PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Νεες βελτιωτικες προτασεις...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Οκτ 2003, 13:24:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε κοιτα εδω να δεις.Εχουν ενα αυτοκινητο μιας μαρκας που κερδιζει αγωνες με το καλημερα και μια ομαδα απο πισω που απλα δεν παιζετε και ψαχνουν να βρουν αλλου αυτο που εχουν μεσα στα ποδια τους.

PEUGEOTSPORT

Και εξατμισεις και εκκεντροφορους και οτι θελετε.Τωρα μην μου πει κανεις οτι ειναι ακριβα.Ειναι οι μονες που κανουν δουλεια αλλα εκτος αυτου οπως ειπε και ο Στελιος οτι πληρωνεις παιρνεις.Θελετε να παρετε κατι το οποιο δεν ειναι δοκιμαζμενο Question Παρτε το.Και αν δεν σας αρεσει ψαχτε να το δωσετε στα μισα λεφτα απο οτι το πηρατε και μετα αγοραστε κατι αλλο.Ετσι σιγα σιγα ξεπερνατε το κοστος που εχει ενα ανταλακτικο με την σφραγιδα της PEUGEOTSPORT.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
kaisaras96 (Κωστας)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος




Ένταξη: 05 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 282
Τόπος: ΜΠΡΑΧΑΜΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Οκτ 2003, 14:28:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pughell έγραψε:
Αν νομιζετε οτι η Bosal ειναι καμια μεγαλη εταιρια στον χωρο των εξατμισεων,ειστε γελασμενοι...
Οι πιο παλιες και πλεον αξιοπιστες τοσο σε ποιοτητα οσο και σε αποδοση ειναι σχετικα λιγες οποτε μην κρινετε μονο απο τα κοστολογια.Ειναι πολυ ευκολο να χαστε κιολας οποτε καλυτερα να κρατηστε τις εργοστασιακες. Wink

Δυστυχως οτι πληρωνεις παιρνεις. Cool


Tο ονομα Bosal οντως δεν φαινεται γνωστο αλλα,πρωτον ολα τα Nissan Challenge φοραν κιτ της Bosal-Βrospeed εδω και αρκετα χρονια,δευτερον ειναι ισως ο μεγαλυτερος κατασκευαστης νορμαλ εξατμισεων(διαπιστωμενα ολα τα 1,4 ibiza φοραν απο το εργοστασιο Bosal οπως και τα corsa),τριτον η εφαρμογη του κιτ σε Ιμπιζα ειναι εκπληκτικη(και σε αποδοση με αποδειξεις) και σιγουρα ανωτερη του custom fit sebring μου στο 206(και το sebring κοστιζει τα ιδια λεφτα οντας μονο ενα τελικο κι οχι ολοκληρο κιτ)
Μεσα στο μαγαζι εχουν ενα καταλογο με τις αυτοκινητοβιομηχανιες που προμυθευει η Bosal νορμαλ εξατμισεις εγω παντως εντυπωσιαστηκα......

Εγω παντως τα λεφτα για τα supersprint,magnex τα βρισκω μεγαλη απατη,οπως και αδικαιολογητα ακριβες αυτες του ποπαυ ως NS-Racing

Επεισης πολυ μεγαλη κοροϊδια αυτο που κανουν ολοι οι ντοπιοι εξατμισαδες(oυσιαστηκα το ιδιο τελικο απο EVo μεχρι Saxorallo) με εξατμισεις που κανουν απιστευτο θορυβο και εχουν αμφισβητουμενο αποτελεσμα

Σε τελικη αναλυση τα κιτ ειναι τοσο φτηνα για τα παλιοτερης γενιας μοντελα που αξιζει να το βαλεις και να αλλαξεις 2-3 και παλι να μη φτασεις τα λεφτα της Supersprint

Oσο για το 1600 η λυση της PS εχει τον καταλυτη εκει που εμεις εχουμε το μεσαιο καζανακι,κοστιζει παρα πολλα λεφτα,κατα 99% δεν συνεργαζεται με τον παρον εγκεφαλο και προοριζεται για αγωνιστικη χρηση,κατι που σε θεματα θορυβου δεν ακουγεται καλο

