PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Ελατηρια για 106
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούν 2003, 22:58:28    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Ελατηρια για 106 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια ερωτηση.Γινεται να αλλαξω μονο τα ελατηρια μπροστα στο 106 μου(1995) και ολα τα αλλα να τα αφησω οπως ηταν απ'τη μανα του???Θα εχω αλλαγη στο κρατημα?Επισης αυτη η αλλαγη ποσο θα κρατησει?Δηλαδη για ποσα χλμ περιπου?Για να δω αν αξιζει τον κοπο.Εκει που πηγα να ρωτησω μου ειπε οτι το αμαξι μου εχει σουστα πισω......τι ειν'αυτο ρε παιδια???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούν 2003, 23:09:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Δημήτρη, το έχω κάνει. Αν δεν έχεις rallye, διάβασε αυτό και θα βρεις όλες τις απαντήσεις.

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=135&start=300
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούν 2003, 23:26:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!!!!Επισης να πω οτι το post σου ηταν κατατοπιστικοτατο και με βοηθησε πολυ.Απλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος αν δε βαριεσαι βεβαια θελω να μου εξηγησεις καποια πραγματα....Οταν λεμε αναρτηση τι εννοουμε???Μονο ελατηρια?Δηλαδη με λιγα λογια τι πρεπει να παω να πω στο μαγαζι (που ανοιξε προσφατα εδω στη Σαμο)να αλλαξει στο αυτοκινητο για να εχω καλο κρατημα στι στροφες????Αυτο με ενδιαφερει γιατι προσφατα ειχα ατυχημα...Για χαμηλωματα και ιστοριες δε με ενδιαφερει.(προς το παρον τουλ.)Αν μπορεις πες μου και αν εχεις χρονο!!!Sorry ειμαι ασχετος αλλα σιγα σιγα θα μαθω και γω το 106 μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούν 2003, 23:26:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από ότι είδα, με πρόλαβε ο 'Πεζόαιμος' και σε ενημέρωσε!

Αν μπορείς, κοίταξε τι χρωματικό κωδικό έχουν τα ελατήρια σου και πες τον μου. Είναι τρεις χρωματιστές πινελιές πάνω στα μπροστινά ελατήρια.

Όταν λέμε ανάρτηση, εννοούμε αυτό που μεσολαβεί ανάμεσα στους τροχούς και το αμάξωμα. Αλλά επειδή δεν μπορούμε να αλλάξουμε ψαλίδια κτλ, συνήθως εννοούμε μόνο αμορτισέρ-ελατήρια-ράβδους στρέψης-αντιστρεπτικές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούν 2003, 23:44:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαλλον θα εχω προβλημα με αυτο που λες.....γιατι πριν 6 μερες το εβαψα ασημι(ηταν πρασινο)και το εχει βαψει και "απο κατω"και μου φαινεται εχει βαψει και τα ελατηρια.Στην ουσια δηλ.αν αλλαξω τα 2 ελατηρια μπροστα τα αμορτισερ και τις ραβδους οπως εκανες εσυ θα εχω βελτιωση ετσι????Και ολα αυτα με 300Ε μονο???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 00:25:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dim2ugr έγραψε:
Μαλλον θα εχω προβλημα με αυτο που λες.....γιατι πριν 6 μερες το εβαψα ασημι(ηταν πρασινο)και το εχει βαψει και "απο κατω"και μου φαινεται εχει βαψει και τα ελατηρια.Στην ουσια δηλ.αν αλλαξω τα 2 ελατηρια μπροστα τα αμορτισερ και τις ραβδους οπως εκανες εσυ θα εχω βελτιωση ετσι????Και ολα αυτα με 300Ε μονο???


Δεν νομίζω να σου έβαψε τα ελατήρια. Confused Το χρώμα τους είναι μαύρο. Τσεκάρισε το, γιατί αν δεν είναι ίδια με τα δικά μου, αλλάζει λίγο το πράγμα.

Επίσης θα χρειαστούν ακόμα μερικές πληροφορίες για να σου προτείνω/ουμε μία καλή λύση.

Κοίταξε αν έχεις αντιστρεπτικές. Ένας μηχανικός μπορεί να σου πει με μια ματιά από κάτω αν έχεις ή αν δεν έχεις. Αν έχεις, μέτρα το πάχος της μπροστινής. Αν μου δώσεις τις παραπάνω πληροφορίες (αντιστρεπτικές και ελατήρια), θα σου πω τι εναλλακτικές έχεις και τι αποτέλεσμα θα δεις με την καθεμία.

