PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

γνησιοτητα κ καταλληλοτητα τοταλ λαδιων

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
papillon (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 1.4 16V

Ένταξη: 05 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Νοέ 2012, 13:12:58    Θέμα δημοσίευσης: γνησιοτητα κ καταλληλοτητα τοταλ λαδιων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια....μολις μου ηρθε ενα 5κιλο τοταλ 9000 ενερτζι 5-40 απο γερμανια(ebay)(207 1.4 ΕΡ3)...δυστηχως παρατηρησα οτι η ημερομηνια παραγωγης κατω χαμηλα,γραμμενη με κιτρινο χρωμα οπως εχω δει στα τοταλ ηταν καπως σβησμενη...πηρα λοιπον κ γω τηλ την τοταλ ελλαδος να δω
α)αν ειναι οντως γνησια
β)αν μπορουν να μου πουν την ημερομηνια παραγωγης μεσω του bar code ή lot number.

μου ειπαν λοιπον οτι αναγνωριση γνησιοτητας δε γινεται εφοσον δεν ειναι αμεσως συνεργατης ή χοντρεμπορας.για ημερομηνια παραγωγης καμια ελπιδα.στη κουβεντα που πιασαμε με ενημερωσε επισης πως τα ενερτζι δεν τα φερνει η τοταλ ελλαδος γιατι δεν ειναι συμφωνα με τις προδιαγραφες των πεζο σιτροεν κ οτι οι προδιαγραφες του απλου 9000 υπερκαλυπτουν αυτες του ενερτζι.....
περιμενω τα σχολια σας γιατι μου φανηκε κουλο να μη μπορει να μου πει για την γνησιοτητα του προιοντος κ θεωρουσα απο τα λιγα που διαβασα πως τα ενερτζι ειναι που αντικαθιστουν τα απλα κ ειναι ενα κλικ πιο πανω σε τεχνογνωσια!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Νοέ 2012, 14:30:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καμμια σχεση φιλε μου..απλα το ενερτζι ειναι πολυ καινουργιο ακομα και περιμενουνε να τελειωσει το στοκ που εχουνε στην ελλαδα..αφου υπαρχει το αντιστοιχο σε ελφ που το εχουνε απλα ειναι πιο παλιας παραγωγης..και οι αντιπροσωπειες μπορουνε να το φερουνε αν το ζητησεις..απλα πρεπει να παρεις ποσοτητα..και απο γερμανια υπαρχουνε παρα πολλα παιδια που τα παιρνουνε και δεν ειχανε κανενα προβλημα γνησιοτητας..και ταπαιρνουνε και πιο φθηνα..και τα απλα δεν υπερκαλυπτουνε τα ενερτζι...το εχουνε εξηγησει και εδω μεσα οτι εχουνε διαφορες..ειναι πολυ πιο ανθεκτικα σα λαδια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
papillon (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 1.4 16V

Ένταξη: 05 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Νοέ 2012, 16:38:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ημουν σιγουρος πως το ενερτζι ειναι ανωτερο απο το απλο 9000.απλα μου κακοφανηκε η επιμονη της για το 9000 το απλο κ για την ελειψη δυνατοτητας να τσεκαρουν τα λαδια αν ειναι γνησια ή οχι....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Νοέ 2012, 16:57:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

to 1.4 16v 90 cv εχεις?το ιδιο 5 40 ενερτζι βαζω εγω.φροντισε αν ειναι η πρωτη φορα που το βαζεις να το αλλαξεις στα 1000χλμ μαζι με φιλτρο παντα.για να γυγει το παλιο λαδι...στροφαρει καλυτερα ο κινητηρας με αυτο θα το δεις..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
papillon (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 1.4 16V

