PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 / 308 1.6Τ - Τροποποίηση Οθόνης πολλαπλών ενδείξεων
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 08:25:27    Θέμα δημοσίευσης: 207 / 308 1.6Τ - Τροποποίηση Οθόνης πολλαπλών ενδείξεων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρίχνω την εξής ιδέα, για την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων που έχουν τα τουτού μας:

Το ηλεκτρονικό κύκλωμα που ελέγχει την οθόνη βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τον εγκέφαλο μέσω can bus, για να λαμβάνει δεδομένα κατανάλωσης/ταχύτητας κλπ.

Ποιό καλό παιδί θέλει να δοκιμάσουμε να την τροποποιήσουμε έτσι ώστε εκτός από τα δεδομένα του trip computer να αρχίσουν να εμφανίζονται και μερικά ακόμα που θα βάλουμε εμείς;

Δεν θα ήταν πολύ ωραίο να τροποποιηθεί το μενού έτσι ώστε να βλέπουμε πιέσεις, θερμοκρασίες εισαγωγής και ένα σωρό άλλα καλούδια που ο εγκέφαλος μπορεί να μας παρέχει αν του ζητηθεί;

Το κομμάτι της επικοινωνίας με τον εγκέφαλο, αφήστε το σε μένα. Χρειαζόμαστε όμως κάποιον/κάποιους που να με βοηθήσουν με το κομμάτι του reverse engineering του μικροεπεξεργαστή που ελέγχει το trip computer.

Έχουμε εθελοντές; Razz


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 11:56:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρακαλώ να ποσταρουν / απαντήσουν μόνο όσοι εχουν σχετικές γνώσεις και να μην γενίσουμε το τόπικ με "οτι να ναι " ποστ...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Φεβ 2009, 02:09:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωχ κατάλαβα! Θα σας ενημερώσω μόλις μάθω περισσότερα Smile


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Φεβ 2009, 08:53:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού είπαμε τι θα κάνουμε τι βιάζεσαι?
Και με την ευκαιρία λες να γίνεται και με την οθόνη του RT3 τίποτα? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Φεβ 2009, 13:05:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Touristas έγραψε:
Αφού είπαμε τι θα κάνουμε τι βιάζεσαι?
Και με την ευκαιρία λες να γίνεται και με την οθόνη του RT3 τίποτα? Laughing


Δεν βιάζομαι, ψάχνω για συμπαραστάτες softwareάδες. Θα έχει πολύ κουπί η υπόθεση, το γνωρίζουμε από τώρα.

Αν τα καταφέρουμε το πιθανότερο είναι να φτιαχτεί και το RT3. Λογικά παρόμοιο λογισμικό πρέπει να χρησιμοποιούν.
Βλέπω να παίρνει λίγο καιρό το project αλλά με καλή θέληση όλα γίνονται!


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sotos 207Gt (Σωτηρης.... ...mobile repairman...)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207Gt 900hp by Αισωπος racing power...

Ένταξη: 16 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1056
Τόπος: Αργοστολι Κεφαλονια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Φεβ 2009, 19:02:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ψιλοπακετοαγουρι ειναι αλλα το ψαχνω κι εγω.
Δεν το βλεπω βεβαια αλλα...



Στις τρεις αυτοκτονιες η μια δωρο.....Ελλας στο μεγαλειο σου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
isim (Ιωαννης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


208 Allure

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 334

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Φεβ 2009, 11:29:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελιο προγραμματιστης ειμαι, και ξερω C, C++. Δεν ξερω αν θα μπορουσα να βοηθησω....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Φεβ 2009, 00:10:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

isim έγραψε:
Στελιο προγραμματιστης ειμαι, και ξερω C, C++. Δεν ξερω αν θα μπορουσα να βοηθησω....


Ωραιότατα!!! +1 λοιπόν για το project.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
papadakn (Νίκος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207GT (2007)

Ένταξη: 15 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 38

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Μάρ 2009, 10:41:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με Can Bus έχω μια σχετική επαφή καθώς στη Διπλωματική μου εργασία είχα φτιάξει ένα interface για τη ανάγνωση data απο το abs, τον αισθητήρα γωνίας του τιμονιού, ενός GPS και ενός γυροσκοπίου μέσα απο CAN Bus. Επίσης άλλα μέλη της ομάδας είχαν ασχοληθεί με έλεγχο γκαζιού-φρένου-τιμονιού μέσω CAN οπότε με λίγο ψάξιμο μπορώ να βρώ βιβλιογραφία και πηγαίο κώδικα για να έχουμε έναν "μπόυσουλα". Βέβαια το τότε project αφορούσε ένα Smart Roadster αλλά σίγουρα θα υπάρχουν ομοιότητες.

