PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 How To - Τοποθέτηση τριπλών ρουλεμάν στους βραχίονες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Ιούλ 2009, 09:03:51    Θέμα δημοσίευσης: 106 How To - Τοποθέτηση τριπλών ρουλεμάν στους βραχίονες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόοοον, είχα πει εδώ και καιρό ότι θα ανέβαζα ένα DIY για τοποθέτηση τριπλών ρουλεμάν στους βραχίονες του 106.

Τώρα βρήκα το χρόνο και... έχουμε και λέμε:

Καταρχήν θα πρέπει να αφαιρεθούν οι βραχίονες (να τους πάρουμε στο χέρι). Αυτό δεν είναι κάτι που θα το περιγράψω εδώ αν και δεν πρόκειται για κάτι πολύ πολύπλοκο. Παρόλαυτά όποιος το επιχειρήσει και χρειαστεί βοήθεια, εδώ είμαστε.

Εργαλεία:

• 17ρι γερμανικό καστάνιας (ή απλό).
• 17ρα μανέλα (ή 2ο γερμανικό).
• Ένα ανθεκτικό λαμάκι για κόντρα (χρησιμοποίησα ένα κομάτι από εξωλκέα).
2 πρέσες που πρέπει να κατασκευάσουμε σε τόρνο.
• Ντίζα Μ10x250, 2 ροδέλες και 3 παξιμάδια επίσης Μ10.
• Αριστερό αυτάκι αντιστρεπτικής (θα το αφαιρέσουμε ούτως ή άλλως βγάζοντάς την).
• Γράσσο καλής ποιότητας, κατάλληλο για κυλινδρικά ρουλεμάν με μεγάλα φορτία.
• Πριονάκι,κοπιδάκι, ντουκόχαρτο 200ρι και 500ρι (κατά προτίμηση).
• Μέγγενη καλά στερεωμένη σε πάγκο εργασίας.
• Ζουμπάδες, ματσόλα (για αφαίρεση των παλιών ρουλεμάν).




Ανταλλακτικά:
• 2 σετ επισκευής πίσω άξονα τα οποία περιλαμβάνουν: 2 ρουλεμάν ανά άξονα, τις 2 τσιμούχες στεγανοποίησης καθώς και ένα πλαστικό αποστάτη. Χρησιμοποίησα αυτό της SNR με κωδικό KS559.07 SNR Suspension Arm Kit (από Γκαγκαστάθη).
• 2 επιπλέον ρουλεμάν από Peugeot με κωδικό 5132.56 .

Προετοιμασία:
• Αφαιρούμε από τους βραχίονες τις παλιές τσιμούχες, τα παλιά ρουλεμάν καθώς και τον πλαστικό αποστάτη. Τα ρουλεμάν βγαίνουν χτυπώντας τα περιμετρικά από μέσα προς τα έξω με ζουμπάδες και ματσόλα. Προσοχή να μην τραυματίσουμε το εσωτερικό περίβλημα του βραχίονα. Στη συνέχεια καθαρίζουμε καλά τον βραχίονα από παλιά γράσσα και λοιπές μπίχλες που σίγουρα θα έχουν συσωρευθεί απΆτις παλιές καμένες τσιμούχες.
• Το έξτρα ρουλεμάν, κλέβει ουσιαστικά χώρο από τον πλαστικό αποστάτη που βρίσκεται ανάμεσα στα 2 ρουλεμάν του κάθε βραχίονα. ¶ρα, θα πρέπει να μειωθεί ανάλογα το πλάτος του. Έτσι, κόβουμε τους πλαστικούς αποστάτες περιμετρικά ώστε το τελικό μήκος τους να είναι 34mm. Εδώ χρειάζεται προσοχή ώστε το κόψιμο να είναι απόλυτα συμμετρικό. Επίσης για να φτάσουμε στα 34mm, καλό είναι να σημαδέψουμε στα 35 ή 36mm ώστε έχουμε κάποιο περιθώριο να διορθώσουμε. Χρησιμοποιούμε το πριονάκι (ή dremel ακόμακαλύτερα) για την κοπή και στη συνέχεια λειαίνουμε με τα ντουκόχαρτα ώστε οι επιφάνειες να γίνουν λείες.
..........

