PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αμορτισερ με H&R ελατήρια.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Μάϊ 2003, 17:43:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερώτηση πρώτη:Vasso τα αποτελέσματα της μέτρησης που έκανες σε πόσα χλμ αναφέρονται?

Ερώτηση δεύτερη:Όταν λέτε Bilstein sprint εννοείτε τα προφανώς τα κίτρινα τα ρυθμιζόμενα που λέγονται και αλλιώς group N.
Αν συμφωνούμε σε αυτό τα παίρνουμε 430 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Lord Cypher 
Μέλος
Μέλος


206 QS

Ένταξη: 15 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 187
Τόπος: Το Στέκι του Πετράν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Μάϊ 2003, 23:06:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βάσω ,δες σαν επιλογή και τα Sachs Performance. Εγω αυτα έβαλα και είναι αρκετά καλά. Και σίγουρα πιο οικονομικά. Επίσης να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο αυτός που θα στα τοποθετήσει. Να είναι λίγο ψείρας. Γιατί έχω ακούσει και κάτι ιστορίες για τριξίματα τρελά....
Αν θες στείλε πμ να σου πω που τα έβαλα. Και αν λες για τον Χοιμέ της Καλλιθέας , βρες τον Άγγελο και και πες του ότι πας εκ μέρους μου ή πες μου να τον πάρω εγώ τηλέφωνο.



Remember... No Obstacles... Only Challenges...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Μάϊ 2003, 23:53:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...δεν ειναι ιστοριες αλλα γεγονοτα!!
το αν οι τριγμοι προερχονται απο την σκληρηνση της αναρτησης μου με τα sachs οπως μου ειπαν δεν μπορω να το ξερω παρα μονο να το αποδεχτω !

Επισης επειδη δεν θεωρω οτι μπορω να κρινω και να κανω Review στα sachs γιαυτο και δεν εχω πει τιποτα... ελειψη γνωσεων και εμπειριας με αλλες αναρτησεις.

Ενα ομως θα πω που το παρατηρω σιγα σιγα τωρα μετα απο 3000 χλμ περιπου μετα την τοποθετηση τους (ειπαμε δεν κανω πολλα χλμ!) : το 206 αρχιζει να σφιγκει!! πεφτω σε λακουβες και ανωμαλιες και ως εκθαυματος (ασχετων τριγμων) μοιαζει πιο καλοδεμενο...μπορει να ειναι και η ιδεα μου ...δεν ξερω και σιωπαινω.! Shocked Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 01:06:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
Επισης επειδη δεν θεωρω οτι μπορω να κρινω και να κανω Review στα sachs γιαυτο και δεν εχω πει τιποτα... ελειψη γνωσεων και εμπειριας με αλλες αναρτησεις.

Ενα ομως θα πω που το παρατηρω σιγα σιγα τωρα μετα απο 3000 χλμ περιπου μετα την τοποθετηση τους (ειπαμε δεν κανω πολλα χλμ!) : το 206 αρχιζει να σφιγκει!! πεφτω σε λακουβες και ανωμαλιες και ως εκθαυματος (ασχετων τριγμων) μοιαζει πιο καλοδεμενο...μπορει να ειναι και η ιδεα μου ...δεν ξερω και σιωπαινω.! Shocked Rolling eyes


DimiP kaι Lord Cypher, έχετε ίσως το καλύτερο value for money πακέτο αναρτήσεων της αγοράς. Ιδιοκτήτες και άλλου τύπου αυτοκινήτων που τα έχουν βάλει, έχουν μείνει εντυπωσιασμένοι. Κάνει μέχρι και τα Fabia να στρίβουν!
Μακάρι να έβγαινε και για 106.... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 09:40:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω sachs performance-eibach θα βαλω!
Το εχω αποφασισει καιρο!
Γεια σου ρε Πετρο ! Wink


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lia206cc (Λιάνα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 25 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 268

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 09:41:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

teoman έγραψε:
vassop26 έγραψε:
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον sps .
Είμαι ανάμεσα σε Bilstein και ΚΟΝΙ κίτρινα. Απλά δεν ξέρω τι σημαίνουν οι ενδείξεις στο αμορτισερόμετρο που μου μέτρησε τα αμορτισέρ .

