PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Βελτιωση συμπλεκτη σε 206 RC
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάρ 2013, 15:09:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το έχετε ψάξει καθόλου για πιο ποιοτικό από το μαμά βολάν για το RC?

Χάζευα αυτό:
http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-206-2-0-GTI-GTI-180-RC-Lightened-Billet-Flywheel-/261115195324

Το δικό μου με πάρκαρε-ξεπάρκαρε σε ανηφόρα 8 χρόνια τώρα έχει τραβήξει αρκετό ζόρι και πλέον δίνει την αίσθηση ότι έχει αδυνατίσει αρκετά (έχοντας κι ένα ρεκτιφιέ επιφανείας στο ενεργητικό του). Σκέφτομαι όταν το αλλάξω να μη βάλω το ίδιο αλλά -αν βρω- κάτι καλύτερο.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάρ 2013, 17:25:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με 415,15€ υπαρχει το Peugeot sport


DBH ENERGY SOLUTIONS


Έχει επεξεργασθεί από τον/την bakclima στις Σαβ 23 Μάρ 2013, 19:10:57, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάρ 2013, 18:27:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργη μήπως μπερδεύεσαι με τον συμπλέκτη που δίνει η Peugeot Sport; Για βολάν ψάχνει ο nido!



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάρ 2013, 19:05:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

VOLANT MOTEUR EQUILIBRE κωδικός 903701018Α.
Για κανε και μια ερώτηση στο φίλο σου τον richardo αν εχει και αν ειναι αλουμινίου Wink


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάρ 2013, 21:16:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bakclima έγραψε:
VOLANT MOTEUR EQUILIBRE κωδικός 903701018Α.
Για κανε και μια ερώτηση στο φίλο σου τον richardo αν εχει και αν ειναι αλουμινίου Wink
Αυτό ρε μάστορα είναι 496,52 € με φόρο... και out of stock...


Σε ποιό το βρήκες; RCC?



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάρ 2013, 21:19:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206rc grA Twisted evil


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 24 Μάρ 2013, 13:18:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε σχέση με εργοστασιακό βολάν τι λέει αυτό?

Προσωπικά θα ήθελα να βάλω κάτι όχι ακόμα πιο ελαφρύ αλλά πιο "κτήνος", που να τρώγεται/αρπάζει/στραβώνει, πιο δύσκολα...


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 24 Μάρ 2013, 18:40:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν το θες για τέτοια χρήση ο εργοστασιακός είναι ο καλύτερος


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Μάρ 2013, 14:37:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Σε σχέση με εργοστασιακό βολάν τι λέει αυτό?

Προσωπικά θα ήθελα να βάλω κάτι όχι ακόμα πιο ελαφρύ αλλά πιο "κτήνος", που να τρώγεται/αρπάζει/στραβώνει, πιο δύσκολα...
Λέει ότι είναι καλύτερο σε ευστροφία για το μοτέρ που θέλει να το δουλεύεις ψηλά σε συνθήκες αγώνα Laughing

Για το πιο "κτήνος", βολάν δεν αλλάζεις και κάθε μέρα... Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Μάρ 2013, 17:34:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως δεν αλλάζουμε και κάθε μέρα... όπως και δισκοπλατώ...

Αλλά το εργοστασιακό (που είναι και σχετικά ελαφρωμένο για αμάξι παραγωγής) απ' ότι φαίνεται γίνεται σχετικά εύκολα "warped" (και σου δίνει αυτό που οι άγγλοι λένε "judder") αν το ζορίζεις παραπάνω απ' το απλό σταμάτα-ξεκίνα και π.χ. παρκάρεις-ξεπαρκάρεις κάθε μέρα σε ανηφόρα επί κάτι χρόνια. Όσον αφορά το κράμα κατασκευής τοιυ κατά την άποψή μου είναι λίγο της πλάκας (όπως πολλά άλλα υλικά στα πεζουδάκια μας - π.χ. τάπα δοχείου υγρού τζαμιών, που στο δικό μου ραγίζει κάθε ενάμισι-δυο χρόνια απ' τις θερμοκρασίες και ανοίγει). Οπότε θα ήθελα να βρω κάτι καλύτερο ποιοτικά, αν φυσικά υπάρχει.

Όσον αφορά τη μεγαλύτερη ευστροφία που θα δώσει ένα GrA από τη μικρή μείωση της πολικής ροπής αδράνειας, ομολογώ ότι δε με συγκινεί τρομερά διότι σε σχέση με όλες τις άλλες περιστρεφόμενες μάζες κατά την επιτάχυνση του αυτοκινήτου το να χάσει κάτι ακόμα το βολάν είναι κάτι που μόνο το χρονόμετρο θα μπορεί να καταλάβει (κι αυτό ΑΝ μπορώ να το πάω στο απόλυτο όριο στην πίστα - που δεν είναι στις προτεραιότητες μέχρι να βάλω σοβαρά φρένα).