Τα 300Ε είναι φιλική τιμή. Αλλά και πάλι, αν κάνεις το ίδιο, δεν θααπομακρυνθείς πολύ από αυτή την τιμή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 01:36:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να το κάνεις ευκολότερο, πήγαινε στο συνεργείο που θα κάνεις την μετατροπή, και πες τους ότι χρειάζεσαι να μετρήσεις ορισμένα πράγματα πριν προβείς σε αυτήν. Πες τους να σου μετρήσουν την διατομή (πάχος) της μπροστινής αντιστρεπτικής (αν έχει αντιστρεπτική) και όσο είναι σηκωμένο το αυτοκίνητο, ψάξε για τους χρωματικούς κωδικούς των ελατηρίων.

Μπορεί να σου ακούγεται φασαρία, αλλά δεν είναι τίποτα για ένα μάστορα (2 λεπτά υπόθεση) και είναι απαραίτητο για να κάνεις σωστή (και ασφαλή!) δουλειά και να μην κλαις τα χρήματα σου αργότερα. Και εγώ μετά από ψάξιμο έβαλα ότι έβαλα και δεν το μετάνιωσα... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 11:23:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε,μετα λυπης μου ειδα σημερα οτι εχω πλεον δυο εντελως ασημενια ελατηρια μπροστα.......οποτε δεν μπορω να σου πω χρωματισμους.Αυτες τις μερες ομως θα παω στο μαγαζι(tarantula λεγεται το εχεις ακουστα?γιατι υπαρχει και στην αθηνα).Γενικα να του πω οτι θελω να αλλαξω αναρτηση και αυτος θα καταλαβει οτι προκειται για αλλαγη 1)ελατηριων 2)αμορτισερ 3)ραβδων????Πισω μου ειπε οταν ειχα ξαναπαει οτι εχω σουστα.Αυτο τι θα πει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 11:33:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό θα πει πως μαλλον πρεπει να αλλαξεις:

1ον.Βελτιωτή(ακου σούστες το 106 Evil Evil Evil 2gunfire )
2ον.Φαναρτζή (καλά ο δικός σου δεν έμαθε οτι ο κοσμος έχει ανακαλύψει την εφημερίδα που την χρησομοποιούμε για προστατευτικό οταν βάφουμε?)
3ον.Να διαβάσεις ολα τα topic που σου γράψαμε αλλου με προσοχή


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 11:54:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dim2ugr έγραψε:
Πισω μου ειπε οταν ειχα ξαναπαει οτι εχω σουστα.Αυτο τι θα πει?


Ότι δεν ξέρει και πολλά.... Evil

Μην μου πεις ότι σου έχουν βάψει και ψαλίδια, δισκόφρενα κτλ!!! Φίλε μου, το αυτοκίνητο σου έπεσε θύμα κακομεταχείρισης...

Anyway, αν πας στον τύπο, το μόνο που θα κάνει είναι να σου δώσει ένα πανάκριβο σετ αμορτισέρ ελατηρίων από το ράφι (για ράβδους θα κάνει την πάπια...), και το οποίο μόνο κατάλληλο δεν θα είναι για τους ελληνικούς δρόμους και τη χρήση που ενδιαφέρει εσένα.