Παράθεση:
Οι ενδείξεις ήταν : 65% μπροστά αριστερά και 62% μπροστά δεξιά, 75% πίσω δεξιά και 72% πίσω αριστερά. Χρειάζονται αλλαγή τα αμορτισέρ? Αυτός μου είπε πως ναι .


Η απόσβεση που κάνουν τα αμορτισέρ πρέπει να είναι.Για να είναι καλά πρέπει το αποτέλεσμα να πλησιάζει το 100%.Τα δικά σου είναι μάλλον στο μέτριο...


Το αμορτισερόμετρο...
Για τις συσκευές που μετράνε την ανάρτηση τοποθετημένη στο αυτοκίνητο (κι όχι στον πάγκο), το 100% αντιστοιχεί στην ύπαρξη μη ανάρτησης (πχ σταθεροί σωλήνες αντί αμορτισέρ, ζάντες χωρίς λάστιχα, σινεμπλόκ από σίδερο κουλουπου). Όσο κατεβαίνουμε, έχουμε μεγαλύτερες ταλαντώσεις, ενώ αποκλίσεις μεταξύ των τροχών δεξιά - αριστερά υπάρχουν πάντα σε όλα σχεδόν τα σετ και θεωρούνται φυσιολογικές αν κυμαίνονται μεταξύ 10-12%. Αν κάνω λάθος πείτε μου να πετάξω την Πάπυρος Larouse Britanica (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση χρειαζόμαστε την Πάπυρος Miltellanica, αλλά...)

Τα ποσοστά στα οποία αναφέρεσαι δεν μου φαίνονται και τόσο τραγικά, κι αν σκέφτεσαι να αλλάξεις αμορτισέρ μόνο γι' αυτό το λόγο, θα πρότεινα να πας για μέτρηση και σ' άλλους. Όχι ότι θα βρείς εύκολα κάποιον που θα ξέρει απ' έξω τις δυνάμεις αμορτισέρ - ελατηρίων, αλλά τουλάχιστον θα ακούσεις και άλλες απόψεις...

Φέξε μου και ... γλίστρισα
Αν πάλι το πήρες απόφαση να σκάσεις λεφτά για αμορτισέρ, να θυμάσαι ότι το κόστος αγοράς τους δεν συνεπάγεται πάντα την αρτιότητά της (σε σχέση με το οδηγικό σου στύλ και το πως θα "κάτσει" στο αυτοκίνητό σου). Έχω οδηγήσει 106 Rallye με τα κορυφαία FK = $$$$$$$$$$$, για τα οποία όμως δεν βρέθηκε ποτέ η "χρυσή ρύθμιση" και γινόταν ανυπόφορο στις λακούβες. Το ίδιο αυτοκίνητο φόρεσε αργότερα τον συνδυασμό Vogtland - SPAX τα οποία αγοράστηκαν "μισοτιμής" σε σχέση με τα FK και απ' το μεγάλο εύρος ρυθμίσεων που διέθεταν, βρέθηκε η μέση λύση για ένα "αγωνιάρικο" μικρό καθημερινής χρήσης. Στο αμορτισερόμετρο, οι ακραίες ρυθμίσεις, έδιναν από 61% (για να κάνεις και κάνα ταξίδι χωρίς να παθαίνεις λουμπάγκο) μέχρι 79% (θεωρητικά και πρακτικά το ίδιο "κούτσουρο" όπως τα FK!)

Πάντως, αφού είσαι τύπος που την "ψάχνει" αξίζει τον κόπο να σκάσεις λίγα Ευρά παραπάνω για μια πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση... ωστόσο πιστεύω ότι για να γίνει καλή δουλειά, πρέπει κανείς να ξηλώσει ό,τι υπάρχει κάτω απ' τους θόλους και να το ξαναστήσει απ' την αρχή...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasso (Βάσω)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 09 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 395
Τόπος: Fortaleza - Brasil (Νέα Σμύρνη)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 09:41:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GIANNIS206 έγραψε:
Ερώτηση πρώτη:Vasso τα αποτελέσματα της μέτρησης που έκανες σε πόσα χλμ αναφέρονται?


