PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ KAI 206 !!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Ιούλ 2002, 16:11:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Παιδιά εγώ δεν συνάντησα νεροποντή πουθενά γιατί είμουνα στο μπουντρούμι μέχρι τις 8.00 το βράδυ .......

Aρχισαν να ψαχνουν για τον αρχηγο της 206 Νοεμβρη?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Ιούλ 2002, 21:04:29    Θέμα δημοσίευσης: Τι έπαιξα στο Λαύριο όπως θα έλεγε και ο Σαββόπουλος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι το χαμόγελο και η αισιοδοξία ήταν από πάντα ο κινητήριος μοχλός της Ιστορίας. Όπως είμαι και άνθρωπος που όταν πάει στραβά κοιτάω πρώτα που έκανα λάθος εγώ και όταν εξαντλήσω όλες τις περιπτώσεις να μην φταίω έγω (όσο μου το επιτρέπει η μισαλοδοξία, ο ναρκισισμός, και ο εγωισμός μου), τότε και μονον τότε ρίχνω τις ευθύνες στους άλλους.

Έτσι σ' αυτή την περίπτωση δεν θα ρίξω τις ευθύνες στο «κράτος». Γιατί πολύ απλά, το κράτος είμαστε όλοι εμείς και όχι μόνο αυτοί που νομίζετε ότι είναι.

¶ρα πολύ απλά θα πρέπει να αναρωτηθεί ο καθένας μας τι έκανε προσωπικά ως κράτος, κάθε μέρα, για να μην φτάσουμε στην άθλια κατάσταση στην οποία ήμαστε αυτή τη στιγμή.

Τα ρέματα δεν γέμισαν μόνα τους, ούτε και έστειλε η κυβέρνηση τις μπουλτόζες να τα μπαζώσουν. Κάποιος σαν και μας ήταν που μπάζωνε το ρέμα για να κτίσει την υπέροχη βίλα του, την επιχειρησή του και με την πρώτη βροχή,όταν κινδυνεύει να πνιγεί, ορίεται για «το κράτος που δεν υπάρχει».

Kάποιος από εμάς ήταν αυτός που καταπάτησε το δάσος για να κάνει πραγματικότητα το όνειρο μιας ζωής. «Ένα σπιτάκι μωρέ, έ να μην είναι και μέσα στο πράσινο, να βγαίνω στο μπαλκόνι να πίνω τον καφέ μου σαν άνθρωπος; Βαρέθηκα το τσιμέντο της Αθήνας». Και μετά κλαίει γιατί του έκαψε το σπίτι η φωτιά και που το κράτος δεν είχε πυροσβεστικούς κρουνούς (μιλάμε για δάσος!!!!!!) για να γεμίζουν πυροσβεστικά νερό και να του σώσουν το κωλοαυθαίρετο.

Κάποιος από εμάς δεν είναι αυτός που παρακαλάει τους πολιτικούς να τον διορήσουν στο Δημόσιο, «σ' ένα γραφειάκι μωρέ, να τακτοποιηθεί το παιδί, να μην το τρώει το άγχος» αλλά «όχι εξωτερική δουλειά, τι λες κύριε υπουργέ που το δικό μας παιδί, θα δουλεύει σαν Αλβανός». Και παραπονιούνται οι αρμοδιο-αναρμόδιοι ότι έχουμε υπεράριθμους στα γραφεία, αλλά τεχνικούς να συντηρούν τους πυλώνες (ΔΕΗ) και τα φρεάτεια (ΕΥΔΑΠ) έχουμε πληρότητα θέσεων 30-35%. Και είναι βουλωμένα τα φρεάτια και παθαίνουμε και κάθε τρεις και πέντε BlackOut

Μήπως εμείς δεν ήμαστε αυτοί που αλαλάζουμε στις προεκλογικές συγκεντρώσεις «είσαι ο πατέρας μας - τέρας μας - τέρας μας», αν πάρουμε σαν μέτρο, ότι για όλα στην Ελλάδα φταίνε οι πολιτικοί; Όταν θα βγει ο κύριος Σημητοκαραμανλοκωνσταντοπουλοπαπαρήγας στην μεγαλειώδη συγκέντρωση του κομματός του και δει την πλατεία άδεια, τότε και μόνον τότε, θα πάρει το μήνυμα, ότι τέρμα η πλάκα.


Θα μπορούσα να φέρνω ένα τέτοιο παράδειγμα για κάθε πτυχή της Ελληνικής ζωής αλλά δεν υπάρχει λόγος. Όποιος δεν έχει αυτές τις εικόνες, πρόχειρες στο μυαλό του, θα του συνηστούσα να κλεισει το εμμετικό χαζοκούτι που λέγεται τηλεόραση και ας βγεί λίγο παραέξω, να τις συναντήσει σε κάθε βήμα του.

Και άλλα κράτη πολύ πιο σοβαρά παθαίνουν πλυμήρες με τεράστιες καταστροφές και θύματα (Γαλλία - Γερμανία), και σε άλλα κράτη καίγονται τα δάση (Καλιφόρνια) και σε άλλα κράτη καταστρέφονται ολόκληρες πόλεις από τους σεισμούς (τι να πουν γι' αυτό το θέμα οι Ιάπωνες) αλλά η διαφορά τους με εμάς είναι ότι οι πολίτες τους βλέπουν ότι η χώρα τους είναι ευθύνη του καθενός και από μόνος του προσπαθεί να κάνει κάτι καλό γι΄αυτήν τη χώρα.

Δεν είναι η μπουχέσα ελληνική κοινωνία, που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το :
Φράγκα, γκόμενες παλάτια
¶ντε και καλά κρεβάτια.

Και το αυτοκίνητο να μην ξεχάσω. Γιατι ως γνωστόν «την σημερον ημέρα φίλε μου, άνευ ρόδας είσαι ο τίποτας και δεν βαδίζεις στην κενωνία»
Και μετά για όλα φταίει το κράτος. Λες και το Ελληνικό Κράτος είναι άλλοι και όχι ο καθένας μας. Εμείς κατοικούμε σε ένα άλλο κράτος αγνώστου ονομασίας και προελεύσεως.

Δεν έχω δυστυχώς την απάντηση στο ερώτημα του p206cfu, τι θα πει στην κόρη του. Μια λύση που μου έρχεται τώρα, είναι να μην πει τίποτα, αλλά να κάνει. Κι αν δεν καταφέρεις να της παραδόσεις έναν καλύτερο κόσμο, ας προσπαθήσεις, φίλε p206cfu, να τις δώσεις τα εργαλεία να τον φτιάξει μόνη της. Το ίδιο ισχύει και για μένα και ας μην έχω ακόμα παιδί.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 06:18:28    Θέμα δημοσίευσης: Θλίψη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και φαίνεται λογικό να συμφωνήσω πλήρως με τον Συν-Έλληνα ChrisThehealer, θα χειροκροτήσω αλλά θα κάνω και ένσταση.

Όλα Καλά; Βρήκαμε πάλι τον φταίχτη; Ο λαός;

Ναι, ο λαός είναι συνυπεύθυνος!
Ναι, ο λαός είναι αυτός που θα ζητήσει και θα απαιτήσει!
Αλλά μήπως μέσα από τα λόγια μας δεν διακρίνεται και ο κυρίως υπεύθυνος; Ο ηθικός αλλά και πρακτικός αυτουργός;
Το Ελληνικό Κράτος! Που σημαίνει: Η εκάστοτε Ελληνική Κυβέρνηση των τελευταίων κρίσιμων δεκαετιών που ψηφίστηκε από τον Κυρίαρχο ( ; ) Λαό για να εκπροσωπήσει και να οδηγήσει το Ελληνικό Έθνος στην αδιάλειπτη Ανάπτυξη και στην Ακμή προς το γενικό και συνολικό Καλό και την Ευημερία εκάστου πολίτη με συνολικές ατομικές και γενικές θυσίες αλλά και ωφέλη!
Δεν είναι τελικά και τόσο αόριστη η έννοια του Κράτους! Όπως δεν είναι και τόσο αόριστο, ποιοί θυσιάζονται και ποιοί ωφελούνται!

Ας μην εξωραΐζουμε το Ελληνικό Κράτος. Οι κυβερνήσεις στα βάθη της Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας διακρίνονται για την απάτη, για την φαινομενική και επιλεκτική δικαιοσύνη, για την Ολιγαρχική Δημοκρατία, για την καλλιέργεια της αγνοίας συνεπεία προσχεδιασμένης παραπλανήσεως του πνεύματος και των ηθών. Διακρίνονται για το ψέμα που έγινε συνήθεια σε τέτοιο βαθμό που να εκλαμβάνεται εκ προοιμίου ως πιθανή αλήθεια, ως Ελπίδα! Και με αυτήν την Ελπίδα οδηγό, ο Έλληνας ζήτησε τις κυβερνήσεις να συνεχίσουν, μέχρι που το ήθος μολύνθηκε και κατόπιν το πνεύμα διαβρώθηκε, και ο Έλληνας πλέον ζητάει τη συνέχεια των κυβερνήσεων τόσο από ατομικό αλλά κοντόφθαλμο, εφήμερο, άρα ανόητο, συμφέρον, όσο και από συνήθεια συνοδευομένης εκτός της άγνοιας πλέον από έλλειψη ενδιαφέροντος, απόρροια ελλείψεως πίστης αλλά και ελλείψεως χρόνου! Χρόνου! Για τον τεμπέλη βέβαια δεν τίθεται θέμα. Ο Έλληνας ο τεμπέλης που έχει και τεμπέλικο πνεύμα, δεν σκέφτεται, μόνο αισθάνεται άρα επιθυμεί, και κυρίως επιθυμεί να τον κυβερνήσει κάποιος που θα συντηρήσει την τεμπελιά του, τις αισθήσεις του ζωντανές και μόνον αυτές καθότι το πνεύμα του είναι ήδη βαριά πληγωμένο και ετοιμοθάνατο! Ο Έλληνας ο εργατικός δεν έχει το χρόνο να καταλάβει, να βάλει κάτω τα δεδομένα και να τα αναλύσει, χρησιμοποιώντας το μοναδικό δώρο του Θεού στον άνθρωπο, τη Νοημοσύνη, ώστε να αποφασίσει εάν οι διαθέσιμοι υποψήφιοι είναι κατάλληλοι να τον κυβερνήσουν, και θα ψηφίσει κατόπιν επιπόλαιης εκ των πραγμάτων σκέψης και απόφασης, θα πετάξει την ψήφο εκεί από όπου ξεκίνησε, στα σκουπίδια! Από σκουπίδια όταν διαλέγουμε, ποιό διαλέγουμε; Ποιό θεωρείται καλό σκουπίδι; Μην ζορίζεστε, ρωτήστε έναν ρακοσυλλέκτη, αυτός ξέρει καλύτερα....

