PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Race Chrono (GPS-OBDII software)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Ιούλ 2009, 15:15:12    Θέμα δημοσίευσης: Race Chrono (GPS-OBDII software) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού έψαχνα εδώ και 2 χρόνια και είχα δει 1002 λύσεις για να βλέπω τι διαβάζουν οι σενσορες του αυτοκινήτου live μέσω της θύρας OBD II βρήκα αυτό το πρόγραμμα http://www.racechrono.com/ και έπαθα πλάκα!!!

Εν ολίγοις είναι ένα προγραμματάκι για κινητό (έχει έκδοση και για pocketpc αλλά δε την έχω δοκιμάσει) συμβατό και με τα νεότερα s60v5 (όπως έχει το δικό μου το nokia 5800) που παίρνει τα δεδομένα από τη φύσα μέσω bluetooth αντάπτορα (εγώ έχω με το chipset elm327), τα διαβάζει και τα συνδυάζει με τα δεδομένα που παίρνει μέσω gps!!!!!! Λεπτομέρεια: μέσω του elm327 για να ρέουν οι ενδείξεις πρέπει να έχει κανείς υπόψη του πως το bandwidth είναι γύρω στις 3 ενδείξεις ανά sec. Οπότε εγώ πχ έχω manifold pressure (το οποίο ουσιαστικά είναι ένδειξη του φορτίου του κινητήρα σε απόλυτο αριθμό) ή rpm και timing advance να διαβάζει primary. Θερμοκρασία εισαγωγής που αλλάζει αργά ή coolant temerature στο secondary.

Live δε μπορείς να δεις χάρτες κτλ, μόνο logging κάνει. Επιλέγεις τι θες να σου δείχνει απo gps (ταχύτητα, υψόμετρο, κτλ) και τι από την OBD (στο 207 δουλεύουν calc. load, rpm, manifold pressure, speed, timing advance κτλ).

Με βάση αυτά έχει 3 modes: 1.lap timing!!!!!!! (που κατεβάζεις, ναι κατεβάζεις το ίχνος της διαδρομής- πίστας αν υπάρχει στο ιντερνετ (μέγαρα και σέρρες υπάρχουν) ή κάνεις ένα γύρο και μετά καθορίζεις που είναι η εκκίνηση πού το τέρμα, πού θες να κάνεις split κτλ) 2. performance testing (0-100,80-120,1000μ, και ότι άλλο θες) 3. απλό logging.

Τα δεδομένα μετά μπορείς και τα βλέπεις στο κινητό με απίστευτη ευχρηστία και customization που δεν έχω δει ούτε σε πανάκριβα mobile μηχανήματα και κάνεις export τα δεδομένα στο google earth και σε μορφή ενός πολύ γνωστού επεξεργαστή δεδομένων logging (performance κάτι...) κ.α.

Μιλάμε το έχω λιωσει 5 μέρες που το έχω και αξίζει να διαδοθεί. Ανάλογες προσπάθειες έχουν ξεκινήσει και για iphone αλλά γενικότερα όταν μπορείς τόσο απλά να κάνεις τον χαβαλέ σου γιατί να πρέπει να σκάσεις ένα σωρό λεφτά και να πρέπει να έχεις γνώσεις προγραμματιστή?

Γιατί να μη βλέπω πότε ανάβει το abs (έτσι το θέλω βρε αδερφέ) ή το esp????

ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ και περιμένω feedback. Κάτι μου λέει πως θα έχει πολλή πέραση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Ιούλ 2009, 16:31:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και για όσους έχουν Iphone παίζει το Rev, που κάνει τα ίδια πράγματα(και κάποια παραπάνω) αλλά δεν είναι free. Το κακό είναι ότι το OBD module που χρειάζεται είναι wi-fi, κάτι που σημαίνει ότι δεν πολυ-υποστηρίζεται από άλλες εφαρμογές.

Γενικά όμως είναι πολύ ποιοτικό, και με δυνατότητα να τσεκάρει την ECU για errors και να τα σβήνει.


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Ιούλ 2009, 16:34:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δηλαδή μιλάμε για κάτι σαν το chrono-gps χωρίς τα bugs; Razz Razz

θα το δοκιμάσω μέσα στο σ/κ...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
glf (Νίκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106 16v rallye

Ένταξη: 01 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 1323
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Ιούλ 2009, 08:37:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το έχω δοκιμάσει και γω και πράγματι κάνει μια χαρά τη δουλειά του, απλά εγώ δεν έχω odb σενσορα Smile
από ebay φαντάζομαι έχει και καλό και φτηνό


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Ιούλ 2009, 18:48:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπορει κάποιος να με βοηθησει σχετικά με την εγκατασταση στο pda

γιατι δεν καταλαβαίνω "πως"... Confused Shocked Confused Shocked


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
mez (Isidοros)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 ήταν-κάποτε-Rallye

Ένταξη: 15 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 306
Τόπος: Αθήνα Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Ιούλ 2009, 18:58:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
μπορει κάποιος να με βοηθησει σχετικά με την εγκατασταση στο pda

γιατι δεν καταλαβαίνω "πως"... Confused Shocked Confused Shocked


http://www.pocketpccentral.net/help/tutorials/install_cab_file.htm

Άντε έκανα και την καλή μου πράξη για φέτος!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing


"It's all about balance"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Ιούλ 2009, 20:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαχαχαχ
σωστά...
απλα το ειχα κατεβασει και δεν το μετεφερα στο pda με activesync αλλα με copy/paste... οπότε λογικο να μην δουλεψει...