Το αμάξι το έχω 14 μήνες και έχω κάνει 26000χλμ . (Μαζί με τα ελατήρια H&R)

Ενδείξεις τις ξαναναφέρω : Μπροστά Δεξιά :65%, Μπροστά Αριστ. 62% , Πίσω Δεξιά 72% , Πίσω Αριστ. 75%

Giannis206 έγραψε:
Ερώτηση δεύτερη:Όταν λέτε Bilstein sprint εννοείτε τα προφανώς τα κίτρινα τα ρυθμιζόμενα που λέγονται και αλλιώς group N


Δεν ξέρω αν λέγονται Group N . Είναι κίτρινα και μου είπε ο μηχανικός πως ένας τύπος βγαίνει για το 206 . Το Bilstein Sprint.

LordCypher έγραψε:
Βάσω ,δες σαν επιλογή και τα Sachs Performance. Εγω αυτα έβαλα και είναι αρκετά καλά. Και σίγουρα πιο οικονομικά. Επίσης να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο αυτός που θα στα τοποθετήσει. Να είναι λίγο ψείρας. Γιατί έχω ακούσει και κάτι ιστορίες για τριξίματα τρελά....
Αν θες στείλε πμ να σου πω που τα έβαλα. Και αν λες για τον Χοιμέ της Καλλιθέας , βρες τον Άγγελο και και πες του ότι πας εκ μέρους μου ή πες μου να τον πάρω εγώ τηλέφωνο.


Τον Χοϊμέ εννοώ και εγώ , από την Καλλιθέα . Πήρα από εκεί τις ζάντες μου και μου σύστησε το συνεργείο του που βρίσκεται στο Μοσχάτο . Το παιδί εκεί από την πρώτη στιγμή που τον γνώρισα καλός μου φάνηκε γιατί με βοήθησε όταν είχα το πρόβλημα με το τράβηγμα. Αυτός όμως επιμένει να βάλω τα Bilstein . Έχω ρωτήσει 5 ανθρώπους που τα έχουν βάλει και είναι εντελώς δυσαρεστημένοι όσον αφορά την οδήγηση μέσα στην Αθήνα. Μου είπαν πως για ταξίδια είναι πολύ καλά , πολύ καλό κράτημα , σταθερά ... αλλά μέσα στην πόλη έχουν αγανακτήσει.


Fortaleza !!

Ο ήλιος καίει .....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 09:48:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλορίζικο το νέο nickname Wink

Vasso έγραψε:

... Αυτός όμως επιμένει να βάλω τα Bilstein . Έχω ρωτήσει 5 ανθρώπους που τα έχουν βάλει και είναι εντελώς δυσαρεστημένοι όσον αφορά την οδήγηση μέσα στην Αθήνα. Μου είπαν πως για ταξίδια είναι πολύ καλά , πολύ καλό κράτημα , σταθερά ... αλλά μέσα στην πόλη έχουν αγανακτήσει.


Ισχύει.Εξαρτάται από το τί θέλεις περισσότερο.Τα ίδια μου λένε και μένα.Δεν μπορείς να έχεις και το απόλυτο στήσιμο και ξεκούραστες μετακινήσεις...
Για την οδήγηση που κάνουμε,μάλλον θα πρέπει να καταλήξουμε σε κάτι μαλακότερο...


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vasso (Βάσω)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 09 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 395
Τόπος: Fortaleza - Brasil (Νέα Σμύρνη)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 10:01:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

teoman έγραψε:
Καλορίζικο το νέο nickname Wink


Thanks Smile Smile !! Wink

Το μαλακότερο που μου έχουν προτείνει μετά τα Bilstein από άποψη πως μπορώ να τα ρυθμίζω εγώ είναι τα ΚΟΝΙ κίτρινα.
Σήμερα περιμένω να μου πουν ακόμα μια τιμή .

