PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Η αναρτηση του 207 RC στα υπόλοιπα 207
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 14:59:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χριστόφορε, με το 206 είχα έρθει Κρήτη προ πενταετίας.
Ε, στην επιστροφή άλλαξα αμορτισέρ γιατί το ένα έσκασε!

Μιλάμε οι δρόμοι ήταν ό,τι πρέπει για χαμηλωμένο αυτοκίνητο Confused


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 15:09:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να κανετε λιιιίγη υπομονη ακομα...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
egefalos (ALEKOS)
Μέλος
Μέλος


106 rallye 207 rallye 207 rc ll 2010

Ένταξη: 04 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 176
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 15:12:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειχα παει και εγω με το 106 με group n και γινανε group moyni
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 15:14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
να κανετε λιιιίγη υπομονη ακομα...



Όση χρειαστεί! Very happy


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 15:18:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

greek ασαφλατ...αφσλα..ασλφατος...ασφλατος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
egefalos (ALEKOS)
Μέλος
Μέλος


106 rallye 207 rallye 207 rc ll 2010

Ένταξη: 04 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 176
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 15:26:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ουτωσ η αλωσ τα peugeot κουδουνιστρεσ ειναι Very happy αλα στριβουν Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 15:39:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με το 207 έχει γίνει η αλλαγή, δεν είναι κουδουνίστρες!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
egefalos (ALEKOS)
Μέλος
Μέλος


106 rallye 207 rallye 207 rc ll 2010

Ένταξη: 04 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 176
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 16:09:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok sakis δεν εινε 106 αλα δεν ειναι και audi κουδουδουνιστρα ξεκουδουνιστρα στριβει σαν peugeot και αυτο ειναι το καλο ασ το κανουμε καλυτερο Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 16:43:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kane έγραψε:
τι ναι αυτα που διαβαζω ρε παιδια?

Η αναρτηση μαμα του ρς κοπαναει? ειναι κουραστικη? είναι σκληρη?

ΑΝ ειναι δυνατον...

Μαλλον εχουμε χασει η μπαλα,ή οποιος το λεει αυτο οδηγει περισσοτερο καποιο Ε200 με 65ρι προφιλ,η κανα 520 με παρομοιο και εχει χασει το νοημα.

ΑΠΟ τα σπορ αυτ/τα το 207 κατ'εμε ειναι απιστευτα ανετο για την οδηγική συμπεριφορα που σου προσφερει.


O καθενας εχει δικα του κριτηρια..!!!

Προσωπικά εχω και Ε230 v6…αλλα και 520 Ε39...χαχαχαχαχαχαχαα
(Ασχετο στο 5αρι….μεχρι πριν και 4 μηνες είχα ενα σετ κυρλαγκιτσο-ανάρτηση...οκ….μολις έβγαινα από το 5αρι και χωνόμουν στο 207 το ένιωθα μαγικό χαλι.!!..)

Φυσικο ειναι...και αν καποιος εχει ενα saxorallo..με τεζα αναρτηση..και μετα μπει στο 207....(rc gt)να πει οκ....ειναι βουτυρο...!!!!!

Για σπορ αυτοκινητο…του Gt την λες μια χαρά ανάρτηση..(αν και στα μπαμ….σε ταράζει…εκει ισως με πιο μεγαλο προφίλ να αλλαζει)αλλά του Rc…για μικτη οδήγηση ….δλδ πόλη-ταξιδι-κα ένα 10 %βουνο…είναι κουτσουρακι ..
Αυτό δεν είναι κακο…και δεν είναι αρνητικό …Αλλα για μενα…που το 70% το όχημα τρώει την Αθήνα και τους κωλοδρομους στην μαπα και το άλλο 30% εθνικη….θεωρω ότι με του rc….το μονο που θα καταφέρω θα είναι να κάνω την οροφή μου και τα αλλα διάφορα που τωρα απλά ψιλό τρίζουν …να γίνουν χειρότερα..!!!!!(στο 5αρι..που η ποιότητα κατασκευής δεν εχει επαφη με του 207 1.5 χρονος συμβίωση με την αλλη ανάρτηση …ηταν αρκετός καιρος για να το κανει τρίζει ολο…και όταν λεμε ολο….απο τα πανελ στις πορτες…μεχρι τα πλαστικα του ταμπλο και…)