Εγω παντως θελω οπωσδηποτε να αλλαξω θεση τον καταλυτη αλλα κανενας αλλος δεν μου εχει εγγυηθει την ευρυθμη λειτουργια του κινητηρα,ενω το κοστος ακομα και για χειροποιητες πατεντες με μεταλικους καταλυτες ειναι πολυ μεγαλο για να ρισκαρω εγω σαν φοιτητης

Αν βρεθει κατι αντιστοιχο και φτηνοτερο το βαλα Exclamation






Έχει επεξεργασθεί από τον/την kaisaras96 στις Σαβ 18 Οκτ 2003, 14:41:47, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
PHSYBORG (HULK)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pug 8v ''maximum attack''

Ένταξη: 24 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 1109
Τόπος: In the VORTEX of HEAVEN!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Οκτ 2003, 14:32:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποσο παει ενα χταποδακι για 1400 απο Peugeot Sport ρε παιδες ?



FULL THROTLE....

NEW forum at www.btt.20m.com


Έχει επεξεργασθεί από τον/την PHSYBORG στις Κυρ 19 Οκτ 2003, 17:16:49, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Οκτ 2003, 03:02:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
kostas έγραψε:
Χθες πηγα στην εκθεση Auto-Exelixis και επισκεφθηκα το περιπτερο της Brospeed.Σε ερωτηση μου για τελικο και πληρες συστημα εξαγωγης μου απαντησαν 130ευρω UNIVERSAL για το πρωτο και 350ευρω τοποθετημενο,πλην καταλυτη,για το δευτερο.Ο πωλητης μου ανεφερε οτι μονο αν ο καταλυτης δεν ειναι πανω στην πολλαπλη εξαγωγης μπορει να τοποθετηθει το ολο συστημα.Ολα συνοδευονται απο 5 χρονια γραπτη εγγυηση.Αυξηση ιπποδυναμης σε 206 1.4 με το πληρες συστημα μου ειπε +7ps.
Παω λοιπον και στο περιπτερο της Supersprint.Ρωτωντας για τελικο για 206 1.4 μου λενε 350 ευρω χωρις τοποθετηση.Και ρωταω τωρα,αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για ενα επωνυμο τελικο οταν με τα ιδια μπορεις να βαλεις πληρες συστημα;Αντε και δε σου δινει 7 ιππους,αν και νομιζω γινεται δυναμομετρηση,δε θα σου δωσει ομως παραπανω απο το τελικο της Supersprint;
Εσυ Νικο εμεινες ευχαριστημενος απο το τελικο που αγορασες για το ASTRA;
Ρωτησα απο περιεργεια και για ολοκληρο το συστημα εξαγωγης της Supersprint,που συμφωνα με το site της δινει 83.4αλογα.Τιμη:1100ευρω. Shocked Shocked

Βασικα αυτο που με καιει περισσοτερο ειναι το εξης:Βαζοντας ολο το συστημα εξαγωγης της Brospeed υπαρχει φοβος να αντιμετωπισω αργοτερα προβληματα;
Περιμενω αποψεις-συμβουλες.

φιλαρακο ακριβως το ιδιο επαθα και εγω.πηγα σστη brospeed και μας ειπε τα ιδια ακριβως πραγματα.εχω και εγε την ιδια απορια.θα ειναι κατι ποιοτικο ή θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε?????
ελπιζω να απαντησει κανενας γνωστης γιατι με ενδιαφερει αμεσα το θεμα (α ρε tomcat τι μου εκανες!!!!!!!) Wink


Χτυπα το ,χτυπα το αγορι μου το κεφαλακι σου αλλα... εγω σου ειπα τι να κανεις!Κρατα τα γιατι θα τα κλαις!!! Το πολυ μια εξατμισουλα... 90 ευρω nthg more!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Οκτ 2003, 14:36:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Tο ονομα Bosal οντως δεν φαινεται γνωστο αλλα,πρωτον ολα τα Nissan Challenge φοραν κιτ της Bosal-Βrospeed εδω και αρκετα χρονια,δευτερον ειναι ισως ο μεγαλυτερος κατασκευαστης νορμαλ εξατμισεων(διαπιστωμενα ολα τα 1,4 ibiza φοραν απο το εργοστασιο Bosal οπως και τα corsa),τριτον η εφαρμογη του κιτ σε Ιμπιζα ειναι εκπληκτικη(και σε αποδοση με αποδειξεις) και σιγουρα ανωτερη του custom fit sebring μου στο 206(και το sebring κοστιζει τα ιδια λεφτα οντας μονο ενα τελικο κι οχι ολοκληρο κιτ)