Ο εργατικός ο Έλληνας λοιπόν είναι η πραγματική ελπίδα του Έθνους. Εάν ξυπνήσει θα φέρει και την κατάρρευση του σημερινού άδικου πολιτικοοικονομικού συστήματος, θα εγκαθιδρύσει εκ νέου την Πραγματική Δημοκρατία και θα θυσιαστεί για το σκοπό αυτό.
Και η αντιμετώπιση από το Ελληνικό Κράτος εμπρός σε αυτήν την απειλή ποιά είναι; Πολύ απλή! Να εξαφανίσει ως είδος τους εργατικούς Έλληνες, δίνοντας κίνητρα και λόγο ύπαρξης στους τεμπέληδες. Όσο γίνεται περισσότερους στο Δημόσιο, όσο γίνεται περισσότερους να γλύφουν για μια θέση στον "Παράδεισο", στο σταθερό παχυλό μισθό (που θα γίνεται παχυλότερος), και από κει μέσα πέρασμα στην απραξία, επιβράβευση της ρουφιανιάς. Η Ιδιωτική Πρωτοβουλία στον αφανισμό με μόνη λύση και καταφύγιο την πλήρη εξαγορά της από το Εγχώριο αλλά κυρίως Ξένο (με φιλικό ΕυρωπαΙκό πλέον πέπλο) και μετατροπή των Ιδιωτών σε χαμηλόμισθους υπαλλήλους, με αμοιβές που θα φτάνουν ίσα για φαγητό. Εκείνες τις μέρες τα αυτοκίνητα όπως τα ξέρουμε θα είναι είδος προς αυστηρή απαγόρευση και εξαφάνιση.

Βλέπετε τηλεόραση; Ειδήσεις; Έχετε καταλάβει το έργο που επιτελούν εκεί;
Το έργο λέγεται: Ο Μη Σκεπτόμενος Έλληνας.
Αρχικά η είδηση παίρνει την μορφή κοινωνικού προβλήματος που αφορά και την τελευταία Κατίνα από το Κουτσοχώρι. Μετά υποδεικνύεται εμμέσως η λύση για να χαρακτεί πρώτη στο μυαλό μας. Έπειτα ακούγονται διάφορες εκδοχές, ιστορίες, συνομωσίες, έτσι ώστε όλα να γίνουν μία σούπα στο μυαλό, κι ο κάθε "υποψιασμένος" να τσιμπήσει σε μία εκδοχή που ικανοποιεί το ταλαιπωρημένο μυαλό του. Στο τέλος υποδεικνύεται η λύση και απάντηση του προβλήματος, η "Αλήθεια". Είναι ίδια ακριβώς που εμμέσως υποδηλώθηκε στην αρχή και είναι ήδη χαραγμένη στο μυαλό μας. Είδατε την υπόθεση που απασχολεί την "Κοινή Γνώμη"; Τον μεγαλύτερο κίνδυνο (έτσι το κάνουν να φαίνεται) που γνώρισε ο Έλληνας στη σύγχρονη Ιστορία του; Την 17Ν; Και την εξάρθρωσή της; Την μεγαλύτερη επιτυχία του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού; Μην μου πείτε ότι δεν εξελίσσεται όπως σας τα περιγράφω παραπάνω; Μία αληθινή ιστορία, ένας σκηνοθέτης, μερικοί ηθοποιοί, πολλοί κομπάρσοι, μία Αστυνομική Ταινία! Και τα γυρίσματα σε απευθείας μετάδοση! Φωσκολικά Όργια! Και η τηλεθέαση στα ύψη! Μεσολαβεί η νεροποντή. Μία δύο ώρες και φτάνει. Αποκλειστικές (!) συνεντεύξεις από τους παθόντες. Τα μίντια κοντά στους πνιγμένους συμπάσχουν. Και μετά επαναφορά στην αποκάλυψη του αιώνα, στη νέα πραγματικότητα. Η νεροποντή παρουσιάζεται σαν κάτι το περαστικό. Ενώ η εξάρθρωση της 17Ν σαν κάτι που θα μείνει χαραγμένο στην ένδοξη Ελληνική Σύγχρονη Ιστορία! Και θα μείνει. Και ερωτώ, εσείς εκεί στην Αθήνα, από τί αισθανθήκατε να απειλείστε περισσότερο; Από τη 17Ν ή από την πλημμύρα; Ποιός σκότωσε περισσότερους; Ο Ξηρός ή οι εργολάβοι και όσοι αρμόδιοι για την κατασκευή της όποιας εθνικής και μη οδού; Κωμικοτραγικά ερωτήματα. Και ας μη συνεχίσω γιατί θα με συλλάβουν και μένα για μέλος της 17Ν! Και εσάς επίσης που τόσον καιρό μιλάτε και συμφωνείτε μαζί μου. Είστε τρομοκράτες! Και όποιος αμφισβητεί το Ελληνικό Κράτος είναι Τρομοκράτης ή υποθάλπει την Τρομοκρατία! Και δεν έχει σημασία εάν δεν πειράξατε ποτέ κουνούπι! Έτσι νομίζετε εσείς. Γιατί και ο Ξηρός άγιος άνθρωπος ήτανε. Έτσι λένε όσοι τον ήξεραν! Είστε όλοι Υποψήφιοι Τρομοκράτες! Και ο Ξηρός είναι η απόδειξη και το επιχείρημα! Τρόμος! Τρόμος! Τρόμος! Και Βούβα! Βούβα! Βούβα!

Ο σύγχρονος Έλληνας δεν σκέπτεται, δεν χρειάζεται να σκέπτεται, άλλοι αποφοασίζουν γι αυτόν και για το "κουρασμένο", παραπλανημένο μυαλό του.

Κατά τα άλλα φταίει ο λαός, φταίει που τον ξεγέλασαν. Φταίει δύο φορές που τον ξαναξεγέλασαν. Φταίει πολλάκις που είναι μόνιμα πλανημένος. Φταίει που δεν μπόρεσε να μάθει από τα λάθη του. Φταίει! Φταίει! Φταίει! Έτσι αφήνουν να εννοηθεί σε κάθε τους βήμα οι Κυβερνήτες μας, ορατοί και μή! Και όποιος φταίει πληρώνει.

"Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε
θα φωλιάζουν ηγέτες Προδότες;"
- Νότης Σφακιανάκης - "Πατρίδα μου" -
¶λλο ένας πεσών, ψυχρά εκτελεσθείς και βαριά λαβωμένος από τα αλάνθαστα μίντια, που δεν συγχωρούν σε κανέναν λάθη (άγνωστη λέξη). Και αν δεν κάνει λάθη, τότε θα του φτιάξουν ένα. Αυτοί έχουν το καρπούζι αυτοί και το μαχαίρι.

Και τώρα που γνωρίζουμε δεν θα δικαιολογηθούμε για το ίδιο λάθος. Δεν θα μας δικαιολογήσουν όχι μόνο τα παιδιά μας, αλλά οι συνειδήσεις μας.
Και δεν μιλάω για κόμματα... Όποιος τυχόν κατάλαβε κάτι τέτοιο ας μην βιαστεί να μιλήσει.

Και ένα ερώτημα-κρίση ταυτότητος:
Ο πολιτισμός της Αρχαίας Ελλάδας ήταν ο Πολιτισμός της Γνώσης και του Φωτός. Φωτός που φώτισε όλη την Οικουμένη. Όλα τα Έθνη χρωστούν τον Πολιτισμό τους, την κοινωνική τους ανάπτυξη, την Τεχνολογία τους στην Αρχαία Ελλάδα. Είναι αποδεκτό, από όλους τους σημερινούς ξένους διαννοούμενους, φιλόσοφους και όχι μόνο, ότι οι Αρχαίοι Έλληνες επηρέασαν και επηρεάζουν ακόμη με τον Πολιτισμό τους όλο τον Κόσμο. Εμείς, οι κάτοικοι της σημερινής γεωγραφικά Ελλάδας, τί σχέση έχουμε με αυτούς; Ένα ερώτημα πληγή στην περηφάνια μας, ένα ερώτημα που έπρεπε να το απαντήσουν οι πατεράδες μας όταν κλήθηκαν να απαντήσουν σε όλους αυτούς που άπλωσαν το χέρι τους στην Ελλάδα, λες και τους ανήκε. Ένα ερώτημα που πλανάται πάνω και από τα δικά μας τα κεφάλια από τους ίδιους τους διεκδικητές της κληρονομιάς των πατέρων μας. Ένα ερώτημα που θα κληθούμε τελικά να το απαντήσουμε στα παιδιά του μέλλοντος, στους νεότερους Έλληνες. Ένα ερώτημα που πρέπει τελικά να το απαντήσουμε πρώτα στον εαυτό μας...

Έλληνες, ελπίδα των προγόνων μας!
Έλληνες, φως του κόσμου!
Έλληνες, απόγονοι ηρώων!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

.......

Το θέμα είναι ανεξάντλητο. Το παράπονο του Έλληνα μεγάλο. Δεν ξέρω εάν οι διαχειριστές του Site περίμεναν και εκτός θέματος (Peugeot 206) αναπτύξεις.

Αυτή ήταν η δική μου συμμετοχή στην αγανάκτηση του κάθε Έλληνα, να βλέπει το Κέντρο του Φωτός, την Αθήνα, να κατήντησε να πνίγεται με την κάθε νεροποντή. ¶χρηστοι Υπουργοί, διαλέγουν άχρηστους Διευθυντές, Προϊσταμένους, Εργολάβους, Υπαλλήλους. Κράτος αχρηστίλας.