• Όπως θα παρατηρήσουμε, στα 3 ρουλεμάν που έχουμε διαθέσιμα, τα 2 είναι κοντά ενώ το 3ο είναι λίγο πιό φαρδύ (έχει επιπλέον μιά πλαστική φλάτζα). Το έξτρα ρουλεμάν που τοποθετούμε είναι ένα από τα 2 κοντά (5132.56).
• Οι πρέσσες που χρησιμοποιούμε δεν είναι ίδιες. Όπως φαίνεται και στο σκαρίφημα, η μία είναι στενή ώστε να περνάει μέσα από τον βραχίονα, ενώ η άλλη πιό φαρδυά ώστε να στοπάρει πάνω στο βραχίονα. Θα δείτε στην πορεία τι εννοώ. Εν τω μεταξύ, ετοιμάζουμε τη ντίζα για τις πρέσσες, βάζοντας 2 παξιμάδια κόντρα στη μιά άκρη. Επιπλέον σε κάποιες περιπτώσεις θα χρησιμοποιήσουμε και ένα ανθεκτικό λαμάκι μήκους περίπου 15cm με μιά τρύπα 10mm στο μέσο του.
....................


Εκτέλεση:
1. Στερεώνουμε καλά τον βραχίονα στη μέγγενη με πρόσωπο το μέσα του μέρος (τα μουαγιέ να κοιτάει τοίχο). Γρασσάρουμε καλά το εσωτερικό του ώστε τα ρουλεμάν να γλιστρίσουν όσο το δυνατόν πιό μαλακά χωρίς σκαλώματα. Για τον ίδιο λόγο, γρασσάρουμε καλά και τα ρουλεμάν από την έξω πλευρά τους αλλά και τους πλαστικούς αποστάτες.


2. Παίρνουμε το ένα μικρό ρουλεμάν, το τοποθετούμε στη στενή πρέσσα, από την τρύπα της περνάμε τη ντίζα ενώ από την άλλη μεριά βάζουμε τη φαρδυά ώστε να κοντράρει. Περνάμε ροδέλα, παξιμάδι και κρατώντας κόντρα από την πίσω μεριά με τη μανέλα, σφίγγουμε αργά και προσεκτικά. Εδώ θέλει ιδιαίτερη προσοχή ώστε το ρουλεμάν να μπαίνει συμμετρικά στο βραχίονα. Διαφορετικά υπάρχει φόβος να το τσαλακώσουμε, κάτι που είναι ιδιαίτερα εύκολο μιάς και το κέλυφός τους είναι από σχετικά λεπτό μέταλλο. Συνεχίζουμε να βιδώνουμε αργά και σταθερά με προσοχή μέχρι να μπει εντελώς μέσα στο βραχίονα. Πρεσσάρουμε λίγο ακόμα ώστε να μπει ακόμα πιό μέσα περί τα 10mm για να κάνει χώρο και για το επόμενο ρουλεμάν.
....................

3. Σειρά έχει το φαρδύ ρουλεμάν. Αυτή τη φορά παίρνουμε τη φαρδυά πρέσσα και το τοποθετούμε σε αυτή. Περνάμε τη ντίζα, και από την άλλη μεριά για κόντρα βάζουμε ένα ανθεκτικό λαμάκι. Προσοχή ώστε το φαρδύ ρουλεμάν να μπει με τη φλάτζα του να κοιτάει προς τα έξω. Αρχίζουμε και πάλι να σφίγγουμε κρατώντας κόντρα από την πίσω μεριά. Αφήνουμε να τερματίσει η πρέσσα, ακουμπώντας στο βραχίονα ώστε να φέρει το φαρδύ ρουλεμάν πρόσωπο με την επιφάνεια του βραχίονα.
..........

