PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 rallye 9000 rpm
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
rallos180 (nikos)
Μέλος
Μέλος


205 t16 evo 2

Ένταξη: 27 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 179

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 10:13:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δηλαδη μετα τις 8000-8500 στροφες δν βγζει δυναμη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tryphonVTS 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 05 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 10:28:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λογικα μονο αν ειναι τουρμπατο οπως το rallye στο παραπανω βιντεο.τωρα για ατμοσφαιρικο ισως να γινεται σε τετραπεταλουδα "τερατα".215+αλογα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 11:33:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια μια ερωτηση,το 106 του jongoul απο το 106sc ειναι αληθεια οτι ανεβαζει κοντα 10αρες; Ειναι απ'οσα εχω διαβασει πολυ καλοφτιαγμενο...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallos180 (nikos)
Μέλος
Μέλος


205 t16 evo 2

Ένταξη: 27 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 179

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 13:16:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

10αρες?? τρελα!!! εγω παντως θαθελα ενα 106 τετραπεταλουδο κοντα στα 200 αλογα και να τις κατεβαζει...μαρεσει να ωλεπω το στροφομετρο νανεβαινει ψηλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 14:09:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Παιδια μια ερωτηση,το 106 του jongoul απο το 106sc ειναι αληθεια οτι ανεβαζει κοντα 10αρες; Ειναι απ'οσα εχω διαβασει πολυ καλοφτιαγμενο...


ωχ ωχ ωχ...

Θελεις να μαθεις αν εχει νοημα να γυρναει ενα τετοιο μοτερ "10ρες" ή αν το συγκεκριμμένο γυριζε "10ρες" ?


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
WilDuck (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


sound of boxer

Ένταξη: 02 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 16:50:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά, την αγγελία σου για Φυσικοθεραπεία είδα και δηλώνω παρών Laughing Laughing Laughing




Uploaded with ImageShack.us
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 16:54:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kane έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Παιδια μια ερωτηση,το 106 του jongoul απο το 106sc ειναι αληθεια οτι ανεβαζει κοντα 10αρες; Ειναι απ'οσα εχω διαβασει πολυ καλοφτιαγμενο...


ωχ ωχ ωχ...

Θελεις να μαθεις αν εχει νοημα να γυρναει ενα τετοιο μοτερ "10ρες" ή αν το συγκεκριμμένο γυριζε "10ρες" ?

Σταυρε να απαντησω ή θα γινω κακος; Rolling eyes Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 16:56:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rallos180 έγραψε:
δηλαδη μετα τις 8000-8500 στροφες δν βγζει δυναμη?

Καποια ακραια μοτερ(βλεπε το ΑΧ του Λουκα) μπορει να εχει νοημα να το πας 8500+,στο 90% των μοτερ που κυκλοφορουνε παντως και να το πας εκει ή δεν θα κανει τιποτα ή θα παρεις το μοτερ στο χερι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
tryphonVTS 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 05 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 17:21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
kane έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Παιδια μια ερωτηση,το 106 του jongoul απο το 106sc ειναι αληθεια οτι ανεβαζει κοντα 10αρες; Ειναι απ'οσα εχω διαβασει πολυ καλοφτιαγμενο...


ωχ ωχ ωχ...

Θελεις να μαθεις αν εχει νοημα να γυρναει ενα τετοιο μοτερ "10ρες" ή αν το συγκεκριμμένο γυριζε "10ρες" ?

Σταυρε να απαντησω ή θα γινω κακος; Rolling eyes Laughing Laughing Laughing


πειτε να μαθουμε και μεις ντε! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 17:33:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να το κλειδωσω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 17:54:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θες πρωτα να πω και μετα να το κλειδωσεις ή να το κλειδωσεις απευθειας; Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:00:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
kane έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Παιδια μια ερωτηση,το 106 του jongoul απο το 106sc ειναι αληθεια οτι ανεβαζει κοντα 10αρες; Ειναι απ'οσα εχω διαβασει πολυ καλοφτιαγμενο...


ωχ ωχ ωχ...

Θελεις να μαθεις αν εχει νοημα να γυρναει ενα τετοιο μοτερ "10ρες" ή αν το συγκεκριμμένο γυριζε "10ρες" ?

Σταυρε να απαντησω ή θα γινω κακος; Rolling eyes Laughing Laughing Laughing


βασικα εκανα ποστ για να σε προλαβω,πριν απαντησεις οτιδηποτε... Razz Razz Razz

Ενα μονο θα πω...

πως γινεται να βγαζουν οι γαλλοι 200+πς, και 18.5 κιλα ροπη σε δυναμομετρο παγκου με διαθεσιμο το 70% της ροπης/δυναμης ΑΝ δεν απατωμαι απτις 2500-3000σαλ, και οι "ελληναραδες" να θελουν 9000-10.000σαλ... με ωφελιμο φασμα 1500σαλ. μοτερ δηλ που κατω απτις 5500-6000 ειναι κλινικα νεκρο.

