θελει τριψιμο(μαλακο σφουγκαρι) και ξεβγαλμα

ολα αυτα τα καθαριστικα (τα συνηθισμενα της σειρας-οχι τιποτα ειδικοι αφροι πανακριβοι ετσι Wink ειναι για να διασπασουν τη σκληρη βρωμια και να βοηθησουν στο καθαρισμα και οχι για να απομακρυνουν ολη τη βρωμια απο μονοι τους γιαυτο και θελει ενα τριψιματακι (πλυσιματακι) με μαλακο σφουγκαρι και μετα ξεβγαλμα


Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΣΟΥ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥΛΑΧ. (ΑΠΛΗ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ (ΧΩΜΑ/ΤΑΚΑΚΙΛΑ/ΛΑΔΙΑ/Κ.Λ.Π) ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ Wink


Πολύ σωστά.

Πάρε ένα καλό καθαριστικό ζαντών (όπως πχ της turtlewax που έχει και στο πράκτικερ), ψέκασε τη ζάντα, άστο κανά λεπτό πάνω για να μαλακώσουν οι βρωμιές και μετά πέρασμα με βουρτσάκι και πανάκι και στο τέλος πολύ καλό ΞΕΠΛΥΜΑ με νερό.
Είναι πολύ σημαντικό να ξεπλυθεί καλά η ζάντα, ειδάλλως το καθαριστικό με τα χημικά που περιέχει μακροπρόθεσμα θα χαλάσει το σμάλτο της ζάντας.
Επίσης, σουάζ, white spirit κλπ απλά ξέχνα τα. Είναι καταστροφικά για τέτοια χρήση.

Η παραπάνω διαδικασία είναι καλό να γίνεται κάθε 1-2 μήνες, ίσως και περισσότερο. Στο ενδιάμεσο, πλένε τις ζάντες με σφουγγάρι και σαμπουάν αυτοκινήτου ώστε να φεύγουν οι περισσότερες βρωμιές.

Επίσης, μπορείς να κερώσεις τη ζάντα με ανθεκτικό κερί ώστε οι βρωμιές μετά να βγαίνουν πολύ πιο εύκολα. Απλά μετά δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείς ισχυρό καθαριστικό ζαντών, γιατί θα βγάζει και το κερί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mrtclub (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 GT

Ένταξη: 14 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 143
Τόπος: Αθήνα, Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Φεβ 2012, 17:36:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ για το παραπάνω καθαριστικό. Η καθαριότητα της ζάντας θέλει προσοχή και υπομονή. Πάνω από όλα καλό ΞΕΠΛΥΜΑ μετά το πλύσιμο έτσι ώστε να μην μένει τίποτα από τα χημικά πάνω στη ζάντα.



Από Saxo πεζός και από πεζός σε 206!
http://radio-pantofla.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Φεβ 2012, 17:42:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλό είναι το Redfox... Πολύ δυνατό φάρμακο... Δοκίμασε με αραίωση 10 προς 1 για αρχή, μην το αφήσεις πάνω από 2-3 λεπτά πάνω στην ζάντα, μην το αφήσεις να το χτυπήσει ο ήλιος και ζεσταθεί και προσπάθησε να μην πέσει πουθενά αλλού, ειδικά σε πλαστικά... Αν δεν καθαρίσει δοκίμασε και με μικρότερη αρραίωση... μέχρι και 5 προς 1...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Φεβ 2012, 21:55:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αραιωμενο σουαζ χρησιμοποιω στις δικιες μου.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mrtclub (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 GT

Ένταξη: 14 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 143
Τόπος: Αθήνα, Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Φεβ 2012, 03:20:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θέλει προσοχή το Swaz παιδιά.μερικές φορές θολώνει το χρώμα,τουλάχιστον σε βαθος χρήσης.



Από Saxo πεζός και από πεζός σε 206!
http://radio-pantofla.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1281s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on