PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αντικατασταση της αυτορυθμιζόμενης ντιζας συμπλέκτη
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2009, 01:37:58    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αντικατασταση της αυτορυθμιζόμενης ντιζας συμπλέκτη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για γραψτε μου τι χρειάζεται για να αποκτησουμε μια συμβατικη ντιζα συμπλεκτη...
Γιατι η μαμα "αυτορυθμιζόμενη" μου χει σπασει λιγο τα νευρα... Confused Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2009, 01:39:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ταααακηηηηηη!!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2009, 01:57:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρωτησα εδω γιατι αυτος ειναι Σερρες...
ε μην του αποσπαω την προσοχη...
μετα θα λεει οτι τον πηρα τηλ κι χαλασε το ΧΨ ανταλλακτικο κλπ κλπ
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2009, 07:55:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπα,μην μασας,να εισαι σιγουρος οτι ειχε ηδη μεινει απο ντιζα συμπλεκτη την στιγμη που το σκεφτηκες! Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2009, 12:19:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτός με πήρε κάποια στιγμή τηλέφωνο και μου κλαιγόταν για το αμαξι που του εκανε τα δικά του
εγω δεν ξερω τιποτα Laughing
ποδηλατο εκανα στην Μακρη Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 17:35:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αμα δεν τον παρακαλέσουμε δεν θα μας πει...
τον Παναγιώτη εννοώ...

ναι το θυμη8ηκα ενα μηνα μετα...

ΛΕΓΕ ΡΕ!!!!

αυτή η αυτορυθμιζόμενη σαχλαμαρα "αργεί" στις αλλαγες...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 23:15:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ, πάντως, που άλλαξα πριν λίγο καιρό, δε μπόρεσα να βρω άκρη για "συμβατική". Ρώτησα εδώ, το μηχανικό, ρώτησα και Γκαγκαστάθη και τίποτα... Αν βρούμε κάποια λύση, πάντως, θα με ενδιέφερε πολύ...


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 00:35:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε το χει κανει λεμε ο Παναγιώτης...
ισως το χει γραψει και καπου... αλλα δεν ξερω/θυμαμαι που...
Confused


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 04:04:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως στο θέμα που ο nido έλεγε για το δικό του; Rolling eyes


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 08:55:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο nido έχει RC. Άρα BE σαζμάν, άρα διαφορετική ντίζα. Για εκείνο, άρα και για σένα, Μάνθε, βγάζει η ps ρυθμιζόμενη, όπως λέει ο Τάκης εδώ....


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 09:39:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΧΑ!!!!!!!!!

αυτο ακριβως εξαχνα...

beautifull Cool Cool Cool Cool

ευχαριστω!


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Δεκ 2009, 12:06:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα την παραλάβω σημερα ή αυριο...
χωρις το πεταλι.
ισως στο δικο μου να μπαίνει με το μαμα πεταλι

αν χρειαζεται και το πεταλι θα παραγγελθεί εκ των υστερων Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Δεκ 2009, 01:23:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκιμασα σημερα να την βάλω στο δικό μου αυτήν:
volvos έγραψε:
cable embrayge
cc19701-03

kai to petalaki apo panoooo
cc19708-11


αλλα ειναι πολυ κοντυτερη σε μήκος από την μαμα
οπότε
ή μου εδωσαν λάθος ανταλλακτικο
ή κατι αλλο παίζει...

θα το ψαξω αυτιο (γιατι δεν εχω σπιτι και το τιμολόγιο)

Confused Confused Confused Confused Confused Confused


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Φεβ 2010, 23:41:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά έβγαλες άκρη με την PS Μάνθο?


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Φεβ 2010, 01:16:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν εχω ασχοληθει λογω αλλων πραγματων
παντως ο κωδικος που μου ειχε δωσει ο Παναγιωτης δεν κανει για το δικο μου
θα το ξανατσεκαρω οταν βρω χρονο


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Αύγ 2010, 00:49:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάθημα #224: Aν φεύγεις για εκδρομή με Peugeot που δεν έχει υδραυλικό συμπλέκτη, καλό είναι να έχεις και καμιά έξτρα ντίζα μαζί σου και να ξέρεις να την αλλάζεις επιτόπου... Ακόμα κι αν την είχες αλλάξει σε εξουσιοδοτημένο μόλις πριν ένα χρόνο...

Η δική μου αυτοκτόνησε ενώ είχα ξεκινήσει για μονοήμερη στο Πόρτο Ύδρα και ήμουν στην Αττική οδό λίγο πριν τον Ασπρόπυργο (ΟΚ, θα μπορούσε να μου τύχει σε πολύ χειρότερο σημείο!) χωρίς καμία προειδοποίηση. Ξαφνικά το αριστερό πεντάλ του RC έπιασε πάτο! Ανοίγω καπώ, βγάζω φιλτροκούτι και βλέπω ότι είχε κοπεί στο τέλος εκεί που το συρματόσχοινο μπαίνει στο πρεσαριστό παπαράκι που κρατάει τον πλαστικό κώνο που πιάνει στο δίχαλο.



