PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ημιαξόνιο ή ρουλεμάν τροχού?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
soultz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Μάρ 2009, 20:03:15    Θέμα δημοσίευσης: Ημιαξόνιο ή ρουλεμάν τροχού? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πώς μπορώ να ξεχωρίσω τι απο τα δύο φταίει όταν ακούω ήχο σε τυχαίες περιπτώσεις έντονο σαν να χτυπάει κάποιο ρουλεμάν και επίσης έχω τον γνωστό ήχο - σαν να ξύνει ο τροχός τον θόλο - αν είναι το ρουλεμαν του τροχου υπαίτιο ή το ημιαξόνιο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Μάρ 2009, 13:01:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνήθως το ημιαξόνιο (με βλάβη στην άρθρωση) το ακούς όταν κινήσαι με στριμένους τροχούς σε αντίθεση με το ρουλεμάν που ακούγεται ανεξάρτητα με τη θέση του τιμονιού.

Αν έχεις τη δυνατότητα να σηκώσεις το αμάξι και να γυρίσεις με το χέρι τον τροχό, θα καταλάβεις τι από τα 2 φταίει.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Μάρ 2009, 13:12:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Συνήθως το ημιαξόνιο (με βλάβη στην άρθρωση) το ακούς όταν κινήσαι με στριμένους τροχούς σε αντίθεση με το ρουλεμάν που ακούγεται ανεξάρτητα με τη θέση του τιμονιού.


Θόρυβο θα κάνει όταν έχεις στριμένο το τιμόνι προς μία κατεύθυνση και πας να ξεκινήσεις από σταματιμένος. Όπου εκεί θα ακούσεις τους μπιλιοφόρους.

RoadRunner122 έγραψε:
Αν έχεις τη δυνατότητα να σηκώσεις το αμάξι και να γυρίσεις με το χέρι τον τροχό, θα καταλάβεις τι από τα 2 φταίει.


Πιάσε τον τροχό με τα χέρια σου(από τις άκρες) και κούνα τον, να δεις αν έχει πάρει μπόσικα το ρουλεμάν. Αλλά και με περιστροφή θα καταλάβεις αν το ρουλεμάν είναι στα τελευτάια του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
soultz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Μάρ 2009, 13:15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είναι στα τελευταία του γιατί κάνει περιοδικά θόρυβο και όχι συνεχόμενα οπότε μάλλον θα δυσκολευτώ με αυτές τις μεθόδους να το εντοπίσω. Παρολαυτά θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Μάρ 2009, 13:37:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπας και σου έχει στραβώσει δίσκος και ακουμπά στα τακάκια, γι'αυτό και ακούς σαν να ξύνει τροχος το θόλο?

Στο φρενάρισμα όλα καλά? Τρέμουλα στο τιμόνι?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Μάρ 2009, 13:45:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Μπας και σου έχει στραβώσει δίσκος και ακουμπά στα τακάκια, γι'αυτό και ακούς σαν να ξύνει τροχος το θόλο?

Στο φρενάρισμα όλα καλά? Τρέμουλα στο τιμόνι?

Μήπως πατώντας το πετάλι του φρένου έχει αυξομείωση στην πίεση που δέχεσε στο πετάλι? Αυτό είναι δείγμα σταβωμένου δίσκου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
soultz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Μάρ 2009, 00:00:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω περίεργα συμπτώματα στο φρενάρισμα ούτε εμφανίζεται τότε το φαινόμενο. Πιστεύω οτι είναι κάτι απο τα 2 που αναφέρω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Μάρ 2009, 01:31:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν ηταν ιμιαξονιο δεν πρεπει να ενιωθες καποιο κραδασμο στα πεταλια? Scratch ααα και νομιζω οτι με μια ζυγοσταθμηση με τις ζαντες πανω στο αμαξι το ρουλεμαν θα αρχισει να τσιριζει


τι βαζεις μεσα ρε μαστορα;τον πατερα μου και την μανα μου βαζω.Μπιστονια,μπιελες,χειροκινητο​ εξαρι αμα εχεις χερια και DSG αμα εισαι κουλος.
Σε κοβω να εισαι κουλος
ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥΥΥΥ.Δεν πειραζει θα σου βαλω νιτρα να ψεκαζεις καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kari 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 23 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάϊ 2010, 15:16:28    Θέμα δημοσίευσης: ρουλεμαν Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεθάβω το topic για να ρωτήσω εάν έχει χτυπήσει το ρουλεμάν τροχού δεν θα έπρεπε να ακούγεται πάντα, γιατί στο δικό μου ακούγεται ένας θόρυβος γρατζουνιτο όταν κάνω καμιά 80χλμ και όχι πάντα και όταν κόβω ταχύτητα σταματάει τελείως και δεν κάνει τίποτα…
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Σέρμπης Κώστας (κώστας)
Μέλος
Μέλος


106 1.3 Rallye, 206 1.6 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούν 2017, 19:44:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεθάβω κι εγώ το θέμα για να ρωτήσω ακριβώς το ίδιο που ρώτησε πριν 7 χρόνια ο kari. Μετά από καμιά ώρα ταξίδι με 90-100 χλμ/ω ακούγεται ένα γρατζούνισμα, μάλλον από μπροστά δεξιά, σα ρουλεμάν τροχού, αλλά πατώντας φρένο, κάνοντας τιμονιές, αλλάζοντας σχέσεις ή αυξομειώνοντας στροφές κινητήρα, ταχύτητα που κινούμαι κλπ δεν αλλάζει η συχνότητα του ήχου, παρά μόνον η ενταση μέχρι που σταματάω, σταματάει και συνεχίζω το ταξίδι και δεν ξανακούγεται.

Υπόψιν, ρουλεμάν μεσαίας τριβής καινούργιο και αναφέρομαι σε 106 1.3.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούν 2017, 20:47:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου έκανε το ίδιο το ρουλεμάν από το ημιαξόνιο...
Το περίεργο όμως ήταν τι το προκαλούσε... Exclamation
Είχε "σφίξει" η δαγκάνα του φρένου και κόλλαγε λίγο στο δίσκο, όταν ξεκόλλαγε, προκαλούσε θόρυβο, και καμιά φορά κραδασμό στο λεβιέ ταχυτήτων... Shocked
Σταματούσα λίγο, κρύωνε ο δίσκος, όλα οκ!!! Χτύπησα την δαγκάνα με ένα σφυρί και ξέσφιξε... Μετά πήγα και έφτιαξα ξανά τις δαγκάνες...
Κανένα θέμα πλέον, αν και το ρουλεμάν έχει ακόμα λίγα μπόσικα!!! Embarassed


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιαν 2019, 18:27:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ 6 ΠΙΣΤΟΝΑ BREMBO ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΩ ΜΟΥ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 80-100ΧΜΛ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.ΦΟΡΑΩ 17ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ Η ΔΑΓΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΑ-ΤΣΙΜΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιαν 2019, 19:56:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pipis έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ 6 ΠΙΣΤΟΝΑ BREMBO ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΩ ΜΟΥ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 80-100ΧΜΛ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.ΦΟΡΑΩ 17ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ Η ΔΑΓΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΑ-ΤΣΙΜΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ?

Πήγαινε να δεις αν εχουν στραβώσει οι δίσκοι.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιαν 2019, 13:26:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο παραπάνω...
Θα συμπληρώσω και μπαλάκια... Wink


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2384s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on