Επειδη δουλευα σε αντιπροσωπεια της Opel,οντως τα καζανια ειναι Bosal αλλα θα ξενερωσεις ασχημα οταν θα δεις τον υαλοβαμβακα του καζανιου να κρεμμεται απο την ακρη της μπουκας σου λογο κακης στηριξης των υλικων που κραταν τον υαλοβαμβακα στην θεση του...Στο λεω γιατι το ειδαμε αρκετες φορες... Sad

Οσο για το τι φορουσαν τα Micra Challenge,στην εκδοση δρομου φορουσαν συστημα της Janspeed απο μπροστα μεχρι πισω.Στην αγωνιστικη φορουσαν συστημα κατευθειαν απο Αγγλια.Μιλαω για το Micra March(95-99).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kaisaras96 (Κωστας)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος




Ένταξη: 05 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 282
Τόπος: ΜΠΡΑΧΑΜΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Οκτ 2003, 19:51:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως πολυ γνωστος μου που ειχε κανει το αλμερα του Challenge του ειχαν βαλει Brospeed δηλαδη την θυγατρικη της Bosal που φτιαχνει κιτ.Τετοιο κιτ βαζει και η Skoda στα Fabia 1,4 16v.Για τα Κορσα αφου το εχεις δει θα ισχυει,αντιθετα στα Ιμπιζα η εξατμιση αντεχει.

Εγω αναγνωριζω και κατι αλλο ειναι οι μονες εξατμισεις που ερχονται σε ολοκληρωμενο κιτ και σου λενε θα παρεις τοσα αλογα δυναμομετρημενα και αυτο λεει πολλα....
...το κανει για λιγα μοντελα και η Supersprint...."ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ"...... Bad talk




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Οκτ 2003, 10:27:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είμαι πελάτης τους.
Στο 1600αρι Ibiza που είχα το τελικό τους αντικατέστησε ένα χειροποίητο
τελικό και το αυτοκίνητο βελτιώθηκε αισθητά ενώ και ο θόρυβος μειώθηκε.

Στο 206 έβαλα πάλι δικό τους τελικό με 110 ευρώ ως πελάτης με εγγύηση
5 ετων. Είναι αθόρυβο αλλά απο απόδοση τίποτα σπουδαίο.

Πάντως για ένα κομπλέ σύστημα θα ενδιαφερόμουν και εγώ.
(ωχ βλέπω το δώρο των χριστουγέννων να πηγαίνει εκεί Wink )

Εχω και τον κολλητό με το saxo vts που με έχει φάει να βάλω
κομπλέ από Παπαδόπουλο...


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Οκτ 2003, 11:10:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostas έγραψε:

Εσυ Νικο εμεινες ευχαριστημενος απο το τελικο που αγορασες για το ASTRA;


Εγώ προσωπικά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος με τρεις μικροπαρατηρήσεις:

1. επειδή το ASTRA έχει περίεργο τελικό το universal της Βrospeed δεν έκατσε τέλεια πάνω στο αυτοκίνητο ... Το μειονέκτημα ήταν κυρίως ότι παιδεύτηκε αρκετά το παληκάρι να το φέρει σε σωστό σημείο ώστε να μην χτυπάνε τα δύο μπουριά πάνω στον προφυλακτήρα και ταυτόχρονα να κρυφτεί και το καζανάκι ...

2. παραήταν φτηνό ... είχα δώσει 170euro ... με 5 χρόνια εγγύηση ... αλλά τελικά κατάλαβα ότι το φτηνό οφείλεται στο λεπτό ανοξείδωτο στρώμα , το οποίο τρυπάει εύκολα ακόμα και με ένα ερασιτεχνικό τρυπάνι ... Μπορεί να μην σκουριάζει αλλά ίσως να είναι ευαίσθητο σε χτυπήματα, αλλά και στο να πετάξει τους εσωτερικούς υαλοβάμβακες/μονωτικά υλικά ... Φυσικά η εγγύηση καλύπτει τις περιπτώσεις αυτές ...

3. ΤΕΛΙΚΑ παραήταν ήσυχο ... ώρες-ώρες απορούσα αν είχα αλλάξει τελικό. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν ήταν και πολύ ελεύθερο, ίσως να έπρεπε να βάλω μικρότερο τελικό καζανάκι ...

