PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Scangauge xgauge προγραμματισμός για μέτρηση πίεσης (bars)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
RME (Κωστας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 GT 1.6THP etuners STAGE 2.5

Ένταξη: 17 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Σεπ 2009, 22:24:37    Θέμα δημοσίευσης: Scangauge xgauge προγραμματισμός για μέτρηση πίεσης (bars) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον παιδες οποιος εχει το scangauge και θελει να να βλεπει την πιεση το MAP δηλαδη σε BAR εδω σας εχω(μου φυγε ο κολος μιλαμε για ASSEMBLY)

TXD: 68 6A F1 01 0B
RXF: 04 41 85 0B 00 00
RXD: 28 08
MTH: 00 0A 00 64 FF F6

FF F4 - 1.2 bar
FF F5 - 1.1 bar
FF F6 - 1.0 bar
FF F5 - 0.9 bar
FF F4 - 0.8 bar

Και εξηγουμαι

στο scangauge παταμε more more more και x gauge >

μας εμφανιζει την πρωτη θεση μνημης 0 (εχει 24) για αποθηκευση gauges.
παταμε edit εμφανιζει
TXD ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΜΗ 68 6A F1 01 0B παταμε ΟΚ

RXF ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΜΗ 04 41 85 0B 00 00 παταμε ΟΚ

RXD ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΜΗ 28 08 παταμε ΟΚ

MTH ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΜΗ 00 0A 00 64 FF F6 παταμε ΟΚ

NAM ΒΑΖΟΥΜΕ BAR Παταμε ΟΚ SAVE EXIT

to ΜΤΗ ειναι ο μαθηματικος αλγοριθμος σε assemply μορφη χχχχmultiplier χχχχ divider xxxx add subtract το FF F6 στο τελος του MTH ειναι για την αφαιρεση του 1 bar της εξωτερικης πιεσης τα υπολοιπα multiplier και diveder ειναι για την μετατροπη σε bar

δηλαδη σε full πιεση θα βλεπατε 210 map δηλ 210klps

100 klps = 1bar

210klps ειναι η απολυτη δια 100klps = 2.1bar - 1bar η εξωτερικη = 1.10 η τουρμπινα.

με κλειστο κινητηρα πρεπει να δειχνει 99map δηλ 99klps και -0.1bar

ρελαντι 32MAP klps και -0.68BAR(υποπιεση)

τα αλλα txd ειναι τα send data
rxf ειναι η εμφανιση και το μεγεθος των ψηφιων και οι δεκαδικοι και τα κοματα
rxd τα recieve data απο ecu.

το μονο που δεν εχω βρει ακομα ειναι το εξης

μου εμφανιζει τον αριθμο σε μοφη χ.χ και θα ηθελα να ειναι χ.χχ η χχ.χχ αυτο εχει να κανει με το RXF το ψαχνω ακομα θα το βρω που θα παει.

fyno ειναι αυτο που λεγαμε δοκιμασε το και συ να δουμε τι γινετε

Στελιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο πεσ μου αν ειμαι σωστος να γλιτωσω το ξυλο τουλαχιστον Sad Sad Sad Sad Sad Sad Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed .

παιδια συνγωμη αν σας κουρασα αλλα μου εχουν βγει τα ματια ειχα καιρο να ξαναπιαστω με assemply


Τα χω δει ολα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Σεπ 2009, 23:35:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κώστα πολύ καλή δουλειά, το έκανα τώρα στο δικό μου και δουλεύει μια χαρά Thumb right
Αν καταφέρεις να το δώσεις και σε μορφή χ.χχ θα είναι τέλειο και πιο ακριβές.
Και μια πρόταση, νομίζω οτι θα ήταν καλύτερο αν μπορούσες να μετακινήσεις το πρόσημο (-) μια θέση δεξιά, γιατί είναι πολύ μακρυά απο τον ακέραιο, ενώ δεν έχει νόημα να μπει σε μορφή χχ.χχ. Θα έδειχνε πιο καλά στο μάτι. Θα μου πεις εύκολο να το λες, αλλα πρόταση κάνω. Ευχαριστούμε παντως για την προσπάθεια και το χρόνο σου. Wink


...¶σχετο, γιατι δε μου ανεβάζει πάνω απο 1,1 bar, παλιά έβλεπα και 1,25, λες να την άκουσε η vagοσκάστρα Question Question Rolling eyes
anyway, αύριο τηλέφωνο Στέλιο!