Ξερω γινομαι λιγο υπερβολικος,απλα δεν θυμαμια τα νουμερα επακριβως.

Y.G. ειναι και πρωτομαγιά τωρα που κάνω επεξεργασία και δεν εχω ορεξη για πολλα πολλα.
ΜΙΛΑΩ για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ μοτερ της ΟΡΕΚΑ, και κανενός johngoul,κανενος tzive ,κανενός μιχαλοπουλου,κανενος γιωργου στελιου σταυρου αλεκου κτλ κτλ κτλ
ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ?


Συγνώμμη για το μεγεθος της γραμματοσειρας...


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kane στις Σαβ 01 Μάϊ 2010, 11:28:23, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:16:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μωρε εστω οτι και το ρυθμιζεις να βγαζει ολη την δυναμη ψηλα μιας και το ζητουμενο δεν θα ειναι το φασμα αλλα η απολυτη δυναμη,απο 1600αρι μοτερ ομως,με τις διαστασεις που εχει(διαμετρος Χ διαδρομη),οι 8500 ειναι καπου το οριο περιστροφης του(που βγαζει δυναμη,οχι που μπορει να στροφαρει) οποτε και δεν εχει νοημα να πας σε κατι αλλο.

Απλα εχει μοτερ που ναι μεν βγαζουν τα μεγιστα αλογα στις 8000 και διατηρουν τις καμπυλες τους σχεδον αθικτες για καμια 500αρια στροφες ακομα(ε,ας χανουν και 10 αλογα,δεν εγινε κατι) και εχει μοτερ που βγαζουν την δυναμη στις 8000 και μεχρι τις 8500 εχουν χασει 30 αλογα οποτε τοτε δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να το πηγαινεις εκει.
Απλα αλλαζεις ταχυτητα και συνεχιζεις με την επομενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:23:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμενα προσωπικα δε με εντυπωσιαζει το υπερβολικο στροφαρισμα,προτιμω ενα "γεματο" απο δυναμη μοτερ οπως ειναι αλλωστε το 16β απο τη μαμα πεζω αντε το πολυ ενα προγραμματακι μια λαϊτ ησυχη εξατμιση και ενα φιλτρο στο φιλτροκουτι...που να εκμεταλευτεις τις 9000ρπμ και σε τι φασμα θα εχεις δυναμη Confused Τεσπα,περιμενω εναγωνιως να ακουσω απο kane και pughell και γενικα απο οποιον γνωριζει επι του θεματος jongoul Cool Τι και πως... Razz


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:26:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ συνοπτικα,για να μην μακρυγορουμε...4 μπλοκ.
Νομιζω οτι καταλαβες. Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:32:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να και ενα δειγμα του πως επιδρουν οι διαστασεις του μοτερ στο στροφαρισμα και το φασμα αποδοσης...
Το συγκεκριμενο μοτερ ειναι σχεδον τετραγωνο(76 Χ 77).
http://www.youtube.com/watch?v=_ZSdZ_IU_Hg
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:34:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Πολυ συνοπτικα,για να μην μακρυγορουμε...4 μπλοκ.
Νομιζω οτι καταλαβες. Laughing Laughing Laughing

Να υποθεσω οτι αυτο το αυτοκινητο δεν ειναι πλεον το ιδιο(εννοωντας σε ιπποδυναμη) μετα απο 4 (σπασμενα απ'οτι καταλαβα Laughing ) μπλοκ!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:36:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπα,απο οσο ξερω πηγε σε 2λιτρο μπας και δουλεψει εκεινο γιατι το 1600αρι δεεεν... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:41:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Να και ενα δειγμα του πως επιδρουν οι διαστασεις του μοτερ στο στροφαρισμα και το φασμα αποδοσης...
Το συγκεκριμενο μοτερ ειναι σχεδον τετραγωνο(76 Χ 77).
http://www.youtube.com/watch?v=_ZSdZ_IU_Hg

Αυτο λογικα πρεπει να ειναι μοτερ xsi ετσι δεν ειναι; Νομιζω οτι το συγκεκριμενο μοτερ πωλουταν περυσι στο 106sc...Παντως ο τροπος που στροφαρει θυμιζει 600 superbike!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Απρ 2010, 20:44:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε,οχι ακριβως...Απο οσο ξερω(χωρις να παιρνω και ορκο),μονον ο στροφαλος εχει διαστασεις(χωρις να ξερω αν ειναι γνησιος) απο XSi,δηλαδη 77mm διαδρομη.

Απλα το εβαλα για να δειτε την επιδραση που εχουν οι διαστασεις του μοτερ στο στροφαρισμα.
Δεν ειναι τυχαιο που σε ολα τα πιστιαρικα μοτερ(F1,DTM,BTCC,κλπ) εδω και δεκαετιες χρησιμοποιουνε υπερτετραγωνες διαστασεις. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0743s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on