Τώρα το Brospeed το έχω βγάλει και έχω βάλει φουλ ανοξείδωτο σύστημα από καταλύτη και πίσω, που ανέλαβε η Opel Καράμπαλης, αφού έκανε ογκομέτριση στον κινητήρα με την Simota επάνω ... Το κόστος, μόλις 350euro και τα υλικά πολύ καλύτερα από το λεπτό ανοξείδωτο της Brospeed ...
Για να καταλάβεις την διαφορά, για να τρυπήσεις τα ανοξειδωτα: τελικό, μεσαίο και σωλήνα, τώρα στο δικό μου θέλεις πολύ ισχυρό τρυπάνι με μύτη διαμαντιού ... αν καταφέρεις να τα τρυπήσεις ... Shocked ... το οποίο και το είδα με τα μάτια μου ...

Νομίζω ότι η λύση αυτή είναι και η καλύτερη ... και μέχρι στιγμής το εργαλείο δίνει ρέστα ... και από βελτίωση αλλά και από ήχο ... αλλά και από εργασία, τοποθέτηση, υλικά ... Razz Razz Razz

Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Οκτ 2003, 14:15:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos(Vini) έγραψε:
... αφού έκανε ογκομέτριση στον κινητήρα με την Simota επάνω ...


Μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο??Ομολογω πως δεν καταλαβαινω Confused Confused !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Οκτ 2003, 17:03:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Nikos(Vini) έγραψε:
... αφού έκανε ογκομέτριση στον κινητήρα με την Simota επάνω ...


Μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο??Ομολογω πως δεν καταλαβαινω Confused Confused !


H αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ δεν καταλάβαινα ... αλλά στο περίπου κατάλαβα ...

Μετρούν τον χρονισμό των βαλβίδων (που έχει σχέση με τον εγκέφαλο), την μέγιστη εισαγωγή αέρα και την ταυτόχρονη καλύτερη εξαγωγή από την εξάτμιση ώστε το back pressure να είναι το καλύτερο δυνατό ... Γενικά από ότι μου είπαν προσπαθούν να βρούνε την καλύτερη δυνατή ισσοροπία εισαγωγής-εξαγωγής σε όλο το εύρος στροφών ...

Για να γίνει αυτό (από ότι είδα) γίνεται χρήση φορητού υπολογιστή (για να δούνε τις τιμές στον εγκέφαλο) , χρήση του μηχανήματος μέτρησης καυσαερίων , βγαίνει όλη η εξάτμιση από καταλυτη και πίσω , μπαίνει το ΚΙΤ χοάνης και ξεκινούν τις γκαζιές από χαμηλά σε ψηλά για να δούνε τις μετρήσεις σε έξοδο καυσαερίων και την ροή αυτών ...

Μετά αφού βγούνε κάποια συμπεράσματα γίνεται η παραγγελία όλης της εξάτμισης η οποία παίζει μέχρι κάποιους ίππους σωστά (η δική μου είναι για βελτίωση κινητήρα μέχρι 155άλογα...μετά παρεμποδίζει την έξοδο)

Η διαδικασία είναι μία μέρα ολόκληρη ... και είναι και ο τρόπος που και τα εργοστάσια βγάζουν εξατμίσεις ιδανικές για τα μοντέλα τους ...

σ.σ. επειδή δεν έιμαι μηχανικός μπορεί να κάνω κάποια λάθη γιατί από ότι παρατήρησα πολλά οι κύριοι μηχανικοί τα κρατούν μυστικά ... οπότε ίσως να έχασα και κάτι ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 17:00:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos(Vini) έγραψε:
Skull έγραψε:
Nikos(Vini) έγραψε:
... αφού έκανε ογκομέτριση στον κινητήρα με την Simota επάνω ...


Μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο??Ομολογω πως δεν καταλαβαινω Confused Confused !


H αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ δεν καταλάβαινα ... αλλά στο περίπου κατάλαβα ...

Μετρούν τον χρονισμό των βαλβίδων (που έχει σχέση με τον εγκέφαλο), την μέγιστη εισαγωγή αέρα και την ταυτόχρονη καλύτερη εξαγωγή από την εξάτμιση ώστε το back pressure να είναι το καλύτερο δυνατό ... Γενικά από ότι μου είπαν προσπαθούν να βρούνε την καλύτερη δυνατή ισσοροπία εισαγωγής-εξαγωγής σε όλο το εύρος στροφών ...

