PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Μακρύτερο γρανάζι 5ης / 44 και 47
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 07:45:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bagosgt έγραψε:
ναι αλλα στις κοντρες???? ειδαμε κ παθαμε να κραταμε τα 2λιτρα βελτιωμενα βαγκ κ στις 5ες,που μεχρι πιο παλια μεχρι 4ες ημουν μπροστα κ οταν κουμπωνα 5η με περναγε σα σταματημενο.τωρα βεβαια κ μεχρι κοφτη 5ης δε με πιανουν,αλλα πολυ φοβαμαι μην αλλαξει αυτο με το γραναζι Sad

αντιθέτως....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 13:39:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι αντιθετως ρε π@π@ρα και εσυ...Αν με την μαμα 5η υποθεσουμε οτι πηγαιναν μαζι,τωρα θα τρωει τον αμαζευτο μεχρι ο αλλος να φτασει στην τελικη του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 15:20:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με απλα λογια θα ειναι σα να "κρεμαει" το δικο μου με το που κουμπωσω 5η Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 15:24:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gia ayto yparxei to g@mimeno to 6 ari pou den exoun ta dika mas... Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 16:36:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Τι αντιθετως ρε π@π@ρα και εσυ...Αν με την μαμα 5η υποθεσουμε οτι πηγαιναν μαζι,τωρα θα τρωει τον αμαζευτο μεχρι ο αλλος να φτασει στην τελικη του.


άντε πάλι... δεν θα κρεμάει τίποτα, στην κόντρα ας υποθέσουμε ότι κάνεις αλλαγή 4η στις 6000, πόσο να πέσει με το 47άρι στις 4000? ε λοιπόν το 47άρι μόνο καλό κάνει στην κόντρα. Χρειαζόμαστε μακρια πέμπτη και στην κόντρα. Χρειαζόμαστε μακριά 5η να απλώσει... να μαζεύει χιλιόμετρα χωρίς να ανεβάζει στροφές πολλές και να ξεφουσκώνει η τουρμπίνα.

Εγώ μόν επιφυλακτικός είμαι σε δρόμους όπως το Χαλκιδόνα γιαννιτσά όπου συνήθως κινήσε με 100 και 5η κα ιδες να προσπεράσεις... μάλλον θα χρειάζεται εκεί συνέχεια να κατεβάζεις.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 20:16:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κωστα με απλα λογια θα σου πω οτι ειναι σα να βαλεις διασταση ελαστικων απο 205/45/17 σε 215/50/17,τι λες να γινει,να απλωσει???1.6 εχουμε κ οχι 2λιτρα Wink παντως αν δε πιστευεις βρες μια 4αδα λαστιχα 205/50/17 κ ανοιξε με ενα αμαξι που εχεις ξανανοιξει,να δεις που θα κλαις με μαυρο δακρυ Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιούλ 2010, 23:28:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαγγελη αστον ρε,δεν "νιωθει"... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 10:22:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Βαγγελη αστον ρε,δεν "νιωθει"... Confused

είμαι και επίσημα αναίσθητος χάρη στον Στέλιο...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 10:27:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bagosgt έγραψε:
κωστα με απλα λογια θα σου πω οτι ειναι σα να βαλεις διασταση ελαστικων απο 205/45/17 σε 215/50/17,τι λες να γινει,να απλωσει???1.6 εχουμε κ οχι 2λιτρα Wink παντως αν δε πιστευεις βρες μια 4αδα λαστιχα 205/50/17 κ ανοιξε με ενα αμαξι που εχεις ξανανοιξει,να δεις που θα κλαις με μαυρο δακρυ Wink
αγαπητέ αυτό που λές δεν έχει σχέση με το γρανάζι 5ης. Πολύ απλά τα μεγαλύτερα λάστιχα επηρεάζουν όλη την επιτάχυνση του αυτοκινήτου. 1η 2α 3η 4 η 5η. Αυτό που χρειαζόμστε εμείς είναι να μην τελειώνει η τουρμπίνα ιδίως στο rc τόσο γρήγορα. θέλουμε να πάμε περισσότερα χιλιόμετρα λίγο πιο χαμηλα σε στροφές, ώστε να ξεφουσκώνει η τουρμπίνα σε περισσότερα χιλιόμετρα. Ας βγεί κάποιος και να πεί ότι σε αλλαγή 6000 σε 4000 στροφές 5η ότι κρέμασε το RC και ότι είδε διαφορά προς το χειρότερο...Εν πάσει περιπτώσει πρέπει και το αμάξι να μπορεί να κάνει ταξίδι με πιο "ήρεμες" στροφές.