Ένταξη: 05 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Νοέ 2012, 02:36:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το 1.4 16ν με τα 95 εχω..πεζο μπε εμ βε κινητηρας.ειχα βαλει τα 9000 για πρωτη φορα κ παω για την αλλαγη να φυγει κ το παλιο λαδι.ηδη με αυτα που εχω το νιωθω το μοτερ να πηγαινει καλυτερα(ειχε δικιο ο mechanic...thanks!!!)κ σκεφτηκα γιατι οχι τα ενερτζι?κ με 35 ευρω απο γερμανια με μεταφορικα μου φανηκε μονοδρομος η επιλογη....την τριτη με το καλο σερβις των 80.000χλμ κ μπαινουν τα ενερτζι!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
axi (axi)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 308 1.4

Ένταξη: 10 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Νοέ 2012, 15:18:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα
Εχω ένα Peugeot 308 1.4 95 hp θα ήθελα την συμβουλή σας.Το αμάξι μου έχει 83.000 χιλιόμετρα το αγόρασα από συγγενικό πρόσωπο με πολύ ήρεμη οδήγηση και όλα τα σέρβις στην ώρα τους στην αντιπροσωπεία .Το αμάξι θέλει 1 λίτρο λάδι στα 3000 χιλιόμετρα περίπου. Από άλλους ξέρω πως θέλουν και 1 λίτρο στα 2000 χιλιόμετρα !!Το αμάξι δεν καίει λάδια απλά τα καταναλώνει .Ένας μηχανικός μου πρότεινε 10-40 και μου είπε πως τα έχει δοκιμάσει και δουλεύουν καλά και μπλα μπλα αλλά δεν με έπεισε .Κάποια συμβουλή για κάποιο λάδι που να μην το τρώει έτσι το αμάξι αλλά φυσικά να κάνει την σωστή δουλειά ;;μου φαίνεται τραγικό το 1 λίτρο ανά 3000 χιλιόμετρα για ατμοσφαιρικό αμάξι 95 ίππων !!
Η οδήγηση μου είναι ήρεμη σε γενικές γραμμές άλλωστε και να ήθελα να τρεξω….0-100 σε 2 εβδομάδες !!είναι λιιιιγο τάφος το αμάξι!Και τα λάδια τα αλλάζω κάθε 8000-10000 χιλιόμετρα αν και από αλλαγή σε αλλαγή σχεδόν δεν υπάρχει παλιό λάδι μέσα!!!Τα λάδια που βάζω είναι 5-30 της Mobil (αυτά μου έβαζε η αντιπροσωπία)
Αυτά ευχαριστώ εκ των προτέρων !!


DUCT TAPE
Turning "NO!NO"
Into "MMPH!-MMPH"
Since 1942
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Νοέ 2012, 15:29:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

total quartz 9000 energy 5w40. οχι το απλο κουαρτζ αλλα τα ενερτζι.κοιτας εδω μεσα πως τα αγοραζουνε αν δε τα βρεις εξω η τα αντιστοιχα elf nf 5w40.βαζεις κανεις 1000χλμ το ξαναλλαζεις παντα μαζι με φιλτρο λαδιων...και μετα βλεπεις την υφη του μεχρι τα 5000χλμ.αν το δεις μετα οτι μαυριζει και γινεται νερο τοτε το ξαναλλαζεις...ΟΧΙ 10 40 σε αυτη τη μηχανη...κανε αυτα και το κοιτας παλι.να καθαρισει απο τη βρωμια που εχει τη παλια...σα πρωτη δουλεια.παντα με αλλαγη φιλτρου λαδιου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
axi (axi)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 308 1.4

Ένταξη: 10 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Νοέ 2012, 10:13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την απάντηση !! Ελπίζω μετά από αυτό να ελαττώσει το φάγωμα των λαδιών …μου φαίνετε τραγική αυτή η κατανάλωση !Έψαξα και για λαδί στο Γερμανικό ebay!!!Καλά δεν περίμενα πότε ότι θα είχε τόσες Διαφορές και ότι θα συνέφερε για τέτοιο βάρος αλλά βγαίνει με τα μεταφορικά στο 1/3 τις τιμής !!! Ευχαριστώ πολύ!!!


DUCT TAPE
Turning "NO!NO"
Into "MMPH!-MMPH"
Since 1942
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Νοέ 2012, 11:53:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0912s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 13 - GZIP enabled - Debug on