Από ελατήρια είσαι εντάξει, το τσέκαρα, και αν βάλεις αυτά που έβαλα εγώ, μάλλον θα ψηλώσεις, γιατί είσαι ελαφρύτερος. Οπότε, κρατάς τα ελατήρια που έχεις και πας για αντιστρεπτική, που δεν θα σου χαλάσει και την άνεση και κοστίζει γύρω στα 80Ε. Πόσα κυβικά είναι το 106 σου; Μπορείς να βάλεις κάποιον που ξέρει, να κοιτάξει μπροστά από κάτω και να σου πει αν έχει αντιστρεπτική;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 13:39:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oκ για την αντιστρεπτικη θα το κοιταξω και θα σου πω.Οχι δισκοφρενα και ψαλιδια δεν εχει βαψει,απλα εβαψε το αυτοκινητο "απο κατω" για προστασια απο το χρονο.μονο τα ελατηρια εβαψε ασημι.....Δηλαδη μου λες να μην αλλαξω ελατηρια ετσι?Μονο την αντιστρεπτικη αν αλλαξω θα εχω το κρατημα που επιθυμω????Αν μαζι με την αντιστρεπτικη αλλαξω και ελατηρια,(διορθωσε με αν κανω λαθος) θα χαμηλωσει το αυτοκινητο θα εχει περισσοτερο κρατημα ααλ θα χασω σε ανεση σωστα????Λες να ειναι τοσο στραβος αυτος και οντως να μην εχει σουστα???Μηπως επειδη ειναι παλιο μοντελο εχει?Αν τελικα εχει τι κανουμε???Sorry για τις απανωτες ερωτησεις αλλα πνιγομαι!!!!Νιωθω τοσο χαμενος στο διαστημα Embarassed Embarassed Embarassed που επιτελους θελω καποιον να μου πει 5 πραγματα να καταλαβω!!!! Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 13:40:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οσο για τα κυβικα ειναι 1.1!!!Το ξεχασα να το πω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 15:03:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dim2ugr έγραψε:
Oκ για την αντιστρεπτικη θα το κοιταξω και θα σου πω.Οχι δισκοφρενα και ψαλιδια δεν εχει βαψει,απλα εβαψε το αυτοκινητο "απο κατω" για προστασια απο το χρονο.μονο τα ελατηρια εβαψε ασημι.....Δηλαδη μου λες να μην αλλαξω ελατηρια ετσι?Μονο την αντιστρεπτικη αν αλλαξω θα εχω το κρατημα που επιθυμω????Αν μαζι με την αντιστρεπτικη αλλαξω και ελατηρια,(διορθωσε με αν κανω λαθος) θα χαμηλωσει το αυτοκινητο θα εχει περισσοτερο κρατημα ααλ θα χασω σε ανεση σωστα????Λες να ειναι τοσο στραβος αυτος και οντως να μην εχει σουστα???Μηπως επειδη ειναι παλιο μοντελο εχει?Αν τελικα εχει τι κανουμε???Sorry για τις απανωτες ερωτησεις αλλα πνιγομαι!!!!Νιωθω τοσο χαμενος στο διαστημα Embarassed Embarassed Embarassed που επιτελους θελω καποιον να μου πει 5 πραγματα να καταλαβω!!!! Very happy


Και εγώ 1.1 έχω, αλλά ελπίζω όχι για πολύ ακόμα!

Να μην αισθάνεσαι καθόλου χαμένος!

Πίσω το αυτοκίνητο σου έχει ράβδους στρέψης, όπως όλα τα 106, και όχι σούστες. Σούστες έχουν τα αγροτικά και τα φορτηγά... Όποιος βελτιωτής δεν το γνωρίζει αυτό για το δημοφιλές 106, τότε κάνει λάθος επάγγελμα.

Όλα τα 106 πρώτης γενιάς, φοράνε μπροστά το ελατήριο με κωδικό 5002.96. Φαντάσου ότι το ίδιο ελατήριο φοράει το 106 rallye 1300 και το xsi. Γι'αυτό σου είπα ότι από ελατήρια είσαι εντάξει. Η διαφορά είναι στις αντιστρεπτικές. Οι αντιστρεπτικές θα σου δώσουν κάποια βελτίωση στο κράτημα με την προυπόθεση ότι έχεις καλά λάστιχα και αμορτισέρ. Αν είναι φθαρμένα, τότε η αλλαγή τους είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις προς το παρόν.

Τα μόνα σκληρότερα ελατήρια που μπορείς να βάλεις χωρις να ψηλώσεις, είναι χαμηλώματος (κυκλοφορούν από πολλές εταιρίες), αλλά μετά θα χάσεις από άνεση και επιπλέον θα χρειάζεσαι αμορτισέρ κατάλληλα για χαμηλώματα.

Αν σου είναι εύκολο, διευκρίνησε λίγο τι εννοείς όταν λες ότι δεν έχεις κράτημα. Ποια η συμπεριφορά του στις στροφές; Φεύγει με τα μούτρα; Πετάει κώλο; Μπλοκάρουν οι τροχοί στο φρενάρισμα;

