PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Η αναρτηση του 207 RC στα υπόλοιπα 207
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 23:14:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια την περιπτωση για αμορτισερ και ελατηρια του RC να μπουν σε GT τι γνωμη εχετε??Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο??
Σορυ αν ειμαι off topic
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 00:43:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1ο) εξαρταται πως χρησιμοποιείς το αμαξι
2ο) εξαρταται από το πως το εννοείς το "αξιζε"
3ο) οπως το ακαταλαβαινω εγω το "αξιζει" σου λεω οτι αν δεν εχεις σκοπό να δωσεις πολλα λεφτα τωρα και ταυτοχρονα η μαμα αναρτηση σου εχει μαζεψει χιλιομετρα...
αντι για τα αμορτισερ του gt παρε του pc (ιδια κεφτα εχουν) και ουσιαστικα αυτο που θα πληρωσεις επιπλεον ειναι τα 2 ελατηρια.
Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 00:49:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιατι 2 ελατηρια?
4 δεν εχει?
'Η μηπως τα 2 ειναι ιδια?


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 01:05:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
1ο) εξαρταται πως χρησιμοποιείς το αμαξι
2ο) εξαρταται από το πως το εννοείς το "αξιζε"
3ο) οπως το ακαταλαβαινω εγω το "αξιζει" σου λεω οτι αν δεν εχεις σκοπό να δωσεις πολλα λεφτα τωρα και ταυτοχρονα η μαμα αναρτηση σου εχει μαζεψει χιλιομετρα...
αντι για τα αμορτισερ του gt παρε του pc (ιδια κεφτα εχουν) και ουσιαστικα αυτο που θα πληρωσεις επιπλεον ειναι τα 2 ελατηρια.
Wink



4 ελατήρια Wink

GT με αμορτισέρ RC έχω, εδώ και περίπου 3.000km. Μόνο που αντί για ελατήρια RC έβαλα Eibach (Ε10-70-010-01-22), αφού ήθελα μόνο αυτό (χαμήλωμα-σφίξιμο).

Με βάση το δική μου χρήση, ο συνδυασμός τελικά δεν είναι ιδανικός μιας και οι αντιδράσεις σε στροφές με πολλά (αφού συνήθως με "πολλά" κινούμαι!) είναι πιο απότομες και φοβίζουν. Κι εντέλει στρίβεις αλλά δε ξέρεις πόσο καλύτερα ή χειρότερα από τα μαμά (μάλλον όμως χειρότερα).

Το ύψος βέβαια του αυτοκινήτου δείχνει να είναι σωστό (δηλαδή όμορφο εξωτερικά, για όσους τους ενδιαφέρει κι αυτό).

Σκοπός βέβαια ήταν και είναι να τοποθετηθεί κάτι καλύτερο όταν υπάρξει το "μαρούλι" κι εφόσον το αυτοκίνητο παραμείνει στα δικά μου χέρια Wink Μέχρι τότε ή θα κρατήσω τα Eibach ή θα βάλω μια τετράδα ρουσοελατήρια αν τα βρω σύντομα (δηλαδή πριν κλατάρουν τα αμορτισέρ).


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 01:29:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια για να βαλεις αμορτισερ rc θελει κ αλλες βασεις αμορτισερ παει 30-40 η μια...βεβεα μπορει να καθοντε κ στις βασεις του gt
παντως εχει αλλες το rc
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:44:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!
Επειδη το αμαξι χρησιμοποιειται για οικογενειακο(εχω δυο παιδακια)
επειδη ανεβαινω κανα βουνο που και που και επειδη δεν θελω να χαμηλωσει το αυτοκινητο καθολου η εστω να κατεβει πολυ λιγο πιστευω οτι συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εδω ελατηρια και αμορτισερ του ρου-σου πρεπει να ειναι μια καλη λυση για μενα.
Σκεφτομουν και kw αλλα δεν θελω να χαμηλωσω τοσο πολυ το αμαξι .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 12:55:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παρε ολο το πακετο RC αμοερτισερ+ελατηρια
εναλλακτικα αν θες κατι λιγο πιο σφικτό βαζείς με τα ελατηρια του RC μια 4αδα αμορτισερ bilstein
αλλα μαλλον θα σου πεσει λιγο πιο σφικτο απ οτι θες για τις οικογενειακες αναγκες


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 14:14:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανθο αυτο θα κανω.Πιστευω οτι ο συνδιασμος του RC με καλυπτει. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 14:56:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι αλλα η αναρτηση του ΡΣ θαναι πληρης μονο με τον σκληροτερο αξονα πισω.

