PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Δοχείο Αναθυμιάσεων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Νοέ 2010, 12:25:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Να το πουμε ακομα πιο απλα...
Αν υπηρχε πιθανοτητα να λαδωνει το μπουζι,τοτε το μοτερ θα ειχε χασει πανω απο το 30% της ισχυος του οποτε το προβλημα δεν θα ηταν οι αναθυμιασεις αλλα το ντουμανι που θα εβγαινε απο την εξατμιση κατα την φαση της καυσης...

Αν και προσωπικα,πιστευω οτι θα ειχε σπασει μεχρι τοτε μιας και με την διελευση των καυσαεριων στο καρτερ,στροφαλος-μπιελες και κουζινετα θα ειχαν γινει ενα σωμα. Confused



+1 Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Νοέ 2010, 12:50:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και καταπιαστήκαμε με υποπιέσεις, αναθυμιάσεις κλπ, έχω 2 απορίες.

Αναφέρομαι σε TU5J4 και συγκεκριμένη στην εξαγωγή αναθυμιάσεων:

1) Ψευτοκάπακο εισαγωγής: γιατί ενώ υπάρχει η μεγάλη δίοδος για την εξαγωγή των αναθυμιάσεων (το γνωστό γωνιακό μεταλλικό σωληνάκι που συνδέεται με κολάρο σχήματος U), υπάρχει και 2η δίοδος προς την πεταλούδα? (μετά την πεταλούδα συγκεκριμένα και μιλάω για το λεπτό σωληνάκι που ανέφερε κι ο Βασίλης).

2) Ψευτοκάπακο εξαγωγής: γιατί ενώ το εισαγωγής έχει 2 διόδους εξαγωγής αναθυμιάσεων, αυτό δεν έχει καμία? Από που διαφεύγουν οι αναθυμιάσεις στο ψευτοκάπακο εξαγωγής? Φαντάζομαι όλοι έχετε παρατηρήσει ότι η τάπα πλήρωσης είναι μονίμως με διαρροές σε αυτό το μοτέρ... πόσο μάλλον όταν σε ένα λίγο πολύ ίδιας σχεδίασης μοτέρ (TU5JP4) υπάρχουν δίοδοι εξαγωγής αναθυμιάσεων τόσο στο ψευτοκάπακο εισαγωγής όσο και στο εξαγωγής? Χρειάζεται/μπορούμε να επέμβουμε σ'αυτό με κάποιο τρόπο?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
groupN (Μπαμπης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 106 rallye 16v

Ένταξη: 18 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 252
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Νοέ 2010, 16:40:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Φαντάζομαι όλοι έχετε παρατηρήσει ότι η τάπα πλήρωσης είναι μονίμως με διαρροές σε αυτό το μοτέρ... πόσο μάλλον όταν σε ένα λίγο πολύ ίδιας σχεδίασης μοτέρ (TU5JP4) υπάρχουν δίοδοι εξαγωγής αναθυμιάσεων τόσο στο ψευτοκάπακο εισαγωγής όσο και στο εξαγωγής? Χρειάζεται/μπορούμε να επέμβουμε σ'αυτό με κάποιο τρόπο?


Δεν ξερω αμα παιζει ρολο αυτο που λες. αλλα νομιζω απο την ταπα τρεχουν λαδια που πεταγονται απο το εκκεντρο. διοτι απλα η ταπα δεν σφραγιζει σωστα σε αυτο το μοτερ. πρεπει να βαλεις μια φαρδια λαστιχενια ροδελα με ιδια διαμετρο και να την περασεις κατω απο τα λαμακια της ταπας. παιρνει τα μποσικα και δεν τρεχει τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Νοέ 2010, 17:53:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

groupN έγραψε:
...πρεπει να βαλεις μια φαρδια λαστιχενια ροδελα με ιδια διαμετρο και να την περασεις κατω απο τα λαμακια της ταπας. παιρνει τα μποσικα και δεν τρεχει τιποτα


ναι, αλλά αν αυτά τα λάδια που βγαίνουν δεν είναι από το έκκεντρο που πιτσιλάει και ειναι από την προσπάθειά τους να διαφύγουν (υπό μορφή αναθυμιάσεων) τότε να το ταπώσεις ερμητικά δεν είναι κι ότι καλύτερο Confused γι'αυτό ρωτάω...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Νοέ 2010, 18:38:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειναι αναθυμιασεις,ειναι λιπανση του valvetrain.
Και τα δυο καπακια των εκκεντροφορων εχουν μεσα splash panel.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Νοέ 2010, 12:58:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Δεν ειναι αναθυμιασεις,ειναι λιπανση του valvetrain.
Και τα δυο καπακια των εκκεντροφορων εχουν μεσα splash panel.


Οπότε εάν μπει δοχείο αναθυμιάσεων, το μόνο σωληνάκι που συνδέω πάνω του είναι το μεγάλο (U).

Γι'αυτό που ανέφερα σχετικά με αυτο της εξαγωγής εν αντιθέσει με του JP4 που έχει έξοδο?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BILLY. (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 206 1.6(16v) XS (2003)

Ένταξη: 16 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Νοέ 2010, 01:39:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού υπάρχουν splash panel δεν θα έπρεπε να πετάγονται λάδια απο την τάπα. Θεωρώ πως ο Γιάννης έχει δίκιο. Οι αναθυμιάσεις λόγω πίεσης βρίσκουν διέξοδο από την τάπα. Ίσως γι'αυτό στον JP4 έβαλαν σωληνάκι και στην εξαγωγή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Νοέ 2010, 08:39:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα...Θεωρειτε οτι θελετε και εγω με την πρωτη ευκαιρια λυμμενου μοτερ θα σας βγαλω μια φωτο απο τα καπακια εκκεντροφορων εσωτερικα,και απο J4 αλλα και απο JP4,για να σας φυγει η απορια... Cool

Υ.Γ. Ξεχασα να πω οτι τα J4 εχουν εξωτερικο σωληνα του κορμου που ανεβαινει στην κεφαλη,σε αντιθεση με τα JP4 που το εχουν μεσα στον κορμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
antonios16V (antonios)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Citroen Xsara 1.6 Vts (2002)

Ένταξη: 31 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Νοέ 2010, 21:24:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια επισυμανση.Δεν εχει αναφερθει καθολου οτι σε ενα αμαξι που χρησιμοποιητε σε κοντινες αποστασης με αφαιρεμενες τις αναθυμιασης απο την υποπιεση τα λαδια περνουν υγρασια το χειμωνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Νοέ 2010, 23:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Σε περίπτωση που ρίχνεις τις αναθυμιάσεις σε δοχείο, το να μπει στο εσωτερικό του καπακιού υγρασία έχει τις ίδιες πιθανότητες με το να τις ρίχνεις πριν τη πεταλούδα.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TOMMI (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (16V) RALLYE ('00 1φ)

Ένταξη: 25 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 79

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Αύγ 2011, 13:37:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια εχω και εγω παρει ενα δοχειο αναθυμιασεων την εξοδο απο το δοχειο την στελνουμε στην εισαγωγη για να διμιουργισουμε υποπιεση η απλα της βαζουμε ενα φιλτρο ? ευχαριστω


http://www.insomnia.gr/classifieds/traders/241984-tommi106/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2126s (PHP: 53% - SQL: 47%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on