Βεβαια με ενοχλεί που μια φορά στους 2 μηνες που θα παμε Επιδαυρο μεσα στα μεσανυχτα…και θα το νιώθω πλαδαρό και τον ουρανό να θέλει να γίνει ένα με τον δρόμο …..αλλα τι να κανω….?? Δεν μπορεις να τα εχεις όλα…
Το rc…εχει άλλες καταβολες…και ενιωσα ότι η ανάρτηση του….για πολη-Αθηνα….ειναι σκέτο μαρτύριο….!!!!Αν εχεις την τρελα όμως και κάθε Σάββατο και Κυριακή δεν αφηνεις βουνο….οκ….το αντεχεις..!!! αλλα αν το κανεις μονο και καλα…για να φορας την αναρτηση…και ΚΑΛΑ να εχεις rc-kw-pss αναρτηση…απλα πηδας το οχημα σου χωρις λογο…!!

Αυτα Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 16:56:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xaxaxaxa,κι εγω εχω ενα Ε200 W211,το οποιο το θεωρω πολυ μεγαλο κουβα,και φοβαμαι να το στριψω επειδη νομιζω οτι θα τουμπαρει.

Παντως δε θεωρω οτι εχω σκληρη αναρτηση στο σαξο (πεζο σπορ μινι γκρουπΑ ολη) και να δεις ποσο "νορμαλ" ειναι ακου το εξης:

Απτα γκρουπΝ που ειχα μεμ μαμα ελατηρια ο κολλητος μου με καντηλιαζε διαρκως.
Μολις πηγα στην πς ξερεις τι μου ειπε? "επιτελους μλκ σοβαρευτηκες και εβαλες ΜΑΜΑ αναρτηση".

Γι'αυτο λεω πως του ΡΣ η αναρτηση ειναι μαγικο χαλι.Μπορει να σου τη σπαει με το μπαμπ στις λακουβες,αλλα μολις την οδηγησεις γρηγορα πανω απο καμμια ανωμαλια λες "ευχαριστω θεε μου"


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 17:04:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξερω τι να σου πω.....ισως κανω λαθος...ισως εχω γινει εντελως φλωρος!!!!!
Απλα ενιωσα το οχημα...αρκετα..σκληρο..οταν θες να εισαι χαλαρος.....
Βεβαια οταν πολεμας...ειναι αλλο θεμααααααα.......
(Μπορει αυριο να βαλω rc και να λεω τα καλυτερα..!! Embarassed )


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Φεβ 2010, 19:46:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
να κανετε λιιιίγη υπομονη ακομα...

Αν εχουμε κατι καλο θα περιμενω,δεν το συζητω!! Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Φεβ 2010, 14:55:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

saikoe_39 έγραψε:
Δεν ξερω τι να σου πω.....ισως κανω λαθος...ισως εχω γινει εντελως φλωρος!!!!!

Λαθος δεν κανεις...
Ενταξει,ισως λιγο σε αυτο...,οτι ησουν παντα φλωρος κ οχι πως εγινες τωρα Razz Razz Razz