lia206cc έγραψε:
Το αμορτισερόμετρο...
Για τις συσκευές που μετράνε την ανάρτηση τοποθετημένη στο αυτοκίνητο (κι όχι στον πάγκο), το 100% αντιστοιχεί στην ύπαρξη μη ανάρτησης (πχ σταθεροί σωλήνες αντί αμορτισέρ, ζάντες χωρίς λάστιχα, σινεμπλόκ από σίδερο κουλουπου). Όσο κατεβαίνουμε, έχουμε μεγαλύτερες ταλαντώσεις, ενώ αποκλίσεις μεταξύ των τροχών δεξιά - αριστερά υπάρχουν πάντα σε όλα σχεδόν τα σετ και θεωρούνται φυσιολογικές αν κυμαίνονται μεταξύ 10-12%


Αν κατάλαβα καλά οι ενδείξεις δείχνουν το ανάποδο από αυτό που νόμιζα που σημαίνουν πως τα δικά μου έχουν πέσει τελείως ? Confused Confused Confused Confused Confused


Fortaleza !!

Ο ήλιος καίει .....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
lia206cc (Λιάνα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 25 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 268

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 10:32:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vasso έγραψε:
lia206cc έγραψε:
Για τις συσκευές που μετράνε την ανάρτηση τοποθετημένη στο αυτοκίνητο (κι όχι στον πάγκο), το 100% αντιστοιχεί στην ύπαρξη μη ανάρτησης (πχ σταθεροί σωλήνες αντί αμορτισέρ, ζάντες χωρίς λάστιχα, σινεμπλόκ από σίδερο κουλουπου). Όσο κατεβαίνουμε, έχουμε μεγαλύτερες ταλαντώσεις, ενώ αποκλίσεις μεταξύ των τροχών δεξιά - αριστερά υπάρχουν πάντα σε όλα σχεδόν τα σετ και θεωρούνται φυσιολογικές αν κυμαίνονται μεταξύ 10-12%. Αν κάνω λάθος πείτε μου να πετάξω την Πάπυρος Larouse Britanica (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση χρειαζόμαστε την Πάπυρος Miltellanica, αλλά...)

..................................

Έχω οδηγήσει 106 Rallye με τα κορυφαία FK = $$$$$$$$$$$, για τα οποία όμως δεν βρέθηκε ποτέ η "χρυσή ρύθμιση" και γινόταν ανυπόφορο στις λακούβες. Το ίδιο αυτοκίνητο φόρεσε αργότερα τον συνδυασμό Vogtland - SPAX τα οποία αγοράστηκαν "μισοτιμής" σε σχέση με τα FK και απ' το μεγάλο εύρος ρυθμίσεων που διέθεταν, βρέθηκε η μέση λύση για ένα "αγωνιάρικο" μικρό καθημερινής χρήσης. Στο αμορτισερόμετρο, οι ακραίες ρυθμίσεις, έδιναν από 61% (για να κάνεις και κάνα ταξίδι χωρίς να παθαίνεις λουμπάγκο) μέχρι 79% (θεωρητικά και πρακτικά το ίδιο "κούτσουρο" όπως τα FK!)


Αν κατάλαβα καλά οι ενδείξεις δείχνουν το ανάποδο από αυτό που νόμιζα που σημαίνουν πως τα δικά μου έχουν πέσει τελείως ?


Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόμιζες μωρό μου...
πάντως σε post της προηγούμενης σελίδας αναφέρονται, αν θυμάμαι καλά, ποσοστά "αμορτισέρ - μαστίχα Χίου" τα οποία δεν ακούγονται ιδανικά.
Τα μανίσια για το 206 XS βγάζουν στο αμορτισερόμετρο 73 - 74% στα "καλά" τους Shocked Shocked Shocked

Δεν το είπα εγώ... η αντιπροσωπεία... Γιαααααααα ρωτήστε ο καθένας τον δικό του (να δούμε, θα βγάλουμε άκρη? ) Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasso (Βάσω)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 09 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 395
Τόπος: Fortaleza - Brasil (Νέα Σμύρνη)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 10:41:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΛΙΑΝΑ ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗ !!!! Very happy

Ευχαριστώ Smile

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΟΝ !!!


Fortaleza !!