Πάντως τα 106 φημίζονται για την καλή τους συμπεριφορά στο δρόμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 19:27:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο το 106 ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο ενα πραγμα.....το κρατημα.Συγκεκριμενα θα σου πω μια μερα που μπηκα σε στροφη με 80 χλμ.με "ρουφηξε"η στροφη μεσα και εκανα 2-3 στροφες επι τοπου!!!!Γενικα στις αποτομες στροφες δεν μπορεις να τρεξεις πανω απο 60 γιατι νιωθεις οτι φευγει ο κωλος!!!!Αυτο να μην ειχε και δε θα το αλλαζα ποτε!!!!Αν αλλαξω ελατηρια και βαλω χαμηλωματος και αμορτισερ μαζι περιπου ποσο θα παει η δουλεια?(ολα μαζι)(Α!!!αν δεν αλλαξω ραβδους θα υπαρχει προβλημα?).Το ρωταω λογω στενοτητας οικονομικης αφου πριν λιγες μερες του εβαλα ολοκληρωμενο body kit εκανα αλλαγη χρωματος και μου'φυγαν χοντρα λεφτα....Αν τελικα αποφασισω να το χαμηλωσω λιγο(οχι υπερβολες)δηλ.να αλλαξω ελατηρια και αμορτισερ τι μου προτεινεις εσυ σαν πιο εμπειρος?Διαβαζοντας αλλα topics δε βγαζω ακρη.....Τη μια θα ειναι πολυ καλη μια μαρκα αλλα πανακριβη και την αλλη θα υπαρχουν σοβαρα μειονεκτηματα αλλα θα ειναι σε καλη τιμη!!!!!!!Εχω μπερδευτει πληρως τολμω να πω!!!! Smile Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σου παντως!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 19:45:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dim2ugr έγραψε:
Απο το 106 ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο ενα πραγμα.....το κρατημα.Συγκεκριμενα θα σου πω μια μερα που μπηκα σε στροφη με 80 χλμ.με "ρουφηξε"η στροφη μεσα και εκανα 2-3 στροφες επι τοπου!!!!Γενικα στις αποτομες στροφες δεν μπορεις να τρεξεις πανω απο 60 γιατι νιωθεις οτι φευγει ο κωλος!!!!Αυτο να μην ειχε και δε θα το αλλαζα ποτε!!!!


Μάλιστα, έχεις υπερστροφή.
Ξεκίνα βάζοντας πίεση 32 σε όλα τα λάστιχα, σε ένα βενζινάδικο. Βάλε τον αέρα μόνος σου, για να είσαι σίγουρος για την ακρίβεια της μέτρησης.

Το αυτοκίνητο σου είναι σχετικά χαμηλό και δεν θα προχωρούσα σε χαμήλωμα. Πληροφοριακά, 2 μπροστινά ελατήρια χαμηλώματος κυμαίνονται στις 50000δρχ (δεν έχω προσαρμοστεί στο Ευρώ ακόμη... Laughing ), ενώ τέσσερα κατάλληλα αμορτισέρ, 90000δρχ τουλάχιστον.

Στα εργατικά πρόσθεσε και τη ρύθμιση των ράβδων στρέψης, για να χαμηλώσει και πίσω. Αυτή όμως είναι δουλειά ακριβείας και απαιτεί εξειδικευμένο συνεργείο Πεζώ.

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη λύση είναι τέσσερα καινούργια και φτηνά (~220Ε) αμορτισέρ και μία παχύτερη μπροστινή αντιστρεπτική, αν ήδη έχεις αντιστρεπτική. Αυτό θα δώσει λίγο παραπάνω κράτημα στο πίσω μέρος στις στροφές.
Γι αυτό σου λέω ότι προέχει να μετρήσεις το πάχος της μπροστινής αντιστρεπτικής σου, αν έχεις. Πρέπει να κυμαίνεται στα 20mm πάνω κάτω. Μέτρησε με ακρίβεια χιλιοστού.

Αν δεν έχεις αντιστρεπτική, δεν αξίζει να βάλεις, γιατί πρέπει να αγοράσεις βάσεις, σινεμπλοκ κλπ και επιπλέον στην Σάμο φαντάζομαι δύσκολα θα βρεθεί μάστορας γνώστης να σου κάνει τέτοια δουλειά.

Λάστιχα έχεις 165/65/13 έτσι; Το γράφουν στα πλάγια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim2ugr (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 ΧR,1.1