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Σεπ 2009, 00:48:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλή δουλεια
μπράβο που την εκανες και που την "μοιράστηκες" κιόλας Thumb right


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Σεπ 2009, 06:27:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@RME

Λαμπρός νέος Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Σεπ 2009, 15:54:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά Κώστα δεν έβγαλες άκρη με το θέμα της εμφάνισης των ψηφίων? Rolling eyes



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manos82 (Manos)
Μέλος
Μέλος
Επίσημο Μέλος

207 Gt By E-tuners

Ένταξη: 17 Ιούλ 2009
Δημοσιεύσεις: 166
Τόπος: Ερυθραια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Σεπ 2009, 16:54:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry για το ασχετο αλλα τι ειναι το scangauge?? το εχει ο υπολογιστης ταξιδιου του 207?


Motion & Emotion
PEUGEOT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
akis1987 (akis)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος




Ένταξη: 09 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 304

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Σεπ 2009, 16:56:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manos82 έγραψε:
Sorry για το ασχετο αλλα τι ειναι το scangauge?? το εχει ο υπολογιστης ταξιδιου του 207?

www.scangauge.com


back to action...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RME (Κωστας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 GT 1.6THP etuners STAGE 2.5

Ένταξη: 17 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Σεπ 2009, 21:51:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Τελικά Κώστα δεν έβγαλες άκρη με το θέμα της εμφάνισης των ψηφίων? Rolling eyes


Ειμαι κοντα Μακη ερχομαι σε λιγο το χω σου λεω το χω υπομονη

Fyno αυτο που βλεπουμε το 1.14, δηλαδη 214MAP σε klps εμεις με το ic μαλλον οπως ειπε και ο jim (δεν προλαβαμε να το βαλλουμε στο δικο του ακομα)πρεπει να ειναι η πιεση του αερα αφου εχει περασει μεσα απο το ic οποτε θα πρεπει να χανει λιγο. Αν ειχαμε 1.40 στον μαπ θα πρεπει στην τουρμπινα να ειχαμε περιπου 1.5 λεω τωρα εγω δεν ξερω στελιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

επαναλαμβανω το χω ειμαι πολλυ κοντα
εχω το χ.χχ αλλα σε kps οχι σε bar που θελουμε.

το χ gauge μπορει να διεραισει να πολλαπλασιασει και να αφαιρεσει/προσθεσει μονο μια φορα και θελω να κανω αλλη μια διαιρεση για να βγαλω το χ.χχklps σε bar(δια 100 δηλαδη)αλλα δεν με αφηνει γιατι ειδη εχω κανει μια γαμ...............το xgauge μου γαμ........ Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil

Αμα δεν καψω κανα ECU τυχερος θα μαι. Ειμαι στο αμαξι μεσα με laptop κομπουτερακια χαρτια σημειωσεις με τις ωρες θα με βλεπουν οι αλλοι απ εξω και θα λενε τωρα το κλεβει τωρα το ξεκλειδωνει Shocked Shocked Shocked

Κοιμαμαι και βλεπω στον υπνο μου FFOC678 OOAC523.... Confused Confused Confused Confused Confused Confused Confused Confused κλπ