Από τη Θεσσαλονίκη με αγάπη.
(Που δεν θα τη δείτε ποτέ πλημμυρισμένη, τουλάχιστον όσο παραμένει συμπρωτεύουσα της Ελλάδος)


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
konstantinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XΤ (1999)

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 918
Τόπος: Μελίσσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 07:48:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την καλημέρα μου σε όλους τους σκεπτόμενους ομοϊδεάτες... (μόνο σε αυτούς)

Σε ορισμένα απο τα παραπάνω που αναπτύχθηκαν απο τους προλαλήσαντες συμφωνώ και σε άλλα όχι (τι ποιο φυσικό).

Θα σταθώ όμως στην κεντρική ιδέα του καθενός...

Ο φίλος Chris μίλησε για ευθύνη των πολιτών που απαρτίζουν τούτη την κοινωνία και στην συνέχεια ο φίλος εξ συμπρωτευούσης (αλήθεια ποια είναι η συμπρωτεύουσα της Ρώμης ή του Λονδίνου ή του Παρισιού, τι απάτη και αυτή) μίλησε για ευθύνη των κυβερνόντων, και οι δύο είστε μέσα...
αλλά κανείς δεν μίλησε γι' αυτό που αναφέρθηκα εγώ δηλαδή στην Α Τ Ι Μ Ω Ρ Ι Σ Ι Α σε αυτό αναφέρθηκα και σε αυτό θα ξανά αναφερθώ εάν χρειαστεί.

Φίλε Chris έχεις ποτέ δοκιμάσει να σωπάσεις σε ερωτήσεις παιδιού???
δοκίμασέ το και θα καταλάβεις πως τα μαρτύρια των SS είναι πολύ καλύτερα.

ps. Οσον αφορά το θέμα για το εάν ταιριάζει μια τέτοια συζήτηση στο forum τότε θα πω πως ΝΑΙ το γιατί δεν πρόκειται να το πω...


Τελικά... θα πάει κανείς απο τον Μπάκα???!!!???
http://www.bakas.gr/

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 11:14:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eίναι όμορφες συζητήσεις αυτές και αφορούν όντως σκεπτόμενους ανθρώπους.

Σήμερα ένιωσα ιδιαίτερα τυχερός που ανήκω σε μια ομάδα ανθρώπων που ασχολείται κυρίως με ένα αυτοκίνητο, αλλά ευαισθητοποιείται και κυρίως ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ και άλλα θέματα.

Ξεκινήσαμε με αφορμή μια θεομηνία και βλέπω ότι η «θεομηνία» συνεχίζεται.

Έρχομαι να συμφωνήσω κυρίως με τον Chris ότι για ότι συμβαίνει αφΆ ενός αφορά όλους μας και αφΆ εταίρου συνυπεύθυνοι είμαστε όλοι μας.

Θα πρέπει κάποια στιγμή να το παραδεχτούμε ότι σαν Έλληνες είμαστε καλοπερασάκηδες!

Εγωκεντρικοί, σκεπτόμενοι μόνο για το προσωπικό συμφέρον και το κυριότερο, πράττοντας μόνο για λογαριασμό μας προσπαθώντας να σπαταλήσουμε την λιγότερη δυνατή ενέργεια, κατευθυνόμενοι έως και στην «αρπαχτή» για να ικανοποιήσουμε στο συμφέρον μας.

Όμως αυτό που με θλίβει πιο πολύ, είναι ότι ο Έλληνας έπαψε προ πολλού να είναι σκεπτόμενος. Αυτή η (αντί)κοινωνική του στάση, τον έκανε να απομονωθεί από αυτά που γίνονται γύρω του, να αδιαφορήσει και στο τέλος να πάψει ακόμα και να σκέφτεται.

Υπάρχει ένα πολύ καλό ανέκδοτο που στην ουσία περιγράφει τους Έλληνες.
«Κατέβηκε ο Θεός και ρώτησε ένα Γερμανό: Τι δώρο θέλεις να σου κάνω? Και απάντησε ο Γερμανός: Τον βλέπεις αυτόν που έχει την τάδε αυτοκινητοβιομηχανία; Ε, θέλω και εγώ μια τέτοια.
Πάει και στον ¶γγλο: Τι δώρο θέλεις να σου κάνω? Και απάντησε ο ¶γγλος: Τον βλέπεις αυτόν που έχει την τάδε Τράπεζα; Ε, Θέλω και εγώ μια τέτοια.
Πάει λοιπόν και στον Έλληνα: : Τι δώρο θέλεις να σου κάνω? Και απάντησε ο Έλληνας: Τον βλέπεις εκεί τον Μήτσο που πήρε καινούργιο Γαΐδαρο; Ε, να του ψοφήσει!»

Ο Έλληνας δεν επιθυμεί το καλό του άλλου. Τον τρώει η κακία και η ζήλια. Θέλει να πλουτίσει για να μπει στο μάτι του διπλανού του.
Θα κάνει οτιδήποτε χωρίς να ΣΕΒΑΣΤΕΙ την ζωή του άλλου.

Εδώ θα έρθω και θα συμφωνήσω με τον Miltella: Μα που πήγε το Αρχαίο Ελληνικό πνεύμα? Είναι μια ερώτηση που ακόμα δεν κατάφερα να την απαντήσω. Ίσως κάποιοι ανακάλυψαν ότι έπρεπε να βουλώσουν το μυαλό των Ελλήνων, αλλά πάλι, ήταν πιο έξυπνοι από αυτόν; Ίσως πάλι από μόνοι μας καταφέραμε να καταστρέψουμε ότι καλό είχαμε φτιάξει.

Πάντως σε ένα πράγμα εξακολουθούμε να μοιάζουμε. Ποτέ μα ποτέ οι Έλληνες δεν έπαψαν να τρώγονται μεταξύ τους.

Από εκεί και ύστερα οι υπόλοιποι θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν αυτά τα ελαττώματα του έλληνα. Θα προσπαθήσουν και αυτοί με την σειρά τους να τον εξαπατήσουν, θα προσπαθήσουν να διυλίσουν κάθε σταγόνα του ιδρώτα του προς όφελός τους ?ο Έλληνας ούτως ή άλλος βρίσκεται στην κοσμάρα του, δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα.

Όμως θα κάνει κάτι! Να κατηγορεί, να βρίζει και πάντα να του φταίνε οι άλλοι. Μα ακόμα δεν το έχω καταλάβει?. ΤΟΣΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ?

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξυπνήσουμε από τον αιώνιο λήθαργο όπου βρισκόμαστε. Να ενώσουμε τα χέρια αλλά κυρίως τα μυαλά μας, να προσπαθήσουμε να χτίσουμε τα θεμέλια για ένα καλύτερο αύριο και το κυριότερο: να προσπαθήσουμε να αποτρέψουμε τα παιδιά μας να επαναλάβουν τα ίδια λάθη που κάναμε και εμείς.

Ίσως και αυτή να είναι η πιο πιθανή απάντηση που θα έδινα στο δικό μου παιδί. Να παραδεχτώ τα λάθη που έκανα και να προσπαθήσω να του δώσω τα εφόδια να ζήσει μια καλύτερη ζωή από μένα. Και πρέπει να προσπαθήσουμε από τώρα όλοι μαζί για να έχουν τα παιδιά μας λίγο καλύτερη ζωή.

Όσο αφορά για την ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ δεν θα διαφωνήσω?

Αλλά ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο βαλέτω!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
konstantinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XΤ (1999)

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 918
Τόπος: Μελίσσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 13:05:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η συζήτηση καλά κρατεί και επανέρχομαι...

Δεν καταλαβαίνω Τάσο γιατί θα πρέπει να ζητήσω εγώ συγνώμη απο την κόρη μου για τα κακώς κείμενα του τόπου μας.
Εαν ανατρέξω στην ζωή μου δεν θα βρω εύκολα κάπου να έχω παραστρατήσει εις βάρος των συνανθρώπων μου, το αντίθετο όμως γνωρίζω και ΟΛΟΙ γνωρίζουμε πολύ καλά για το κάθε τι στραβό ποιος φταίει. Εγω αυτό που ΑΠΑΙΤΩ είναι οι ελεκτικές και οι δικαστικές αρχές κάποτε να κάνουν την δουλειά τους.
Και εξηγούμαι με παραδείγματα (το συνηθίζω αυτό) ποιος ευθύνεται για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο ποτάμι (οχι της Λαρίσης) του Κηφισού???

Ποια είναι η ανάδοχος εταιρία που ανέλαβε το έργο αυτό???
Περάστε κύριοι να εισπράξετε (τις σφαλιάρες σας) και αν ξαναδείτε το φως της ημέρας εμένα να με φτίσετε.
Και συνεχίζω, το έργο αυτό γίνεται για λογαριασμό του 2004 (ο κηφισσός - η λεωφόρος θα είναι βασικός κυκλοφοριακός άξονας) όταν σε συνέλευση του ΔΣ του 2004 τέθηκε το εξής ερώτημα "που θα πάνε τα μπάζα ρε παιδιά απο τις εργασίες??? μήπως θα έχουμε πρόβλημα με καμία βροχή???" η απάντηση που πήρε ήταν απο κορυφαίο στέλεχος του 2004 με μισθό 10 μμυρίων το μήνα(ναι καλά ακούσατε) "σας παρακαλώ, τι είναι αυτά που λέτε??? πότε έχετε δει βροχή τον Ιούλιο στην Αθήνα ??? και αν βρέξει τίποτε σταγόνες θα είναι!!!! παρακαλώ ας προχωρήσουμε σε άλλα θέματα"

Σε ακούω φίλτατε Chris μην βρίζεις, δεν φταις εσύ και γι αυτό.
Σε ακούω και εσένα φίλτατε Miltella που λες οτι φταίνε οι Πολιτικοί που τους διάλεξαν αυτούς (του 2004)
Σε ακούω και εσένα φίλτατε Τάσο να ζητάς συγνώμη απο ένα μικρό παιδί που τώρα στέκετε χωρίς τον Πατέρα του γιατί χάθηκε στην πλυμμήρα.

Κύριοι σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες ένα έργο πριν ξεκινήσει ασφαλίζεται. Η ασφαλιστική εταιρία δημιουργεί ανθρώπους σκιές γύρω απο την κατασκευάστρια - ανάδοχο εταιρία και στην πρώτη στραβή την ανάδοχο την τρώει το σκοτάδι. Μόνο στην Ελλάδα δεν γίνεται αυτό, το γιατί σας το δίνω για το απογευματινό σας προβληματισμό...