Εγω πιστευω πως πολλες "σπορ" εκδοσεις εχουν τελειως λαθος συνδιασμο ελατηριων/αμορτισερ.
207 RC δεν εχω οδηγησει , αλλα το Rallye της sister ειναι αρκετα αποδεκτο θα ελεγα , δεν κοπαναει ενω στο στριψιμο παραμενει σφιχτο. (σχετικα) . (Κατι σαν τη μαμα αναρτηση του Ibiza που ειχα παλιοτερα (Cupra '05) , που αν κ αρκετα πιο σφιχτο...δεν κοπαναγε) .
Το C2 μου (vts , μαμα ακομα) ειναι το αλλο ακρο. Το κοπανημα του αιωνα κ στο στριψιμο γινεται βαρκα...
Το ιδιο ηταν κ το panda sport του κολλητου μου , το οποιο αλλαξε τελειως μολις μπηκαν koni ρυθμιζομενα κ r888... . Τελος το κοπανημα (ακομα κ με τα toyo) κ εσφιξε κ πολυ στο στριψιμο ακομα κ στην μαλακη εως μεσαια ρυθμιση.

Οπως τα λες ειναι Κωστα , εξαρταται απο τη χρηση κ τους δρομους στους οποιους την κανεις.


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Φεβ 2010, 16:07:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως και του RC που το έχουν όλοι σαν τρελό στήσιμο δεν το βλέπω και τόσο τέλειο. Ναι οκ σφικτό και ελεγχόμενο αλλά μετά τα 130-150 αν προσπαθήσεις να παίξεις και δεν κάνεις κινήσεις λές και χαιδεύεις ποπό... άστα βράστα.

Βγαίν' η βαρκούλα, βγαίν' η βαρκούλα του ψαρά...

Βασικά δε φεύγει αλλά παλατζάρει αρκετά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Φεβ 2010, 20:00:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oχι ρε Διονυση ισως ειναι ιδεα σου..
Επειδη οταν το πρωτοπηρα εκανα αρκετες μαλ***ες στο δρομο, κυριως για να δοκιμασω το πως αντιδραει σε διαφορες συνθηκες, στο θεμα στησιμο-αναρτηση με αφησε πολυ ικανοποιημενο!

Μετα τα 150 που λες Διονυση, αυτο που παρατηρω ειναι οτι παταει σταθερα κατω το αμαξι.
Εχω δοκιμασει το βραδυ να αλλαξω λωριδα με 160 με αποτομη κινηση, και το αμαξι απλα εκανε οτι του ειπα. Απλα σημαδεψα με το τιμονι, και αυτο ακολουθησε.

Αυτο που περιγραφεις πιο πανω, οτι δηλαδη πρεπει να το χαϊδευεις οταν πηγαινεις με πολλα, το ενιωσα σημερα στον περιφερειακο σε δεξια γλυκια στροφη, αλλα ειχα πιασει κοντα στα 200..

Σε γενικες γραμμες το αμαξι ειναι πολυ υπακουο και προβλεψιμο. Για να φυγεις απο το δρομο (απο δικο σου λαθος) πρεπει να κανεις μεγαλη καφριλα..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Φεβ 2010, 10:18:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ilias207Rallye έγραψε:
Oχι ρε Διονυση ισως ειναι ιδεα σου..
Επειδη οταν το πρωτοπηρα εκανα αρκετες μαλ***ες στο δρομο, κυριως για να δοκιμασω το πως αντιδραει σε διαφορες συνθηκες, στο θεμα στησιμο-αναρτηση με αφησε πολυ ικανοποιημενο!

Μετα τα 150 που λες Διονυση, αυτο που παρατηρω ειναι οτι παταει σταθερα κατω το αμαξι.
Εχω δοκιμασει το βραδυ να αλλαξω λωριδα με 160 με αποτομη κινηση, και το αμαξι απλα εκανε οτι του ειπα. Απλα σημαδεψα με το τιμονι, και αυτο ακολουθησε.

Αυτο που περιγραφεις πιο πανω, οτι δηλαδη πρεπει να το χαϊδευεις οταν πηγαινεις με πολλα, το ενιωσα σημερα στον περιφερειακο σε δεξια γλυκια στροφη, αλλα ειχα πιασει κοντα στα 200..

Σε γενικες γραμμες το αμαξι ειναι πολυ υπακουο και προβλεψιμο. Για να φυγεις απο το δρομο (απο δικο σου λαθος) πρεπει να κανεις μεγαλη καφριλα..



