PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Μακρύτερο γρανάζι 5ης / 44 και 47
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Φεβ 2011, 00:44:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
παντως απο τα 65(περιπου 1500 στροφες) και πανω φορτωνει κανονικα και σε ανηφορα


μην το κανεις αυτο ..του δινεις πολυ φορτιο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Φεβ 2011, 09:18:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To problhma με το κοπανημα λυνεται αν φτιαξετε το κρουζ κοντρολ...
Και γω το ειχα μεχρι που ρυθμισε ο στελιος το κρουζ..


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Φεβ 2011, 17:07:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

recife_rallye έγραψε:
To problhma με το κοπανημα λυνεται αν φτιαξετε το κρουζ κοντρολ...
Και γω το ειχα μεχρι που ρυθμισε ο στελιος το κρουζ..



τελικα δεν ειμαι τρελος...γιατι κ γω το ιδιο ειδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Φεβ 2011, 18:31:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μακαρι!!χθες μιλαγα μαζι του για να βρεθουμε να το ρυθμισουμε!!


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Φεβ 2011, 20:06:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και αυτοι που δεν εχουν cruise control?



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Φεβ 2011, 22:53:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tι σχέση μπορεί να έχει το cruise control με κάτι τέτοιο; Εκτός αν απλά εννοεί ο Λευτέρης πως θέλει ρύθμιση για να βλέπει σωστή ταχύτητα/στροφές ο εγκέφαλος. Confused


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Φεβ 2011, 23:03:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Tι σχέση μπορεί να έχει το cruise control με κάτι τέτοιο; Εκτός αν απλά εννοεί ο Λευτέρης πως θέλει ρύθμιση για να βλέπει σωστή ταχύτητα/στροφές ο εγκέφαλος. Confused


κατι τετοιο γινετε γτ αλλιως δεν μπαινει cruise αν αλλαξεις γραναζι
με το που το βαλα το ασε ηταν πιο "γκαπ"
οταν ρυθμισε αυτα τα μαραφετια ο στελιος.δεν το κανε...και πιστευα πως ηταν η ιδεα μου οτι σταματησε να το κανει...δεν μπορουσα να το πιστεψω...ασχετα αν εβλεπα διαφορα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Φεβ 2011, 02:08:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πραγματικά ούτε κι εγώ έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό το κολποσχέδιο με το κλώτσημα του μοτέρ όταν μπαίνει μακρύτερο γρανάζι.

Όντως εξαφανίζεται μετά την αναχαρτογράφηση του γραναζιού.
Το γιατί υπάρχει είναι αναπάντητο ακόμα. Προφανώς πρέπει να σχετίζεται
με τον προγραμματισμένο τρόπο αντίδρασης του κινητήρα στο άφημα του γκαζιού όταν έχεις 5η.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Φεβ 2011, 08:17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δλδ φτιαχνεται χωρις να βαλουμε cruise control?



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Φεβ 2011, 09:07:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Πραγματικά ούτε κι εγώ έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό το κολποσχέδιο με το κλώτσημα του μοτέρ όταν μπαίνει μακρύτερο γρανάζι.

Όντως εξαφανίζεται μετά την αναχαρτογράφηση του γραναζιού.
Το γιατί υπάρχει είναι αναπάντητο ακόμα. Προφανώς πρέπει να σχετίζεται
με τον προγραμματισμένο τρόπο αντίδρασης του κινητήρα στο άφημα του γκαζιού όταν έχεις 5η.


Στα παλιότερα που παίρνουν σήμα ταχύτητας από το σασμάν και όχι από το ABS, αν χαλάσει ο αισθητήρας ταχύτητας που είναι πάνω στο καβούκι τότε κάνει κάτι παρόμοια σκορτσαρίσματα στο άσε και ειδικότερα στις χαμηλομεσαίες. Παίρνει σήμα για να αυξάνει λίγο τη γωνία της πεταλούδας στη θέση ηρεμίας της(ή το βηματικό αν είναι ντιζάτο).


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2011, 22:30:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδες σημερα ρυθμιστηκε το cruise και το αμαξι συνηλθε!τελος τα σκορτσαρισματα με 5η...αρα οντως καποιος αισθητηρας την κανει και δημιουργει την επιπλοκη!!!!