Για να γίνει αυτό (από ότι είδα) γίνεται χρήση φορητού υπολογιστή (για να δούνε τις τιμές στον εγκέφαλο) , χρήση του μηχανήματος μέτρησης καυσαερίων , βγαίνει όλη η εξάτμιση από καταλυτη και πίσω , μπαίνει το ΚΙΤ χοάνης και ξεκινούν τις γκαζιές από χαμηλά σε ψηλά για να δούνε τις μετρήσεις σε έξοδο καυσαερίων και την ροή αυτών ...

Μετά αφού βγούνε κάποια συμπεράσματα γίνεται η παραγγελία όλης της εξάτμισης η οποία παίζει μέχρι κάποιους ίππους σωστά (η δική μου είναι για βελτίωση κινητήρα μέχρι 155άλογα...μετά παρεμποδίζει την έξοδο)

Η διαδικασία είναι μία μέρα ολόκληρη ... και είναι και ο τρόπος που και τα εργοστάσια βγάζουν εξατμίσεις ιδανικές για τα μοντέλα τους ...

σ.σ. επειδή δεν έιμαι μηχανικός μπορεί να κάνω κάποια λάθη γιατί από ότι παρατήρησα πολλά οι κύριοι μηχανικοί τα κρατούν μυστικά ... οπότε ίσως να έχασα και κάτι ...


Παρα πολυ καλο και πρωτη φορα το ακουω!Και ολο αυτο μαλλον δεν το κανουν ολα τα συνεργεια??Μηπως ξερει κανεις που μπορω να ρωτησω στην Β.Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Θεσσαλονικη??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 22:07:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ογκομετρηση μοτερ γινεται για να μετρηθουν οι διαστασεις των κυλινδρων μετα απο μηχανολογικες εργασιες σε κεφαλη και μπλοκ.Κατα τα αλλα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο που να μπορει να δειξει την ταχυτητα ροης των καυσαεριων ωστε να υπολογιστει η διατομη της εξατμισης...Ολα ειναι καθαρα θεμα δυναμικης και ροης αεριων για αυτο και δεν πιστευω οτι καποιος εξατμισας ή μηχανικος στην Ελλαδα εχει τετοιες γνωσεις για να κανει κατι τετοιο. Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Οκτ 2003, 23:47:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ογκομετριση κανουμε για να μετρησουμε και να φτιαξουμε τη σχεση συμπιεσης. Οχι πανω απο 11,5/1 για αυτοκινητα βολτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Οκτ 2003, 06:59:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
...Παρα πολυ καλο και πρωτη φορα το ακουω!Και ολο αυτο μαλλον δεν το κανουν ολα τα συνεργεια??Μηπως ξερει κανεις που μπορω να ρωτησω στην Β.Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Θεσσαλονικη??


Δεν έχω ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Οκτ 2003, 15:13:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ούτε εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Οκτ 2003, 21:15:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Skull έγραψε:
...Παρα πολυ καλο και πρωτη φορα το ακουω!Και ολο αυτο μαλλον δεν το κανουν ολα τα συνεργεια??Μηπως ξερει κανεις που μπορω να ρωτησω στην Β.Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Θεσσαλονικη??


Δεν έχω ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη...


Μαλλον ηρθε η ωρα να ψαξουμε!!!!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Οκτ 2003, 00:37:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν χρειάζεται ψάξιμο. Έχουμε ανθρώπους που ήδη ξέρουν την απάντηση. Θα ρωτήσουμε και θα μάθουμε αμέσως. Έτσι Γιάννη;

...και μην πολυχαίρεστε, αν και μπορείτε να ελπίζετε...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Οκτ 2003, 09:58:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστό!Αλλά όπως είναι φυσικό τα εγγυημένα πράγματα είναι και ακριβά!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Οκτ 2003, 10:13:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GIANNIS206 έγραψε:
Σωστό!Αλλά όπως είναι φυσικό τα εγγυημένα πράγματα είναι και ακριβά!


Αυτο ξανα πες το Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Οκτ 2003, 10:14:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πως και δεν είπες την μαγική λέξη ακόμα? Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1829s (PHP: 85% - SQL: 15%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on