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Μάρ 2013, 21:31:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό που βρήκα πιο πάνω το πουλάει και η pug1off (εδώ: http://www.shop.pug1off.com/product_info.php/206-gti-180-billet-steel-flywheel-p-562 ) και παίζει να είναι πιο καλής ποιότητας από το μαμά, όντας machined από solid κι όχι χυτό....

Από τιμή 325 λίρες = περίπου 385 ευρώ + μεταφορικά....
Rolling eyes


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Μάρ 2013, 21:50:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτή είναι μια από τις 3 επιλογές για το αγωνιστικό που ετοιμάζουμε


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Μάρ 2013, 11:40:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλοί οι τύποι, τους έστειλα χθες βράδυ ένα email με μερικές ερωτήσεις και 11 η ώρα (9 δική τους) μου είχαν απαντήσει!



Hi Nick,

The flywheel is made from a solid steel billet so has much better material properties than the cast unit. It will be lighter than the original which will improve throttle response and is designed for the standard type clutch cover. The flywheel comes balanced and any clutch cover will also come balanced from the manufacturer. When we build a high revving race engine we balance the crank with its associated parts but this is a perfectionist thing which will not make a difference at 6500rpm.

Kind Regards,

Matt Jobling
PUG1OFF

1 Boundary Road
Buckingham Road Industrial Estate
Brackley
Northants
NN13 7ES

www.pug1off.com
www.facebook.com/pug1off
Tel: 01280 701919




και στο καπάκι.....


Hi Nick - I forgot to mention that the postage price on our website might be too high - I would imagine that I can post this for around £30-35.

Kind Regards,

Matt Jobling
PUG1OFF

1 Boundary Road
Buckingham Road Industrial Estate
Brackley
Northants
NN13 7ES



Cool


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Απρ 2013, 13:08:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλαξαν το website και μείωσαν και τις τιμές οι Άγγλοι....
http://peugeot-tuning-parts.co.uk/transmission/flywheels.html


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Απρ 2013, 20:16:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Άλλαξαν το website και μείωσαν και τις τιμές οι Άγγλοι....
http://peugeot-tuning-parts.co.uk/transmission/flywheels.html
Με τόσα που έχω δεί έχω απογοητευτεί...


Τα φτιάχνουν αυτοί ή μιλάνε με 10 μεσάζοντες;



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Απρ 2013, 12:42:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα μπορουσα να τους ρωτήσω αν το φτιάχνουν σε δικό τους μηχανουργείο αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα...
Πάντως στην τιμή που το δίνουν το κόβω χλωμό να βγάζουν κέρδος και αυτοί και 10 μεσάζοντες...
Rolling eyes


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Απρ 2013, 18:55:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω ψηθεί να το δοκιμάσω, αν ενδιαφέρεται κανείς να το δει πριν το βάλω, αφού έρθει, να το ζυγίσουμε, κλπ ας μου πει.

[ΕΔΙΤ]
Έριξα μια ματιά και στο κιτ οργανικού συμπλέκτη που προτείνουν, της Helix Autosport. Ενδιαφέρον, αντέχει μέχρι 35 κιλά ροπής.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Απρ 2013, 20:36:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Έχω ψηθεί να το δοκιμάσω, αν ενδιαφέρεται κανείς να το δει πριν το βάλω, αφού έρθει, να το ζυγίσουμε, κλπ ας μου πει.

[ΕΔΙΤ]
Έριξα μια ματιά και στο κιτ οργανικού συμπλέκτη που προτείνουν, της Helix Autosport. Ενδιαφέρον, αντέχει μέχρι 35 κιλά ροπής.

Για ποτε λες???????????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Απρ 2013, 22:56:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα παραγγείλω μέσα στην εβδομάδα Άρη.
Το βολάν το έχουν σε στοκ, για το δισκοπλατώ δε ρώτησα.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Ιούλ 2013, 17:27:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άργησα να τα παραγγείλω, άργησαν και οι Άγγλοι να βγάλουν παραγωγή και θα μου έρθουν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα (δισκοπλατώ + χειροποίητο βολάν).

Αν ενδιαφέρεται κανείς για το δικό του και θέλει να τα περιεργαστεί πριν τα φορέσω πείτε μου μήπως μπορέσω και τα φέρω λέσχη.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1387s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on