PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΓΕΝΙΚΑ - Απαλοιφη γρατζουνιων απο μεταλλικο χρωμα?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Οκτ 2009, 21:52:22    Θέμα δημοσίευσης: ΓΕΝΙΚΑ - Απαλοιφη γρατζουνιων απο μεταλλικο χρωμα? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ερωτηση!!

γραντζουνιες απο κλειδι μπορουν να φυγουν απο μεταλλικο χρωμα?

εχω παρει αυτες τις ακριβες κρεμες που υποτιθεται απαλοιφουν τις γραντζουνιες αλλα τιποτα..

μου το εχουν γραντζουνισει με κλειδι γυρω γυρω. υπαρχει κατι καλο?

ευχαριστω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Οκτ 2009, 22:08:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν οι γρατζουνιες ειναι στο βερνικι κατι γινεται, αν ειναι βαθια και εχει φυγει το χρωμα... Crying or Very sad εγω περασα ολο το αμαξι την αλοιφη της 3μ για γρατζουνιες πχ κλειδιες στις χουφτες και μετα το κερωσα και εγινε καινουργειο


τι βαζεις μεσα ρε μαστορα;τον πατερα μου και την μανα μου βαζω.Μπιστονια,μπιελες,χειροκινητο​ εξαρι αμα εχεις χερια και DSG αμα εισαι κουλος.
Σε κοβω να εισαι κουλος
ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥΥΥΥ.Δεν πειραζει θα σου βαλω νιτρα να ψεκαζεις καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Οκτ 2009, 23:48:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.cardetailing.gr/phpBB3/index.php?sid=6845a73bd9fd35ab26096f1513ba342c
ριξε μια ματια εδω σιγουρα θα βρεις λυση,αν παλι βαριεσαι πες μου λεπτομεριες να βοηθισω... Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dimitris_thess (Δημήτρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 80

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2009, 01:07:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alexis22 έγραψε:
http://www.cardetailing.gr/phpBB3/index.php?sid=6845a73bd9fd35ab26096f1513ba342c
ριξε μια ματια εδω σιγουρα θα βρεις λυση,αν παλι βαριεσαι πες μου λεπτομεριες να βοηθισω... Smile


+1000

Φίλε και εγώ εκεί έψαχνα για γρατσουνιές. Λοιπόν υπάρχουν 3 αλιφες της 1z. Μια κόκινη,μια πράσινη και μια κίτρινη.

Η κόκκινη είναι περισσότερο για γυάλισμα. Οι αλλες δυο κανουν δουλεια. Εγω θα σου προτεινα την κιτρινη για να εισαι σιγουρος 100% και ειναι για ταλεπωριμενα χρωματα, ξεβαψιμο,γραατσουνιες κτλπ.
Τιν εχει το πρακτικερ 6-7 ευρω...
Και οι αλλες μπορι να κανουν δουλια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2009, 09:59:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν είναι πάντως βαθειά και οχι επιφανειακή νομίζω οτι αλοιφή και να βάλεις δεν φεύγει....Και εμένα μου έχουν κάνει μια βαθειά κλειδιά στην πόρτα και μόνο με βάψιμο φεύγει....Όσο χρώμα και να μεταφέρει η αλοιφή από την δίπλα περιοχή δεν είναι ικανή να γεμίσει μεγάλο βάθος...Μόνο πολυ επιφανειακές. Ίσως τοπικό βάψιμο να σου κάνει αλλά αν είναι σε όλο το αμάξι η γρατζουνιά.... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Οκτ 2009, 02:20:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι γραντουνια με βαθος γυρω γυρω.. ενας ενα βραδυ περασε στη γειτονια και τα περιποιηθηκε ολα τα αμαξια..

πηρα μια ακριβη κρεμα (δεν εχω εδω τη μαρκα την εχω στο εξοχικο) την πηρα 7-8 ευρω και την περασα και δεν εκανε κατι φοβερο..

εβλεπα κατι αυτοκολλητα στο λιντλ σα στικακια αλλα αρκετα ακριβα και σκεφτηκα οτι αν δεν εχει αποτελεσμα τσαμπα τα 15 ευρω.

ο φαναρτζης μου πε οτι θελει βαψιμο και δεν αξιζει.. ειναι μεταλλικο χρωμα και δε γινεται τοπικα..

επισης κατι ειχα ακουσει για συνεργειο που ειδικευεται στις γραντζουνιες..
ισχυει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Οκτ 2009, 02:29:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπορεις να κανεις τοπικη βαφη υπαρχουν καποιες εταιριες που ασχολουνται με μικροεπισκευες και με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα πτιν φτασεις σε αυτη τη λυση δες μηπως μπορει να διορθωθει με αλοιφη..
αυτες οι αλοιφες θελουν πολυ τριψιμο και σηνυθως συνδιαζεται με καποιο αλλο προιον..αν θελεις βαλε μια φωτο να δω τη ζημια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Οκτ 2009, 14:48:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα βαλω φωτο δευτερα! ποσο τριψιμο πια?! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009, 17:07:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εδω φωτογραφιες..