4. Γυρνάμε απΆ την άλλη μεριά τον βραχίονα και τον πιάνουμε στη μέγγενη με το μουαγιέ να μας κοιτάει. Περνάμε τον πλαστικό αποστάτη που τον έχουμε ήδη κοντύνει στην μικρή πρέσσα. Έτσι έχοντας τη φαρδυά πρέσσα από την πίσω πλευρά να κοντράρει, βιδώνουμε μέχρι να νιώσουμε πως έχει φτάσει και ακουμπάει εσωτερικά τα ρουλεμάν που πρεσσάραμε προ ολίγου.
..............................

5. Σειρά έχει το τελευταίο ρουλεμάν. Χρησιμοποιούμε τις ίδιες πρέσες όπως και στον πλαστικό αποστάτη και πρεσσάρουμε. Όταν νιώσουμε ότι έχει ακουμπίσει με τον αποστάτη δίνουμε λίγο ακόμα πίεση ώστε να σφίξουν όλα μαζί, αλλά με προσοχή να μην το παρακάνουμε .
....................

6. Σειρά έχουν οι τσιμούχες. Αφού τις γρασσάρουμε καλά , παίρνουμε τη μικρή και την περνάμε στο αυτάκι της αντιστρεπτικής. Με το χέρι, την πιέζουμε στο κενό που υπάρχει μέχρι να πατήσει. Με το χέρι βάζουμε και την μεγάλη τσιμούχα από την άλλη πλευρά.
..............................

7. Γρασσάρουμε καλά τα ρουλεμάν και τα δουλεύουμε καλά με το χέρι, ώστε να περάσει το γράσσο και στο εσωτερικό τους.

Είμαστε έτοιμοι!

Ίσως φαίνεται λίγο πολύπλοκο αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλό. Προσπάθησα να είμαι ιδιαίτερα περιγραφικός/αναλυτικός προς αποφυγή λάθους. Αλλά θα ήταν ανώφελο χωρίς τις φωτογραφίες οι οποίες ίσως αρκούν κι από μόνες τους.

Για οποιαδήποτε απορία, εδώ είμαστε Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Ιούλ 2009, 13:22:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σημειώσω ότι όσοι κάνουν την διαδικασία θα παρατηρήσουν ότι το 3ο ρουλεμάν που βάζουμε το έξτρα δεν πατάει όλο στην εσωτερική επιφάνεια του βραχίωνα. Αυτό δεν είναι κάτι μεμπτό μην ανησυχείτε δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.

Εκ της 3rioStooges-Motorsport Team


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την iceage στις Παρ 17 Ιούλ 2009, 15:12:41, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Ιούλ 2009, 14:23:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nice... Thumb right Thumb right


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Ιούλ 2009, 09:25:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumb Left πολυ ωραια δουλεια παιδια, και μενα μου το εκαναν οταν αλαξα ραβδους,τον κανει τον αξονα αθανατο,πανω απολα συγχαρητηρια γιατι ασχολειστε πραγματικα


τι βαζεις μεσα ρε μαστορα;τον πατερα μου και την μανα μου βαζω.Μπιστονια,μπιελες,χειροκινητο​ εξαρι αμα εχεις χερια και DSG αμα εισαι κουλος.
Σε κοβω να εισαι κουλος
ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥΥΥΥ.Δεν πειραζει θα σου βαλω νιτρα να ψεκαζεις καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lyciferakos (Lyciferakos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


-

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 51

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Σεπ 2009, 19:27:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλαρακι εντυπωσιαστικα απο το τοπικ σου πολυ χρησημες ληροφοριες!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
France_8v (¶γγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Σεπ 2009, 12:48:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν είχα πάει στον μηχανικό το αμάξι να μου φτιάξει τον άξονα γιατί κλασσικά χτυπούσε, τον έστειλε στον τόρνο κ μετά πέρασε 1 σετ ρουλεμάν με αποτέλεσμα να ξαναχτυπάει πάλι (1 χρόνος με το ζόρι) Evil.
Ερώτηση:Δεν ξέρουν να βάλουν τριπλά ρουλεμάν μήπως???Μπααααα.......
Εγώ μέχρι τότε δεν ήξερα κ απλά πλήρωνα Evil Evil Evil.
Φίλε να είσαι καλά για το πολύ χρήσιμο DIY κ με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω θα το κάνω μόνος μου!
Συγχαρητήρια!!!