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάρ 2011, 08:50:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω πως εχει να κανει με το anti-spin(το asr που λενε) του αυτοκινητου.
Απ οτι θυμαμαι,αυτο δεν επεμβαινει μονο στο πατημα,αλλα και στο αφημα του γκαζιου,για να μη χανει την προσφυση το ελαστικο σε συνθηκες περιορισμενης προσφυσης.
Αυτο σιγουρα εχει να κανει και με την σχεση που εχουμε στο κιβωτιο,γιατι αλλιως θα ρολαρει με 4η και αλλιως με 5η.. Rolling eyes


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Μάρ 2011, 15:33:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα rallye που δεν εχουν κρουζ κοντρολ τοτε αν αλλαξουμε γραναζια τι θα κοπαναει το μοτερ καθε που θα αφηνουμε το γκαζι με 5η?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Μάρ 2011, 22:19:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

N207r έγραψε:
τα rallye που δεν εχουν κρουζ κοντρολ τοτε αν αλλαξουμε γραναζια τι θα κοπαναει το μοτερ καθε που θα αφηνουμε το γκαζι με 5η?


Dυστυχως ναι Crying or Very sad


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάρ 2011, 02:31:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

N207r έγραψε:
τα rallye που δεν εχουν κρουζ κοντρολ τοτε αν αλλαξουμε γραναζια τι θα κοπαναει το μοτερ καθε που θα αφηνουμε το γκαζι με 5η?


Όχι...Γιατι πολύ απλά μπορεις να πάς στο Στέλιο και να στο δηλώσει στον εγκέφαλο και ας μην έχεις cruise. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάρ 2011, 08:51:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jim207GT έγραψε:
N207r έγραψε:
τα rallye που δεν εχουν κρουζ κοντρολ τοτε αν αλλαξουμε γραναζια τι θα κοπαναει το μοτερ καθε που θα αφηνουμε το γκαζι με 5η?


Όχι...Γιατι πολύ απλά μπορεις να πάς στο Στέλιο και να στο δηλώσει στον εγκέφαλο και ας μην έχεις cruise. Wink


Νταξ,ετσι γινεται..ο φιλος λογικα θα εννοουσε αν κανει μονο την αλλαγη του γραναζιου κ τπτ αλλο Confused


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2011, 23:05:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ΜΑ σαζμαν τι παιζει με μακρυτερη 5η?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 19:36:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

διαβασα το τοπικ και σκεφτομαι να βαλω 44αρι γραναζι.
Καποιος ανεφερε για προμηθευτη που μας τα δινει πιο φθηνα απο την αντιπροσωπεια, μπορειτε να μου δωσετε τα στοιχεια του?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 22:37:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

an me akouseis mia fora kai baleis crouze k granazi
tha exeis kanei aposbesi ta lefta mexri telos septembri apo benzines.

ego pantos sto206 ebala oti makrytero...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JarmenNick 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 09 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Οκτ 2012, 13:11:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω μια απορία ρε παιδια.Εβλεπα τα διαγραμματα και συγκρινοντας με το δικο μου 207 δε ταιραζουν με κανενα. Ουτε με το νορμαλ.Δηλαδή...125km/h @3500 και 130km/h @3650 περιπου. Επειδη το έχω παρει μετ/νο ή ο προηγουμενος ιδιοκτητης μπορει να έχει βάλει τίποτα custom γραναζι ή τα διαγραμματα δείχνουν πραγματικες ταχυτητες και οχι τις κοντερισιες. Γιατι 120@3500 δε βγάζει με τίποτα.Αλήθεια τωρα μεταξυ 44 και 47 ποιο θεωρείτε πιο καλο, απο την αποψη συνδυασμο καταναλωσης και επιδοσεων 5ης(οχι τελικες).Μιλαμε για νορμαλ 207gt που νορμαλ θα μείνει μάλλον.Γιατι απο οτι διαβασα και καταλαβα σε περιπτωση ΦΠΕ μάλλον αξιζει το 47αρι.Κλείνω περισσοτερο στο 44αρι φοβούμενος οτι με το 47αρι θα ψιλοκρεμασει. Βεβαια οτι γράφω τα γράφω με καθε επιφυλαξη μιας και το συγκεκριμενο αυτοκινητο το εχω μολις 1εβδομαδα και δε γνωριζω πολλα για αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 10 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2763s (PHP: 86% - SQL: 14%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on