Τελικά... θα πάει κανείς απο τον Μπάκα???!!!???
http://www.bakas.gr/

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 19:42:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Θα πρέπει κάποια στιγμή να το παραδεχτούμε ότι σαν Έλληνες είμαστε καλοπερασάκηδες!

Εγωκεντρικοί, σκεπτόμενοι μόνο για το προσωπικό συμφέρον και το κυριότερο, πράττοντας μόνο για λογαριασμό μας προσπαθώντας να σπαταλήσουμε την λιγότερη δυνατή ενέργεια, κατευθυνόμενοι έως και στην «αρπαχτή» για να ικανοποιήσουμε στο συμφέρον μας.

Υπάρχει ένα πολύ καλό ανέκδοτο που στην ουσία περιγράφει τους Έλληνες.
«Κατέβηκε ο Θεός και ρώτησε ένα Γερμανό: Τι δώρο θέλεις να σου κάνω? Και απάντησε ο Γερμανός: Τον βλέπεις αυτόν που έχει την τάδε αυτοκινητοβιομηχανία; Ε, θέλω και εγώ μια τέτοια.
Πάει και στον ¶γγλο: Τι δώρο θέλεις να σου κάνω? Και απάντησε ο ¶γγλος: Τον βλέπεις αυτόν που έχει την τάδε Τράπεζα; Ε, Θέλω και εγώ μια τέτοια.
Πάει λοιπόν και στον Έλληνα: : Τι δώρο θέλεις να σου κάνω? Και απάντησε ο Έλληνας: Τον βλέπεις εκεί τον Μήτσο που πήρε καινούργιο Γαΐδαρο; Ε, να του ψοφήσει!»

Ο Έλληνας δεν επιθυμεί το καλό του άλλου. Τον τρώει η κακία και η ζήλια. Θέλει να πλουτίσει για να μπει στο μάτι του διπλανού του.
Θα κάνει οτιδήποτε χωρίς να ΣΕΒΑΣΤΕΙ την ζωή του άλλου.



ΦΙΛΕ ΤΑΣΟ, ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΛΟΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΑΝ ΑΡΧΗ ΓΕΝΟΜΕΝΗΣ ΕΔΩ ΤΟ CLUB ΜΑΣ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΞΕΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ΌΠΩΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

ΕΓΩ, ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ "ΟΝΕΙΡΟ" ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ! ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΧΥΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΒΗΣΕΙ.

ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΧΤΙΖΕΙ ΤΟ ΑΦΘΕΡΕΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΒΕΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΒΙΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝ ΔΑΣΙΚΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΧΛΜ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ!

ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΜΑΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟΙ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑΝ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΟΚΑΤ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΒΡΑΖΟΥΝ ΣΕ 50 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΝΙΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΠΑΓΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ!! ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ!

ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΝΑΞΕΙΣ (ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝΕ ΟΛΟΙ) ΣΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΟΧΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΛΟΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 20:46:56    Θέμα δημοσίευσης: Η ευτυχία του να μην είσαι μόνος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νιώθω την ευτυχία να πλημμυρίζει το πνεύμα μου.
Επιβεβαιώνεται καθημερινά ότι είμαστε πολλοί! Και προφανώς αυξανόμαστε. Είναι πολύ λογικό τα παιδιά του μέλλοντος να είναι αφυπνισμένα, και γι αυτό θα φροντίσουμε εμείς. Είναι η σημαντικότερη και ουσιαστικότερη κληρονομιά που μπορούμε να τους αφήσουμε. Και έτσι γέροι και νέοι μαζί, στον ίδιο στόχο. Όχι όπως σήμερα.... Θα προλάβουμε όμως;

Θα διευκρινήσω πριν προχωρήσω ότι στο προηγούμενο Post έκανα κάτι παραπάνω από απλή επίριψη ευθυνών στους πολιτικούς. Αντιπαθώ την γραφικότητα. Επιθυμώ το επιχείρημα, την επικοινωνία και την φιλοσοφία.

Θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις του Pezomania που επιζητούν να διακριθεί η αλήθεια, αλλά δεν μπορώ και να κλείσω τα μάτια στο φαινόμενο που περιγράφει ο Sidobre. Υπάρχουν και τέτοιοι Έλληνες Pezomania, δε λέω ότι είναι οι περισσότεροι, αλλά είναι σίγουρα αρκετοί για να κλέψουν την παράσταση.

Επιζητάς συν-Έλληνα P206cfu την Τιμωρία των υπευθύνων και με το δίκιο σου. Δεν διαφώνησα ούτε στιγμή. Απλά για να προχωρήσω σε απάντηση στο ρητορικό ερώτημά σου, έπρεπε να ξεκαθαρίσω τη θέση μου και να διευθετήσω τα δεδομένα. Είναι καλό να γνωρίσει πρώτα ο ένας τον άλλο, να αποκαλυφθεί ο τρόπος σκέψης του καθενός μας, και μετά αφού συμφωνήσουμε στα δεδομένα να προχωρήσουμε σε συζήτηση επιπέδου. Αλλιώς θα είμαστε καταδικασμένοι σε διαδοχικές παρεξηγήσεις και εξηγήσεις. Επιταχύνοντας λίγο τη διαδικασία με το επιχείρημα "Ο Νοών Νοήτω", θα σου αναφέρω το βασικότερο αίτιο της Ατιμωρησίας σήμερα αλλά και πάντα, όποτε άλλοτε υπήρξε Ατιμωρησία.
Ο λαός εκλέγει τους εκπροσώπους του στη Βουλή και στην κυβέρνηση. Η κυβέρνηση επιλέγει και με έγκριση του Προέδρου της Δημοκρατίας τους Υπουργούς της. Οι Υπουργοί με τη σειρά τους επιλέγουν τους υφισταμένους και προισταμένους των διαφόρων υπηρεσιών. Αυτοί με τη σειρά τους γίνονται επικεφαλείς και ελεγκτές του τρόπου λειτουργίας του κάθε υπαλλήλου. Φυσικά ο διορισμός των υπαλλήλων γίνεται με συγκεκριμένες Αξιοκρατικές και Δημοκρατικές διαδικασίες. Τέλος οι Βουλευτές (δηλ. Βολευτές) εγκρίνουν ή απορρίπτουν τις επιλογές της Κυβέρνησης και ψηφίζουν τα νομοσχέδια. Έτσι εξασφαλίζεται η Δημοκρατία, και το Κράτος Δικαίου που απορρέει εξ αυτής. Πηγή όλων ο λαός, που αποτελεί και το Κυρίαρχο ενεργό τμήμα του Κράτους.
Καλείστε να βρείτε το λάθος στα παραπάνω. Πού υπάρχει η ειρωνεία και ποιές λέξεις πρέπει να μπουν σε εισαγωγικά;
Εάν χρειάζεται ακόμη και τώρα να διευκρινήσουμε τα αίτια της Ατιμωρησίας, θα παραιτηθώ από τη δουλειά μου! Και δεν χρειάζεται να πούμε ότι η λέξη "Κυρίαρχο" πρέπει να αντικατασταθεί από τη λέξη "Ανόητο" που σαν έννοια είναι ό,τι προσβλητικότερο!
Ο Sidobre όταν επαναλαμβάνει την του Χριστού Σοφία: "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω" εννοεί πολύ απλά αν και έμμεσα, ότι ο λαός είναι αυτός που πρέπει να κάνει αυτό που δεν κάνει κανένας από τους εκλεγμένους γι αυτή τη δουλειά εκπροσώπους του. Όλοι είναι αμαρτωλοί και εάν ο λαός πιστεύει ότι είναι πλανημένος και αναμάρτητος, τότε μόνο αυτός μπορεί να κάνει κάτι. Ας το αποδείξει με την πράξη του!
Και πώς θα τιμωρηθούν στην πράξη οι υπαίτιοι της τραγικής κατάστασης της Ελλάδας; Μα φυσικά εάν ο Ανόητος Λαός ξαναγίνει (όπως κάποτε στα βάθη της Ιστορίας ήταν) Κυρίαρχος.

Η επόμενη ρητορική ερώτησή σου έχει να κάνει με το γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν ασφαλίζουν τα Δημόσια Έργα. Πρώτον, δεν υπάρχει περίπτωση ασφαλιστική εταιρία να θέλει να χρεοκωπήσει, ασφαλίζοντας έργα που δεν πληρούν τις βασικές προϋποθέσεις επιτυχίας σε βάθος χρόνου. Δεύτερον, διότι τα Δημόσια έργα εδώ στην Ελλάδα θεωρούνται μη χρήζοντα ασφαλίσεως καθ' ότι ο επιτηρητής των έργων είναι το πλέον αξιόπιστο Νομικό Πρόσωπο, το ίδιο το Ελληνικό Κράτος.

Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου για την έννοια της Θεσσαλονίκης ως "συμπρωτεύουσα". Η ερμηνεία της λέξης θα ταίριαζε σε μία πόλη που συμμετέχει στην πρωτοπορία στην ανάπτυξη μαζί με την πρωτεύουσα. Κάποτε ίσχυε κάτι τέτοιο. Υπήρξε περίοδος που οι επιχειρήσεις της Θεσσαλονίκης συμμετείχαν στην ανάπτυξη της Αθήνας. Τώρα δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Παραδόξως συμβαίνει κάτι άλλο παράξενο, οι Αθηναϊκές επιχειρήσεις συμμετέχουν στην υπανάπτυξη της Θεσσαλονίκης! Για να κλείσει μία δουλειά μεγάλης εξαγωγής ή εισαγωγής με ξένη επιχείρηση άλλης χώρας, μία επιχείρηση της Θεσσαλονίκης, θα πρέπει να οριστεί ως ανάδοχος μία Αθηναϊκή επιχείρηση, η οποία και θα συμμετέχει στα κέρδη χωρίς να είναι υποχρεωμένη. Είμαι σίγουρος ότι εκπλήσεσθε! Δεν θα βρεθεί Αθηναίος εισαγωγέας-εξαγωγέας να σα το επιβεβαιώσει, αφού δεν το έχει συναντήσει ποτέ. Εκτός εάν κατέχει κάποια συγκεκριμένη, ευνοημένη από το κράτος επιχείρηση. Ρωτήστε έναν Θεσσαλονικιό που θέλει τώρα πια νταβά για να δουλέψει με το εξωτερικό.
Γι αυτό και σήμερα η έννοια της συμπρωτεύουσας έχει αλλάξει. Και να γιατί παραμένει ο τίτλος: Εμείς τα καρντάσια εδώ πάνω είπαμε και λέμε ακόμη χωρίς να το καταλαβαίνουμε "Η Μακεδονία είναι ελληνική και πρωτεύουσά της η Θεσσαλονίκη". Ερωτώ: Χρειάζεται να διεκδικήσουμε τη Μακεδονία; Αφού η Μακεδονία ΕΙΝΑΙ Ελλάδα! Έτσι έλεγαν κάποτε και για την Κύπρο: "Η Κύπρος είναι ελληνική". Αφού λοιπόν τη Μακεδονία την "διεκδικούμε" και ορίζουμε μάλιστα και πρωτεύουσα, οι διεθνιστές και παγκόσμιοι εξουσιαστές δεν θα μας χαλάσουν το χατήρι, θα μας δώσουν τα Σκόπια, μέρος ή ολόκληρη τη Βουλγαρία και μέρος ή ολόκληρη την Αλβανία, ίσως και άλλα μέρη. Κι επειδή όλα αυτά θα είναι πολλά για την Αθήνα, θα διαχωρίσουμε την Ελλάδα σε δύο μέρη, τη Βόρεια και τη Νότια. Την Ελλάδα με πρωτεύουσα την Αθήνα και τη Μακεδονία με πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη. Και Αθηναίοι και Θεσσαλονικείς κοιμούνται όρθιοι. Μακρόπνοο το σχέδιο. Ο εφιάλτης που καλλιεργήθηκε ύπουλα στα παιδικά μυαλά μας στα γήπεδα, μετά το 2004 θα πάρει σάρκα και οστά. Και εμείς πάλι Θεατές! Πάλι Θεατές; Πάλι Θεατές;;; Και μάλιστα, πάλι Τηλεθεατές;;;!!

Αυτοί που πραγματικά μπορούν να φέρουν την οριστική εκρίζωση του καρκίνου, είναι τα πέντε εκατομύρια του λεκανοπεδίου. Αλλά σας φόρτωσαν εκεί χάμου τόσα πολλά προβλήματα και κεφάλι δεν θα σηκώσετε εύκολα, για να δείτε όχι μόνο τί συμβαίνει παραέξω, αλλά και τί συμβαίνει στην ίδια σας την πόλη, την Πόλη που ξεκίνησε το Φως, την ένδοξη Αθήνα. Ή μήπως τελικά θα το σηκώσετε;

Από τη δεύτερη σε πληθυσμό πόλη της Ελλάδος, τη Θεσσαλονίκη,
με αγάπη για την Ελλάδα και τα ιδανικά της, σας στέλνω το μήνυμα:

Η Ισχύς εν τη Ενώση,
ο Θεός είναι μαζί μας,
Έσεται Ήμαρ!


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 22:23:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έβαλα subject στο πρώτο post "Τι έπαιξα στο Λαύριο όπως θα έλεγε και ο Σαββόπουλος" επηρεασμένος από τα λόγια του p206cfu "τι θα πω στην κόρη μου όταν με ρωτήσει". Kαι από εκείνη τη στιγμή μου κόλλησε το τραγούδι του Νιόνιου γιατί λέει ακριβώς αυτό:

Πώς να κρυφτείς απ' τα παιδιά
Έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα
Και σε κοιτάζουν με μάτια σαν αυγά
Όταν γυρνάς στις δύο η ώρα.

Ζούμε μέσα σ' ένα όνειρο που τρίζει
Σαν το ξύλινο ποδάρι της γιαγιάς μας
Μα ο χρόνος ο αληθινός
Είναι ο γιος μας, ο μεγάλος κι ο μικρός.

Δεν ξέρω τι να παίξω στα παιδία
Στην αγορά, στο Λαύριο
Είμαι μεγάλος με τιράντες και γυαλιά
Κι όλο φοβάμαι το αύριο.

Όπως βλέπεις p206cfu την έχω την εικόνα, έστω και μέσα από ένα τραγούδι, και σε πληροφορώ μην αισθάνεσαι μόνος. Ξαναδηλώνω ότι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα κι ας μην έχω ακόμα παιδί. Και μπορεί να μην αποκτήσω και ποτέ, αλλά σαν ουμανιστής (όπως θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου) πρέπει να κάνω κάτι για όλα τα παιδιά του κόσμου.

Kαι βλέπω τις κακοτεχνίες στους δρόμους και λέω "άρον, άρον σταύρωσων αυτόυς". Αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ και τα στόματα που θα πεινάσουν, από τις απολύσεις για να βγάλει την χασούρα η τεχνική εταιρία. O ¶γγλος θα τους απόλυε όλους λέγοντας "this is the English way my Dear" και θα έφτιαχνε να πιεί ένα τσάι. Και το 43% των ανήλικων παιδιών στην Αγγλία μεγαλώνει κάτω από το όριο της φτώχιας. Αλλά έχουν υπέροχους δρόμους.

Και μετά από κάθε πλημύρα ή φωτιά λέω να γκρεμιστούν όλα τα αυθερετα από βίλες μέχρι παράγκες. Κι όταν βλέπω την θείτσα να κρέμεται από την μπουλντόζα, λέγοντας ότι θα με πάρεις και μένα μαζί με το σπίτι, δεν μπορώ να δώσω εντολή στον μπουλντοζέρη να γίνει δολοφόνος. Ο Γερμανός θα έλεγε "das villen paranomen" και πάρτην κάτω τη θείτσα όπως και τόσους μετανάστες (ανατολικής προελευσης) από τους Ναζί του 2000.

Είναι σχιζοφρένεια, αν κοιτάξεις σφαιρίκα τα πράγματα. Διαλέγεις τι θα κερδίσεις και τι θα χάσεις. Έγω από τους υπέροχους δρόμους προτειμώ τα χορτασμένα παιδάκια. Ένα παιδικό χαμόγελο για μένα είναι πολύ σημαντικό, κι ας αλλάζω αμορτισέρ κάθε χρόνο.

Είπε ο Pezomania για κράτος πρόνοιας. Θα του θυμίσω το κράτος πρόνοιας της Σουηδίας (το μόνο παγκοσμίως) που χρεωκόπησε και τελικά καταργήθηκε. Είπε για αποζημιώσεις. Θα του πω ότι στην Γαλλία εάν ένας πατέρας παέι να δώσει ένα εκατομύριο στο παιδί του να κάνει σπίτι δεν μπορεί. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να του τα δανείσει άτοκα μεσω τραπέζης. ¶ρα το παιδί θα πληρώνει χρεωλύσιο στην τράπεζα, τα λεφτά που πήρε από τον πατέρα του. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να φοροδιαφύγεις με τίποτα.

Γι' αυτό μιλάμε για πλούσια κράτη με "φτωχούς" πολίτες. Ενώ η Ελλάδα είναι φτωχό κράτος με πλουσιους πολίτες.

Και μην μου πεί κανένας για τους μισθούς, γιατί θα απαντήσω για το κόστος ζωής, και θα του κόψω το γέλιο με την μία. 9000 φράγκα, ο μέσος μισθός στην Γαλλία (450000 περίπου), δεν φτάνουν ούτε για ζήτω. Για να κάνεις την ζωή στην Γαλλία που κάνεις στην Ελλάδα με 450000 πρέπει να παίρνεις τουλάχιστον 15000 φράγκα. Διαλέχτε.

Θα θυμήσω επίσης στον p206cfu, την επιχείρηση "Καθαρά χέρια" στην Ιταλία, που οδήγησε στο Μπερλουσκονισμό και σε όλα τα "καλά" του. Η "Λιγκα του Βορρά" και τα σχετικά. Μήπως θυμίζει κάτι αυτό σε κανέναν; Εάν όχι, λέω για την κόντρα, κάποιων θερμοκέφαλων, Αθήνας- Θεσσαλονίκης.

Πως το είπε ο Ζαν Πωλ Σατρ εκείνο το καλό;
Ο καθένας διαλέγει μόνος του την κόλαση την οποία θα ζήσει.

PS (πολύ σημαντικό):

"Διαφωνώ με την γνώμη σου, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαιωμά σου να την λες ελεύθερα". Κόλλησε το μυαλό μου και δεν θυμάμε ποιος το είπε. Το γράφω για όλους επειδή μόλις τώρα διάβασα πρόχειρα το post του Μiltella.
Μiltelas έγραψε:
Είναι καλό να γνωρίσει πρώτα ο ένας τον άλλο, να αποκαλυφθεί ο τρόπος σκέψης του καθενός μας, και μετά αφού συμφωνήσουμε στα δεδομένα να προχωρήσουμε σε συζήτηση επιπέδου. Αλλιώς θα είμαστε καταδικασμένοι σε διαδοχικές παρεξηγήσεις και εξηγήσεις.

Όταν απευθύνομαι σε κάποιον δεν το κάνω για να του απαντήσω. Απλώς τα λόγια του βοηθάνε στην σκέψη μου. Αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Αν συμφωνούμε κάπου έχει καλώς. Αν διαφωνούμε και πάλι φίλοι θα είμαστε.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Ιούλ 2002, 08:51:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Είπε ο Pezomania για κράτος πρόνοιας. Θα του θυμίσω το κράτος πρόνοιας της Σουηδίας (το μόνο παγκοσμίως) που χρεωκόπησε και τελικά καταργήθηκε. Είπε για αποζημιώσεις. Θα του πω ότι στην Γαλλία εάν ένας πατέρας παέι να δώσει ένα εκατομύριο στο παιδί του να κάνει σπίτι δεν μπορεί. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να του τα δανείσει άτοκα μεσω τραπέζης. ¶ρα το παιδί θα πληρώνει χρεωλύσιο στην τράπεζα, τα λεφτά που πήρε από τον πατέρα του. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να φοροδιαφύγεις με τίποτα.



ΛΟΙΠΟΝ, ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ!

ΟΤΑΝ ΑΡΩΣΤΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΡΑΤΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ! ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΙΚΑ;!; Ή ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ! ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΣΤΟ ΡΑΝΤΖΟ ΕΞΩ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΡΕΜΕΤΕ ΧΑΜΟ!

ΕΠΙΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ! ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ (ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΝΟΜΙΖΩ) ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΕΙ! ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ 150.000 & 200.000 ΑΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ 25.000 ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΜΑΣ!!

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ! ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΑΡΠΑΞΕΙ!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Ιούλ 2002, 12:27:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βολταίρος said:
"Διαφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις ελεύθερα".

Μήπως πρέπει να σχολιαστεί το γεγονός ότι καλύτερα να κοιτάμε τα χάλια μας παρά να παρηγοριόμαστε από τα χάλια των Ευρωπαίων γιατί αργά ή γρήγορα θα προσθέσουμε στα χάλια μας και τα χάλια τους;

Ίσως λίγο έξυπνα σκεπτόμενοι μπορούμε να πάρουμε μόνο τα καλά τους...

Επανέρχομαι Συν-Έλληνες!


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Ιούλ 2002, 23:39:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά γα**τες οι απόψεις αλλά μήπως δεν είναι γι’αυτο το Topic;Και ειδικά αυτά τα τεράστια κείμενα είναι θάνατος Προσωπικά, δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο να φάω κανα 50 λεπτο να διαβάσω και να εμβαθύνω στις απόψεις σας.Εύχομαι να μην σας ξενερώνω, απλά αναφέρω το πρόβλημα με τα πολύ μεγάλα Replies.

Στο θέμα μας, σήμερα επισκέφτηκα τον Κρητικάκο, δεν θα πιστέψετε τι είδα. Μπαίνω που λέτε μέσα στο μεγάλο γκαράζ ,και βλέπω καμιά 15αριά αμάξια.Παρασκευή σκέφτομαι ημέρα παραδόσεων , ΛΑΘΟΣ .Ήταν όλα αμάξια που ειχαν γεμησεί μέχρι πάνω με νερό από την βροχή της δευτέρας.Μου είπε ο Κρητικάκος ελάχιστη ζημιά στο εκατομμύριο μέγιστη δύο εκατομμύρια κι όλα αυτά από την βροχή.Το καλό???Oι ασφάλειες δεν καλύπτουν τπτ σε περίπτωση που η μηχανή δεν έχει παθεί κάτι.Μιλάμε πολύ πίκρα.Τα περισσότερα ήταν 206.Μάλιστα είχε και ένα 306 cabrio , πραγματικά το λυπήθηκε η ψυχή μου.
Αυτά γι’αυτο JUST THINK POSSITIVE!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Ιούλ 2002, 01:49:51    Θέμα δημοσίευσης: Σκεφτείτε Θετικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206Tomcat έγραψε:
Παιδιά γα**τες οι απόψεις αλλά μήπως δεν είναι γι’αυτο το Topic;Και ειδικά αυτά τα τεράστια κείμενα είναι θάνατος Προσωπικά, δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο να φάω κανα 50 λεπτο να διαβάσω και να εμβαθύνω στις απόψεις σας.Εύχομαι να μην σας ξενερώνω, απλά αναφέρω το πρόβλημα με τα πολύ μεγάλα Replies.

Στο θέμα μας, σήμερα επισκέφτηκα τον Κρητικάκο, δεν θα πιστέψετε τι είδα. Μπαίνω που λέτε μέσα στο μεγάλο γκαράζ ,και βλέπω καμιά 15αριά αμάξια.Παρασκευή σκέφτομαι ημέρα παραδόσεων , ΛΑΘΟΣ .Ήταν όλα αμάξια που ειχαν γεμησεί μέχρι πάνω με νερό από την βροχή της δευτέρας.Μου είπε ο Κρητικάκος ελάχιστη ζημιά στο εκατομμύριο μέγιστη δύο εκατομμύρια κι όλα αυτά από την βροχή.Το καλό???Oι ασφάλειες δεν καλύπτουν τπτ σε περίπτωση που η μηχανή δεν έχει παθεί κάτι.Μιλάμε πολύ πίκρα.Τα περισσότερα ήταν 206.Μάλιστα είχε και ένα 306 cabrio , πραγματικά το λυπήθηκε η ψυχή μου.
Αυτά γι’αυτο JUST THINK POSSITIVE!!!!!!


Positive Thinking αλά 206Tomcat στα γρήγορα:
Σ' ευχαριστώ Θεέ μου που δεν ήταν το δικό μου το 206 ανάμεσα στα άλλα. STOP
Χαίρομαι πάρα πολύ που ζω σε μια χώρα που όταν πλημμυρίζει και πνίγονται οι άλλοι εγώ τη βγάζω στεγνός. STOP
Νά' ναι καλά και ο Σημίτης κι η παρέα του που δεν με άφησε να σηκώσω κεφάλι και να φύγω από τη Θεσσαλονίκη για να κατέβω στην Αθήνα να κάνω την τύχη μου. STOP
Έτσι το 206 μου δεν θα πάει ποτέ στο συνεργείο παρά μόνο για service. STOP
Είμαι ευτυχισμένος γιατί υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που περνούν χειρότερα από μένα. STOP
Εάν ρωτούσαμε, τους άτυχους ιδιοκτήτες εκείνων των αυτοκινήτων στον Κρητικάκο για το ποιός τους φταίει που οι περιουσίες τους πνιγήκανε σε λίγα λεπτά, είμαι σίγουρος ότι θα τα έβαζαν με την κακή τους τύχη και μόνο. STOP
Αυτά συμβαίνουν στους άλλους, όχι σε μένα. STOP
Δε βαριέσαι μωρέ. STOP
Ωχ, αδερφέ. STOP

O Miltellas όπως τον θέλει ο 206Tomcat:
Αυτά τα ολίγα γιατί ορισμένοι λένε ότι δεν μπορούν να διαβάζουν για 50 λεπτά το Forum. STOP
Αυτοί που θέλουν και μπορούν να εκφραστούν και να στηθούν γράφοντας και διαβάζοντας για 250 λεπτά, να πάνε σε άλλο Forum. STOP
Και να πάρουν μαζί τους και τις "γα**τες" απόψεις τους. STOP
Οι υπόλοιποι να μείνουν εδώ για να αναπτύσουν τα θέματα, και... εντός θέματος. STOP
Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να διαβάζει τόσο μεγάλα post. STOP
Κι ούτε είναι υποχρεωμένος κανένας να τα γράφει, θα προσθέσω εγώ. STOP
----------------------

Ο Miltellas όπως δεν τον θέλει o 206Tomcat:
Με άλλα λόγια, συν-οδηγέ 206Tomcat, μας είπες ότι όλον αυτόν τον ευχάριστο κόπο που κάνουν ορισμένοι και αφιερώνουν την ψυχή τους στο Forum να πάνε να το κάνουν αλλού. Μπα, δε νομίζω. Μάλλον θα με φας στη μάπα... Κάνε υπομονή, μπορεί να σου βγει σε καλό.
Όσο για το εάν οι "γα**τες" απόψεις είναι εκτός θέματος, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς και να κάνεις τον κόπο να δεις τί λένε όλοι αυτοί που γράφουν πολλά. Αν σου είναι κουραστικό άστο, υπάρχουν κι άλλα θέματα να δεις. Το σοφό πάντως είναι να μην εκφράζεις άποψη για μία άποψη που δεν άκουσες...

Θα σου εξηγήσω αφήνοντάς σε να καταλάβεις, γιατί όλες αυτές οι απόψεις είναι εντός θέματος, από τη δική μου σκοπιά.
Το ότι είμαι ιδιοκτήτης 206, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μου το πήρε ο μπαμπάς μου (πού τέτοια τύχη!). Γι αυτό και θα πονέσω ιδιαίτερα και μόνο βλέποντας περιουσίες να καταστρέφονται και θα έλθω στη θέση των ζημιωθέντων και θα εκφραστώ σα να ήμουν εγώ ο παθών. Και δεν χαίρομαι που δεν είμαι ανάμεσά τους, έχω βρεθεί (βρίσκομαι καθημερινά όπως όλοι) και είναι θέμα χρόνου εξάλλου το να ξαναβρεθώ. Λυπάμαι από τα βάθη της ψυχής μου που κάποιοι άνθρωποι σε πόλη μακρινή καταστρέφονται σε μία στιγμή. Και θα αναρωτηθώ για τους υπεύθυνους, θα τους βρω, και θα τους κρίνω. Μακάρι να το έκαναν και οι υπόλοιποι συν-έλληνες το ίδιο, μήπως και στο τέλος απαλλαγούμε οριστικά από αυτούς τους "υπεύθυνους" και τους "αντιϋπεύθυνους" που και οι δύο μαζί κυνηγάνε τους υπεύθυνους. Αλλά μερικοί δείχνουν να πιστεύουν ότι η ζωή είναι μόνο τύχη...

Κι αφού λες ότι λυπήθηκες το 306Cabrio να στο περιγράψω κι αλλιώς:
Δε λυπήθηκα ποτέ για λαμαρίνες. Λυπάμαι ατελείωτα για τη δυστυχία που βλέπω καθημερινά γύρω μου. Ορύομαι ταυτόχρονα που βλέπω χωρίς να μπορώ να αγγίξω τους υπεύθυνους αυτής της δυστυχίας. Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα τους κρίνω και θα τους αφαιρέσω αυτό που εγώ ο μ*λ*κ*ς τους έχω δώσει. Κι ας ξέρω ότι πολλοί συν-έλληνες θα προδώσουν τον ίδιο τους τον εαυτό και δεν θα με αφήσουν να τελείωσω μια για πάντα με τους "υπεύθυνους" και τους "αντιϋπεύθυνους" μαζί. Και θα περιμένω στωικά τη στιγμή. Και θα ελπίζω. Και ναι, παρόλα αυτά θα σταθώ όρθιος, θα σκεφτώ θετικά, και θα χαμογελάσω... Θα πω: "Όχι, δεν θα γίνω αυτό που θέλετε, δεν θα σας δώσω τα παιδιά που θέλετε! Κι αν ακόμη δεν ζήσω τη ζωή μου Ελεύθερος, θα αγωνιστώ ώστε να ζήσουν τα παιδιά του Κόσμου Ελεύθερα, και να πεθάνω Ελεύθερος! Καί Πνεύμα καί Ψυχή, μαζί! Χωρίς Τύψεις!"