Ο ήλιος καίει .....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:20:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
και εγω sachs performance-eibach θα βαλω!
Το εχω αποφασισει καιρο!
Γεια σου ρε Πετρο ! Wink


Aφού έκανες test drive το 106 maxi 1.1 με τα sachs, πείστικες εεεε; Laughing
H μήπως πείστικες όταν έμαθες ότι το puma kit car φοράει sachs;;; Wink

Καλοφόρετα...

YΓ.Έβαλα τελικά και τα πίσω με τις 19άρες, και πέρα του ότι ανέβηκαν κι άλλο τα όρια και βελτιώθηκε το κοντρόλ, έγινε πολύ πιο άνετο!!! Shocked
Σκληραίνεις πίσω που είναι πανάλαφρο, και σταματάει να κοπανάει το τιμόνι, άκουσον,άκουσον...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την BTS στις Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:39:44, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vasso έγραψε:
Το μαλακότερο που μου έχουν προτείνει μετά τα Bilstein από άποψη πως μπορώ να τα ρυθμίζω εγώ είναι τα ΚΟΝΙ κίτρινα.
Και τί θα κάνεις τότε Βασούλα;Πές οτι παίρνεις ρυθμιζόμενα,έτσι;Θα πηγαίνεις συνέχεια στον μάστορα να ξηλώνει και να ράβει μέχρι να βρείς την ιδανική θέση που θα σου αρέσουν; Rolling eyesRolling eyesRolling eyes
Δέν θέλω να φανώ κακός ούτε και να σε επιρεάσω αλλά (άποψή μου) εγώ δέν θα μπορούσα να πηγαίνω μέρα παρα μέρα(λέμε τώρα),να τα ρυθμίζω και φτού και απο την αρχή μέχρι να οριστικοποιήσω πώς θα μου αρέσουν.


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vasso (Βάσω)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 09 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 395
Τόπος: Fortaleza - Brasil (Νέα Σμύρνη)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:30:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mick206 έγραψε:
Vasso έγραψε:
Το μαλακότερο που μου έχουν προτείνει μετά τα Bilstein από άποψη πως μπορώ να τα ρυθμίζω εγώ είναι τα ΚΟΝΙ κίτρινα.
Και τί θα κάνεις τότε Βασούλα;Πές οτι παίρνεις ρυθμιζόμενα,έτσι;Θα πηγαίνεις συνέχεια στον μάστορα να ξηλώνει και να ράβει μέχρι να βρείς την ιδανική θέση που θα σου αρέσουν;
Δέν θέλω να φανώ κακός ούτε και να σε επιρεάσω αλλά (άποψή μου) εγώ δέν θα μπορούσα να πηγαίνω μέρα παρα μέρα(λέμε τώρα),να τα ρυθμίζω και φτού και απο την αρχή μέχρι να οριστικοποιήσω πώς θα μου αρέσουν.


Στα ΚΟΝΙ τα κίτρινα ρυθμίζεις τη σκληρότητά τους (τα μπροστινά ) εξωτερικά .. έχουν 2 πιαστράκια που τα γυρίζεις ανάλογα αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα ανάλογα με τη σκληρότητα που θέλεις να έχουν. Δεν ξηλώνεις τίποτα...


Fortaleza !!

Ο ήλιος καίει .....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vasso (Βάσω)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 09 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 395
Τόπος: Fortaleza - Brasil (Νέα Σμύρνη)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:36:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

Μου είπε 570 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση τα ΚΟΝΙ ΚΙΤΡΙΝΑ Shocked Shocked
(Στον Χοϊμέ)!!

Λοιπόν επειδή θα βάλω αυτά έχει κανείς να μου προτείνει που μπορώ να τα βρώ πιο φθηνά.. (αγορά και τοποθέτηση)??? Question Question


Fortaleza !!

