PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Καταλληλοτερο φιλτρο για σκουπα green μεγαλη
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
yokagyla (Γιώργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 106 kid μετατροπη Gti=τραβέλι

Ένταξη: 06 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 224

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2009, 04:51:31    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Καταλληλοτερο φιλτρο για σκουπα green μεγαλη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν βρηκα κατι παροποιο και θα ηθελα αν μπορειται να μου πειτε ποιο φιλτρο ειναι το καταλληλοτερο για την σκουπα αυτη γιατι τωρα φοραω ενα πρασινο green το οποιο μου ειπαν στο συνεργειο οτι δεν ειναι και το καλυτερο...ευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
faker (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 gti

Ένταξη: 13 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 11
Τόπος: north

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιαν 2009, 16:18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο οτι εχω ακουσει τα ΚΝ κ τα BMC ειναι καλα για σκουπες!
ενας φιλος εχει ενα ΚΝ στο ραφι με λιγα χλμ. αν θελεις να μετρησουμε τις τρυπες για να δουμε αν σου κανει!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
greenpug106 (Κωνσταντίνος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 Gti, PT51, etuned

Ένταξη: 24 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 897
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιαν 2009, 18:05:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ σε αυτή τη σκούπα έχω Green.

Επίσης πριν είχα Pipercross και βρήκα και εγώ και οι Άγγλοι ότι αυτά της Green έχουν καλύτερο ήχο




Γκαράζ
Peugeot 106 GTi 150+ ίππους etuned
Audi A4 TFSi SLine Special Edition 250+ ίππους etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Φεβ 2009, 10:08:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sos χρειαζομαι καθαριστικα για χοανη αλλα επειδη ειναι πολυουρεθανης (σφουγγαρι της ram air) δε ξερω τι μαρκα λαδι να βαλω Scratch ,εχει κανεις μηπως την ιδια?παλια ενας γνωστος μου ειχε βαλει της κn λαδι και επειδη ηταν μαυρη δε φαινοταν το κοκκινο το λαδι,κανενας αντιπροσωπος παιζει αθηνα για τα καθαριστικα-λαδι αυτης της μαρκας?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Φεβ 2009, 10:21:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν θυμαμαι καλα,η Auto Ergonomics εχει τα Ram Air στην Ελλαδα. Confused
Παντως μην βαλεις αλλο λαδι γιατι ειναι που ειναι ιδιαιτερα αυτα τα φιλτρα,αμα δεν καθαρισει μετα,θα παει αχρηστο εντελως το φιλτρο.

Τωρα για τον γκασμα που εβαλε λαδι για φιλτρο γαζας(K&N) σε χοανη πολυουρεθανης,τι να πω... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Φεβ 2009, 10:26:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η auto ergonomics δεν ειναι πλεον αντιπροσωπος της ram air Crying or Very sad ρε συ στελιο αν παρω απο αλλης μαρκας πολυουρεθανης πχ itg η piper cros kανει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Φεβ 2009, 10:28:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικα ναι,Pipercross και ITG ειναι ιδιο υλικο οποτε λογικα δεν θα εχει ουσιαστικο προβλημα.
Δες ποιο θα βρεις πιο φτηνο και παρτο.
Η Powerchips ειχε ITG αν δεν κανω λαθος... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Φεβ 2009, 10:34:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

o vai αυτοι εχουν Cool μονο μη το εχουν ακριβα γιατι τις χοανες τις εχουν 100+ ξερεις εκεινες τις χρυσαφενιες Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Φεβ 2009, 10:37:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα,με την ιδια λογικη παιρνεις μια καινουργια χοανη των 50Ε και εισαι ετοιμος...
Εχει και Green και JR σε αυτα τα χρηματα. Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
NemesisUltra (Μιχάλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 1.6 (16V) BlueRallye

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 391
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Μάρ 2009, 09:34:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πιο φίλτρο καταλήγετε ότι είναι ιδανικό για τι μεγάλη σκούπα και έχει και καλή απόδοση και ήχο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Μάρ 2009, 10:15:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παλιοτερα μαικ στο 106 οταν ειχαν κανει δυναμομετρηση με μεγαλη σκουπα βγαλαν το σφουγγγαρι(πολυουρεθανης).απο κει και περα με ελαχιστη διαφορα στις μετρησεις αλα μεγαλη διφορα στη τιμη(το πολυουρεθανης ειναι λιγο ακριβο) μαλλον ειναι το γαζας της jr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NemesisUltra (Μιχάλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 1.6 (16V) BlueRallye

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 391
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Μάρ 2009, 10:30:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok φιλε thnx για τι συμβουλή

κάτι άλλο αυτό είναι "φιλτρακι" στην σκούπα και τι μηχανή μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς κάνει?






μεσα στη σκουπα μου ειχαν αυτο το φιλτρο της green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
blue_rallye (Thanasis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye 16v

Ένταξη: 02 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Μάρ 2009, 23:53:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω εχω ακουσει για bmc διπλης ροης οτι ειναι πολυ καλα και της green επειτα,οποτε εισαι κομπλε,κρατα της green.

