PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Βάψιμο λαμαρίνας

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
atom heart (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 XR 1.4

Ένταξη: 24 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Απρ 2009, 20:29:05    Θέμα δημοσίευσης: Βάψιμο λαμαρίνας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαίρεται και συγχαρητηρια για το φορουμ!!
θέλω να βάψω τα δύο μπροστινά φτερά στο 106ΧR(πράσινο)..
μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες οδηγίες για το πως να κινηθώ;;;
ευχαριστώ προκαταβολικά


Peugeot 106 XR 1.4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
atom heart (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 XR 1.4

Ένταξη: 24 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Απρ 2009, 17:16:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κανείς ρε παιδιά;


Peugeot 106 XR 1.4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Απρ 2009, 18:34:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

???? σε φανοποιο πρεπει να πας,τι αλλο μπορει να σου πει καποιος αλλος???



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
atom heart (bill)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 XR 1.4

Ένταξη: 24 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Απρ 2009, 18:37:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά έχω πάρει σε σπρει το χρώμα του αυτοκινήτου από τον κωδικό στηνπόρτα έχω πάρει και βερνικι σε σπρέι και μένει τώρα για την προεργασία που δεν ξέρω πολλά...


Peugeot 106 XR 1.4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MHTSOS90 (Δημήτρης)
Μέλος
Μέλος


206 1,6 (16v)xs

Ένταξη: 06 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 166
Τόπος: Αιγαλεω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Απρ 2009, 19:04:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τριβης με 1000αρι χαρτι το περνας με πραιμερ το βαφεις το περνας βερνικη και ετοιμο! αλλα δεν θα γινει καλλο! αν υπαρχει και καπια αλοι διαδικασια ας ατην πει καπιος δεν ειμαι και ειδικος!!! Very happy


ΣΠΕΡΝΩ ΡΑΓΕΣ ΜΕ PEUGEOT 206!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
lyciferakos (Lyciferakos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


-

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 51

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάϊ 2009, 17:45:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω εβαψα το φτερο, αλλα με πιστολι και κομπρεσερ σε κλειστο δωματιο.
Η διαδικασια εχει ως εξης αλλα μπορει να ειναι και λαθος ο τροπος που το κανω.

1.Ξυνεις το κομματι που θελεις να βαψεις με γυαλοχαρτο 200 και μετα με 400 η 500 με κυλικες κινησεις για να αφαιρεσεις το παλιο χρωμα ή αγοραζεις ενα διαβρωτικο που αφαιρει το χρωμα (αλλα δν το σινηστω γιατι κοστιζει πολλα και ειναι χρονοβορα η διαδικασια).
2.Βαφεις το κομματι με ασταρι που ειναι και η βαση που θα κρατησει το χρωμα πανω στη λαμαρινα.
3.Αφου στεγνωσει το ασταρι το ξυνεις με κυκλικες κινησεις μ ενα 500 γυαλοχαρτο και μετα μ ενα 1000( για καλυτερα αποτελεσματα και μ ενα 1500)
4.Καθαριζουμε την επιφανεια απο βρωμιες, μ καποιο διαλυτικο(αν δν εχουμε μπορουμε και με νερο), περιμενουμε να στεγνωσει και ειμαστε ετιμοι.
5.Ψεκαζουμε το χρωμα με καθετες και οριζοντιες κινησεις και μετα απο 10-15 λεπτα ξαναψεκαζουμε και το δευτερο χερι.
6.Αφου στεγνωσει το χρωμα ειναι η σειρα του βερνικιου. Ψεκαζουμε το βερνικι με απαλες στιγμιαιες κινησεις ομοιομορφα διοτι μπορει να σταξει. Προσπαθησε να μην ψεκαζεις πολλη ωρα στο ιδιο σημειο διοτι το βερνικι και παλι μπορει να σταξει.


Αν αποφασισεις να βαψεις με σπραυ ξυσε το κομματι με ενα 700 γυαλοχαρτο και μετα μ ενα 1000 και πιγενε στο βιμα 5

Αν εκανα καποιο λαθος διορθωστε με
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάϊ 2009, 18:06:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην ξεχασεις φιλε τα γυαλοχαρτα που θα χρησιμοποιησεις για να τριψεις το ασταρι ή αλλιως πραϊμερ να ειναι νερου και καλο θα ηταν να το τριψεις(το πραϊμερ)μονο με 1200αρι γυαλοχαρτο νερου(!) μεχρι να γινει λειο εντελως,μετα σκουπιζεις με ενα scotch-brite και λιγο νερο ωστε να καθαρισει απ'τα υπολειμματα του γυαλοχαρτου,αφου στεγνωσει το ελεγχεις για τυχον σκονες και αρχιζεις το βαψιμο με διαλειματα των 15λεπτων οπως αναφερθηκε και απο αλλα παιδια πιο πανω...προσεξε μονο ο χωρος που θα γινει η βαφη να μην ειναι στεγνος με λιγα λογια αν το κανεις μεσα σε γκαραζ φροντισε να το βρεξεις για να μην σηκωθει σκονη κατα τη βαφη και γινει το αυτοκινητο σαγρε Laughing επισης δωσε βαση και στο μασκαρισμα ή αλλιως μονωμα των μερων που δεν θες να βαφτουν...αυτα τα ολιγα απο εμενα Shocked επισης ανεβασε και καμια φωτογραφια να δουμε την προοδο των εργασιων...και καλα βαψιματα!!!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0944s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on