PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Σφάλμα P2263 - Υπερβολική πίεση τούρμπο
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 12:33:08    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Σφάλμα P2263 - Υπερβολική πίεση τούρμπο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,

Αγόρασα τον Μάρτη ένα Peugeot 207 THP 1.6 150hp με 16,000χμ (ημερομηνία πρώτης άδειας Ιούλιος 2007).Όλα καλά μέχρι τα 19,000χμ ώσπου κάποια στιγμή στην Εθνική το αμάξι έχασε πάρα πολύ δύναμη και άναψε σφάλμα (antipollution faulty).

Στο συνεργείο μου έιπανε ότι βγάζει κωδικό σφάλματος P2263 και ότι η τουρμπίνα ανεβάζει υπερβολική πίεση και γιαυτό το αμάξι μπαίνει σε safe mode.

1η επίσκεψη: Μου σφίγγουν ένα κολάρο στην εισαγωγή αέρα και μου έιπαν οτι πιθανότατα αυτό έφταιγε
2η επίσκεψη: Μου είπαν ότι στείλανε τα δεδομένα από τον κινητήρα στην Γαλλία και η Γαλλία λέει ότι κάποιος έχει επέμβει στο πρόγραμμα του αυτοκινήτου (ο πωλητής του αυτοκινήτου λέει δεν το έχει προγραμματίσει). Η δε αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν μπορούν να κάνουν reset τον εγκέφαλο.
3η επίσκεψη: Μου είπαν ότι θα δοκιμάσουν να δούν την βαλβίδα εκτόνωσης της πίεσης στο τούρμπο αλλα δεν υπάρχει πιθανότητα το σφάλμα να είναι απο εκεί καθώς το αυτοκίνητο θα είχε μονίμως πρόβλημα (το αμάξι βγάζει το σφάλμα και μετά απο μερικά χιλιόμετρα ανοίγει ξανά μόνο του - στην δε εθνική είναι μια συνεχώς εναλλαγή απο σωστή λειτουργία και safe mode). Η δε αντιπροσωπεία μου είπε οτι ο υπεύθυνος ανταλλακτικών λείπει και δεν γνωρίζει άν η βαλβίδα πωλείται ξεχωριστά ή μαζί με το τούρμπο!!

Έχω ένα αυτοκίνητο 3 μήνες και έχω επισκεφτεί το συνεργείο άπειρες φορές και η μόνη απάντηση που λαμβάνω είναι υπεκφυγές. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα η γνωρίζει κάποιος κάποοιο συνεργείο ικανό να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 12:34:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια μικρή διόρθωση, το αυτοκίνητο είναι Ιούλιος 2008 (και όχι 2007 όπως έγραψα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 12:51:01    Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφάλμα P2263 - Υπερβολική πίεση τούρμπο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gordian έγραψε:
Η δε αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν μπορούν να κάνουν reset τον εγκέφαλο.


γιατι Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MAD (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE 1.6T

Ένταξη: 14 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 1102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:26:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτοκινητο ειναι μαμα? Εχεις βαλει καποιο προγραμμα?
Το πηγες στην Laion στην Αθηνα?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:29:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου είπαν δυο αιτίες σε διαφορετικές επισκέψεις:

Στην πρώτη μου είπαν οτι χρειάζεται και κάποια επιπλέον settings που δεν μπορούν να κάνουν

Στην δεύτερη μου είπαν οτι έχει γίνει κάποια στιγμή αναβάθμιση στο λογισμικό και αν κάνουν reset ta updates δεν σβήνονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MAD (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE 1.6T

Ένταξη: 14 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 1102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:31:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες και αυτο --> http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11153


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:31:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτοκίνητο το αγόρασα μεταχειρισμένο με 16,000χμ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης λεει δεν έχει βάλει πρόγραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MAD (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE 1.6T

Ένταξη: 14 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 1102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:35:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gordian έγραψε:
Το αυτοκίνητο το αγόρασα μεταχειρισμένο με 16,000χμ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης λεει δεν έχει βάλει πρόγραμμα.


Ειναι σιγουρο αυτο? Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:54:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να πώ. Οσο σίγουρος είναι ο λόγος του. Μπορεί να είναι πρόβλημα λογισμικού, πως λύνεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gr13 (Chris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 3008 Allure

Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 729
Τόπος: Ναύπακτος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:55:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη καλός ήρθες στον κόσμο των καινούριων πεζό.Σε αρκετούς από εδώ μέσα και σε μένα επίσης έχει βγάλει το συγκεκριμένο σφάλμα.Στο ψάξιμο,είδα ότι είχε ξεσφίξει λίγο το κολάρο στην τουρμπίνα και είχε τραβηχτεί,το έσφιξα και προς το παρόν το αμάξι δεν έχει βγάλει ξανά το ίδιο εδώ και μερικές μέρες.