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Σεπ 2009, 14:35:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κοιτα αν το εχει τεζα κατω τοτε χαλαει αλα και παλι ο 1 χρονος που λες ειναι πολυ λιγος,ενας αξονας χωρις προβλημα αρχιζει να την ακουει απο το χαμηλωμα στα 2-3 χρονια γιαυτο και βαζεις τριπλα ρουλεμαν, μηπως εφταιγε τιποτα αλλο?


τι βαζεις μεσα ρε μαστορα;τον πατερα μου και την μανα μου βαζω.Μπιστονια,μπιελες,χειροκινητο​ εξαρι αμα εχεις χερια και DSG αμα εισαι κουλος.
Σε κοβω να εισαι κουλος
ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥΥΥΥ.Δεν πειραζει θα σου βαλω νιτρα να ψεκαζεις καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Σεπ 2009, 15:09:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eυχαριστώ παίδες Wink

τώρα το αν ξέρουν ή όχι δε νομίζω να αφορά το γιατί δεν τα τοποθετούν. Ο λόγος που δεν ασχολούνται πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον έξτρα χρόνο που χρειάζεται για να βάλεις 3 αντί 2. Δηλαδή το να κάτσει ο μάστορας να βρει κωδικούς για τα έξτρα ρουλεμανάκια, να κάτσει προσεκτικά να κόψει τους πλαστικούς αποστάτες κ.α είναι κάτι που θα πάρει επιπλέον χρόνο τον οποίο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τον πληρωθεί.

Απ'την άλλη αν κάτσεις και το κάνεις μόνος σου, θα σου κοστίσει σίγουρα χρόνο (εφόσον το κάνεις για 1η φορά θα σου πάρει 1 μέρα σίγουρα τη στιγμή που ο μηχανικός στο κάνει σε 1 ώρα) καθώς και χρήματα για να κατασκευάσεις τις πρέσες. Κατα τ'άλλα αν σε ευχαριστεί είναι ότι καλύτερο κι επιπλέον σου δίνει τη δυνατότητα εάν θέλεις κι έχεις χρόνο να κάτσεις να βάψεις τους βραχίονες που θα είναι μες τη μπίχλα και τη σκουριά. Οι δικοί μου στις φωτό είναι φρεσκοβαμμένοι, μη νομίζετε ότι θα βγουν έτσι απ'το αμάξι Confused


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
France_8v (¶γγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Σεπ 2009, 16:53:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σου πω τη γνώμη μου?Απ' τη στιγμή που θα λύσει κ θα δέσει τον άξονα σε λιγότερο από μια ώρα (αν δε χρειαστεί τόρνος), θα κολλήσει σε 2 επιπλέον ρουλεμάν κ στο κόντεμα της απόστασης??? Rolling eyes
Την απόσταση απλά τη βάζεις δίπλα με την κανονική απ'ό,τι κατάλαβα κ πρέπει το μήκος της μαζί με το ρουλεμάν να μην ξεπερνάει το αρχικό της μήκος.Κ μετά πρεσάρισμα.Σιγά τον κόπο...
Κ ειδικά με τις πρέσες που έχουν αυτοί είναι πολύ πιο εύκολο!
Απλά εγώ πιστεύω ότι δεν σου βάζουν τριπλά για να στα ξαναπάρουν του χρόνου Evil


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Σεπ 2009, 22:33:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

France_8v έγραψε:
Απλά εγώ πιστεύω ότι δεν σου βάζουν τριπλά για να στα ξαναπάρουν του χρόνου Evil


Mπααα δε νομίζω.

Απλά οι μάστορες είναι ως επι το πλείστον (για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα) αρπακόλες ή/και βαριούνται οτιδήποτε περιλαμβάνει έξτρα/πατέντα. Το να κόψεις τον αποστάτη απόλυτα ισια μη νομίζεις ότι είναι ιδιαίτερα εύκολο μιάς και όπως αναφέρω στο guide χρειάζεται να κοπεί μεγαλύτερος κατα 2-3mm και να τον φας σιγά-σιγά με ντουκόχαρτο ή σμυριγδοπανο. Αν πας να τον κόψεις μονομιάς στην επιθυμητή διάσταση, κατά 99% θα το στραβοκόψεις.