Στέλιο ξεκόλα από τα ατμοσφαρικά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 12:32:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σε βρισω παλι και μετα θα λες μλκιες οτι σε χαρακτηριζω,κλπ,κλπ... Evil

Υπαρχει περιπτωση στα μοτερ σας να βγαζετε περισσοτερα αλογα στις 4500-5000 απο οτι βγαζει στις 5500-6000; Question Question Question

Αν ναι,τοτε εχεις δικιο...Αν οχι,τοτε μπορεις να κατανοησεις τον λογο για τον οποιο μια τελικη σχεση μεταδοσης με πιο κοντο βημα επιταχυνει ΠΑΝΤΑ πιο γρηγορα μεχρι το peak του μοτερ. Arrow
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 12:45:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nα βγάζει περισσότερα άλογα στο δρόμο, μη ξεχνιόμαστε. Cool

Με ίδιο μοτέρ και μακρύτερο γρανάζι (άρα μεγαλύτερος υποπολλαπλασιασμός δεδομένου ότι μιλάμε για o/d σχέση) τι να συμβαίνει άραγε; Cool


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 13:05:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι και μια μετρηση απο μαμα,για να εχουμε ενα κριτηριο

http://img706.imageshack.us/img706/1476/09012010516.jpg

και ακομα και ακραιο παραδειγμα με ολα τα καλουδια επανω,παλι δεν εχει περισσοτερη δυναμη στις χαμηλες Cool
http://www.etuners.gr/userfiles/peugeot207gt-stage4-hose_blow.JPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 17:21:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2 ατομα προσπαθουμε να στο εξηγησουμε κ παλι δεν...
οποτε θα ειναι σα να ανοιγεις μεχρι 4ες με κανονικο λαστιχο κ στην 5η με μεγαλυτερο.δλδ θα κρεμασει.αν εισαι μονος σου θα λες "πω πω,το αμαξι ραβει κ απλωνει κτλ κτλ,κ αν εχεις καποιο διπλα σου θα νομιζεις οτι σου εβγαλε αντιπολουσιον με το που κουμπωσεις 5η κ θα μεινεις πισω Wink απλα θα εχεις περισσοτερη δυναμη για μεγαλυτερο φασμα,πραγμα που με το γραναζι δε θα μπορεις να το βγαλεις στο δρομο Wink
ωραια η δυναμη κτλ κτλ αλλα σε ολα τα ποστ το εχουμε αναφερει οτι σε ενα αμαξι δε παιζει μονο η δυναμη αλλα κ ολα τα υπολοιπα,στησιμο,μεταδοση,βαρος κτλ κτλ.το μακρυ γραναζι ειναι για οικονομια,οχι για να βγαλει τη δυναμη του αυτοκινητου στο δρομο Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 18:32:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ετυχε πριν αρκετες μερες να ανοιξω με ιδιο αυτοκινητο με τη μονη διαφορα το γραναζι της 5ης (47) το αποτελεσμα ηταν μωλις κουμπωσα 5η να με περασει σαν σταματημενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 19:29:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εσυ εχεις το γραναζι μακρυτερο η ο φιλος??? το αποτελεσμα πριν το γραναζι πιο ηταν?



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2010, 22:38:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bagosgt έγραψε:
εσυ εχεις το γραναζι μακρυτερο η ο φιλος??? το αποτελεσμα πριν το γραναζι πιο ηταν?
Εγω ειχα το γραναζι,αλλα ετυχε να ανοιξουμε τυχαια μωλις κουμπωσα την 5η μετα απο λιγα μετρα με περασε σα να ειχα αφησει το γκαζι.. (στις 3000rpm με το 47 εχω 120 km/h)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Αύγ 2010, 08:07:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οποτε ειναι μονο για οικονομια καυσιμου Wink
τελικα αν διαβαζεις περιοδικα με κοντρες κτλ ολο κ κατι μαθαινεις... Rolling eyes Rolling eyes



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Αύγ 2010, 08:12:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alexis22 έγραψε:
bagosgt έγραψε:
εσυ εχεις το γραναζι μακρυτερο η ο φιλος??? το αποτελεσμα πριν το γραναζι πιο ηταν?
Εγω ειχα το γραναζι,αλλα ετυχε να ανοιξουμε τυχαια μωλις κουμπωσα την 5η μετα απο λιγα μετρα με περασε σα να ειχα αφησει το γκαζι.. (στις 3000rpm με το 47 εχω 120 km/h)


στις 3900 έχω 130, τόση διαφορά...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Αύγ 2010, 19:34:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ψηλα παει καλυτερα το 47...η μαμα 5η σκαει γρηγορα αλλωστε 4η εχουμε 190...οποτε ανοιγουμε μεχρι 175-180 4η...δεν νομιζω 5η μαμα με 180 να ανοιξει καλυτερα....τωρα αμα θες να κανεις ανοιγμα απο 120-130-140 ε οκ...εχεις 4η
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Αύγ 2010, 19:54:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Alexis22 στις Πεμ 09 Αύγ 2012, 23:43:07, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 8 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2265s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on