Ηλία συμφωνούμε οτι το αμάξι είναι εντελώς Point & Shoot, σα φωτογραφική, αλλά λόγω ταξιδιών που το στρίβω αρκετά και σε βουνά και κακόδρομους αναφέρομαι στη συνολική εικόνα που αποκομίζω απο το αμάξι σε "windy roads - tsuchiya anyone?". Μπορεί να το πιέζω παραπάνω απ' ότι πρέπει χωρίς να το καταλαβαίνω. Παίζει και αυτό.

Σε ευθείες οκ είναι απόλυτα ελεγχόμενο ακόμα και σε τρελές ταχύτητες πράγμα που διαπίστωσα(μετα μεγάλης μλκιας μου που μετά κατάλαβα τι έκανα...) πρόσφατα σε ένα κυνήγι με μια celica ts στην εθνική, που είχαμε κάνει τα υπόλοιπα αμάξια κορίνες...

Σε περίεργους δρόμους με σκαμπανευάσματα θα φανεί πιο πολύ αυτό που αναφέρω. Γιατί εκτός απο τις διαμήκεις επιταχύνσεις έχεις και τις εγκάρσιες...

Όπως έχω ξαναπεί. schumacher δεν είμαι αλλά πιστευω οτι οι 5μου αισθήσεις λειτουργούν κανονικά ακόμα :p
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Ιαν 2015, 20:18:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον ψάχνω ψίλους στ΄άχυρα. Έχει απομείνει κανένα ΤΗΡ με εργοστασιακή ανάρτηση (αμορτισέρ-ελατήρια) RC? θέλω να κάνω κάποιο δοκιμή. Το μουλάρι παρέδωσε πνεύμα εμπρός αριστερά. Από αθήνα θα προτιμούσα. Γράψτε και πόσα χλμ έχουν τα αμορτισέρ σας. Μπας και καταλήξω κάπου.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Ιαν 2015, 20:24:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H λυση σου ειναι μια..
FK.de...180 euros...δοκιμασμένη τα κανει ολα φτηνα και καλα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Chrono (Κυριάκος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Rallye 6sp Alfa Romeo Ar

Ένταξη: 27 Δεκ 2014
Δημοσιεύσεις: 27
Τόπος: Κομοτηνή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Ιαν 2016, 11:56:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον Μάιο του 2015 έβαλα στο Rallye τα ελατήρια του RC ( Rallye αμορτισέρ ). Πρώτη εντύπωση : το αμάξι έγινε πιο σκληρό , γέρνει λιγότερο ,λίγο πιο βαρύ τιμόνι , πιο νευρικό πίσω μέρος όμως κάτι σαν να μην πήγαινε καλά. Κάτι σαν να του έλειπε...
Στις ανωμαλίες το αμάξι ΠΕΤΑΓΟΤΑΝ ΨΗΛΑ σαν να είχε μόνο ελατήρια κι όχι αμορτισέρ! Στα ξεκινήματα σπίνιαρε λίγο μέχρι να βρει πρόσφυση (τα ελαστικά έτσι κι αλλιώς θέλουν άλλαγμα). Μου θύμιζε όταν στο Αrna (Alfa Romeo) είχα βάλει σκληρά ελατήρια με τα μαμά αμορτισέρ...Μισή δουλειά...Κακό αποτέλεσμα...
Προχθές έβαλα τα αμορτισέρ του RC (Peugeot-Eurorepar, τα μπροστινά Made in Poland ,τα πίσω Τσέχικα , 346 ευρώ με τα κοντά pump stop) και την αντιστρεπτική του (πορτοκαλί σημάδι ,22 άρα) .Η αντιστρεπτική προέρχεται από γνωστό " εργοστάσιο ανταλλακτικών" κάπου στην Καλαμάτα .Very happy
Επιτέλους ομοιογένεια και άνεση !!! Φιλτράρει τις ανωμαλίες , πιο άμεσο και υπάκουο μπροστινό, πιο παιχνιδιάρικο χωρίς να είναι άγαρμπο ,πιο σπορ, περισσότερα χαμόγελα ! Πιο 106 Rallye βρε παιδί μου! ( Κακά τα ψέμματα ,αυτός ήταν ο στόχος.)
Νόμος : ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ελατηρίου-αμορτισέρ, ολοκληρωμένες αλλαγές.
Ότι αφορά τους δρόμους : Αν αλλάξουμε χώρα θα κατανοήσουμε και το σκεπτικό του εργοστασιακού set up για το RC !
Μία ταυτόχρονη 5άλεπτη στάση-διαμαρτυρία όλων των αυτοκινήτων στο σημείο που βρίσκονται θα ήταν μια καλή αρχή (αιτήματα : κατάσταση και ασφάλεια δρόμων, τιμή βενζίνης , παράλογα τέλη κυκλοφορίας κλπ)
Άιντε ,ξεκινήστε θέμα... Καλή χρονιά!!! Very happy