παντως τωρα πριν λιγο που το ανοιξα λιγο(με 20 βαθμους εισαγωγη αερα) δεν προλαβα να δω τιποτα στο οργανο γιατι μιλαμε για πολλυ μισος μου φυγε το τιμονι απο τα χερια Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Τα χω δει ολα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την RME στις Κυρ 13 Σεπ 2009, 22:07:16, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Σεπ 2009, 22:07:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συγχαρητηρια φιλε κωστα κ σε ευχαριστουμε πολυ Smile



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Σεπ 2009, 23:12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

216klps . . . .
Για δες τι μπορείς να φτιάξεις, μίλησε με Δημήτρη και Στέλιο μήπως και μπορέσεις να το κάνεις να δήξει αυτό που θέλουμε !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Σεπ 2009, 00:16:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RME έγραψε:
Fyno αυτο που βλεπουμε το 1.14, δηλαδη 214MAP σε klps εμεις με το ic μαλλον οπως ειπε και ο jim (δεν προλαβαμε να το βαλλουμε στο δικο του ακομα)πρεπει να ειναι η πιεση του αερα αφου εχει περασει μεσα απο το ic οποτε θα πρεπει να χανει λιγο. Αν ειχαμε 1.40 στον μαπ θα πρεπει στην τουρμπινα να ειχαμε περιπου 1.5 λεω τωρα εγω δεν ξερω

Κώστα κ γω 215 ΜΑΡ βλέπω, χωρίς Ι/C, και μάλιστα δεν μου αρέσει, γιατι παλιότερα έβλεπα και 225. Ετοιμάζομαι να αλλάξω σκάστρα. Και εσείς 215 βλέπατε πάντα Question Question Rolling eyes
RME έγραψε:
Ειμαι κοντα Μακη ερχομαι σε λιγο το χω σου λεω το χω υπομονη

¶ντε ρε Κώστα, σε πιστεύουμε, είμαστε μαζί σου! Clapping Clapping Clapping

...Πάντως εντάξει, μην ζορίζεσαι, αφου το χεις, κάποια στιγμή θα το βρεις,



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Σεπ 2009, 01:17:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ό,τι και να γράψω είναι λίγο.

Κώστα είσαι καταπληκτικός!!! Very happy


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Σεπ 2009, 10:26:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RME έγραψε:
το χ gauge μπορει να διεραισει να πολλαπλασιασει και να αφαιρεσει/προσθεσει μονο μια φορα και θελω να κανω αλλη μια διαιρεση για να βγαλω το χ.χχklps σε bar(δια 100 δηλαδη)αλλα δεν με αφηνει γιατι ειδη εχω κανει μια γαμ...............το xgauge μου γαμ........


ισως πω βλακεία αλλα
αν η 2η διαίρεση που θες να κάνεις ειναι "σε συνέχεια" της 1ης τότε μπορείς να την συμπεριλάβεις στην 1η...
δηλαδη αν στην 1η διαίρεση διαιρείς το Α με πχ 10, και το πηλίκο αυτου θες να το διαρέσεις πχ με το 100, τότε μπορείς απ' την αρχή να διαιρέσεις το Α με το 1000 οποτε και να πάρεις το ιδιο αποτέλεσμα...
εκτός και αν μεταξυ των 2 διαιρέσων "μεσολαβεί" κάποια προσθαφαίρεση οποτε και "δεν"


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
RME (Κωστας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 GT 1.6THP etuners STAGE 2.5

Ένταξη: 17 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Σεπ 2009, 15:15:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον παιδες ναμε

ο αρχικος κωδικας που σας εδωσα ηταν αυτος
TXD: 68 6A F1 01 0B
RXF: 04 41 85 0B 00 00
RXD: 28 08
MTH: 00 0A 00 64 FF F6
NAME:BAR

πριν σας πω ερωτηση για Στελιο
το TXD 68 6A F1 01 0B ειναι για non canbus και ομως δουλευει!!!!!!!!!
το TXD 07E0010B ειναι οντως για canbus
αν θελετε μπορειτε να το βαλετε και αυτο το TXD(το canbus) δουλευει αψογα.