Όσο για το αν με ξενέρωσες θα σου απαντήσω παρομοίως:
Εύχομαι να μην σε ξενερώνω 206Tomcat αλλά θα σου προτείνω να μην κάνεις τον δυσάρεστο κόπο να διαβάζεις κάτι που δεν θέλεις, δεν είσαι υποχρεωμένος, όπως και δεν είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις. Ή μήπως νιώθεις ότι είσαι;

Φιλικά και Συν-Οδηγικά. Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Ιούλ 2002, 02:13:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xaxaxaxa Aαα καλο!
Κοίτα σε καμία περίπτωση δεν κριτίκαρα ούτε τον κόπο σας, ούτε το κέφι ,ούτε το μεράκι σας.Είμαι σίγουρος ότι δεν σας περισσεύει ο χρόνος και ότι κάνετε το ευχαριστίεστε.Απλώς αυτό που ανέφερα είναι ότι πολλές φορές τα μεγάλα κείμενα που είναι ιδιαίτερα πλουσια σε περιεχόμενο, επιδρούν αρνητικά στην ψυχολογία του αναγνώστη.Αυτό είναι απλώς μια προσωπίκη διαπίστωση και δεν ζητώ από κανένα να την συμμεριστεί.Το θέμα είναι το τι ζητάει κανείς από τα μέλη του forum.Μια απλή ανάγνωση χωρίς πολλά πολλά η μια κατανόηση των απόψεων του writer.Δεν ζήτησα φίλε Miltella ούτε να αλλάξεις τον τρόπο γραφής σου ούτε τπτ.Από την στιγμή που αυτό σε εκφράζει εγώ δεν έχω λόγο να φέρω αντίρρηση.

Πάλι ξεφύγαμε!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Ιούλ 2002, 00:40:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Βολταίρος said:
"Διαφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις ελεύθερα".


Ειτε διαφωνώ είτε συμφωνώ, το επαναλαμβάνω γιατί τώρα χρειάζεται... Wink

:D


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Ιούλ 2002, 23:18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίωθω την ανάγκη να σου απαντήσω σήμερα στο προηγούμενο σου post μια και την Παρασκευη δεν είχα αρκετό χρόνο.Οι απόψεις σου δεκτές.Κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι σημαίνει όμως ότι πρέπει να τις εστερνιστώ κίολα.Ελπίζω να έχεις σκεφτεί ότι ως 20 αρης έχω εντελώς διαφορετική νοοτροπία ,φιλοσοφία ,αντίληψη πραγμάτων ή ότι άλλο θέλεις.Και στην τελική να σου πώ σ’αυτή την ηλικία δεν έχω καμία διάθεση να κάτσω να κλαίω την μοίρα μου (Η κυβέρνηση φταίει , οι Αμερικανοι φταίνε, ο Πάπας φταίει , κτλ....) Απλώς αξιολογώ και κρίνω τι συμβαίνει γύρω μου χωρίς συμβιβασμούς.Αληθινά δεν μπορώ να πώ ότι λυπάμαι πού το δικό μου αμάξι δεν πνίγικε με τις βροχές, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι χαίρομαι που ήταν εκεί το αμάξι κάποιου άλλου.Όσο για τις λαμαρίνες, εγώ βλέπω την δυστυχία πίσω από τις λαμαρίνες ,πιστεύω ότι όταν δεν υπάρχουν θύματα όλα λύνονται αλλά μέσα από τετοια δυσάρεστα γεγονότα βλέπω άνθρωπους που δούλεψαν σκληρά χρόνια για να αγοράσουν ένα αυτοκίνητο, να αποκτήσουν μια ευκολία στη ζωή τους που καταρίουνται την μοίρα τους γνωρίζοντας ότι οι υπεύθυνοι θα μείνουν για ακόμα μια φορά ατιμώρητοι .

Τώρα όσο αναφορά το αμάξι του μπαμπά και τα λοιπά , δεν είδα κάπου να αναγράφεται οτι απαγορευέται , ηθικά ή πρακτικά να έχουν αμάξι όσοι δεν δουλεύουν. Πραγματικά αυτές τις θεωρώ κομπλεξικές απόψεις και δεν μπορώ να πιστέψω ότι τις εννοείς. Περισσότερο φοβάμαι το παιδί που παίρνει την δουλειά του Mπαμπά παρά το παιδί που παίρνει το αμάξι του.Δεν μπορώ να δεχθώ την άποψη ότι οι νέοι που σπουδάζουν ή οι νέοι που δουλέυουν για το χαρτζιλίκι και δεν διαθέτουν ακόμη μια μόνιμη εργασία θα πρέπει να έχουν ποδήλατο άντε μηχανάκι , επειδή κάποιοι επιμένουν να ασκούν κριτική σε θέματα τα οποία στην τελική δεν τους ενδιαφέρουν.Δεν είμαι διατεθημένος ούτε να το συζητήσω.Οι δημοκρατικές κοινωνίες δεν λειτουργούν έτσι.Τώρα το πόσο πονάει καθένας κάτι ,είτε αμάξι είτε σπίτι είτε...... δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να μπορείς να το αξιολογήσεις γιατί εσύ μπορεί να στερήθηκες χρήματα όπως λές για να αγοράσεις το 206 , κάποιοι άλλοι όμως μπορεί να στερήθηκαν άλλα αγαθά που σε αρκετές των περιπτώσεων δεν εξαγοράζονται.

Σου ανέφερα το THINK POSSITIVE αλλά διέκρινα ένα ειρωνικό ύφος στο προηγούμενο post, προσπάθησε το !Ιτ Μakes Οur Life Better!

Πάλι ξεφύγαμε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 00:52:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206Tomcat έγραψε:
...Και ειδικά αυτά τα τεράστια κείμενα είναι θάνατος...


Simfono me 206Tomcat. STOP!

Miltellas έγραψε:
...μην κάνεις τον δυσάρεστο κόπο να διαβάζεις κάτι που δεν θέλεις, δεν είσαι υποχρεωμένος...


Simfono kai me Miltellas. STOP!

Prospatho na ta exo kala me olous sto forum. STOP!

Xoumor kano, xoumor. STOP!

:smilecolros: :smilecolros: :smilecolros: :smilecolros:



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 21:54:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραίο το post του 206Tomcat, γιατί εκφράζει πιστεύω μια άλλη άποψη, η οποία δεν είχε ακουστεί μέχρι τώρα.

Δεν μπορώ να μην σταθώ σε κάποια σημεία που μου κάνουν εντύπωση. Και ξεκινάω.

206Tomcat θυμομένος ίσως έγραψε:
Δεν μπορώ να δεχθώ την άποψη ότι οι νέοι που σπουδάζουν ή οι νέοι που δουλέυουν για το χαρτζιλίκι και δεν διαθέτουν ακόμη μια μόνιμη εργασία θα πρέπει να έχουν ποδήλατο άντε μηχανάκι , επειδή κάποιοι επιμένουν να ασκούν κριτική σε θέματα τα οποία στην τελική δεν τους ενδιαφέρουν.Δεν είμαι διατεθημένος ούτε να το συζητήσω.Οι δημοκρατικές κοινωνίες δεν λειτουργούν έτσι.


Σε καμία περίπτωση δεν είναι θέμα δημοκρατίας το πως θα αποκτήσει ο καθένας το αυτοκινητό του. Είτε του το πήρε ο μπαμπάς του, είτε το πήρε μόνος του. Αυτό είναι το American Dream προσαρμοσμένο στα ελληνικά.

christhehealer μαινόμενος έγραψε:
Δεν είναι η μπουχέσα ελληνική κοινωνία, που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το :
Φράγκα, γκόμενες παλάτια
¶ντε και καλά κρεβάτια.
Και το αυτοκίνητο να μην ξεχάσω. Γιατι ως γνωστόν «την σημερον ημέρα φίλε μου, άνευ ρόδας είσαι ο τίποτας και δεν βαδίζεις στην κενωνία»


Εγώ αυτό το οναμάζω κοινωνικό έλλειμα. Και σε καμία περίπτωση δημοκρατία.

Όχι δεν πιστεύω ότι στην εποχή που εγώ ήμουν 20αρης τα πράγματα ήταν καλύτερα.


206Tomcat απολογούμενος έγραψε:
Ελπίζω να έχεις σκεφτεί ότι ως 20 αρης έχω εντελώς διαφορετική νοοτροπία ,φιλοσοφία ,αντίληψη πραγμάτων ή ότι άλλο θέλεις.Και στην τελική να σου πώ σ’αυτή την ηλικία δεν έχω καμία διάθεση να κάτσω να κλαίω την μοίρα μου (Η κυβέρνηση φταίει , οι Αμερικανοι φταίνε, ο Πάπας φταίει , κτλ....) Απλώς αξιολογώ και κρίνω τι συμβαίνει γύρω μου χωρίς συμβιβασμούς


Θα ήθελα φίλε 206Tomcat να μου πεις πως αξιολογείς αυτό.

Τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό που εμπλέκεται σε αυτοκινητιστικά ατυχήματα είναι ηλικίας 20-25. Και ορμώμενοι από αυτό, όλοι οι ανευθυνο-υπεύθυνοι ξεκινάνε μία καμπάνια που περιλαμβάνει συνεχής αστυνόμευση, φωταγραφικές μηχανές Big Brother για την «υπερβολική ταχύτητα» και ρατσιστικά μέτρα τύπου οι νέοι κάτω των 22 να πληρώνουν περισσότερα ασφάλιστρα από τα ραμολιμέντα των 60+ που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

Σου αρέσει αυτός ο κόσμος που σου έχουν ήδη έτοιμο; Μπορείς να γλεντήσεις τη ζωή σου μέσα σ' αυτόν τον κόσμο; Αν ναι, πες μου και εμένα τον τρόπο. Γιατί εγώ δεν έχω συνηθήσει να κάθομαι σπίτι και να βλέπω τηλεόραση. Έχω μάθει να βγαίνω έξω, να τα πίνω και να ερωτοτροπώ με σιλουέτες όπως αυτή ενός 206, που ήταν τόσο καιρό δίπλα μου, αλλά δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασία.