Ένταξη: 20 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 22:34:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aσε!!!!Τα λαστιχα ειναι μεγαλη ιστορια!!!Εχω 155!!!!! Embarassed Embarassed Το ειχε ο πατερας μου και οταν του ελεγα να βαλει τα 165 δεν ηθελε....Τελοσπαντων.Αυριο κιολας θα παω να βαλω αερα με την πιεση που μου ειπες.Αν τελικα δεν εχω αντιστρεπτικη(θα παω να το κοιταξω)τι κανω?Πως βελτιωνω το κρατημα σ'αυτη την περιπτωση????Μονο με αμορτισερ? Question Εβαλα (η καλυτερα εβαλε ο πατερας μου)πριν 2 μηνες καινουρια λαστιχα.Αν παω εκει που τα εβαλε και του τα δωσω πισω να παρω 165αρια λες να μου μειωσει καθολου την τιμη?Στην ουσια καινουρια ειναι.Και επιπλεον ειναι και γνωστος.Σε ρωταω (αν εχεις καμια παρομοια περιπτωση)για να μην παω και του πω τετοιο πραγμα και γινω ολιγον τι ρεζιλι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούν 2003, 23:12:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dim2ugr έγραψε:
Aσε!!!!Τα λαστιχα ειναι μεγαλη ιστορια!!!Εχω 155!!!!! Embarassed Embarassed Το ειχε ο πατερας μου και οταν του ελεγα να βαλει τα 165 δεν ηθελε....Τελοσπαντων.Αυριο κιολας θα παω να βαλω αερα με την πιεση που μου ειπες.Αν τελικα δεν εχω αντιστρεπτικη(θα παω να το κοιταξω)τι κανω?Πως βελτιωνω το κρατημα σ'αυτη την περιπτωση????Μονο με αμορτισερ? Question Εβαλα (η καλυτερα εβαλε ο πατερας μου)πριν 2 μηνες καινουρια λαστιχα.Αν παω εκει που τα εβαλε και του τα δωσω πισω να παρω 165αρια λες να μου μειωσει καθολου την τιμη?Στην ουσια καινουρια ειναι.Και επιπλεον ειναι και γνωστος.Σε ρωταω (αν εχεις καμια παρομοια περιπτωση)για να μην παω και του πω τετοιο πραγμα και γινω ολιγον τι ρεζιλι!


155/70/13 φαντάζομαι. Τόσο έχουν και τα Σάξο 1100.
Θα ήταν καλύτερα να έβαζες 165/65/13, όχι παραπάνω. Αν είναι γνωστός μπορεί να σου κάνει καλύτερη τιμή, αλλά όχι τίποτα εξαιρετικό. Το έχουν κάνει και άλλοι.

Αν δεν έχεις αντιστρεπτική, ναι, μόνο με αμορτισέρ μπορείς να παίξεις, αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Ιούν 2003, 09:13:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BTS έγραψε:
Στα εργατικά πρόσθεσε και τη ρύθμιση των ράβδων στρέψης, για να χαμηλώσει και πίσω. Αυτή όμως είναι δουλειά ακριβείας και απαιτεί εξειδικευμένο συνεργείο Πεζώ.


ή φερτω Κοζανη και στο κουρδιζουμε στο αψε σβησε.Χρονομετρημενα με τον Λαζο σε 14 λεπτα με την προυποθεση οτι οι βιδες τορκς απο τις ραβδους στρεψης θα λυνουν ευκολα και δεν θα ειναι κολλημενες. Very happy
Και οσο για εργατικα.... Question Question Βαζεις δυο μπυρες και ειμαστε οκ Razz

Παντως κανε αυτα που σου ειπε παραπανω ο Πετρος και δεν θα χασεις Wink Wink Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Ιούν 2003, 13:17:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
BTS έγραψε:
Στα εργατικά πρόσθεσε και τη ρύθμιση των ράβδων στρέψης, για να χαμηλώσει και πίσω. Αυτή όμως είναι δουλειά ακριβείας και απαιτεί εξειδικευμένο συνεργείο Πεζώ.


ή φερτω Κοζανη και στο κουρδιζουμε στο αψε σβησε.Χρονομετρημενα με τον Λαζο σε 14 λεπτα με την προυποθεση οτι οι βιδες τορκς απο τις ραβδους στρεψης θα λυνουν ευκολα και δεν θα ειναι κολλημενες. Very happy
Και οσο για εργατικα.... Question Question Βαζεις δυο μπυρες και ειμαστε οκ Razz

Παντως κανε αυτα που σου ειπε παραπανω ο Πετρος και δεν θα χασεις Wink Wink Wink


Νίκο, αν είναι έτσι το καλοκαίρι σου 'ρχομαι! Laughing Η ρύθμιση που μου έκαναν πίσω έχει 4 χιλιοστά διαφορά από πλευρά σε πλευρά, και άμα πάω σε συνεργείο θα με πουν υποχόνδριο. Laughing

ΥΓ.Θα φέρω και ένα καφάσι μπύρες.... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Ιούν 2003, 13:41:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πετρο γιααα θυμησου......................... Wink http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=811&start=0

Ετσι και αλλιως δεν γινετε να ερθει ακριβως Wink Wink Wink Τοσο εχει και το δικο μου.Παντως οποτε θες αελα φιλε μου Wink Wink

Υ.Γ ΤΙΣ ΜΠΥΡΕΣ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2442s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on