το εφτιαξα

ευχαριστω Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Ιούλ 2009, 11:36:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το δουλεψα λιγο χθες σε βολτα
μια χαρα δειχνει να δουλευει σε ρυθμους βολτας
τωρα για ακριβεια εντος πιστας θελει ξανα δοκιμη

ειναι εντυπωσιακό πάντως ποσο γρηγορα λοκαρει δορυφορους...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 10:55:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το χω δοκιμάσει κ εγώ... δείχνει να είναι καλύτερο από chrono gps...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 10:59:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με το chromo gps εγω δεν εβρησκα ακρη...
το racechrono το χω δοκιμάσει με ποδηλατο, αυτοκινητο, φουσκωτο κλπ και δουλευει απρόσκοπτα...

αυτό που δεν εχω βρει (βασικά δεν εχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα) με ποιον τρόπο εκ των υστέρων οταν κοιτας στο πισι την διαδρομή που εχεις γράψει με πόσα χιλιόμετρα ησουν σε κάποιο/καποια σημεία της διαδρομής


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
pan306 (πανος)
Μέλος
Μέλος


306 2000cc 16v

Ένταξη: 27 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 114
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:36:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το κατεβασα για pc για να το βαλο στο net book που εχω... τωρα ψαχνω δεκτη gps για να το βαλω να δο πως δουλευει... το χει δοκιμαση κανενας ετσι?


306 2000cc 16v 6speed gearbox coming soon............. to elpizo.............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:39:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan306 έγραψε:
το κατεβασα για pc για να το βαλο στο net book που εχω... τωρα ψαχνω δεκτη gps για να το βαλω να δο πως δουλευει... το χει δοκιμαση κανενας ετσι?


έτσι έχω το chrono-gps με δέκτη της globsat στο netbook.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:45:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
με δέκτη της globsat στο netbook.
Love



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:48:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι must εργαλείο για όποιον επισκέπτεται σέρρες και όχι μόνο (αναβάσεις κτλπ)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pan306 (πανος)
Μέλος
Μέλος


306 2000cc 16v

Ένταξη: 27 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 114
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:21:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
έτσι έχω το chrono-gps με δέκτη της globsat στο netbook.



κωστοσ του δεκτι και καταστημα αγορας και αν χρειαζετε και software για να τρεξει το gps?


306 2000cc 16v 6speed gearbox coming soon............. to elpizo.............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:30:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φαινεται καλή φάση... έχετε να προτείνετε δέκτη gps?
γιατί λίγα πράγματα βρήκα στο νετ...


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:35:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παίδες, εγώ πήρα τον δέκτη της globsat 30κάτι ευρώ από ebay (στην ελλάδα έχει πάνω από 80) και για software, είπαμε... το chronogps που είναι κ freeware άλλωστε. πολύ δυνατός μαγνήτης για την οροφή του αυτοκινήτου, άψογη απόκριση, καμία σχέση με τις συσκευές gps που κυκλοφορούν και το σήμα δεν το χάνει με τίποτα, όσο κ να χωθείς μέσα σε πολυκατοικίες.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan306 (πανος)
Μέλος
Μέλος


306 2000cc 16v

Ένταξη: 27 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 114
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:51:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στο net book με usb συνδεετε?


306 2000cc 16v 6speed gearbox coming soon............. to elpizo.............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Νοέ 2009, 09:15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan306 έγραψε:
στο net book με usb συνδεετε?


έχει κ με usb κ με bluetooth... εγώ προτίμησα την πρώτη λύση, καθώς είναι πολύ φθηνότερο και με μεγαλύτερη ακρίβεια.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Νοέ 2009, 21:24:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

to gps poy lega

Είναι το G-Rays I και η τεκμηρίωση του με στέλνει στη σελίδα : http://www.wintec.com.tw/
Τσεκάροντας τα μοντέλα, είμαι 99% σίγουρος ότι είναι το WBT-300 - http://www.wintec.com.tw/en/product_....php?pro_id=66

τιμη δεν ειναι ακριβη αλλα ψαξτε το . γενικα ακουγεται οτι ειναι ψευτο 10αρια και οτι δε μπορεις ποτε να τα δεις στη πραξη...θελει λιγο ψαξιμο.

το παιδι που μου το προτεινε εχει μπει στρατο αυτοσ που το εχει και δε το δοκιμασαν
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3302s (PHP: 91% - SQL: 9%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on