PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Peugeot 207 GT - μέτρηση στάθμης θορύβου

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 08:15:05    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Peugeot 207 GT - μέτρηση στάθμης θορύβου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την προηγούμενη Κυριακή μαζευτήκαμε με τους κυρίους που θα δείτε στις φωτογραφίες στο Σχοινιά. Σκοπός: ηχητικές κόντρες!

Μετρήσαμε τα επίπεδα της στάθμης θορύβου των εξατμίσεών μας.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Γιάννηδες, στον Μήτσο και στο Μάνθο για τη βοήθειά τους.

Περιμένω τους υπόλοιπους Wink.

http://www.carsinspections.com/gr/technical_presentations/exhaust_noise_metering/index.html


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 09:15:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Noμιζω οτι στελιο αν εχεις κεφια να το ψαξουμε να κανουμε μια επιστολη προς το υπουργειο μεταοφρων και κακ στο ελληνικο οπου θα δημοσιευουμε τη διαδικασια τις μετρησεις και τις ελλειψεις του νομου.

εετσι

α. θα δουμε αντιδρασεις

β. θα ειναι κατοχυρωμενος οποιος εχει αντιγραφα αυτων των χαρτιων σε ενδεχομενη κληση

γ. θα γελασουμε πολυ Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 09:33:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με Τάκη... Έχουμε διαβάσει για μετρήσεις εδώ μέσα από μπάτσους, όπου όχι μόνο ηταν από πίσω, όχι μόνο ήταν σχεδόν μέσα στην εξάτμιση το όργανο μέτρησης, αλλά έβγαλε και κάτι νούμερα, που είναι αδύνατο να παραχθούν από οποιοδήποτε αυτοκίνητο (θυμάμαι χαρακτηριστικά λέγαμε ότι τόσο θόρυβο έχει μέσα σε μηχανή πλοίου Razz ).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 12:07:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολυ ομορφη παρουσιαση και τεχνικη ανάλυση.
απλά να σημειώσουμε οτι εκτός από την εξάτμιση
τον τελικο μετρουμενο θορυβο επηρεάζει και η εισαγωγη του μοτερ (σκουπες / βαρελάκια κλπ κλπ) καθώς και ο ιδιος ο θόρυβος λειτουργίας του μοτερ.
(ιδίως στην εν κινηση μετρηση)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 12:16:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
πολυ ομορφη παρουσιαση και τεχνικη ανάλυση.
απλά να σημειώσουμε οτι εκτός από την εξάτμιση
τον τελικο μετρουμενο θορυβο επηρεάζει και η εισαγωγη του μοτερ (σκουπες / βαρελάκια κλπ κλπ) καθώς και ο ιδιος ο θόρυβος λειτουργίας του μοτερ.
(ιδίως στην εν κινηση μετρηση)


Ότι και να λές είσαι παράνομος Laughing Laughing Laughing

Εμπρός καλέ μου συμπλέκτη Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 12:21:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλεια δουλειά από το Στέλιο και super παρουσίαση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 13:00:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing
με 3η που γινεται η εν κινηση μέτρηση μια χαρα νομιμο ειναι το αμάξι
όπως και στο ρελαντί...
το πρόβλημα ειναι οτι "το μπλόκο" θα σε ακουσει να ερχεσαι "πατημένος"... με οχι 3000rpm... αλλά με "οσες ερχεσαι"...
και εκεί "υπάρχει θέμα"... Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 13:02:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και θα σου πει

το Ν εκει πισω γιατι το εχεις? Laughing

ευτυχως παντως που δεν ηρθα γιατι ακομα εκει θα ειμαστε και θα μετραγαμε με το pbox....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 20:30:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την επομενη φορά και pbox.

Πρέπει να κάνουμε κάτι από όλα αυτά που προτείνει ο Τάκης.

Το μόνο που χρειάζεται για να είμαστε καλυμμένοι είναι ένα ινστιτούτο/εταιρεία που να διακριβώσει το ντεσιμπελόμετρο.

Δοκιμές αντίστοιχες με αυτές που κάναμε στο Σχοινιά έκανα για αρκετό καιρό στην ΔΕΗ ως επιθεωρητής ανυψωτικών μηχανημάτων (μια φορά κι έναν καιρό). Όταν χρησιμοποιούνται όργανα μέτρησης τότε πρέπει να έχει διακριβωθεί η μετρητική τους ικανότητα από εξωτερικό,αναγνωρισμένο φορέα.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω βρει καμια εταιρεία που να μπορεί να το κάνει στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι για ντεσιμπελομετρα. Οι συνεργάτες από την παλιά δουλειά δεν αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο.

Οπότε αν πιάσει κάτι το αυτί σας, σφυρίξτε κλέφτικα.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάρ 2009, 20:41:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμπ?

και μπορουμε βασικα να ρωτησουμε κακ ελληνικο Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάρ 2009, 08:47:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
εμπ?

και μπορουμε βασικα να ρωτησουμε κακ ελληνικο Wink


Στο ΕΜΠ έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Είχα γνωρίσει τον καθηγητή που ασχολείται με το θέμα αυτοκίνητο και άστο καλύτερα.

Μάλλον πρέπει να πέσει ερώτηση στο αρμόδιο υπουργείο. Στο ελληνικό πρέπει να είναι το κέντρο δοκιμών τους, έτσι;


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kostas207rc (kostakis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RC 1.6T

Ένταξη: 02 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα-Καρδίτσα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάρ 2009, 15:44:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
Noμιζω οτι στελιο αν εχεις κεφια να το ψαξουμε να κανουμε μια επιστολη προς το υπουργειο μεταοφρων και κακ στο ελληνικο οπου θα δημοσιευουμε τη διαδικασια τις μετρησεις και τις ελλειψεις του νομου.

εετσι

α. θα δουμε αντιδρασεις

β. θα ειναι κατοχυρωμενος οποιος εχει αντιγραφα αυτων των χαρτιων σε ενδεχομενη κληση

γ. θα γελασουμε πολυ Laughing

Καλα εσύ κοίτα άλλη φορά να μην ανοίγεις με αστυνομικά και άσε το υπουργείο



Sex,πούδρα,πτυσσόμενο κρεβάτι και χρησιμοποιημένες πετσέτες για λίγες μέρες μόνο 15e
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Μάρ 2009, 23:26:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μένει να μετρήσουμε αρκετές εξατμίσεις ακόμα.
Σίγουρα 55άρες και 60άρες, που δεν είχαμε καθόλου.
Επίσης μας λείπει μια Miltek. Ευχής έργον θα ήταν να μετρούσαμε και μια Devil γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα. Ελπιζω το ίδιο να κάνει και το ντεσιμπελόμετρο! Smile


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1183s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on