PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πραγματικό βάρος 207 GT
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 15:36:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωπα στεφανε ελυσες μυστηριο
δεξια απο το διαμηκη αξονα αρα προς συνοδηγο εννοεις?
πρεπει να βρεις τροπο να κανεις 2 μετρησεις ακομα ειναι πολυ σημαντικο το θεμα

α. με οδηγο μεσα για να δουμε πως παει δεξια αριστερα κυριως

και

β. και πιο σημαντικο. λυνεις μπαταρια μπαινεις μεσα καθεσαι , βρισκεις ενα πακιστανι συμφοιτητη και τον βαζεις να τοποθετησει σε διαφορετικες θεσεις τη μπαταρια για να δουμε πως επηρεαζει το δεξια αριστερα κυριως.
προτεινομενες θεσεις πισω απο καθσιμα οδηγου συνοδηγου και πορτπαγκαζ δεξια αριστερα.

δε σου λεω κατανομη εμπρος πισω γιατι παιζει αποκλιση που θα σου ειναι σημαντικη να τη μετρησεις και στο εργαστηριο απ αντιστρεπτικες

δηλαδη ενα αμαξι με δεμενες αντιστρεπτικες εχει εντελως αλλη συμπεριφορα στο corner weighting. αν τις λυσεις βλεπεις τελειως αλλα νουμερα....

στη φαση ενος ι.χ οπως δικα μας με δεμενες και παιζοντας με βαρη μπορεις να επηρεασεις κατα κυριο λογο τις διαγωνιες κατανομες που ειναι και οι πιο σημαντικες.

για αυτο και π.χ πουπακης δε μετρα με οδηγο μεσα αφου με δεμενες αντιστρεπτικες σου ανεβαζει αναλογα και τις δυο διαγωνιους αφου μοιραζει σχεδον μισο μισο το βαρος στους δυο αριστερα τροχους αρα και στις διαγωνιους τους.


υ.γ ανμ βαριεσαι να λυσεις μπαταρια απλα βρες μια εξτρα και παιξε με αυτη αφηνοντας τη μαμα στη θεση της. αυτο που μας νοιαζει ειναι η νεα ιδανικη θεση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 16:31:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε συ Πανο, εδω στο μηχανοστασιο χωραει ισα ισα να μπει ενα δοχιακι αναθυμιασεων. Η μπαταρια που να παει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 19:48:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
Ρε συ Πανο, εδω στο μηχανοστασιο χωραει ισα ισα να μπει ενα δοχιακι αναθυμιασεων. Η μπαταρια που να παει?


Δεν εννοεί μέσα στο μηχανοστάσιο.

Υ.Γ. 1218kg, ελαφρύ το εργαλείο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oustampas (Στέφανος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 le mans (χωρίς αυτοκόλητα)

Ένταξη: 14 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Aνοιξη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2011, 22:49:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Παναγιώτη, πολύ θα γούσταρα να κάτσω να βγάλω μπαταρία, να λύσω αντιστρεπτικές να το γεμίζω και να του αδειάζω βενζίνη, να έφτιαχνα ακόμα και καστομ ντεπόζιτο για καλυτερη κατανομή και να το μέτραγα συνέχεια, αλλά όπως καταλαβαίνεις δε γίνεται. Δεν έχω πρόσβαση στο εργαστήριο για να παίζω με το αμάξι μου. Η άσκηση ήταν πολύ συγκεκριμένη και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω πολλά Sad .

Παρόλαυτα, υπάρχει ενδεχόμενο, αν έχω και χρόνο, μετά τις γιορτές να είμαι σε ένα πρότζεκ που θα γίνεται στο συγκεκριμένο εργαστήριο και να είμαι πολλές ώρες εκεί μέσα. Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, ποτέ δεν ξέρεις!!!

Πάντως αν θέλεις ανάλυσε λίγο αυτό για τις αντιστρεπτικές γιατί δεν το πολυέπιασα τι εννοείς...


"Στην πρωτη στροφή μπήκα τρένο..
Στη δεύτερη στροφή μπήκα πόρτες γιατί τσίμπησα το φρένο..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallakias22 (Κωστας)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 26 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 113
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Δεκ 2011, 15:41:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα ζυγισα και εγω το δικο μου και μου το εβγαλε 1240 χωρις ρεζερβα με μισο ρεζερβουαρ βενζινη με δυο ενισχυτες, πυκνωτη και πυροσβεστηρα.

Επισης φοραω και 18'' ζαντες με 215-35-18 λαστιχα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Δεκ 2011, 16:06:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στεφανε δε θα λυσεις μπαταρια. θα παρεις μια εξτρα χαλασμενη και θα τη βαλεις σε 2-3θεσεις να δουμε πως επηρεαζει. δε παμε γα αγωνστικο στησιμο.

για αντιστρεπτικες επειδη ακομα και σε ακινησια το αμαξι ειναι ελαχιστα εως αρκετα φορτισμενες απο ανισοκατανομες στο βαρος του αυτοκινητου αναλογα φορτιζουν κατα ενα μικρο μερος και τον αντιστοιχο τροχο. δε μπορεις να εισαι 100% τελειος με αυτες πανω.
ομως η φορτιση που εχουν δεν επηρεαζει τη χιαστη διαγωνιο στα βαρη.
αρα οταν κοιτας κατανομες βαρους σε ενα απλο ι.χ σε νοιαζει οι διαγωνιοι τροχοι το αθροισμα των βαρων τους να ειναι το ιδιο Wink
εξου και μετρας χωρις οδηγο. αν βαλεις οδηγο επειδη ειναι κοντα κεντρο ενα μερος του περιπου το μισο θα το παρει ο εμπρος τροχος ενα μερος θα το παρει ο πισω αρα διαγωνιες περιπου ιδιες.

κατσε μπερδευτηκα και εγω τωρα. θα το ξαναδιαβασω και θα σου πω Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Δεκ 2011, 18:31:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μονο μπρωστα μπορει να βγαλει αντιστρεπτικη η πισω ειναι μεσα στον αξονα...οποτε τι ψαχνετε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Δεκ 2011, 11:07:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
μονο μπρωστα μπορει να βγαλει αντιστρεπτικη η πισω ειναι μεσα στον αξονα...οποτε τι ψαχνετε?


Scratch
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1368s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on