Στις πραγματικές δημοκρατίες η ελευθερία του καθενός ξεκινάει εκεί που τελειώνει η ελευθερία του άλλου. Δεν μπορώ να χωνέψω ότι, για το κάθε μ@@λ@@σμένο που κάνει το κομμάτι του με το αυτοκίνητο «που του πήρε ο μπαμπάς», εγώ στερούμε το δικαιωμά μου (κατοχυρωμένο και από το Σύνταγμα) να μετακινούμε ελεύθερα όπου θέλω και με όποιο μέσο θέλω.


Δεν κατηγορώ τους σημερινούς 20άρηδες, γιατί σαν 20άρης εγώ ήμουν πολύ χειρότερος.Μην αρχίσω να λέω ιστορίες τώρα... Αλλά εκτός από το «να περνάμε καλά», κοίταγα και λίγα πράγματα πιο πέρα. Το πως να κρατήσω αυτό το «να περνάμε καλά»

Παράπονο είναι όλα αυτά και όχι θυμός Neutral Neutral Neutral Neutral


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2002, 01:12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συν-οδηγέ 206Tomcat
Δέξου ως και δική μου άποψη την άποψη του ChrisTheHealer.
Δέξου επίσης, ότι μπορεί να υπέθεσα αλλά δεν γνώριζα την ηλικία σου. Ίσως η γραφή μου να σου ήρθε περισσότερο καυστική από όσο θα ήθελα να νιώσεις και έτσι τελικά με παρεξήγησες. Αλλά δέξου την άποψή μου ως αυθεντική και τίμια άποψη που δεν προσποιείται τίποτα και απευθύνεται σε ανεξαρτήτως ηλικίας πνευματικά ώριμο άνθρωπο. Όπως εσύ.
Δέξου και ότι όταν ήμουν στην ηλικία σου κυκλοφορούσα με το "αυτοκίνητο του μπαμπά", ήμουν ( και είμαι; ) "θεοπάλαβος", και είχα εντελώς διαφορετική οπτική γωνία προς όλα τα θέματα. Ήμουν αγνός.
Δέξου ότι τώρα στα 32 μου, έχω να πω πολλά περισσότερα πράγματα για όλα τα θέματα απ' ότι όταν ήμουν 20.
Δέξου ακόμη, ότι η ηλικία αποτελεί ενδεικτικό και όχι απόλυτο μέτρο ωριμότητας, που σημαίνει ότι εσύ μπορεί να αντιμετωπίζεις με περισσότερο ρεαλισμό (ωριμότητα) τη ζωή από μένα...
Δέξου τέλος, ότι από μένα μπορείς να πάρεις χωρίς να εννοηθεί ποτέ να δώσεις. Έχεις πολλά να πάρεις, και εσύ επιλέγεις.

Γι αυτούς τους λόγους σέβομαι, εκτιμώ και κυρίως αγαπώ, τον κάθε 20άρη που βγαίνει με όρεξη για ζωή και ελπίδα στην "πουτ*ν* κενωνία", και αυτή μενόμενη και στυγνή, δεν ζητάει τίποτα περισσότερο από τα νιάτα του. Δεν εξαιρείσαι ούτε εσύ, και υπόψιν ότι η ευτυχία δεν είναι θέμα χρημάτων.

Θυμάμαι τον εαυτό μου στα 20.
Φαντάσου τον εαυτό σου στα 32.
Ας το προσπαθήσουμε και οι δύο, για να κατανοούμε πιο εύκολα ο ένας τον άλλο. Αν και φυσιολογικά η κατανόηση είναι λειτουργία που έχει αφετηρία πάντα τον μεγαλύτερο. Η ευθύνη της τυχούσας παρεξήγησης είναι δική μου. Και εάν πάλι δεν με κατάλαβες η ευθύνη είναι και πάλι δική μου.

Και δεν θα σε κουράσω άλλο.

Smile


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2002, 01:14:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχή το όλο θέμα γύρω από την δημοκρατία δεν αναφέρονταν στο τρόπο με τον οποίο κάποιος αποκτά κάτι , αλλά στην κριτική την οποία δεχεται αυτός ο άνθρωπος από άσχετα άτομα τα όποια τον αντιμετωπίζουν σαν μια γενική οντότητα (20άρης, με το αμάξι του μπαμπά) και όχι σαν μια ξεχωριστή προσωπικότητα (Γίωργος , Κώστας , κτλ) .

christhehealer μαινόμενος wrote:
Δεν είναι η μπουχέσα ελληνική κοινωνία, που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το :
Φράγκα, γκόμενες παλάτια
¶ντε και καλά κρεβάτια.
Και το αυτοκίνητο να μην ξεχάσω. Γιατι ως γνωστόν «την σημερον ημέρα φίλε μου, άνευ ρόδας είσαι ο τίποτας και δεν βαδίζεις στην κενωνία»


Εγώ αυτό το οναμάζω κοινωνικό έλλειμα. Και σε καμία περίπτωση δημοκρατία.

Όχι δεν πιστεύω ότι στην εποχή που εγώ ήμουν 20αρης τα πράγματα ήταν καλύτερα

Συμφωνώ απολύτως με την παραπάνω άποψη , το ζώ καθημερινά με φίλους ,γνωστούς όμως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

christhehealer wrote:
Τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό που εμπλέκεται σε αυτοκινητιστικά ατυχήματα είναι ηλικίας 20-25. Και ορμώμενοι από αυτό, όλοι οι ανευθυνο-υπεύθυνοι ξεκινάνε μία καμπάνια που περιλαμβάνει συνεχής αστυνόμευση, φωταγραφικές μηχανές Big Brother για την «υπερβολική ταχύτητα» και ρατσιστικά μέτρα τύπου οι νέοι κάτω των 22 να πληρώνουν περισσότερα ασφάλιστρα από τα ραμολιμέντα των 60+ που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

[size=18]Θα ήθελα να σου αναφέρω ότι ο χαρακτηρισμός απολογούμενος δεν μου ταιρίαζει , δεν έχω να απολογήθω σε κανένα και για τίποτα , απολογούμενοι είναι οι εγκληματίες , οι φονίαδες και οι ένοχοι. Ναι τα στατιστικά στοιχεία αναφέρουν ηλικίες όμως για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα χρείαζεσαι περισσότερα δεδομένα.Συμφωνώ ότι σε αυτό το εύρος ηλικιών η συχνότητα των ατυχημάτων είναι αυξημένη ίσως να οφείλεται στην υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων τους, ίσως να οφείλεται στην ανάγκη για πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων των αυτοκινήτων , ίσως..., ίσως... , ίσως.
Ο σεβασμός στον συνανάνθρωπο πρέπει να είναι από τις ύψιστες αρχές στη συμπεριφορά ενός ανθρώπου.
[/size]


christhehealer wrote:
Σου αρέσει αυτός ο κόσμος που σου έχουν ήδη έτοιμο; Μπορείς να γλεντήσεις τη ζωή σου μέσα σ' αυτόν τον κόσμο; Αν ναι, πες μου και εμένα τον τρόπο. Γιατί εγώ δεν έχω συνηθήσει να κάθομαι σπίτι και να βλέπω τηλεόραση.

Όχι φίλε Christ δεν μπορώ να πώ ότι μου αρέσει αυτός ο κόσμος δυστυχώς. ¶ηδιάζω βλέπωντας κάθε σαβ/κο 20-25 αρηδες να κυκλοφορούν με την μουσική στα 200 Db και την γκόμενα στο δίπλα κάθισμα να χαίρεται που έχει τόσο μουράτο γκόμενο που το βράδυ θα την παεί στο πιο μοδάτο μαγαζί της Aθήνας που δίαβασε στο X περιοδικό.Αυτό ναι το θεωρώ παρακμή , προτιμώ ποιο λιτές συμπεριφορές.Δεν αντέχω να βλέπω τα σημερινά λυκειόπαιδα να μεγαλώνουν με το όνειρο να μπούν στο Big Brother και .... .Αυτό ναι το θεωρώ παρακμή.Όχι ότι εμείς είμασταν καλύτεροι αλλα τουλάχιστον εμέις έιχαμε όνειρα για μια καλή σχολή και μετά βλέπουμε.Δεν αντέχω να αισθάνομαι απροστάτευτος από την κάθε αποκλειστική είδηση που θα μου πασάρει ο κάθε δημοσιογράφος.Αυτό είναι παρακμή.Όμως φίλε Christ αυτή την στιγμή η εξουσία είναι στα δικά σας χέρια , εμείς μπορούμε να καταδικάσουμε τα προβλήματα αλλά όχι και να τα θεραπεύσουμε.Όσο για τiς παραπάνω απόψεις θα συμφωνήσω στο ότι δεν εκπροσωπούν την πλειοψηφεία των συνομήλικων μου , όμως αντιπροσωπεύουν το σύνολο των πραγματικά συνηδειτοποιημένων νέων.

Και για να τελειώσει εδώ το όλο θέμα , η απάντηση μου στο post (το 1ο)του φίλου Miltella έγινε λόγω του ότι διέκρινα μια προσωπίκη σε μένα αναφορά στα λεγόμενα του , με απόψεις οι οποίες δεν με διακρίνουν.

Μiltellas wrote :
Δέξου τέλος, ότι από μένα μπορείς να πάρεις χωρίς να εννοηθεί ποτέ να δώσεις. Έχεις πολλά να πάρεις, και εσύ επιλέγεις.

Η αρχική μου αναφορά στο μέγεθος των κειμένων βασιζόταν ακριβώς στην ανάγκη μου να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερα από την παρέα του Forum.Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω τις τρελές γνώσεις γύρω άπό το θέμα 206 όμως το προσπαθώ.

Μάλλον ετύχε και οι δύο να γράφουμε ταυτόχρονα για το ίδιο post.Οι ευθύνη να ξέρεις ότι ποτέ δεν ανήκει σε έναν είναι κάτι το οποίο πρέπει να μοιράζεται (Ο ναυτίκός κανονισμός αναφέρει ότι όταν δύο πλοία συγκρουστούν η ευθύνη ανεξάρτητα από το ποίος έκανε την βλακεία ανήκει και στούς δύο πλοίαρχους διότι δεν απέτρεψαν με κατάλληλους χειρισμούς το συμβάν).


ΤHAT's LiFE!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Tomcat στις Τετ 17 Ιούλ 2002, 01:38:11, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2664s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on