Αστοχία υλικού... Πάντως δεν τριβόταν πουθενά εκεί που κόπηκε, ούτε κι έχω βάλει κανένα ζόρικο δισκοπλατώ. Τη συγκεκριμένη ντίζα μου την είχαν βάλει πέρυσι το καλοκαίρι μήπως και η ορίτζιναλ τα είχε παίξει και έφταιγε που δεν είχα σωστή αποσύμπλεξη (τελικά δεν είχε να κάνει, δισκοπλατώ ήθελα)... Κρίμα που για ένα τόσο σημαντικό εξάρτημα κάποιοι κάνουν τσιγκουνιές στην αντοχή του...
Evil


Τελικά η Σαββατιάτικη περιπέτεια είχε αίσιο τέλος, χάρη και στο κολλητό μου που με βοήθησε να αλλάξουμε την κομμένη ντίζα με την ορίτζιναλ, που την είχα κρατήσει για παν ενδεχόμενο. Η επέμβαση έγινε σε παράδρομο της Αττικής οδού όπου το αμάξι είχε ακινητοποιηθεί, και κράτησε ένα μισαωράκι (θα μπορούσε να μας πάρει σαφώς λιγότερο αν το είχαμε ξανακάνει). Αφαίρεση φιλτροκουτιού, αφαίρεση μπαταρίας και βάσης της μπαταρίας για να έχουμε χώρο να δουλέψουμε, αφαίρεση της κομμένης ντίζας, συμπίεση της "νέας" (της ορίτζιναλ), πέρασμά της πρώτα κάτω από το σεβρό για να έρθει η μία άκρη μέχρι το πεντάλ και να κλιπάρει επάνω του, και μετά από την άλλη μεριά στο δίχαλο, "αποσυμπίεση" της και έτοιμο! Το μπάνιο το χάσαμε αλλά τουλάχιστον το αμάξι ήρθε στα ίσα του και μάθαμε και πως γίνεται η αλλαγή χωρίς συνεργείο...
Wink Cool

Βγάζει κανείς καμιά πιο σοβαρή ντίζα [πλην της μη-αυτορυθμιζόμενης της PS που έρχεται με άλλο πετάλι κλπ] ή that's it?... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Αύγ 2010, 16:51:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

einai να μη σε θελει
εμενα κολλησε η βαλβιδουλα του φρενου πανω στο πεταλι πηγασε 2 πεζο για να τη βρω και στο τελος με βαση το πλαισιο μου μουεδωσαν λαθος...τελικα αναγκαστηκα να βγαλω τη μαμα και να τη παω για να μου βρουν ιδια...
το σερβις μποξ δε συνεχιζε να δινει λαθος κωδικο!!!

αντε καλα μπανια και αστρυφτααα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 13:12:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νεότερα για τα αίτια που κόπηκε η ντίζα μου 1 χρόνο αφού την είχα αλλάξει [χωρίς λόγο, όπως απεδείχθη].... Η τοποθέτηση που είχαν κάνει [κατά την οποία είχαν λύσει κι όλη την πεταλιέρα Shocked ] εκει που το ειχα παει δεν ηταν σωστη, όσο δύσκολο και να ακούγεται αυτό, με αποτελεσμα όταν πάταγα τέρμα το πεντάλ να ζοριζεται υπερβολικα το συρματόσχοινο, ειδικά εκεί που ήταν πιο λεπτό λόγω του πρεσαρίσματος της άκρης που μαγκώνει στο δίχαλο - όπου και, τελικά, έσπασε.

[edit]
Εχετε δει ποτε να γρασαρουν τις ντιζες στην "ημι-μπιλια" που εχει μεσα η πλαστικη "καμπανα" που πιανει στο διχαλο? Αν ναι, ξερετε τι ακριβως βαζουν? Αυτο που ειχαν βαλει στη δικη μου ειχε ως αποτελεσμα να λιωσει τελειως το λαστιχενιο παπαρακι που παρεμβαλεται αναμεσα στο μεταλικο ακρο που πρεσαρεται στο συρματοσχοινο και την πλαστικη ''ημι-μπιλια"...)


Curse Of The Traveller


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nido στις Κυρ 09 Ιούν 2013, 04:57:54, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 13:14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

welcome to greece
havve a nice holidayyyyy Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 02 Οκτ 2010, 13:01:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τρελό είναι Παναγιώτη ότι μια φορά να σου δείξει κάποιος (ή έστω να σου πει) πως να το κάνεις και να έχεις μερικά εργαλεία και λίγη όρεξη την αλλάζεις και μόνος σου τη ντίζα. Και το πας σε εξουσιοδοτημένο να στην αλλάξουν κι το πιάνει άτομο που είναι πιο άσχετος από εσένα.... και κάνει τα δικά του....
Silly


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1446s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on