Family Racing Team :D
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MAD (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE 1.6T

Ένταξη: 14 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 1102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 14:03:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gr13 έγραψε:
Γιάννη καλός ήρθες στον κόσμο των καινούριων πεζό.Σε αρκετούς από εδώ μέσα και σε μένα επίσης έχει βγάλει το συγκεκριμένο σφάλμα.Στο ψάξιμο,είδα ότι είχε ξεσφίξει λίγο το κολάρο στην τουρμπίνα και είχε τραβηχτεί,το έσφιξα και προς το παρόν το αμάξι δεν έχει βγάλει ξανά το ίδιο εδώ και μερικές μέρες.


Ποιο κολαρο?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 14:05:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έχω βαρεθεί να διαβάσω posts me antipollution fault και τα σχετικά για τα 207...δηλαδή έλεος ποια τι σκάτα κάνανε όταν τα φτιάχνανε?χειρότερα και απο ιταλικά καταντήσανε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Gr13 (Chris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 3008 Allure

Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 729
Τόπος: Ναύπακτος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 14:07:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MAD έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Γιάννη καλός ήρθες στον κόσμο των καινούριων πεζό.Σε αρκετούς από εδώ μέσα και σε μένα επίσης έχει βγάλει το συγκεκριμένο σφάλμα.Στο ψάξιμο,είδα ότι είχε ξεσφίξει λίγο το κολάρο στην τουρμπίνα και είχε τραβηχτεί,το έσφιξα και προς το παρόν το αμάξι δεν έχει βγάλει ξανά το ίδιο εδώ και μερικές μέρες.


Ποιο κολαρο?


Το κολάρο που πάει από τον παππά στην τουρμπίνα και την τροφοδοτεί αέρα.


Family Racing Team :D
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 15:01:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pugobios έγραψε:
έχω βαρεθεί να διαβάσω posts me antipollution fault και τα σχετικά για τα 207...δηλαδή έλεος ποια τι σκάτα κάνανε όταν τα φτιάχνανε?χειρότερα και απο ιταλικά καταντήσανε...
Το "antipollution fault" καλύπτει μια μεγάλη γκάμα προβλημάτων. Συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον το αμάξι ανεβάζει πάνω από 1.55bar και επεμβαίνει ο κόφτης πίεσης και βγαίνει αυτό το μύνημα. Άρα μάλλον το αμάξι έχει πρόγραμμα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 15:29:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου πολλες φορες βαζουν προγραμματα και αλλα διαφορα,μετα τα ξεσκιζουνε και μετα τα πουλανε για μαμα.Σου ευχομαι να μην εισαι σ'αυτη την κατηγορια και να ειναι κατι απλο Wink
Παντως η πλειοψηφια με το antipollution απ'οτι εχω δει φορανε προγραμμα και αλλα διαφορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 17:19:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω στην αντιπροσωπεία μου είπανε ότι άνεβάζει στο 1.20 και το αμάξι μπαίνει σε safe mode. Το θέμα είναι πως το φτιάχνουμε.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie (Τασος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1.6 GTI (8/2003)

Ένταξη: 07 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 635
Τόπος: Aθηνα / Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 17:22:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πας και φτιαχνεις προγραμμα Twisted evil

(αν ειναι θεμα προγραμματος)

Παντως η αντιπροσωπια δεν μπορει να περασει το μαμα προγραμμα?


θα μου κλασεις την μιση θεσσαλια σε στρουγκες τιμονιερη της φακης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 17:25:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λένε πως όχι. Που μπορώ να πάω? Δε γνωρίζω, αλλα αν το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ ας μου πει κάποιος μια πρόταση....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 17:33:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SAKIS-LEMANS έγραψε:
Pugobios έγραψε:
έχω βαρεθεί να διαβάσω posts me antipollution fault και τα σχετικά για τα 207...δηλαδή έλεος ποια τι σκάτα κάνανε όταν τα φτιάχνανε?χειρότερα και απο ιταλικά καταντήσανε...
Το "antipollution fault" καλύπτει μια μεγάλη γκάμα προβλημάτων. Συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον το αμάξι ανεβάζει πάνω από 1.55bar και επεμβαίνει ο κόφτης πίεσης και βγαίνει αυτό το μύνημα. Άρα μάλλον το αμάξι έχει πρόγραμμα....


εχει κ αλλους κοφτες μεχρι το 1.55 ενα μαμα ωρε...
αν σηκωνεις παντως πανω απο 0.7 το πολυ...πρεπει να πας σε κανενα προγραμματιστη να δει αν εχει προγραμμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gordian (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Ιούλ 2010, 18:09:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει σωστά η βαλβίδα αποσυμπίεσης?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2361s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on