Chrono


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chrono στις Τρι 19 Ιαν 2016, 16:25:55, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JDROGAS (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


PEUGEOT 207 RC-207 1.4-ALFA 75 TURBO

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 632
Τόπος: KAΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Ιαν 2016, 12:04:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Chrono έγραψε:
Τον Μάιο του 2015 έβαλα στο Rallye τα ελατήρια του RC. Πρώτη εντύπωση : το αμάξι έγινε πιο σκληρό , γέρνει λιγότερο ,λίγο πιο βαρύ τιμόνι , πιο νευρικό πίσω μέρος όμως κάτι σαν να μην πήγαινε καλά. Κάτι σαν να του έλειπε...
Στις ανωμαλίες το αμάξι ΠΕΤΑΓΟΤΑΝ ΨΗΛΑ σαν να είχε μόνο ελατήρια κι όχι αμορτισέρ! Στα ξεκινήματα σπίνιαρε λίγο μέχρι να βρει πρόσφυση (τα ελαστικά έτσι κι αλλιώς θέλουν άλλαγμα). Μου θύμιζε όταν στο Αrna (Alfa Romeo) είχα βάλει σκληρά ελατήρια με τα μαμά αμορτισέρ...Μισή δουλειά...Κακό αποτέλεσμα...
Προχθές έβαλα τα αμορτισέρ του RC (Peugeot-Europer, τα μπροστινά Made in Poland ,τα πίσω Τσέχικα , 346 ευρώ με τα κοντά pump stop) και την αντιστρεπτική του (πορτοκαλί σημάδι ,22 άρα) . Επιτέλους ομοιογένεια και άνεση !!! Φιλτράρει τις ανωμαλίες , πιο άμεσο και υπάκουο μπροστινό, πιο παιχνιδιάρικο χωρίς να είναι άγαρμπο ,πιο σπορ, περισσότερα χαμόγελα ! Πιο 106 Rallye βρε παιδί μου! ( Κακά τα ψέμματα ,αυτός ήταν ο στόχος.)
Νόμος : ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ελατηρίου-αμορτισέρ, ολοκληρωμένες αλλαγές.
Ότι αφορά τους δρόμους : Αν αλλάξουμε χώρα θα κατανοήσουμε και το σκεπτικό του εργοστασιακού set up για το RC !
Μία ταυτόχρονη 5άλεπτη στάση-διαμαρτυρία όλων των αυτοκινήτων στο σημείο που βρίσκονται θα ήταν μια καλή αρχή (αιτήματα : κατάσταση και ασφάλεια δρόμων, τιμή βενζίνης , παράλογα τέλη κυκλοφορίας κλπ)
Άιντε ,ξεκινήστε θέμα... Καλή χρονιά!!!



Thumbs Up Thumbs Up Yahoo! Yahoo! Yahoo!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2107s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on