PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 How To - Τοποθέτηση τριπλών ρουλεμάν στους βραχίονες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Μάρ 2011, 01:12:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι άξονες επισκευάζονται και ας έχει φαγωθεί η έδρα του ρουλεμάν
Υπάρχουν ρουλεμάν μεγαλύτερα και πιο φαρδιά


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Alex_Rallye16v (alex)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1600 16v rallye 1996

Ένταξη: 04 Ιούν 2011
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Θεσσαλονικη.....1 κολονα μπροστα!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Ιαν 2012, 14:50:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξεθαβω το θεμα γιατι εχω προβλημα...με τον πισω αξονα

ξερει κανενας που μπορω να κανω κατι τετοιο προς θεσσαλονικη μερια??γιατι μου ζηταν κατι 200αρια κ δεν ειναι κ μικρο ποσο για τα να τα δωσω....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsakos106 (dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 8v Quiksilver

Ένταξη: 18 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: larisa...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2012, 16:29:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ξερω να σου πω για συνεργειο θεσσαλονικη παντως εγω περυσι που ειχα προβλημα με τον αξονα,οπου και αν ανεφερα την φραση τριπλα ρουλεμαν με κοιτουσανε σαν να ειμαι εξωγηινος...και να φανταστεις ολοι επειμεναν πως ειναι ακατορθωτο... Laughing Laughing Laughing
ολα αυτα για συνεργεια της λαρισας...
ελπιζω πως εκει πανω τα συνεργεια εχουν λιγη παραπανω ορεξη και γνωση πανω στο θεμα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
blackpug106 (Αλεξανδρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 16V '01

Ένταξη: 18 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Θεσαλλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2012, 16:38:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex_Rallye16v έγραψε:
ξεθαβω το θεμα γιατι εχω προβλημα...με τον πισω αξονα

ξερει κανενας που μπορω να κανω κατι τετοιο προς θεσσαλονικη μερια??γιατι μου ζηταν κατι 200αρια κ δεν ειναι κ μικρο ποσο για τα να τα δωσω....



το εκανα περσι προληπτικα, πριν μου κανει πατουρα, σε εναν εδω στη θεσ/νικη, αλλα μετα απο πολυ πρηξιμο. βεβαια μετα μου ειπε πως θα το ξανακανε σε ραλακια αν τους εστελνα

τωρα, αν εχει κανει ηδη πατουρα ο αξονας σου... δεν ξερω τι γινεται
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Ιαν 2012, 10:18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σιγουρα το κανει ο Προφητης αλλα πιθανολογω οτι ολο και καποιος αλλος θα ξερει να το κανει... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Alex_Rallye16v (alex)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1600 16v rallye 1996

Ένταξη: 04 Ιούν 2011
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Θεσσαλονικη.....1 κολονα μπροστα!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Ιαν 2012, 12:18:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Σιγουρα το κανει ο Προφητης αλλα πιθανολογω οτι ολο και καποιος αλλος θα ξερει να το κανει... Confused

το ξερουν κ εδω στην γειτονια μπορω να το κανω αλλα θελω να βρω κατι σε λογικη τιμη....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Ιαν 2012, 20:12:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν λες λογικη,ποσο ακριβως εννοεις; Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
SpyrosA (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 22 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 71

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2013, 10:28:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω μία απορία σχετικά με το αυτάκι τις αντιστρεπτικής. Εφόσον το βγάλω και κάνω την επισκευή στον άξονα μετά πως θα μπει πάλι το αυτάκι στο ίδιο σημείο που ήταν και πριν ? Το 106 μου είναι στο εργοστασιακό ύψος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2013, 10:40:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SpyrosA έγραψε:
Έχω μία απορία σχετικά με το αυτάκι τις αντιστρεπτικής. Εφόσον το βγάλω και κάνω την επισκευή στον άξονα μετά πως θα μπει πάλι το αυτάκι στο ίδιο σημείο που ήταν και πριν ? Το 106 μου είναι στο εργοστασιακό ύψος.


Η αντιστρεπτικη,απο τη μερια του οδηγου,εχει μεσα της σπειρωμα,νομιζω M8...θα βρεις μια μακρια βιδα περιπου 8-10cm στο σωστο σπειρωμα,και 3-4 ροδελες(μπορει και παραπανω,αναλογα ποσο μακρια βιδα χρησιμοποιησες),το αυτακι εχει μια τρυπα,περνας απο μεσα τη βιδα,και τη βιδωνεις στην αντιστρεπτικη,σιγα σιγα,το αυτακι θα ερθει στη θεση του,δηλαδη σε επαφη με το βραχιονα Wink

Επισης,για να διατηρησεις στο ιδιο υψος το αυτοκινητο,σημαδεψε με λευκο μαρκαδορο τη ραβδο στρεψης (του βραχιονα που θα βγαλεις)και το ψαλιδι,μια γραμμη δηλαδη,που ενωνει ραβδο και βραχιονα.Οταν ξαναβαλεις πισω τον επισκευασμενο βραχιονα,θα τον βαλεις ακριβως με τη βοηθεια της γραμμης,και ολα κομπλε! Cool


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Οκτ 2013, 12:13:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως στο είπε ο Γιώργης αλλά προτείνω καλύτερα το εξής:

θα βρεις μιά μακρυά βίδα Μ8 με βήμα 1.25 και γύρω στα 100mm μήκους. Αρκεί να έχει σπείρωμα σε όλο της το σώμα, μέχρι το κεφάλι. Αν έχει και σκληρότητα 10.9 ακόμα καλύτερα (αντί 8.8 που έχουν συνηθως).