Ο ήλιος καίει .....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:36:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vasso έγραψε:
Στα ΚΟΝΙ τα κίτρινα ρυθμίζεις τη σκληρότητά τους (τα μπροστινά ) εξωτερικά .. έχουν 2 πιαστράκια που τα γυρίζεις ανάλογα αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα ανάλογα με τη σκληρότητα που θέλεις να έχουν. Δεν ξηλώνεις τίποτα...
Ωραία με τα μπροστά Smile
Με τα πίσω τί γίνεται; Rolling eyesRolling eyesRolling eyes Πώς θα τα κουρδίζεις; Rolling eyes


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 12:48:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vasso έγραψε:
Μου είπε 570 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση τα ΚΟΝΙ ΚΙΤΡΙΝΑ
Πώς;;;; ShockedShockedShocked ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!! Laughing
Λοιπόν,πέρα απο την πλάκα...
Αυτό που πρέπει να κάνεις Βάσω είναι να ψάξεις και εσύ πέρα απο τον Χοϊμέ σε άλλα μαγαζιά,είτε εκεί κοντά σου είτε σε κάποια άλλη περιοχή.
Και δεύτερον να περιμένεις λίγο μπάς και μέσα απο εδώ ξέρει κανένας κάτι παραπάνω απο τιμές.
Vasso έγραψε:
Λοιπόν επειδή θα βάλω αυτά έχει κανείς να μου προτείνει που μπορώ να τα βρώ πιο φθηνά.. (αγορά και τοποθέτηση)???

Το έχεις αποφασίσει να βάλεις τα ΚΟΝΙ ε;; Smile
Άν δείς πως δέν πέφτει η τιμή και δεν έχουν μέλλον τα ΚΟΝΙ (γνώμη μου είναι) καλύτερα να κοιτάξεις για sachs(Πέτρος speaking) και για de carbon(Μίλτος speaking). Wink
Κάτι θα ξέρουν που τα έχουν βάλει,τα έχουν δοκιμάσει και τα προτείνουν! Smile Wink
Εμένα πάντως ο Πέτρος με έχει πείσει και με βλέπω για Sachs με Eibach! Και αν βρώ πιο χαμηλές τιμές,δέν αποκλείω και τα de carbon.
Όλα καλά αλλά... θέλουν λεφτά! Wink


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
glf (Νίκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106 16v rallye

Ένταξη: 01 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 1323
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 13:34:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vasso έγραψε:


Giannis206 έγραψε:
Ερώτηση δεύτερη:Όταν λέτε Bilstein sprint εννοείτε τα προφανώς τα κίτρινα τα ρυθμιζόμενα που λέγονται και αλλιώς group N


Δεν ξέρω αν λέγονται Group N . Είναι κίτρινα και μου είπε ο μηχανικός πως ένας τύπος βγαίνει για το 206 . Το Bilstein Sprint.


παιδιά για να ξεκάθαρίζουμε με τα GrN της Bilstein...

Για το 106 και μάλλον και για το 206 ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ GrN. Όλες οι άλλες σειρές της Bilstein βγαίνουν από το εργοστάσιο (και φυσικά και τα Sprint).

Tα GrN που βάζουμε στα 106 είναι τα GrN του... ΑΧ !! και επειδή είναι οι ίδιες διαστάσεις η Bilstein δεν έβγαλε άλλο μοντέλο φυσιγγίου για το 106.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το ίδιο φυσίγγιο ταιριάζει και στο 206 ! Smile


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 13:39:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχουν Bilstein κίτρινα που λέγονατι sprint ή αλλιώς group N για να τα πιάνουν πιο εύκολα οι γνώστες και τα χάπτουν ακόμα πιο εύκολα οι άσχετοι!
Το έχω ψάξει και βγαίνουν για 206!Ένας γνωστός τα έχει βάλει!
Είπαμε δεν υπάρχουν group Ν απλα λέγονται και έτσι!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την GIANNIS206 στις Τετ 07 Μάϊ 2003, 20:04:18, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Μάϊ 2003, 17:18:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον,τα bilstein sprint ειναι τα μοναδικα κιτρινα σε εκδοση δρομου.
Gr N και βλακειες ΔΕΝ υπαρχουν.
Μετα παμε σε bilstein αγωνιστικα με ανεστραμενα πιατελα κλπ που κοστιζουν απο 1000 ευρω+.

Ρωτησα σημερα πατρα για τα sprint με 40Φ βγαινει για το 206(οσο και το αγωνιστικο bilstein Idea ) και εχουν τιμη 576ευρω.Αρκετα θα ελεγα.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2036s (PHP: 85% - SQL: 15%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on