λοιπον αλλαζουμε το
RXF απο 04 41 85 0B 00 00 σε 04 41 45 0B 00 00 για να βγαλουμε το
χ.χχ

και το MTH σε 00 01 00 01 00 00 και εχουμε την πιεση σε bar με μορφη χ.χχ αλλα προσοχη ειναι η απολυτη χωρις την αφαιρεση της ατμοσφαιρικης 1 bar

δυστηχως μονο αυτο μου εχει μηνει ακομα γαμ... την assebly και το δεκαεξαδικο συτημα γαμ.....ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil δε θα του κανω ομως την χαρη να τα παρατησω τοσο ευκολα Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil

δηλ οταν εχουμε 99 klps με σβηστο μοτερ θα δειχνει 0.99bar

με ρελαντι περιπου 32klps >>> 0.32BAR αρα σε full πιεση εχουμε περιπου 215 >>>>>2.15BAR μειον 1bar( Evil Evil Evil θα το κανω που θα μου παει) = 1.15bar Απλα να ξερετε οτι στα 32klps το 0,32bar ειναι υποπιεση συν το 1bar ατμοσφαιρα οποτε 0,32bar μεχρι 1,00bar ειστε ατμοσφαιρα απο κει και πανω οτι δειξει μειον 1 ειναι η σχετικη πιεση της τουρμονας πχ δειχνει 105map >>>1,05BAR-1BAR= 0,05 τουρμπινα
198MAP >>>>>>>1.98BAR-1BAR = 0.98 τουρμπινα

ΣΤΕΛΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ τσεκαρε τι γραφω και διορθωνε μαι μη φω ξυλο για τις μαλ..... που γραφωωωωωωω

Αυτα παιδες θα ενημερωσω για οτι νεο υπαρξει


Τα χω δει ολα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Σεπ 2009, 15:35:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

¶ψογος, δουλέυει! ¶ρα ένα βήμα μένει Thumb right Thumb right Thumb right



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Σεπ 2009, 23:15:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RME έγραψε:
λοιπον παιδες ναμε

ο αρχικος κωδικας που σας εδωσα ηταν αυτος
TXD: 68 6A F1 01 0B
RXF: 04 41 85 0B 00 00
RXD: 28 08
MTH: 00 0A 00 64 FF F6
NAME:BAR

πριν σας πω ερωτηση για Στελιο
το TXD 68 6A F1 01 0B ειναι για non canbus και ομως δουλευει!!!!!!!!!
το TXD 07E0010B ειναι οντως για canbus
αν θελετε μπορειτε να το βαλετε και αυτο το TXD(το canbus) δουλευει αψογα.


Κώστα έφτασα (έχω πνιγεί αυτές τις μέρες αλλά θα ισιώσω, που θα πάει).

Χωρίς να θέλω να σου βάλω περισσότερες ιδέες, το TXD είναι η εντολή που στέλνεις ζητώντας πληροφορίες. Αυτό γίνεται με βάση το πρωτόκολλο επικοινωνίας.

Το οποίο απαντάει την επόμενη ερώτησή σου.

Εντολές που λειτουργούσαν σε όχι CAN-bus οχήματα, συμπεριλαμβάνονται και σε μερικά CAN-bus. Γιατί το πρωτόκολλο
-ISO 14230 (vehicles — Diagnostic systems — Keyword Protocol 2000 (KWP2000)) εμπεριέχεται κατά ένα μεγάλο βαθμό στο νεότερο
-ISO 15765 (Road vehicles — Diagnostics on Controller Area Networks (CAN))

αυτό σημαίνει ότι πολλές διαγνωστικές εντολές (requests προς τον εγκέφαλο) υλοποιούνται με τον ίδιο τρόπο. Δεν σε ενδιαφέρει ότι γίνονται πάνω σε δίαυλο CAN γιατί εσύ σαν προγραμματιστής ΔΕΝ τον βλέπεις.