Σκεφτηκατε οτι ισως χωρις αυτον να μην ειανι η αναρτηση κι οτι καλυτερο?


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:07:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο με το αξονα δεν το χω καταλάβει
τι εννοουμε σκληρότερος πίσω αξονας? Confused Shocked


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:17:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει μία θεωρία(μπορεί και να είναι πραγματικότητα) ότι ο πίσω ημιάκαμπτος άξονας στα RC έχει μεγαλύτερο ποσοστό ακαμψίας(έχει ακουστεί κάτι για 40%).


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:20:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειχα διαβασει στα εσωτερικα εντυπα της λαιον οτι ο πισω αξονας του ρσ ειναι κατα 30% σκληροτερος. (ή 40%? καπου κει...).

Προφανως ειναι πιο...ακαμπτος! Laughing Laughing Laughing


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:25:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το καταλαβαίνετε οτι αυτό ειναι μια ωραιότατη "γενικότητα" γιατι το διαφυμιστικο μπορεί να αναφερεται συνοπτικα σε ολοκληρο το πίσω συστημα αναρτησης και το σκληρότερο μπορεί να αναφερεται στην πίσω αντιστρεπτική... Confused Confused Confused Confused Confused


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:33:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Exactly....μόνο που, αν θυμάμαι καλά, το servicebox δίνει διαφορετικούς κωδικούς για άξονες GT/Rallye και RC.


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:36:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το ειχα διαβασει σε διαφημιστικο φυλλαδιο που μοιραζανε στους ενδιαφερομενους,αλλα εσωτερικα εντυπα λαιον-αντιπροσωπων με λεπτομερειες οπως σχεσεις κιβωτιων και λοιπες τεχνικες λεπτομερειες.

Εαν ανατρεξεις καπου σε παλιοτερα ποστ περι διαφορων ραλυ - ρς θα τα βρεις.
Βαριεμαι να ψαχνω.

Επισης παγκχελλ που τοτε δουλευε στη λαιον μπορει να μας διαφωτισει πληρως σε περιπτωση που δεν θυμαμαι κατι σωστα (που ειναι πολυ πιθανο).


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 15:44:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή το κοίταξα είναι διαφορετικά ανταλακτικά, με ότι συνεπάγεται αυτό.


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 16:09:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χμμμ..
μαλιστα.
παρόλα αυτα η λυση του σετ αμορτισερ/ελατηρια από 207 ρψ για κάποιον με 207 gt που θέλει:
-> κάτι λιγο σφικτότερο από τα μαμα που εχει
-> να μην χαμηλώσει καθόλου
νομιζω οτι κανει την δουλεια του

οκ RC δεν θα γινει,
αλλα ούτως ή άλλως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 17:30:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ετσι λεω κι εγω.Φυσικα δεν θα γινει rc το αμαξι αλλα πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση.Ουτως η αλλως ειμαι ικανοποιημενος απο τη μαμα αναρτηση και πιστευω οτι με του rc θα ειναι λιγο καλυτερο.Και βεβαια το προτιμω απο ελατηρια χαμηλωματος και αλλα αμορτισερ.Πιστευω οτι θα δουλευει καλυτερα.Τωρα δεν ξερω με τον πισω αξονα που λεει ο kane αν θα εχω προβλημα λογω σκληροτητας .Αν τα εχει δοκιμασει κανεις ας μας πει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 18:00:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω και εγώ με την σειρά μου(αν και λάθος τόπικ) ότι πάρα πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για την bimors. Η συνέχεια στο ανάλογο τόπικ.


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 18:02:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αλλο κωδικο εχουν σιγουρα...
πισω αξονας
πισω αμορτισερ
πισω ελατηρια
παμε μπρωστα...
ψαλιδια
βασεις των αμορτισερ
τα αμορτισερ
και τα ελατηρια

η αναρτηση του rc
ελατηρια αμορτισερ ενοω
αν καταφερει να σταματηση την στιγμιαια μετακινηση του πισω μερους του gt στις ανωμαλιες θα ναι υπερ αρκετο
καθως το rc δεν το κανει αυτο το πραγμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,168s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on