Και το βασικότερο που προανέφερα είναι ότι ο οποιοσδήποτε μηχανικός, όσο έντιμος κι αν είναι δεν θέλει να σπαταλήσει χρόνο φτιάχνοντας κάτι για το οποίο δεν θα πληρωθεί ή έστω θα πληρωθεί ελάχιστα παραπάνω. Καλώς ή κακώς έτσι είναι, πράγμα λογικό αν το καλοσκεφτείς.

Εάν λοιπόν θέλεις έξτρα ψιψιψόνια και πιάνουν τα χέρια σου, το κάνεις μόνος σου και ξεμπερδεύεις Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
France_8v (¶γγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Σεπ 2009, 22:57:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλος πάντων για να μην σου κάνω chat το DIY σου κ πάλι μπράβο Clapping Clapping Clapping


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lyciferakos (Lyciferakos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


-

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 51

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Σεπ 2009, 16:57:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε παιδια τις βιδες που στερεωνουν το αξονα με το σασι, με τι τις ξεβιδωσατε? Εμενα οι κεφαλες απο τις βιδες ειναι τετραγωνες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vamvaje (vasilis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 23 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Φεβ 2010, 20:45:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιά σου Γιάννη κατά αρχήν σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου, θα ήθελα σε παρακαλώ να σε ρωτήσω αν ισχύουν τα ίδια και γιά το pegeot 206cc, και όταν ξεβιδώσω την βίδα από το αυτάκι της αντιστρεπτικής θα πρέπει να προσέξω κάτι (θα είναι κουρδισμένη η αντιστρεπτική), και εάν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για το κούρδισμα της αντιστρεπτικής στο μοντάρισμα, σε ευχαριστώ εκ των προτέρων Βασίλης από Θεσσαλονίκη,6944171788.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
blackpug106 (Αλεξανδρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 16V '01

Ένταξη: 18 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Θεσαλλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Μάρ 2010, 11:46:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλο και βημα προς βημα κατατοπιστικο.

Αυτα http://www.106parts.com/s2/page1.php?area2=1&sitepage=7&area3=23&area4=23&part=2490
τα εχει χρησημοποιησει κανεις, σαν μαρκα τι λενε τα ρουλεμαν

τα αντιστοιχα που δινει η skf ή τα snr ποσο βγαινουν πανω κατω?

Thanx
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Μάρ 2010, 12:51:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε σε συμφέρει. Το κιτ επισκευής της SNR από Ντίνο κοστίζει 22,50Ευρώ.
Χρειάζεσαι x2 οπότε 45Ευρώ. Επιπλέον εάν θα βάλεις τριπλά θα χρειαστείς κι άλλα 2 ρουλεμανάκια που από Peugeot κοστίζουν γύρω στα 10Ευρώ έκαστο.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tammy (stamatis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 12 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 187

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Μάρ 2010, 03:07:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumbs Up μπραβο , μιλαμε για χειρουργιο .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Μάρ 2010, 03:23:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Baby_On_Board (Babis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Gti 1.6

Ένταξη: 23 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 215

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Νοέ 2010, 16:30:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κατι αντιστοιθχο γινεται κ στο 206? Ή μπα??

Σχαρητηρια!!nice job!


rfactor
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Δεκ 2010, 22:51:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπάμπη, θα σε γελάσω Rolling eyes

Δεν έχω δει βραχίονες από 206 εσωτερικά αν κ δεν έχω ακούσει να το έχει αναφέρει κάποιος...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Baby_On_Board (Babis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Gti 1.6

Ένταξη: 23 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 215

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:59:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σε συνεργειο ποσο μπορει να πηγαινουν τα εργατικα για αυτη τη διαδικασια?


rfactor
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1665s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on