Επομένως ορθά παρατήρησες ότι λειτουργεί κάτι που δεν θα έπρεπε. Το υποστηρίζει το αυτοκίνητό μας!


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Scotty308 (Σωτηρης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


308 1.6T Tuned by "Salex"

Ένταξη: 28 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 335
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Σεπ 2009, 16:39:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλο οργανακι και μαρεσει ....θα το παρω....

Στελιο ..η καποιος αλλος που ξερει απο αυτα...με το συγκεκριμενο οργανο , που στην κυριολεξια αυτο μας δειχνει καποιες τιμες , θερμοκρασιες , πιεση ,κλπ κλπ....με το edit που ειδα στο βιντεο , υπαρχει περιπτωση να επεμβουμε στον εγκεφαλο του αυτοκινητου και να κανουμε καμμια μαλακιουλα ..??? Embarassed Embarassed και μετα τρεχα γυρευε?? η αυτο το οργανο απλως μας δειχνει αυτα που θελουμε να δουμε χωρις δυνατοτητα επεμβασης ..εκτιμω πως δεν μας δινει την δυνατοτητα να επεμβουμε εμεις καπου και να αλλαξουμε καποιες τιμες ...αλλα ρωταω στους ειδικους για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Σεπ 2009, 23:36:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Scotty308 έγραψε:
δεν μας δινει την δυνατοτητα να επεμβουμε εμεις καπου και να αλλαξουμε καποιες τιμες


Έχει υπολογιστή ταξιδιού, ενδείξεις από τα όργανα του κινητήρα, διάγνωση και σβήσιμο βλάβης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Σεπ 2009, 01:01:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Scotty308 έγραψε:
Πολυ καλο οργανακι και μαρεσει ....θα το παρω....

Στελιο ..η καποιος αλλος που ξερει απο αυτα...με το συγκεκριμενο οργανο , που στην κυριολεξια αυτο μας δειχνει καποιες τιμες , θερμοκρασιες , πιεση ,κλπ κλπ....με το edit που ειδα στο βιντεο , υπαρχει περιπτωση να επεμβουμε στον εγκεφαλο του αυτοκινητου και να κανουμε καμμια μαλακιουλα ..??? Embarassed Embarassed και μετα τρεχα γυρευε?? η αυτο το οργανο απλως μας δειχνει αυτα που θελουμε να δουμε χωρις δυνατοτητα επεμβασης ..εκτιμω πως δεν μας δινει την δυνατοτητα να επεμβουμε εμεις καπου και να αλλαξουμε καποιες τιμες ...αλλα ρωταω στους ειδικους για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο Wink


Μείνε ήσυχος Σωτήρη. Όσο κι αν σαχλαμαρίσεις με το scangauge, δεν μπορείς να προκαλέσεις κανένα πρόβλημα.
Το πολύ πολύ να απορρυθμίσεις την ίδια τη συσκευή, όχι τον εγκέφαλο.
Γιατί αυτό είναι ένα απλό διαγνωστικό και ο εγκέφαλος δεν του δίνει την άδεια να κάνει τίποτε παραπάνω.

Για να καταφέρει ένα ματζαφλάρι σαν και δαύτο να κάνει ζημιά (ή έστω να αλλάξει κάτι στον εγκέφαλο) χρειάζεται πολύ μεγάλη διαδικασία ώστε να περάσει την ασφάλειά του.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Scotty308 (Σωτηρης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


308 1.6T Tuned by "Salex"

Ένταξη: 28 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 335
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Σεπ 2009, 10:54:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω Στελιο ..και εγω αυτο καταλαβα ..αλλα με ανησυχισε αυτες οι 10 επιλογες που εχει να φτιαξεις καποιες αλλες δικες σου ρυθμισεις ..>>

Μετατρέψτε και αποθηκεύστε μέχρι 10 επανεγράψιμους ειδικούς κώδικες
για να σταλούν στον υπολογιστή του οχήματος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3431s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on