Διαθέτεις τον απαιτούμενο εξοπλισμό? Απο την πλευρά μου υπάρχει όρεξη αλλά λόγω φανταρικού ο χρόνος είναι λίγο πιεσμένος. Πάντως θα με ενδιέφερε. Ας συνεχίσουμε σε pm καλύτερα


Μετωρολογικός σταθμός Νέας Κηφισιάς
http://www.locus-delicti.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Μάρ 2009, 13:13:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ κάπου, πες μου. Εργάζομαι πάνω στη C τον τελευταίο χρόνο καθημερινά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Μάρ 2009, 18:41:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, με τη βοήθεια του Αργύρη βρέθηκε οθόνη.
Κατάφερα να πάρω τον πηγαίο κώδικα του επεξεργαστή και να αρχίσω το disassembly.

Το εύκολο κομμάτι είναι να τροποποιήσω τα μηνύματα, ώστε να εμφανίζει αυτά που θέλουμε.

Η οθόνη αυτή επειδή χρησιμοποιείται σε όλα τα μοντέλα 207 και Citroen C4 έχει ένα σωρό άχρηστα -για εμάς- μηνύματα μέσα της και mode λειτουργίας που δεν μας αφορούν.

Ωστόσο πιστεύω ότι με αρκετό διάβασμα και πειραματισμούς θα μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.

Η δυσκολία με το disassembly είναι ότι πρέπει να κάτσω και να βρω (ή να μαντέψω) πώς λειτουργεί το λειτουργικό συστημα της οθόνης και ποιές ρουτίνες assembly αφορούν τις λειτουργίες που θέλουμε να επηρεάσουμε.

Σίγουρα θα χρειαστεί coding, που δεν προλαβαίνω να κάνω, αρκεί να βγάλω άκρη με αυτό το λαβύρινθο, γιατί έχει πολύ κουπί ακόμα η ιστορία.

Ένα κομμάτι του κώδικα:



Κοιτάξτε μπάχαλο με τις υπορουτίνες:




http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 07:39:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

OMG............................ Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 08:40:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και σκέψου ότι είναι μόλις 128kb αυτό το ρημάδι.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
isim (Ιωαννης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


208 Allure

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 334

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 09:44:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο Paul-Jackson ειναι διαγραμμα;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 15:43:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

isim έγραψε:
αυτο Paul-Jackson ειναι διαγραμμα;;;


Ξέρω γω... Μάλλον! Εγκό Μηχανολόγκο ντεν καταλαμπαίνει πολλά.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 16:12:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ζούμπιγμα... αν σπάσουμε τον κώδικα σε κομμάτια και κοιτάει ο καθένας από ένα.... κάτι ίσως γίνει! Σκέφτηκα μέχρι και την απλοποίηση της assembly σε new-age εντολες με την μέθοδο find&replace, έστω για τα απλά move, για να είναι στο μάτι πιο εύκολο να καταλάβουμε τι κάνει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
isim (Ιωαννης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


208 Allure

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 334

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 17:26:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Snake ξερεις assemply? Δυστηχως στο πανεπιστημιο ειχα μονο ενα μαθημα, και σε αυτο δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια.....C μπορω να βοηθησω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 17:32:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαλά κ εμείς από υποχρεωτικά 2 μαθήματα είχαμε σε τέτοια θέματα αρχιτεκτονικής και χαμηλού επιπέδου προγραμματισμού, απλά είχε παίξει πρακτική εργασία σε προγραμματισμό assembly και είχα ασχοληθεί λίγο. (συγκεκριμένα ήταν ένα πρόγραμμα που του έγραφες μια πρόταση και έκανε τα μικρά κεφαλαία και τα κεφαλαία μικρά Razz για να καταλάβετε για την σοβαρότητα...)

στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω με πολύ ψάξιμο, ίσως καταφέρουμε κάτι!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Μάρ 2009, 18:50:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραιότατα. Ας οργανωθούμε λοιπόν.
Ζήση, τί χρειάζεσαι από μένα;


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009, 01:23:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλο τον κώδικα ίσως?

Και τα 128kb ξέρω γω?



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3395s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on