Γνωριζει κανεις εαν το φιλτρο της bmc διπλης ροης μπαινει στη σκουπα της K&N και αν μπαινει στη κλασικη σκουπα της simota?


I want Nos!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
alekoukos106 (Αλεξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 rallye 1.3

Ένταξη: 26 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 731

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Μάρ 2009, 02:40:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

LIONKING έγραψε:
sos χρειαζομαι καθαριστικα για χοανη αλλα επειδη ειναι πολυουρεθανης (σφουγγαρι της ram air) δε ξερω τι μαρκα λαδι να βαλω Scratch ,εχει κανεις μηπως την ιδια?παλια ενας γνωστος μου ειχε βαλει της κn λαδι και επειδη ηταν μαυρη δε φαινοταν το κοκκινο το λαδι,κανενας αντιπροσωπος παιζει αθηνα για τα καθαριστικα-λαδι αυτης της μαρκας?


εχω ενα σετ καθαρισμου φιλτροχοανης μια φορα χρησιμοποιημενο αμα ενδιαφερεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
blue_rallye (Thanasis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye 16v

Ένταξη: 02 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Μάρ 2009, 17:34:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι μαρκα ειναι το σετ καθαρισμου?

Υπαρχει καποιο καταστημα που να εχει διαφορα τετοια καθαριστηκα,φιλτροχοανες κλπ εντος Αθηνων οχι στη Βαρη που ειναι ο Γεωργακοπουλος....

Τελικα ποιο ειναι στατιστικα το καλυτερο φιλτρο?


I want Nos!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
NemesisUltra (Μιχάλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 1.6 (16V) BlueRallye

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 391
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Μάρ 2009, 19:42:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ αυτό το σετάκι τις simota πήρα ένα λαδάκι και ένα καθαριστικό μαζί με το φίλτρο 70€




στις οδηγίες λέει ένα πέρασμα ανά 5-6000χιλ είναι ιδανικό, το λαδάκι λέει ότι κρατάει τις βρωμιές και κάνει πιο εύκολη τι ροή του αέρα,πάντα το ίδιο background έχω ε το "στροματακι" μου είναι ιδανικό xaxaxa
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
blue_rallye (Thanasis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye 16v

Ένταξη: 02 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Απρ 2009, 15:16:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα φιλτρακια της simota απο οσο ξερω δε λενε και πολλα....

Ποσο δινεις ολο το σετακι?


I want Nos!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
blue_rallye (Thanasis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye 16v

Ένταξη: 02 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Απρ 2009, 17:30:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω παει σε 3 καταστηματα με αξεσουαρ και κανεις δεν ειχε σετ καθαρισμου,μπορειτε να μου προτεινεται κανεναν?Για k&n.


I want Nos!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Απρ 2009, 17:41:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λέγοντας "καλύτερο" φίλτρο... καλύτερο ως προς τι?

Η δουλειά του φίλτρου ουσιαστικά είναι να εμποδίζει μικροσωματίδια και σκόνη να εισέλθουν από την εισαγωγή στα σωθικά του κινητήρα.
Συνήθως, όσο μεγαλύτερη κατακράτηση σκόνης προσφέρει ένα φίλτρο, τόσο μικρότερη διαπερατότητα έχει σε αέρα (είναι πιό "σφιχτό") οπότε και αποδίδει λιγότερο.

Αντίθετα, ένα πολύ ελεύθερο φίλτρο, έχει μεν μεγάλη διαπερατότητα σε αέρα ο οποίος όμως δεν θα είναι απόλυτα φιλτραρισμένος ή έστω λιγότερο καθαρός σε σχέση με ένα λιγότερο ελεύθερο.

Οπότε εξαρτάται από το τι ψάχνει ο καθένας και τι σκοπό έχει....

Προσωπικά με το JR είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε απόδοση. Τώρα όσον αφορά την κατακράτηση σκόνης είναι κάτι που δε μπορώ να το ξέρω με σιγουριά. Κάθε 3.000km πάντως που το πλένω, εχει μπόλικη μπίχλα πάνω του πράγμα που σημαίνει ότι σταματάει εκεί και δεν προχωρά παραμέσα. Επίσης και με αντίστοιχο green που φορούσα στο clio, δεν είχα παράπονο, είναι σχεδόν ίδια μάλιστα σε ποιότητα κατασκευής και τιμή με τα JR.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Απρ 2009, 22:08:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγώ παλι απτην πλευρά μου θα προσθετα πως πάνω κατω φιλτρα γαζας ειναι περιπου ιδια ως προς αυτο που αναλυει ανωθεν ο γιαννης.

Εχω δοκιμάσει τοσο ΚΝ,JR,Green. (και bmc βαρέλι).

Θα ελεγα οτι αλλαζει καπως το ιξωδες του λαδιου που χρησιμοποιει η κάθε εταιρια,αλλα και παλι δν μπορω να το πω με σιγουρια,μιας και δν ξερω επακριβως ποσο και που ψεκάζω...

Παντως μια φορα,καθε 3000χλμ δν το καθαριζω ποτε Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1105s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on