αν βαλω το νυχι μου κολλαει μεν, αλλα λιγο.. οχι μεγαλο βαθος δλδ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009, 19:28:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν την βλέπω και τόσο βαθειά νομίζω οτι μπορεί να σβήσει λιγάκι με αλοιφή..Γεια τελείως μάλλον δύσκολο αλλά νομίζω θα την απαλύνει. Θα θέλει μπόλικο τρίψιμο όμως. Είναι από μπροστά μέχρι πίσω ή μου φαίνεται? Ελεος δηλαδή...
Και εγώ έβριζα τόσο καιρό που ήταν μόνο στην πόρτα....Τι κόσμος ρε φούστη μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009, 19:46:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι και στις δυο πλευρες και πισω..

τι κανω?? πως τριβω για να εχω αποτελεσμααα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009, 20:29:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει δεν έχω κάνει και μαστερ στο θέμα αλλά λένε με κυκλικές κινήσεις και με κανένα πανί μικροίνων ας πούμε για να μην κάνει γρατζουνιές. Τώρα παίζουν και οι αλοιφαδόροι αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Tόσο μεγάλη που είναι σε βλέπω να αφήνεις κανένα χέρι πάνω! Θα θέλει πολύ τρίψιμο..
Παίζει βέβαια και τι αλοιφή θα πάρεις. Έχει χοντρές, ψιλές κτλ.. Φαντάζομαι θα θέλει χοντρή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009, 22:37:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κρεμες?? υπαρχουν καποιες να παραγγειλω? αυριο θα σας γραψω ποια εχω??

παντως στο κενο που ειχε αφησει η γραντζουνια εγινε ασπρο. ενω πριν ηταν μαλλον μαυρο το κενο..

αρα σημαινει οτι καταφερε να καλυψει με τη γυρω μπογια και δε παει αλλο? η να συνεχισω και αλλο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Οκτ 2009, 00:01:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=6
ριξε μια ματια πριν ξεκινησεις....ισως σε βοηθισει..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
anesperos13 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Οκτ 2009, 11:44:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχω το

ARMOR ALL
COLOUR RESTORER


-Cleans & restores original colour without scratching
-Safe for all paint finishes
-For Severely worn or Discoloured paintwork
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Οκτ 2009, 12:09:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω οτι εδω ταιριαζει περισσοτερο το post αυτο..

Την προηγουμενη βδομαδα ξυπναω το πρωι να παω στη δουλεια και βλεπω στην οροφη 4 νυχιες, κοντα στους 5-6 ποντους η καθε μια...
Καποια γατα την εκανε την δουλεια απο οσο καταλαβα.
Ειχε ενας φιλος αλοιφη(armorall) και το περασα τοπικα, οποτε τα χοντρα εφυγαν και φαινοταν 2 ελαφρια σημαδια.
Μετα πηγα στο Praktiker και πηρα ενα γυαλιστικο-κερι της armorall παλι, περασα ολο το αμαξι και τωρα πλεον δεν φαινεται τιποτα. Very happy

Χρησιμοποιησα τα παρακατω.
http://www.armorall.com.au/images/library/Image/products/Butter%20Wax%20Black%20Background.jpg
http://www.falcar.com/Cleaners/armorall/ARMOCLEA0080.jpg


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gulik 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Clio 172 ph1

Ένταξη: 15 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 309

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Αύγ 2011, 19:14:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γρατσουνιές που δημιουργήθηκαν από την πράσινη επιφάνεια σφουγγαριών τύπου Scotch Brite -αυτά με το συρματάκι- μπορούν να εξαφανιστούν ή να απαλυνθούν με κάποιου είδους αλοιφή;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Αύγ 2011, 19:53:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gulik έγραψε:
Γρατσουνιές που δημιουργήθηκαν από την πράσινη επιφάνεια σφουγγαριών τύπου Scotch Brite -αυτά με το συρματάκι- μπορούν να εξαφανιστούν ή να απαλυνθούν με κάποιου είδους αλοιφή;


σε μη μετταλικο χρωμα το κανα με αλοιφαδωρο και εφυγαν...σε μετταλικο δεν ξερω τι γινεται η αληθεια


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Αύγ 2011, 22:03:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thodwrhs έγραψε:
gulik έγραψε:
Γρατσουνιές που δημιουργήθηκαν από την πράσινη επιφάνεια σφουγγαριών τύπου Scotch Brite -αυτά με το συρματάκι- μπορούν να εξαφανιστούν ή να απαλυνθούν με κάποιου είδους αλοιφή;


σε μη μετταλικο χρωμα το κανα με αλοιφαδωρο και εφυγαν...σε μετταλικο δεν ξερω τι γινεται η αληθεια


Δε νομίζω να έχει διαφορά το αν είναι μεταλλικό ή μη, αφού το γρατσούνισμα είναι πάνω στο βερνίκι κι όχι στο χρώμα


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Ιαν 2018, 09:52:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην ανοιγω νεο θεμα...

Τη παρασκευη βρηκα μια ασπριλα στο προφυλακτηρα !! Το καθαρισα προσεκτικα (καθαριστικο/νερο) αλλα εμειναν μικρογρατζουνιες. Επειδη δεν εχει φυγει μπογια και η γρατζουνιες ειναι επιφανειακες καμια συμβουλη/προιον για να επανελθει; (ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ)



[/u]


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1346s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on