Θα βιδώσεις ένα παξιμάδι Μ8 μέχρι το κεφάλι της και από πάνω ροδέλες φαρδυές. Όλο αυτό όπως είναι, το περνάς στο αυτάκι της αντιστρεπτικής και το βιδώνεις στην αντιστρεπτική μέχρι να τερματίσει. Εννοείται κατά την τοποθέτηση του αυτιού της αντιστρεπτικής στη φωλιά του, προσέχεις να το ευθυγραμμίσεις με την τρύπα που πιάνει η βίδα που το συγκρατεί στο βραχίωνα.

Βιδώνοντας το παξιμάδι με γερμανικό, το αυτάκι πιέζεται προς τα μέσα.
Όταν δεις ότι είσαι οκ, συνεχίζεις λίγο ακόμα μέχρι να βρεις αρκετή αντίσταση. Τέλος, ξεβιδώνεις όλη τη βίδα απ'το κεφάλι της, ξαναβάζεις την πλαστική τάπα με το τορξ, βιδώνεις και την Μ8 στο βραχίωνα και είσαι έτοιμος Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SpyrosA (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 22 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 71

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Οκτ 2013, 12:58:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Παράγγειλα το σετ για την επισκευή και πήρα στη peugeot για τα άλλα δύο ρουλεμάν και μου είπαν θα μου τα φέρουν σε 10 εργάσιμες ημέρες. Τι λέτε να περιμένω για αυτά η να πάρω άλλα αντίστοιχα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Οκτ 2013, 13:46:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SpyrosA έγραψε:
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Παράγγειλα το σετ για την επισκευή και πήρα στη peugeot για τα άλλα δύο ρουλεμάν και μου είπαν θα μου τα φέρουν σε 10 εργάσιμες ημέρες. Τι λέτε να περιμένω για αυτά η να πάρω άλλα αντίστοιχα ?


Νομιζω,ειναι λιγο απιθανο να βρεις αντιστοιχα ρουλεμαν εξω στην αγορα...κανε λιγο υπομονη,πρηχτους και λιγο στην αντιπροσωπεια,τουλαχιστον για να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις τα σωστα ρουλεμαν Wink


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Οκτ 2013, 19:33:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχει η skf (= ρωτα σε αντιστοιχο καταστημα κλπ κλπ κλπ)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Οκτ 2013, 12:26:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα προτεινα snr καλυτερα....
την πατησαμε 2 αυτοκινητα με skf, ισως ηταν η παρτιδα , αλλα τα ρουλεμαν του πισω αξονα ηταν πολυ κακης ποιοτητας...
και ενω τοποθετηθηκαν με σωστο τροπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2013, 21:02:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερώτηση:
αν δεν χρησιμοποιήσουμε το τρίτο ρουλεμάν, η διαδικασία είναι η ίδια, απλά δεν κονταίνουμε τον πλαστικό αποστάτη σωστα?

Τα δυο ρουλεμάν στα άκρα και α αποστάτης στη μέση?



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Οκτ 2013, 18:08:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alfasud έγραψε:
Ερώτηση:
αν δεν χρησιμοποιήσουμε το τρίτο ρουλεμάν, η διαδικασία είναι η ίδια, απλά δεν κονταίνουμε τον πλαστικό αποστάτη σωστα?

Τα δυο ρουλεμάν στα άκρα και α αποστάτης στη μέση?

Ακριβώς. Αλλά αφού θα τα αλλάξεις η οικονομική επιβάρυνση των ανταλλακτικών είναι 20€.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Οκτ 2013, 21:53:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν σκέφτομαι το κόστος. Επειδή ο μηχανικός δεν το έχει ξανακανει, δεν θέλω να το πιέσω το θέμα. Μου αρκεί να βγουν και να μπουν τα καινουρια σωστά. Very happy



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SpyrosA (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 22 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 71

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2013, 17:21:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μία ερώτηση σχετικά με το λύσιμο του άξονα. έχω λύση όλες τις βίδες από την πλευρά του οδηγού αλλά δεν μπορώ να βγάλω το αυτάκι της αντιστρεπτικής για να βγάλω το άκρο. τι πρέπει να κάνω ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2013, 22:12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SpyrosA έγραψε:
μία ερώτηση σχετικά με το λύσιμο του άξονα. έχω λύση όλες τις βίδες από την πλευρά του οδηγού αλλά δεν μπορώ να βγάλω το αυτάκι της αντιστρεπτικής για να βγάλω το άκρο. τι πρέπει να κάνω ?

Αφού αφαιρέσεις τη μαύρη πλαστική τάπα (torx), θα βιδώσεις μιά M12 x 1.5 (όπου 1.5 = το βήμα της βίδας, μήκος αρκούν και 25-30mm) και θα βγει το αυτάκι. Την αντιστρεπτική θα την τραβήξεις έξω απ'τη μεριά του συνοδηγού μαζί με το από κει αυτάκι της.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SpyrosA (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 22 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 71

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Οκτ 2013, 15:52:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1361s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on